Misinalar ve örgü ipler

Konu, 'Misinalar' kısmında sailor499 tarafından paylaşıldı.

1. Nightwalker

Nightwalker Kagan

Sufix marka misina ile ben de makinama sarmak icin kaliteli birseyler ararken tanismistim. Malzeme aldigim abi diger markalara bi dolu para verecegine sana sunu tavsiye ediyorum hem fiyat olarak ekonomik hem de kalite olarak digerlerinden eksigi yok fazlasi var demisti. Yaklasik 6 ay kadar kullandiktan sonra da neme lazim belki kalmaz falan diye gidip bir miktarini da eve zulaladim :) Ben de herkese tavsiye ederim...

Bu arada yeri gelmisken sorayim. Misinayi alip hic acmadan cok sicaga falan maruz kalmadan evde oda sicakliginda saklarsak bir eskime ya da zamanla curume falan olur mu? Belli bir omru var mi bunlarin..?

2. maviay1980

maviay1980 Ahmet Rauf Yılmaz

Nasıl başlasam!
    Halamın İzmir Urla özbek'te yazlığa var;1980 doğumluyum 1990 yılından beri
    Urlalıyım diyebilirim.10 yaşında ilk balığımı yakaladım kıyıdan ve 2000 yılına kadar yaz ayı boyunca okullar açılasıya kadar amcamla dayımla balık tutardık genelde isparoz,hanos(yazılı hani) ve karagöz ara sıra iri sarpa babam yanıda olduğu zaman ve havalar yatkın olduğunda yarım kiloluk özbek kefal...1995-96 sezonundaydı sanırım ismail aga diye bi balıkçı geldi kıyı balıkçısı yüzer kurşen 2 numara mustad çupra iğnesine 2 adet madya takar iğnenin ağzını açık bırakır kıyıya bi taşla bağlar 8-10 adet misina atardı.Gel gel çupra gör diyorlardı ben inanmıyordum 1.8 kilo dana gibi çupra çekiyordu genelde 15 temmuzdan sonra geliyodu ama adamın attığı yer oltanın takılmaması %10 gibi bişey öyle kayalık yere atıyordu.Bir günde 2 tane çupra yakaladığını gördüm şahsen.Neyse İşin sırrı sırf sarı misina veya açık toprak rengi sarımsı misina 0.40mm kullanırdı;ogünden sonra bende çupra oltası yapmaya başladım söylüyom miçolar bir gün izmir hisar önü balık malzemesi almaya gittim misina alacam sarı misina dedim ne avlıyacan dedi güya kıllık yapacak ya çupra dedim yaşımda küçükçene ya Hani Elveda Rumelide Namık varya benim adım Mamut diye bi ses çıkartıyo valla öyle bi sesle Çupra sarı misinaya gelmez dedi bende saf kalbimle doğrudur abi ne dedim adam yutturdu yani bana yine.Neyse o sene geçti ertesi yaz gelirken ben yine hisar önüne gittim kıllık parayla değil ya sarı misina alacam dedim kaba bi sesle o günden beri sarı misina ile ebruli misinadan başka bişeyde kullanmam.5.8metre amatör bi tekne aldık amcam babam enişte 200 yılından 2005'e kadar fazladan yaşadım amatör kaptandım şimdik e siz siz olun bu işte kim kılsa kıllık yapmak allahın emridir sarı da olsa yakalar o rasgelsin okumayı hatta başka yerde farklı kişilerle paylaşmakta helaldir.
    A.rauf Yılmaz 1980 Bornova...

3. maviay1980

Kullandığım misinaları yazmamışım.
    0.40mm
    D.A.M 2.ytl
    Ultra Tiger 1.5 ytl
    Supersoft Ebruline 3.ytl
    En büyük aldığım balık 1.2kg domuz balığı ve Antenli Mercandır.
    Vatoz diğer adıyla çiçina yakalıyom 8-10 kiloluk file kullanmadığım için
    tekneye alırken kafalıyo ağırlığından dolayı olta kopuyo gerekte yok
    zaten tekneye almaya ne yapacam.Lütfen Misina Poşetlerini ve makaralarını
    denize atmayınız;Tavsiyemdir eğer uygn fiyatlı misina kullanıyorsanız her sene misinalarınızı yenilemeyi unutmayın.Bol Şanslar Rasgelsin...

4. erman12

erman12 Erman

ya abiler ben 15 yaşındayım ben arada bileciğin pazarcık yerinde elmalı barajına gidiyorum ya bana sazan felan otür balıklar için ne tür kanca ne tür misina alıcağımı bilmiyorum yardımcı olursanız sevinirimm

5. Cevat Ergin

Cevat Ergin Cevat ERGİN

Erman kardeşim, iğnelerini 4-5 no arası kısa saplı bronz renkli çapraz iğnelerden seç ,misinalarında 0.35 mm olsun şimdilik işini görür.Malzemeciye 530 veya 505 serisi dersin, bir çok markada Mustad serisi bu tip iğnenin aynı isimle muadili vardır.

6. erman12

erman12 Erman

saol teşekkürler

7. maviay1980

Mustad'ın kahverengi bronza yakın renkte çelik iğneleri var.Bunlar iki çeşit biri denizde çupra için biride tatlısu sazan avı içindir.Sazan avı için Mustad iğne dersen bilirler.Bu iğneler çelik gibi sağlam olduğundan dayanıklıdır ve çok büyük boy almana gerek yok.Sazanın ağzı büyük olduğundan küçük iğneyi yutuyo boğazına kadar gitiyo kaçma imkanı olmuyo şahsen ben yakaladım.6-7 numara sazan iğnesi al ve iğneleri tamamen solucanla kapat iğnenin ağzınıda hafifçe göster 0.40mm ebruline veya safari misina rahatlıkla işini görecektir.D.A.M misina kullanıyodum ama eski D.A.M misinalar nerde şimdikinler çinmalı sanırım 3 ay önce aldım hepsi çürüdü denize bişey dayanmıyo.
    0.40 ebruline 100metresi 3 ytl
    0.40 safari 150metre makarası 3ytl
    Hadi rasgele...

8. gitarist4485

gitarist4485 efendi

Favori Kamış:
    ne sen sor ne ben söyleyeyim
    En İyi Avı:
    Deniz; 1.200 gr Levrek - Tatlı Su; 4.5 kilo sazan
    arkadaşlar,
    ben levrek için 28 lik veya 30 luk misina kullanırım.

Eğer tüy atacaksam 28, diğerleri için 30 luk

vede misinamın markası Orjinal Alman malı PRO dur.

gerçekten herkese tavsiye ederim. Sulfix ten felan çok iyi ve daha ucuz.

9. Evet Arkadaşlar size yeni bir misina markası daha vereceğim.Bu misina Ülkemize yeni geldi ve çeşitli çaplarını denedim.Sonuç mükemmel ötesi..

Misina markası "BALZA"
    Florakarbon misina olup florakarbon misinaların negatif özelliklerini taşımayan tuzlu suya çok dayanıklı,sağlam bir misina..
    028 liğinin yaklaşık 12kg çekeri var..Tavsiye ederim..;)

10. Aramis

Aramis

Abi iki hafta önce Bizim Bursadaki soydaş pazarından 020 ve 031 aldım.Mitsubishi üretimi görünce kaliteli olacağını düşündüm ama sanırsam biraz yanılmışım.Zira 020'den takım yapayım dedim çok gam yaptı.031 hala açılmamış bir şekilde takım çantamda duruyor.Makinaya sarıcam ama saramıyorum.

11. Bu Misina 5-6 katmandan oluşmakta bu nedenle misina makaraya sarılırken sarım kuralları uygulanmalı..Yani makara yerde boşta sarılmamalı.Ve kamışın ilk halkasından geçirilip belirli bir sıkılıkla sarılmalı..;)

Bu konuda yeni bir konu hazırlamaktayım yakında açacağım..Gam aslında sarım hataları ve makineden kaynaklıdır..Dönerek gelen sahtelerde ise kaçınılmazdır;)

12. Aramis

Aramis

Tamam abide 3 yada 2 köstekli klasik dip takımı yaparken gam yapıyor:)Düğümlerde yani.

13. akon55

akon55 buğra

Favori Kamış:
    olta
    Yeşil Misina

Merhaba arkadaşlar aranıza yeni katıldım

benim tercihim yeşil misina babam onu kullanıyor gayet güzel balık alıyoruz

14. ufuk/aydın

ufuk/aydın ufuk

Favori Kamış:
    oskar seylor sörf kamış pegasus 70 makina
    En İyi Avı:
    1 kg cipro
    yeşil renk suda parlamazmı mesela rapalaların çogu yeşil

15. ufuk/aydın

ufuk/aydın ufuk

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    1 kg cipro
    arkadaşlar merhaba aranıza yeni katıldım hepinize selamlar

16. ufuk/aydın

ufuk/aydın ufuk

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    1 kg cipro
    arkadaşlar miisina alcam ama birsürü cinsleri var makinaya dolamak için ayrıca takım yapacam 030 makina için 028 takım için bana fikrinizi yazarmısınız teşekkürler genelde levrek ve çipro için aradabi yılanbalıgı avı için tavsiyelerinizi bekliyorum

17. cüneyt yılmaz

cüneyt yılmaz Cüneyt YILMAZ

Ferrari Hipercatch Hi Casting Misina

Arkadaşlar bu misinayı makaraya sarmak için netten buldum. FERRARI HIPERCATCH HI CASTING MİSİNA Bu misinanın surf kamışlara ve makinalara uygun olup olmayacağını bilmiyorum. Boğazda kullanacağım. Bu marka haricinde önerebileceğiniz surf tipi başka misinalarda varmı? Kullanan arkadaşların tavsiyelerini bekliyorum.

18. gurkanbguner

gurkanbguner

Favori Kamış:
    4,20 cm surf kamış
    En İyi Avı:
    palamut 1,7 kg boğaz
    hassas misina

Arkadaşlar ben makinamda 0.30 luk Asso double strenght marka misina kullanırım.Genel olarak lüfer ve palamut gibi büyük avlara meraklı olduğum içinde işimi görüyor.En azından bir makaraya izmarit gibi hassas balıkları avlamak için misina sardırmak istiyorum.Hasssaslık açısından Dynemea'ya yakın bir misina markası tavsiye edebilir misiniz ya da izmaritin ustalarından ricam kullandıkları ve hassaslığından emin oldukları bir marka var mı?
    (Not :Örme misina kullanmak istemiyorum Çünkü avlandığım yerde misina takıldı mı kopması açısından toleranslı bir misineye ihtiyaç var)

19. Bahsettiğiniz donanım için özellikle uygun misina aramıyorsanız Marka/modelin önemi yoktur.Öneri olarak speedmaster surf line misinayı önerebilirim.Ancak surf donanım genelde uzun mesafelerden ava uygun olduğundan esnekliği az ancak yumuşak yapıda bir misinada işinizi görür..

20. R.Yetik

R.Yetik Ramazan Yetik

Favori Kamış:
    Amundson Kudos Expert
    Favori Makine:
    Remixon Magnum 6000
    En İyi Avı:
    38 kg. Yayın balığı - 9 kg kötek
    Merhabalar;

Misina seçimini yaparken ışık , akıntı , kullandığımız ağırlık , avlanacak balığın ağırlığı , yine avlanacak balığın dişli olup olmaması , ürkek yada korkusuz olması gibi etkenleri göz önünde bulundurmak gerekir. Mesela kıyıdan mantarlı takımla lüfer avında köstek olarak 0,28 mm okuma bluefish misina kullanıyorum çünkü bu misina çok esnek bir misina ve balığın kafa darbelerini emiyor. Makarada yine 0,34 okuma bluefish kullanıyorum ancak istavrit avında akıntı bir bölge olan boğazda ağır kurşun kullanmak zorunda olduğumdan ve istavritin ürkek olması sebebiyle hem ince hem dirençli bir misina olan asso ultra 0,20 mm beden kullanarak 140 gr.' a kadar kurşun atabiliyor ve çok ince bir misina kullanmış oluyorum. Asso misinaları yemlilerde tercih etmiyorum çünkü çok sert bir misina olduğundan onca emek vererek hazırlamış olduğunuz takım bir iki balık çektikten sonra yada daha açarken gam yapacaktır. Çok ürkek balıkların yemli avlarında ise köstekleri fluoro carbon misinalardan seçiyorum. Gece daha çok renksiz şeffaf misinaları kullanıyorum. Makarada kullanmak içinse özel bir markaya gerek yoktur özellikle gam yapmayan misinalar yeterli olacaktır. Ben misina alırken ilk önce misinaya bir kördüğüm atarım 20 cm. kadar düğümün yanlarından tutup sertçe çekerim. Eğer misina koptuysa gam yapmıyor olsa da yüksek çekerli olsada asla o misinayı almam..