Misinalar ve örgü ipler

Konu, 'Misinalar' kısmında sailor499 tarafından paylaşıldı.

1. sailor499

sailor499

Favori Kamış:
    Olta,Zıpkın,Baragat
    En İyi Avı:
    14.2 kg lık Kılıç (hiç gelmeyecek sandım)
    Arkadaşlar, balık avlamadaki en can alıcı noktalardan biri de misina seçimidir.Farklı kalınlık ve markalardaki misinalarla tuttuğumuz balıkları ve önerilerimizi paylaşırsak çok yerinde olur...herkese iyi avlar...

Ömer Tokdil
    Seferihisar/İzmir

2. ZANDER

ZANDER

Favori Kamış:
    RON THOMSON HARD CORE ; Yayin icin ,Abu Garcia Cardinal 505 FR Freilauf Rolle Modell 2006 makina
    En İyi Avı:
    Sazan 17 kilo . Turna 11 kg 110 cm.
    Fikirlerinizi paylasirsaniz sevinirim.

Arkadaslar su misinalardan hangi renk iyidir bir bilgisi olan varmi? Denizde kullanmak icin alicam. Daha sonrada gölde kullanmak istiyorum.

32 mm. ve 23.5 kg tasima kapasiteli. Fikri olanlar yada kullananlar var ise fikirlerinden yararlanmak istiyorum.

[​IMG][​IMG]

Misinaniz saglam, aviniz bereketli olsun...

3. can

can

merhaba Zander..resimdeki fireline örgü ip olması lazım.Hiç esnemez ve her kırdığın tarafa şekil verir çekeri de çok yüksek.derin su avcılığı yapacaksan tavsiye ederim.Ana beden olarak da rahatça kullanabilirsin..
    Selamlar
    Bence renk olarak yeşili tercih et

4. Ucevahir

Ucevahir

Favori Kamış:
    Olta , Zıpkın
    En İyi Avı:
    Yayın - 5.3 Kg.
    ßenim Tercihim ; Gölde Siyah , Denizde Beyaz ... SAYGILAR ...

5. mustafa-tokat

mustafa-tokat

Favori Kamış:
    olta ve bir çok şey
    En İyi Avı:
    yayın-9.kg sazan-10.kg
    slm

merabalar sayın abilerim ben yıllardır balıga giderim bugüne kadar bir çok misina kullandım ama çareye en sonunda hem fiatı ucuz hemde çok çok aşırı kaliteli bir misina buldum vınch florida bu misinayı kullanın başka bişey demiyorum ama sakın yanlışta anlamayın reklam filan da yapmıyorum kesinlikle zaten amerikan malı bu misina ama güzel gerçekten denemenizi dilerim (0,50mm) kullanıyorum çekeri 21,9 kg. başka ne diyeyim hoşaçakalın tekrar görüşmek üzere abilerim allaha emanet olun saygı ve selamlar dilegiyle:)

6. carpangler

carpangler

Favori Kamış:
    olta
    Tavsiye üzerine ben de pelican marka misinayı önereceğim. Bu arada renk çok önemli.Tatlısu da sazan avında yeşil renk misina hayati önem taşır,sebebi sazanın ayırt etmekte zorlandığı renklerin başında yeşil gelir.Makaralı avda baba sazan için -eğer kendinize güveniyorsanız 0,35,yok işim garanti olsun diyorsanız 0,40 idealdir.

7. cengiz dagtekin

cengiz dagtekin

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    eşkina 2,150kg
    arkadaşlar;çok çeşitli misine kullandım.fakat pelican marka misine gibisini görmedim.şahane bir misine yapmışlar.ama misine nekadar kaliteli olursa olsun attığınız düğüm çok önemli.tekniğine uygun bağlamak lazım.

8. Suatreis

Suatreis

arkadaşlar ben yeni bir misina aldım gangroo (dymeena) umarım yanlış yazmadım laciverte yakın 020 lik birşey malzemecimle beraber test ettik dolu ufak tüpü kaldırım yukarı aşağı sallıyabiliyorsunuz ancak test çekerine 3,80 demiş. kesinlikle gam dı kırılma,katlanmaydı falan yapmıyor ancak misinanın yüzeyi öylesine düzgünki flex özelliğide yüksek diye düğümden sıyrılıveriyor böyle bir sorun yaşayan oldumu nasıl geçebiliriz önüne

ben düğüm sonunda kalan kıymık uca sigara değdirip minik bir baş yaptım. başka fikri olan....

9. REİS

REİS Mahir Ersin

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Torikler-Kofanalar
    Düğüm üzerine şeffaf oje.
    Oltada , düğüm, baş, çıkıntı vs olmamalı, mümkün olduğu kadar yeknesak olmalı.,takılıp dolaşmaya sebep olacak herşeyden sakınmak lazım.
    Ayrıca , Sigara , sağlığa zararlıdır.;)

10. hakan

hakan

Favori Kamış:
    fly,pilker
    En İyi Avı:
    48kg kilic,19kg som,38kg halibut
    misinanin markasinin.kalitesinin,renginin,fiyatininin sonu yok olmazda,misina ne amacli?Ben sana kilosu 3.90euroyada misina söyleyim,110yardi 35euroyada.Demek istedigim gercekten marka adlari,veya fiyatlarla yola cikmak o kadar yolda birakiyorki!Ben mesala 25sene ömce av bayiinde calisirken D:A:M"in posetteki kircilli misinasinin uzerineyok diyorum,dedigim gibi marka,fitat cok cok aldatici oluyor,rastgele

11. REİS

REİS Mahir Ersin

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Torikler-Kofanalar
    Arkadaşlar, misina ve diğer malzeme konusunda herkesin diyeceği vardır elbette.
    Daha önce de bir konuda kısaca yazdığımı hatırlıyorum , tekrar edeyim.
    Bana göre, en önemli şey, misinanın nerede, ne maksatla kullanılacağıdır.
    Bazan en pahalı misina işinizi görmeyebilir.
    Mesela ben çapari yapmak için en ucuz misinayı kullanıyorum,işimi de görüyor.(Bayer -Perlon)
    Bir kere D.A.M ultra kullandım, ama daha iyi olduğunu söyleyemem.
    Çinekop çaparisi yapıyorsak, ne kadar sağlam, çekeri ne kadar fazla olan misinayı kullanırsak kullanalım, hiç farketmez, çünkü çinekop misinayı çekerek değil,ısırarak koparıyor, buna karşı da hiçbir misinanın şansı yok.
    Siz oltayı boşlamamaya çalışacaksınız.
    Eğer çok berrak suda, parlak havada büyük ve uyanık bir balık tutmaya çalışıyorsanız, o zaman ince ve ( burulmaya, darbeye, çekmeye ve düğüme karşı)sağlam bir misina gerekir.
    Ama yine de son söz misinayı kullanan eldedir.Siz balığı iyi kullanabilir, kalomayı gerektiği anda verebilirseniz, her misina işinizi görür.
    Mesela ben 0,20 ile sandaldan torik çektim,(Bayer-Perlon'la) balığı kullana kullana sandalın yanına kadar getirdim ve zokadan tutup kaldırarak balığı içeri aldım.
    (Ama inanın buna hiç gerek yoktu tam aksine vakit kaybı.0,35-,040 hatta daha kalın misina bağla, rahat rahat çek.)
    Siz bu kalınlıkta(0,20) bilinen en iyi misinayı kullansanız ve balığı kaldırarak içeri almak isteseniz, torik bir kafa darbesiyle onu kopartır.
    Sanırım maksadımı anlatabildim.
    Bazı misinalar sert, bazıları yumuşaktır.
    Yumuşak misina çapariye gelmez, sert misinadan da olta olmaz.
    Bu örnekleri çoğaltmak mümkün.
    Kanaatimce en doğrusu, çok para harcamadan, en ucuzundan başlayarak herkes kendi tecrübelerine göre, kendisine en uygun olanı bulacaktır.
    Bu bilgiler de genel bir paylaşım olarak akıllarımızda kalır.
    Selam ve sevgiler hepinize.

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 21 Haziran 2007
  12. foterliler

foterliler Mustafa & Faruk

Favori Kamış:
    mustad,yozuri,albastar,shakespeare kamış
    En İyi Avı:
    Kofana 9.5 kilo
    selam arkadaşlar

bende üzerime vazife olmasada .... sizlere (discovery) misinayı tavsiye edebilirim..
    üzerinde no limit yazmakta ve çekeri çok fazla .
    limit yok yanii
    35 lik misinayla ben bir ucunu kayığa bağladım belime doladım belimi kesti kopmadı.. çokta büyük balık alabiliyosunuz selamlar :)

13. ArtofDragon

ArtofDragon Cenk

favori misinam remixon exellence.
    2. favorim f1
    deneyin pişman olmazsınız.remixonun 0.25 5.5kg çeker var.

14. sailor499

sailor499

Favori Kamış:
    Olta,Zıpkın,Baragat
    En İyi Avı:
    14.2 kg lık Kılıç (hiç gelmeyecek sandım)
    remixon exellence...amerikan yapımı dimi. ben onun 0.50 sini kullandım halada kullanıyorum. çok iyi misina gerçekten. ben onu güllükten almıştım. ama burada bulamıyorum :(

15. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Selamlar...

Pek çok yerini düzelttiğim, ama bir türlü update fırsatım olmayan, genede bir hayli eksik olduğunu düşnüdüğüm, bir web hazırlıyorum. Burasıda sanırım, özellikle misina konusunda, en geniş bilgiye ulaşılabilecek türkçe kaynak gibi görünüyor (forumları saymazsak)..

Eğer, bir göz atabilir, yorumlarınızı iletebilirseniz, eklemekten memnun kalırım..

http://olta.fisek.com.tr/

Diğer yandan, ben şu anda makineye Berkley Whiplash 0.17 dyneema misina 270m, üzerine de 100 m Sufix Herculine 0.14 dyneema sarıp kullanıyorum. Alltaki misina, benim oğlanı kemerinden tutup kaldımış bir misina, oğlan o zaman 26 kiloydu. Pahalı bayaa. Üstelik 0.17 yazdığına bakmayın, havada çok kalın duruyor. Bende yarısı kadar olan, hemde ucuz Sufix olandan ucuna ekledim, öyle kullanıyorum.

Bunun avantajı şu. 30 m dibe çapari atıyoruz. Balık geliyor ve amanda sardalya geldi diyerek tez tez topluyoruz. Serçe parmağı kadar gümüşün palamut gibi salladığını görüp zevk alıyoruz..

Ucuna genellikle takım olarak, çapari vs., DUEL H.D. florocarbon misina kullanıyorum. Çok sağlam değil. Ama şöyle bir avantajı var. Köprüde örneğin, izmarit takımını atıyorum, 10 saniye içinde yemler kapışılmış, becerebilirsek bir kaçına zokayı oturtmuş oluyorum. Bedeni 0.30 YOZURI MIRAGE, köstekler DUEL H.D. 0.19.. Kefal zamanı aynı yerde, herkes bakarken çok kefal çektim bu takımlarla.. Esprisi, suyun içinde görünmüyormuş. Belki öyledir, belki tamamen benim şansımdır, bana öyle gelmiştir...

Bunlar biraz tuzlu ama, daha geç eskiyor, daha zor dolaşıyor, çünkü daha kalın. Fakat, levrek gibi akıllı balıklarla denemek henüz nasip olmadı.. Buralarda çok çok yeniyiz. Genelde, Eskihisar/GEBZE, Galata köprüsü, Bazen unkapanı, nadiren de sarayburnu'na erişebiliyorum. Gebze'den gidilebilecek başka yerlerde vardır, ama ben bilmiyorum.

16. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Dyneema kullan. Bunları makas bile zor kesiyor. "Kesmiyooo" dersem atmış olurum, kesiyor ama, bir kaç seferden sonra körelip hiç bir şey kesmemeye başlıyor. Çinekop, turna filan kesemez. 0,06 gibi iyice ince olanları çinekop çaparisi yapmak için ideal oluyor..

Her dyneema aynı olmaz. Yani markaya filan göre sağlamlık değişir. Ama, en kötüsü bile bu konuda yeterli olur.

17. REİS

REİS Mahir Ersin

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Torikler-Kofanalar
    Sağol ama bıldırcın avına tankla mı gideceğiz?;)
    Ben fiyat fayda orantısını da gözönünde bulundurmak istiyorum.
    Bir de bu misinayı çinekop vs çaparisinde denedin mi, normal ince misinalar, birkaç balık tutunca buruşuyor,köstek dik durmuyor biliyorsun.
    Hani insan bir misinaya 100YTL verecekse ondan çok şey bekler.
    Bu neleri karşılıyor, sağlam , tamam, kıvraşıp, buruşmaz, dik durur, bununla yapılan çapari ne kadar balık tutarsa tutsun tüyler bozulur, köstekler bozulmaz,Diyebiliyor muyuz?
    Rastgele.

18. Balikci34

Balikci34 selim

Favori Kamış:
    Sportex,Shimano
    Favori Makine:
    Shimano,Daiwa,Dam,Abu
    En İyi Avı:
    Turna
    Mahir abi ben turna için 7x7 çelik tel kulanıyorum size sorum bu çelik tel ile çinekop için çapari yapabilirmiyiz yada rapala ile av yaparken illaki çelik tel kulanmalımıyız bu çelik tel çok ince ve 7x7 ile örülmüş bir çelik tel ve çok sağlam,saygılar.

19. borayto

borayto

en kaliteli misina markası

arkadaşlar en saglam kalıtelı misina markası hankisi??

20. Wolverine

Wolverine Berke

Favori Kamış:
    Shimano Alivio BX 420
    Favori Makine:
    Shimano Beastmaster 7000 XTA
    En İyi Avı:
    Henüz avlamadığım
    En sağlam kaliteli misina üreten firmalar benim kullandıklarıma göre ASSO ve Viking. Diğer markaları denemediğim kullanmadığım için kullanan arkadaşların diğer markaları belirtmesi daha doğru olur. Arkadaşlar ancak burada dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta var. Bir markanın ürün segmenti içinde Örneğin bir ürün üzerinde yazan özelliğine göre kullanılmadığında inanılmaz kötü sonuçlar alınabiliyor. Bildiklerimden örnek vereyim. ASSO Discovery "no limit" sloganı ile üretilen bir ürün. Ama bu ürünü takım yapmakta kullandığınızda canınız sıkılabiliyor çünkü Discovery ana beden dışında kullanıldığında gam yapmasından dolayı verimsizdir. Veya Vıkıng Optiflex "10x super tough extra strong" yazar üzerinde ama düğüme gelmez. Esas dikkat edilmesi gereken her misina için farklı düğüm tekniklerinin uygulanması ve bunun da deneme yanılma yoluyla bulunmasıdır. Herkese rastgele...