Misina kalınlığı hakkında

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı' kısmında ERKAN DÖNER tarafından paylaşıldı.

1. cyhnckr

cyhnckr Ceyhun

Favori Kamış:
    Shimano Ultegra, Major Craft Solpara 275 50gr, Italcanna Jigging
    Favori Makine:
    Penn Affinity, Daiwa Emblem Pro 6000A, FinNor Marquesa 40II,Daiwa Exceler 4000HA,Daiwa Saltist 4500
    En İyi Avı:
    43cm palamut , 50cm Lüfer , 7,5kg Sarıkuyruk
    Abi dün Mehmet abi (Mehmet AKÇA) ile denemeler yaptık, Daiwa Saltiga surf İtalcanna Vertigo kamış, 0,25mm Rapala marka örgü 135m-140m atış yaptım. Daha kamışa alışmadan :)

Şu an 0,15mm power pro super 8 slick sarıyorum makinama, 135m olduğu için atış uzaklığını net olarak söyleyebilirim. Kamış, porselen ve şok misinalarında bir sorun yok. Atış tekniğimi Tarabya'da olanlar her gün görüyor, bazıları başka bir yerde benimle karşılaşınca kamış sesinden tanıyorlar beni :D

2. murat_a

murat_a Murat

En İyi Avı:
    İspari
    Merhaba Serdar abi,
    Forumda bir zamandır okuduğum bir çok konu başlığı altında bir çok değerli paylaşımından az çok istifade ettim, öncelikle bunun için teşekkür ederim.
    Yukarıda yazdığın gönderiyi de şimdi okudum ve gerçekten olaya bakış açını bir acemi bile olsam son derece mantıklı buldum. Ben bir süredir surf kamışlar,makaralar,misinalar vb hakkında araştırma yapıyorum, niyetim düşük bütçeyle (aşağı yukarı toplam 100TL civarında) edinebileceğim en iyi surf casting setini tesbit etmek. Forumda önerilen güncel kamış ve makaralar bu bütçenin çok üzerinde. Bu nedenle senden ve diğer bilgili tecrübeli arkadaşlardan gelecek marka/model önerilerine ihtiyacım var. Kullanım alanı olarak Marmara kıyıları, ama istediğimde bogazda da kullanabileceğim bir set.
    Cevaplarınız/önerileriniz için şimdiden teşekkür ederim :)

3. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Ceyhun güçlü kuvvetli adamsın. 135 - 140 senin için çok kısa.

anlattıkların bana şöyle bir senaryo çiziyor. Atışa çok sert başlıyorsun. Kollar, kaslar sağlam, hayda deyip kolunu ileri ettiğin anda, çok sert, çok hızlı başlatıyorsun. Bu durumda kamış gücü toplayamaz ve atışın kısa düşer, üstelik yüksek G güçleri oluşturup, parmağına, misinaya vs. yüklenir.

Atışa biraz yavaş başlamayı denemende fayda var sanırım. Belki daha kısa atarsın ama, daha çok balık tutarsın, belli mi olur?

4. cyhnckr

cyhnckr Ceyhun

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Penn Affinity, Daiwa Emblem Pro 6000A, FinNor Marquesa 40II,Daiwa Exceler 4000HA,Daiwa Saltist 4500
    En İyi Avı:
    Serdar abi,

şimdiye kadar onlarca düşük kalite, 7-8 tane kaliteli kamış kırdım. Kopartığım şokların misinaların haddi hesabı yok. Yalnış anlama betona falan vurmadan sadece atış sırasında oluyor bunlar. Tabi bu kadar hasar ciddi tecrübe sağlıyor. Şu an ki atış tekniğim ile en uzak mesafeye atabiliyorum. Bu sıralar denemelerin daha ince örgüler ile, 0,20-0,19-0,15 sonra 0,12 ve 0,10mm leri test edicem. Benim için önemli tek şey Tarabya'da ki ikinci derin bölgeye atmak, normal bir atış ile (100mye kadar) 38 metre derinliğe ulaşılabiliyor ama benim hedefim 60 metreler. Kefeliköyde yemlenen balığın aşağı inme yolu.

5. roy

roy roy

Favori Kamış:
    Ron Thompson heavy telecoast, daiwa crossfire,lineaeffe extreme,Pezon&Michel Rafale pro pike
    Favori Makine:
    Daiwa tournement entoh 5500, Mitchell compact gold 7000 , Okuma Razor 65, Daiwa procaster A 4000
    Hmmm kamisa yeterli esnemeyi saglayacak zamani vermek ok de son paragrafi anlayamadim ben. Kisa atmakla fazla baligin durumu nedir?

6. cyhnckr

cyhnckr Ceyhun

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Boğaz'da kısa atmak kraça tutmaktır abi :) :laughing:

7. roy

roy roy

Favori Kamış:
    Ron Thompson heavy telecoast, daiwa crossfire,lineaeffe extreme,Pezon&Michel Rafale pro pike
    Favori Makine:
    Daiwa tournement entoh 5500, Mitchell compact gold 7000 , Okuma Razor 65, Daiwa procaster A 4000
    Hee o açidan :D

8. cyhnckr

cyhnckr Ceyhun

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Serdar abi,

bir gün yolun düşerse Tarabya'ya beklerim. Haftasonları forumdan arkadaşlarla da buluşuyoruz, onlarda sizinle tanışmak isteyecektir sanırım.

9. ALİCO

ALİCO AliCo

Favori Kamış:
    D.A.M El oltası
    Favori Makine:
    0,33 beden FC
    En İyi Avı:
    Herhalde Toriklerdir. Kofanalarda olabilir.ispendek 13,8 kg, Kırlangıçlar.vs.vs.
    Aman aman diyorum ceyhun Aman
    Ya bi iyi balıkçı sen vardır sende gittin kardeşim tamam adamlard aya birinde 41,5 birinde 43,5 diyorums en hala gel tanışalımdıyorsun anlamıyorsun herhalde vah vah gitti güzelim balıklar. gitti....

10. cyhnckr

cyhnckr Ceyhun

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Aliço abi

Merak etme, Tarabya'da herkes konuya hakim :D küçük balık tutarsın ama kovana koyamazsın :D herkes uyarır. kavga bile çıkar.

11. cyhnckr

cyhnckr Ceyhun

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    50li palamut çaparisi bağlıyorum :) haftasonu bakalım rapor koyabilecekmiyiz foruma.

12. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:

Uzak atmak asli hedef olunca bazı şeyler karıştırılıyor demekki.

Balığın 35m altına indiği yerlerin sayısı bir kaç tanedir boğazda. Nedir, nedendir, nasıl iştir, bir bakalım..

Boğazda en yukarda, karadenize akan nehirlerden filan gelen çok tatlı su bulunur ki bu su 2 kulaç kadardır. Bunun altında gene karadenizden gelen azıcık daha tuzlu ama genelde tatlı bir su kütlesi bulunur ki bunun derinliği 18-20m civarında biter. O noktada bir termoklin oluşur ve altında sıcaklığ 14 C'de sabit olan bol besinli, az oksijenli çanakkale'den giren akdeniz yüzey suyu bulunur. Bu suyun derinliği boğazda genel olarak 18 kulaca kadardır. Yani 32m. Bunun altında ise akdenizden gelen oksijensiz, soğuk ve şu krıgınlara neden olan bir su tabakası daha bulunur.

Bu üç temel tabaka, cetvelle çizmiş gibi değildir, akıntıların vs. çakıştığı yerlerde, havaya vs. göre yer karışır, yer yer birbirinin altına üstüen geçerler dururlar.

İşte boğazda balık bu kütlelerin birleşim yerlerinde bulunur, sıklıkla. Lüfer meralarına bakın, hemen hepsi 18m'den sığdır. Zira lüfer tuzlu suyu sevmez. Palamut vs. örneğin, 18 kulaçta, yani 32m de olur, yüzeyde değilse. Marmarayı balık bulucuyla gezin, derniliğin 35m gösterdiği yerde şak balık yazmaya başlar dipte.

Teknik olarak, bu arakatların karayla birleştiği yerler, balıklar için toplanma bölgesidir.

Yani, balık arıyorsanız, derinlik 12-15 m civarı olan, max 18m olan, yada max 35m olan yerlere bakmalısınız. Peki başka yerlerde balık olmaz mı? Olur elbette. Daha derinde olan balıklar, o ortadaki katmanın daha dibe inebildiği akıntı koşullarını sağlayan noktalardır. birisi işte, ikinci köprünün altındadır. Burada 55 - 70m derinlikten kışın lüfergiller, palamut, istavrit filan alabilirsiniz.

Bu bir kaç noktanın dışında, balığı ya 13m dernilikte, yada 32m derinlikte aramalısınız.

İşte ceyhun kardeşimiz, uzağa atıp, 100m sonraya ulaşır, 38m'ye indirir takımı ve o bahsettiğimiz balığın giremediği suya ulaşır. Oradna balık çıkmaz kolay kolay. Ama biraz daha kısa atabilir, kurşunu 32 - 25m ye indirebilirse, oradan patır patır balığı toplar.

Görüldüğü gibi her zaman daha derin, daha çok balık demek değildir. Boğazda balık tutanların bilhassa aklında olması gereken şey, su üstü 2-3 kulaç, 7 kulaç ve 18 kulaçtır. Balık ya su üsütndedir, ya 7 kulaçtadır, ya da 18 kulaçta. Diğer yerlerde gelip geçen sürüler, istavrit vs. ve peşindeki oyalanmayan balıklar olacaktır.

Görüldüğü gibi ,uzak atıp 38m ye inince tutamayabilirsiniz ama az daha kısa atıp 35 metrede balığı alabilirsiniz bolca.

Kısaca, uzak atış her zaman daha çok balık anlamına gelmez.

Bahse konu noktayı tam bilmiyorum, tarabya büyü bir sahil. 60m'de bir şey var mıdır, pek fikrim yok. Ama şundan bir pay çıkarın. Gırgırcılar kafayı tavana vurdular 24m lafını duyunca. Eskiden 11m idi, gayet rahattılar. Eğer balık, daha derinde olsa, neden bu temaşa olsundu ki? Ellerindeki ağlar 500m derindne balık çekebiliyor, sorun olmaz onlara pek.

Balığın en bol olduğu yer, derinliğin 24m kadar olan kesim olduğu bariz. Hal böyleyken 50m'ye ulaşmaya çalışmanın pek anlamı yok. Teknecilere bakın, hepsi sığlığa kümelenir hep, farkettiniz mi?

13. roy

roy roy

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Simdi anlasilir ve mantikli oldu.

14. ALİCO

ALİCO AliCo

Favori Kamış:
    D.A.M El oltası
    Favori Makine:
    0,33 beden FC
    En İyi Avı:
    Herhalde Toriklerdir. Kofanalarda olabilir.ispendek 13,8 kg, Kırlangıçlar.vs.vs.
    Uzak atış her zaman daha fazla balık anlamına gelir her anlamda

Balığı direkt 3 metreye sallandırarak tutmak var onunde
    Balığı 11 metreye salarak tutmak var

Dikkat edersen her takımdada mecburen bu derinliklere takımı yukarıdan indirme mecburiyetn var yani dibe dik açıyla

oysaki balık bu açıyı genelde sevmez değilmi o kadar akan sularda

O zaman takımın şöyle bir savrulması ve 100 mt öteden gelmesi zaten o takımın düşebildiği kadar derinlikle beraber dibe paralel olarak gelmesei demek olmayacakmı. olacak. o zaman her zaman balığı kıyıdan açığa doğru aramak zorunluluğumuz varmıymış varmış..

Yoktur dersen çok basit bir örnek Kimse babasının Hayrına kullanmıyor dip çaparisini....

15. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Bu arada, aklında olsun. İtalcanna vertigo surf için çok iyi bir kamış değil. İyi mi, iyi, ama çok iyi değil. Futura'dan iyi, ama o kadar. Tavsiyem, Evo 170 almandır, uzak atışlar için.

Vertigo atışının kısa düşme sebebi olabilir.

Ayrıca, iyi bir atıcı, kamış kırmaz. Dediğim gibi çok ani yükleniyorsun, kamış yükü üzerien dağıtıp gücü atış için toparlayamıyor. Tahminim bu yönde. Bu hem çok kamış telef ettirir, hemde atışları olması gerekenden kısa düşürür. Zira atışa vereceğin güç, kamışa binmektedir, gereksiz yere. Atış sonlanınca, tüm gücün kurşuna geçmesi lazım, kamışta kalmadan.

16. cyhnckr

cyhnckr Ceyhun

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Abi ben orta üst su palamut için sadece uzağa atıyorum. İstavrite olta bile açmam. Sarıkanat zaten bir daha ki ay kıyılar. Ben uzakta derinde balık aramıyorum zaten. Bütün sene palamuta hazırlanıyorum yine de yetmiyor gördüğün gibi hala takım bağlıyorum. Abi Evo demişsin ama fazla esnek kamışla benim işim olmaz, gücü kamışın ucunda hissetmem gerekiyor atışta. Çoğu kamış o esneklik yüzünden kırıldı. Hızlı aksiyonlu az esneyen kamış alıyorum artık. Şu 0,15mm örgüyü bir test edince yazarım sonucu.

Ayrıca Tarabya'da genel kuraldır, uzak atamayan balık alamaz. Yıllardır görüyoruz örneklerini.

17. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Tekne ile kıyı aynı şey değil. Dip çaparisinde takımı tutan bir maçula var. Ama kıyıdan böyle bir şey yok, bir uçta bir tek kurşun var. Zaten az bir şeyde atsan, çekerken çapari ise, dibe paralel veya benzer bir açıyla gelir, dimdik gelemez.

Hesabı basit. 24m derinlik varsa, 50m öteye atarsan, misina ortalama 25 derece açıyla durur dibe. Aslında dipte baksan, çok daha düşük açıyla durduğunu görürsün.

Dik indirme olayı kıyıdan pek olası değil. Ancak şamandıra bağlamakla olabilir.

Pratik bir örnek vereyim. Galata köprüsünde 20m'de bir elektirk direği vardır. Karaköy'den boğaz yanından çıkarken, birinci direk, ikinci direk, haha tam orası, 40m mesafe kıyıya, balıkçı doludur her zaman, kolay yer bulunmaz. Zira orası yapar balık. Derinlik 14m.

Eğer daha yukarı, daha uzağa gidersen, derinlik artar, ama balık olmaz. Millet bağırır durur, "balık kaç turda?", "Balık 20 turda.." filan. Yani makinanın kaç turunda balık var ajans geçerler. Oralarda derinlik fazladır, 40 ila 60m arası değişir. Balık az olur.

Şimdi eğer köprüde yer bulamazsan, kıyıya dikilirsen kadıköyde, 40m mesafeye atarsan balık tutarsın. Ama 100m ye atarsan, balık işi zor olur. Dibe inmeden çapari yapıp mesela, orta sudan çekmen gerekir. Derniliği yakalamak pek kolay olmaz. Balık azdır orada diğer taraflara göre.

Gördüğün gibi, uzak atmak her zaman daha çok tutmak olmuyor.

18. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Sevgili Ceyhun, Evo o esnek kamışlardan değildir pek. İtalcanna'yı piyasadaki kamışımsı şeylerle bir tutmamak lazım.

19. ALİCO

ALİCO AliCo

Favori Kamış:
    D.A.M El oltası
    Favori Makine:
    0,33 beden FC
    En İyi Avı:
    Ben olayı tekneci olarak yazmadım önce sadece kıyıcı olarak yazdım mantığım bana bu şekilde olması gerekiyor diyor. Örneği ise çok basit bir takımla verdim.

Ayrıca bu dediklerine hiçbirşekilde katılmadığımıda belirtiyorum. Bence uzak atım. sen takımı nasıl getirirsin orta sudanmı diptenmi üsttenmi orası benı bağlamaz ama ben hiç kıyıdan avlanmamamış ama Spin işine ve jigg işine kafayı takmış biri olarak Ben takımı getiririm istediğim suadan diyorsam Onu sizlerin istediğiniz sudan hayli hayli getirmesi mümkündür.

20. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    O kadar basit olmuyor işte üstadım. İstediğin sudan getirirsin de, balık getiremezsin. Ve kıyıcılık teknecilik gibi değil. Heleki boğazdan bahsediyoruz. Atarsın 100m'ye eğer milletin önüne serersen dediğin gibi paralel ederken, millet sarar takımını. Kıyıda gözetlemen gereken çok şey var. Teknik olarak akıntı kıyıdan başa bela olur her zaman. Biz o dediğin durum oluşmasın diye, atıp sularal yürürüz ki, takım tam karşımızda kalsın.

Orta suda balık yok mu? Var, olmaz mı? Ama 12m orta suda hiç bir zaman 12m düzce bir dipte olan kadar balık olmuyor. İşte mesele bu. Kıyıcılar orta sudan daha ziyade dipte takıldığı (başkalarına veya dibe) için çekmek durumunda kalıyorlar takımı.