Misina kalınlığı hakkında

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı' kısmında ERKAN DÖNER tarafından paylaşıldı.

1. ERKAN DÖNER

ERKAN DÖNER ERKAN

Favori Kamış:
    Shakespeare ugly stick
    Favori Makine:
    Shakespeare medalist
    En İyi Avı:
    8 kg Akya(Kuzu)
    Arkadaşlar ve büyüklerim ;

Ben akdeniz'de avlanıyorum.Av şeklim 8 yıldır at-çek avıdır.Akdenizde spin makinemde 28 balığın büyüklüğüne görede 30'luk kullanıyorum.şimdi size sorum bu yıl boğazda avlanacağım yine at-çek avı ayapcağım fakat arkadaşlar diyor ki 100 150 grlık kurşunlarla yapman lazım diyor ? Kıscası ben kaç mm'lik misina kullanmam lazım ?

2. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Kullanabildiğin en incesini kullan.

Ama balık, ama büyük filan deme sakın. 0.20 misina ile 300kg'luk kılıç (merlin) tutan adamlar biliyorum ben.

3. ERKAN DÖNER

ERKAN DÖNER ERKAN

Favori Kamış:
    Shakespeare ugly stick
    Favori Makine:
    Shakespeare medalist
    En İyi Avı:
    8 kg Akya(Kuzu)
    tamam da abicim 100 grlık kurşunu 20 lik misinayla nereye fırlatıyorsun ya ? Biraz gerçekçi ol .

4. roy

roy roy

Favori Kamış:
    Ron Thompson heavy telecoast, daiwa crossfire,lineaeffe extreme,Pezon&Michel Rafale pro pike
    Favori Makine:
    Daiwa tournement entoh 5500, Mitchell compact gold 7000 , Okuma Razor 65, Daiwa procaster A 4000
    0.20 misina ince kaçmis da çekeri 5-6kg 0.25-0.28 mono veya 0.10-0.20 örgü, önüne kamis boyundan 1kulaç fazla 0.35 öncü mono ile istenilen yere atilir.

5. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    0.20 FC misina ile izmarit takımı yapıyoruz. 100gr kurşunla 40 - 50 m filan gidiyor rahat. Düğümsüz, monofilament 0.20 çapari bedeni, 70 - 80m'ye ulaşıyor, 100 gr kurşunla ki, boğazda sürekli kullanılan bir şey.

Şundan emin ol sevgili Erkan, bu forumda benden daha gerçekci pek fazla insan bulamazsın mrsparkle

Eğer olur mu hiç, bu nasıl gerçek dersen, düğüm atma konusunda yazdıklarımızı bir araştır derim.

6. cyhnckr

cyhnckr Ceyhun

Favori Kamış:
    Shimano Ultegra, Major Craft Solpara 275 50gr, Italcanna Jigging
    Favori Makine:
    Penn Affinity, Daiwa Emblem Pro 6000A, FinNor Marquesa 40II,Daiwa Exceler 4000HA,Daiwa Saltist 4500
    En İyi Avı:
    43cm palamut , 50cm Lüfer , 7,5kg Sarıkuyruk
    Erkan merhaba,

Boğaz'da 100-170gr'a kadar kurşunların kullanım alanları var. Tabi bu 200'e kadar çıkıyor bazı yerlerde. Eğer kullanacağın misina mono ise 0,35mm olmalı. Uzak atman gerekiyorsa makarada 0,28mm sarılı sonunda da 0,38mm şok misinası kullanmalısın. Daha da uzak atmak istersen ince örgü misinalardan kullanman gerekir. 0,10 - 0,19mm arası örgüler istediğin uzaklıklara atmanı sağlayacaktır. Tabiki bu örgü misinaların sonuna şok misinası bağlamak zorundasın (0,35mm veya 0,38mm) yoksa atışta örgü elini keser.

7. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Şimdi başka açıdan bakalım.

boyuna diyoruz, aha surf makinası budur. Surf kamışı şudur.

O kamışı alırsın, zira küçük kuvvette esnemesi biter ve kamışın yay gibi kıvrılmasını kesmek için çok kuvvet uygulamak zorunda kalmazsın.

O makinayı takarsın, büyük kafasıyla misinayı kolayca boşaltır. Dahası üzerien 0.16 gibi ince bir dyneema misina sararsın. Bu hafif olduğu, gam filan yapmadığı, kaygan olduğu gibi nedenlerle çok kolay boşalır makaradan.

Sonra ucuna hiç sağlam olmayan 0.20 misinadan takım takarsın. 100gr kurşun ekler, çok yüklenmeden bir atış yaparsın. Herkestende uzağa atarsın. Olan bu olur. FC misian görünmez, balığı ürkütmez, yemin aşırı hırpalanmaz vs. ve kurşun dibe inince şak diye yapışır balık. Herkes bakarken sen patır patır baılk tutarsın, ötesi de bu olur.

Burada şu kamış derken, o makine değil bu makine derken, o fırdöndü değil bu derken vs. hep bunlar düşünülerek söylenir. Mesafe ve balık tutma dengesini sağlayacak malzeme hedefi gözetilir.

Ama arkadaşlar çıkar, ölçüt olarak "çok memnunum" der, ölçütü bu olur, memnun eden ise hala kırılmamış olmasıdır. Neyse. Ama olan şu olur, biz gibi olayı bir sistme olarak görüp, bileşnelerine değil, bütününe odaklanarak tavsiye verenler aynen tu kaka ilan edilr filan. Yada en azından sizin gibi gerçekci olmamakla suçlanır.

Bu iş bir takım işidir. İnce takım avcı takımdır, nokta. Ve ince takım denince, kamışından kurşununa hepsini birden düşünmek gerekir. bu amaca hizmet etmeyen makineler, kamışlar vs. ile, ince takım kullanamazsın. Sonra da balık yok der geri dönersin.

Bir sistem, bileşenlerinin toplamından daha fazlasını ifade edebilmelidir. diyoruz
    sağlamlığa bakmayın. O kamış değil şunu kullanın. O makineyi boşverin, buna bakın vs. vs. Bunların tamamı o parçaları bir sisteme dahil edip daha fazlasını elde edebilmeyi amaçlar.

Ama bakıyoruz ki, tavsiye filan verenler sistemin bütününe pek bakmadan, tek tek bileşenleri ile uğraşıyor. Sonuç ise görüyoruz, bir avuç istavrit tutunca davul zurna ile halay çeken balıkçı arkadaşlar oluyor.

8. adalı balıkçı

adalı balıkçı Berkan

Favori Kamış:
    Lineaeffe Surf Mill 4.20 & Spirit Surf 3.90 - ProCatch Carbospin Pro 2.70
    Favori Makine:
    Okuma Avenger Av 65b
    En İyi Avı:
    Her yeni gün daha iyisi için bir fırsattır..
    Erkan merhaba.. ben genellikle boğazda avlanırım ve makinamda 0.28mm pelican dozer kullanıyorum, bununla 150 gr kurşunu çok rahat atıyorum, daha fazlasını da atar da kamışın limiti o kadar :) bir de 0.20 oskar invisiline misinadan yaptığım çaparilerle 130 gr kurşunu atabiliyorum, fazlasını atmayı denemedim, belki fazlasını da atar.. bu arada beni bilenler bilir, kurşunu savururken nazik davranmam abanırım, tüm kol ve omuz gücümü kullanırım.. atış sırasında da hiç şok misina kullanma ihtiyacı hissetmedim bugüne kadar..

9. cyhnckr

cyhnckr Ceyhun

Favori Kamış:
    Shimano Ultegra, Major Craft Solpara 275 50gr, Italcanna Jigging
    Favori Makine:
    Penn Affinity, Daiwa Emblem Pro 6000A, FinNor Marquesa 40II,Daiwa Exceler 4000HA,Daiwa Saltist 4500
    En İyi Avı:
    43cm palamut , 50cm Lüfer , 7,5kg Sarıkuyruk
    Berkan abi, :) abanıyorum demişsin ama bana o misina hele de şoksuz ilk atışta patlatırım :D geçen gün şoksuz 0,19mm örgü patlattım (düğümden değil! ortasından). 50 metre uzakta balık varsa 100m atmanın bir anlamı yok tabiki. Ama yine de fazla ince takımlardan bahsediyorsunuz :rolleyes:

10. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Sevgili Ceyhun, atışta bir porblem olabilir. Tahminen de kamışta. Kamış uyguladığın atış tekniğine pek uymuyor olabilir.

Yanlış atıyorsun demiyorum ama, öyle bir atış normalde 200m'yi aşar herhalde.

11. ahtapot2

ahtapot2 Deniz

Favori Kamış:
    Okuma Cedros Telesurf 4,50 , Okuma Vsystem Spin 270 cm. 20-60 gr.
    Favori Makine:
    Okuma Avenger AV65 - Okuma PL865 - Daiwa Emcast Plus 5500 - Cabelas Tournament ZX4000A
    Serdar Abi bence de patlaması normal.. Misina 0,30 ve daha inceye gittikçe çeker gözetmeksizin 140 150 gr. ve üstü kurşunlarda şoklama şart, şayet sahte atışı yapılacaksa..

12. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Deniz, iyi de, neden 140 - 150 atıyorsun ki? Benim hiç boğaza 150gr kurşun atmışlığım olmadı daha kaç senedir.

Misian ince olunca, daha çok yol alır, daha çabuk batar, daha az akıntı tutar vs. vs.

13. ahtapot2

ahtapot2 Deniz

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Okuma Avenger AV65 - Okuma PL865 - Daiwa Emcast Plus 5500 - Cabelas Tournament ZX4000A
    Hava soğuyup balık diplediği zaman 150 gr. dibe inmiyor.. Bazen 175 gr. da inmiyor.. Mecbur 200 gr. kullandığımız oluyor..

Bir diğer husus kalabalık sahillerde olta atılıyor ve akıntı varsa istavrit çaparisinde de 150 gr. a kadar çıkmamız gerekiyor çünkü oltayı attıktan sonra peşinden yürüme imkanı yok, hafif çapraza atarak millete dolaşmadan çekmeyi anca başarabiliyoruz.. Burda maksat tabii ki ileri atmak değil, öyle abanmaya da gerek yok zaten ama yakın mesafe atışında bile 150 gerekebiliyor..

14. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Deniz iyisinden ince bir misina koyarsan, 125 gr canavar gibi iner dibe zaten. Su kurşundan ziyade misinadan sürükler takımı.

İkinci köprünün altına, ki herkes 170gr atar orada genelde, 70m derinliğe 100gr atıyorum kıyıdan, problem filan olmuyor, neden olsun ki?

15. roy

roy roy

Favori Kamış:
    Ron Thompson heavy telecoast, daiwa crossfire,lineaeffe extreme,Pezon&Michel Rafale pro pike
    Favori Makine:
    Daiwa tournement entoh 5500, Mitchell compact gold 7000 , Okuma Razor 65, Daiwa procaster A 4000
    Deniz hakli. Kis aylarinda deli akiyor su. 100gr hisardan atip çakardan anca toplanir. Suyu az tutan veya ince misina etkiliyorda sigarayi yakiyorsun yarisinda anca dibi buluyor hafif kursun

16. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Bir şey nedense gözden kaçırılıyor.

Akıntı ne kadar deli akıyor olsada, ancak yüzeydeki en fazla iki kulaçlık kısımda akabiliyor. Altındaki akıntı çok çok daha düşük. Hele 12 kulaçtan sonra, akıntı resmen tersine akmaya başlıyor.

Yani sizin derdiniz misina ile. Misina su tutmayacak, ince olup suyu kesecek kolayca. yoksa, evet, alır gider misinayı o akıntı, 400 gr kurşunu indiremediğiniz olur, gayet iyi bilirim.

Aynı yer, ikinci köprünün altı. Biz kıyıdan 100gr atıyoruz, teknede 750 gr kurşun atıp ancak alabiliyorlar balığı. Ki tekneden de aynı yere 100gr attım, lam diye indi dibe.

Şu dediğin doğru, dibe geç iniyor. Ama iniyor, yeterki ince misina olsun.

17. ahtapot2

ahtapot2 Deniz

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Serdar Abi, bende 0,30 ya da 0,28 sarılı oluyor genelde.. Daha inceye indiğim zaman makinaya binen yük artıyor.. Avenger kullanıyordum hadi belki makinadan dedim, Daiwa kullanmaya başladım yine aynı olay.. Misina 0,28 in altına indi mi makinaya binen yük artıyor.. Sordum soruşturdum kimse net birşey söylemedi.. Kimi dedi ince daha rahat çeker, kimisi dedi makinadandır.. İyi bir ip almaya kalksak 70 80 liradan az değil.. O kadar para verecek halim yok (tekneye ya da kıyıya yakın bir kayaya takılmayacağının garantisi olsa belki alırım)..

Özetle ben boğazda, özellikle de poyrazlı havalarda dibe inmiş balığına giden yolda 125 gr. ile aşağı inildiğini göremedim.. Öyle bir misina varsa tavsiyeni seve seve dikkate alırım tabii ki:)

18. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:

Şimdi biraz oldu işte. Ben 0.12 ip kullanıyorum zira.

Evet, 0.28 normal misina ile bu sorunu yaşarsın. Ama hep söylüyorum, ince misina, örgü misina. Ve dikkat edersen, ince misina tak ki diyerek üstüne basıyorum. 0.28 çok kalın. Ben onu beden, yani takım için kullanıyorum. Zira gezer kurşun, dibe takılma filan misinayı yıpratıyor.

İp misinalarda o kadar pahalı değil. 15 -25 TL arası ip misinalar bolca var. EFFE diye bir şey sarılı benim aletlerde. Sanırım bu 3. senesi olacak, gayet güzel iş görüyorlar. O zaman 100m si 10 TL den bulmuştum bir yerlerden.

19. ahtapot2

ahtapot2 Deniz

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Serdar Abi peki bu misina inceldikçe makinaya binen yük artar mı gerçekten.. Benim başıma gelen olay için ne düşünüyorsun?

20. roy

roy roy

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    EF&FE amblemi galiba. Sufix almayinda :)
    bu kadar çabuk yipranan bir örgü daha görmedim