Meraklısından eşkina avı

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı' kısmında night fisher tarafından paylaşıldı.

1. night fisher

night fisher fatih

Favori Kamış:
    kendisinin dizayn ettiği muhtelif kamışlar
    Favori Makine:
    çançinçon çinişi makineler
    En İyi Avı:
    kırlangıç 8.4 kg
    b.dere derken bayramdere sahilimi,yoksa ist. büyükderemi tereddüt etsemde sorunuzu cevaplamaya çalışayım. yaz ayları özellikle son yıllarda artan kirlilikle beraber marul dediğimiz yosunların aşırı ürediği ve dalgalı havalarda kıyılara vurduğu aylardır(marmaranın güneyi poyraza açık sahiller).bu yüzden dalgalı havalarda avlanma girişimlerine engel oluyorlar.bu tip kıyı avları ya yosunların daha oluşamadığı bahar aylarında yada iyice azaldığı kasım ayında gerçekleştirilir.yosunun olmadığı yada tek tük olduğu pozisyon yakalanırsa hedeflediğimiz balığın o bulanık bölgede olması büyük ihtimaldir.yaz aylarının ikinci dez avantajı ise o bulanıklıkta yazın kıyılayan küçük balıkların da mevcudiyetidir.yemleri didikleyerek,hedef balıklarla aranıza girerler.çözüm karanlığı beklemekte olabilir,%80 i en azından ortadan kaybolur.ikinci hamle yemle yapılabilir,sulina(sülünoz,sülünez,çakı)taze olursa dayanıklı bir yemdir,tabi sık sık kontrol edilmeli.size son olarak şöyle söyleyeyim,Trilye(zeytinbağı)ile Bandırma arasının levreği bitmez,bitirilemedi.Karadeniz sahilinden sonra en fazla minekop ve kalkan Eğerce-kurşunlu arasında bulunur.yani önünüzde balık var.gerisi sizin azim ve sabrınıza bağlı.sabah erken,akşam geç saatlerde ısrarlı ve sabırlı olursanız mutlaka balık tutarsınız.yalnız balıkçı duasını da ihmal etmiyoruz.Biliyorsunuzdur mutlaka da ben tekrarlayayım.Attım ağzına,takılsın boğazına,haydi bismillah

2. Baktım taze bir başlığın başına "ÜST KONU" yazılmış. Vardır bir sebebi deyip, kan şekerimizin dip, algıda güçlüğün tavan yaptığı bu saatlerde girdim okudum.

Varmış bir sebebi. Geçerli bir sebebi.

Kalemine, eline, yüreğine sağlık Fatih abi.

İyi ama şimdi de şu "papaz yahnisinin fırın versiyonunda eşkina"yı merak etmekteyiz.

3. udas

udas utku

Favori Kamış:
    shimano alivio
    Favori Makine:
    shimano nexave 6000FB
    En İyi Avı:
    pisi 40cm minekop 45cm
    bayramdere boğazı kastetmiştim, neyseki siz olayı hemen her bölge için özetlemiş oldunuz. Bahsettiğiniz sahil şeridi çok uzun ve güzel bir şerit, buralarda levreğin varlığına bende inanıyorum ama kısmet tabi inanmakla beraber icraat lazım. önümüzdeki zamanlarda bakarsınız av raporu paylaşımı ile bunu sunuma dökeriz. hayırlısı hepimize.

4. night fisher

night fisher fatih

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    kırlangıç 8.4 kg
    Kendin kaşındın,günahı boynuna,işte sana tarif:fırını 200 dereceye ayarlıyoruz başlıyor kızmaya,balıklar büyükse porsiyonlar halinde parçalara bölüyoruz.Bir tava yada tencerede yüksek ateşte önce zeytin yağını fazla kızdırmadan içine halka halka doğranmış soğanları atıp öldürüyoruz(soğanlar çok ince olmasın) üzerine bol karabiber atıp çeviriyoruz(karabiber bayağı bi acılık verecek miktarda atılacak) üzerine bir kaç yeşil biber ortadan ikiye kesilmiş halde atıyoruz.mevsimiyse bir adet kırmızı yağ biberini halka halka kesilmiş halde ilave ediyoruz.(karıştırmaya devam yanmasın malzeme).bir patatesi enine(ince olsun)doğruyoruz,renk olsun diye küçük bir de havucu dilimleyip kenarda tutuyoruz.tavaya iki diş sarımsak bir kalıkta salça atıp karıştırdıktan sonra patatesleri ve havucu ilave ediyoruz tekrar karıştırıp,biraz su ilave ediyoruz(salçanın eriyeceği kadar).ateşi kısıp,kabuğu soyulmuş küp hale gelmiş bol miktarda domatesi ilave ediyoruz üzerini kapatıp domateslerin iyice yumuşamasını bekliyoruz.sonra bu hazırladığımız harcı tepsiye(yağlıyoruz)sıraladığımız balıklarla kenetlenecek şekilde yayıyoruz.(balık parçaları birbirine iyice yanaşsın ,malzeme balıklarla aynı yüksekliğe kadar dolsun,tepsi küçük balık ve malzeme bol olursa olur zaten)üzerine küçük küçük tereyağ parçarı koyup fırına yerleştiriyoruz.on beş dakika sonra bir limonun suyunu sıkıp,bir limonuda halka halka doğrayıp(limonun çekirdeğini çıkaralım)tepsiye ilave ediyoruz.içindeki sululuk sos kıvamına gelince fırından alıyoruz,suyuna bir ekmek bandırıp tadına bakıyoruz(belirgin bir acılık ve hoş bir ekşilik olmalı,olmadıysa ayarlanmalı)servise hazır afiyet olsun.NOT:Tarifimin geleneksel papaz yahnisiyle isim benzerliği dışında bir ilişkisi yoktur,bu tarifi uygulayıp balıklarını ziyan ettiğine inananların tazminat talepleri karşılanmayacaktır.

5. babasininoglu

babasininoglu ahmet

paylasım için tskkürler

6. night fisher

night fisher fatih

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    kırlangıç 8.4 kg
    Yorumuma verdikleri destekler için,tüm arkadaşlara sonsuz teşekkürler.Yalnız olmadığımı hissettirdiniz...

Son düzenleme: 2 Ağustos 2012
  7. bluefish34

bluefish34 Erdem

Fatih Bey çok doğru tespitlerde bulunmuşsunuz.İstanbulda avlanan biri olarak akrabalardan dolayı bazı haftasonları bursaya gelmekteyim ve dediğiniz bütün manzarayı bende her geldiğimde görmekteyim. ışıldaklar her yerde.acemilik kendini geliştirmek gerektiği ise sabit kalmak bu şekilde gelir sadece demek niye. Bizde acemiydik ama balık tutana baktık araştırdık inceledik öğrendik.Geçenlerde güzelyalı kayalıklardaydım kalın çapariyle balık alınamayacagını ince çaparinin herzaman daha avcı olacagını sadece ben balık yakaladığımdan anlaşılır olduğunu sanıyorum.Başka bir yol olabileceğini göstermek gerek. Bu hafta sonu gene bursadayım c.tesi akşam balıkta olucagım sizde balıktaysanız iki muhabbet etmekten de hoşnut olurum. Ayrıcada elinize sağlık böyle bir yazı için..

8. sabriyazici

sabriyazici sabri

yahni tarifi için teşekkürler abi

9. night fisher

night fisher fatih

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    kırlangıç 8.4 kg
    Umarım zehirlenmezsin .:)

10. *-[Yusuf

*-[Yusuf yusuf

En İyi Avı:
    yeni başladım :)
    paylaşim için teşekkürler. Night fisher paragraf tuşu: TAB satırbaşı enter

11. night fisher

night fisher fatih

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    kırlangıç 8.4 kg
    Teşekkür ederim.

12. sencerveben

sencerveben hakan

inanın keyifle okuduğum bir yazı.mükemmel bir anlatım olmuş.diğer arkadaşların dediği gibi arşivlik bir yazı.bir notta ben düşmek isterim.küçük eşkinalara zarar vermeden salıvermek için tüm avcı arkadaşlerı circle kancalar kullanmalıya davet ediyorum.bu kancalar yapıları itibariyle balığı dudak kısmından yakalamaktalar.böylece küçük balıkları zarar vermeden salıverme şansımız oluyor.

13. night fisher

night fisher fatih

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    kırlangıç 8.4 kg
    Sevgili kardeşim,kerameti iğne modelinde aramayalım.6 nolu iğne ve boru kurdu kullandığımız sürece ,malesef, yavru eşkinaların ince bağırsağından çıkarırız iğneleri...Circle iğneler küçük ağızlı ,yem çalan balıklarda (izmarit,ispari vs.) iyi neticeler verir.Ancak yemi vakumlayarak yutan balıklar için bir avantajları söz konusu değil.Aksine içe dönük yapıları ,tasmalama hareketi yapıldığında,yemin ağızdan geri çıkmasına yol açabilir.

14. denizzzci

denizzzci burak

En İyi Avı:
    bugüne kadar 3 ton:):)
    Fatih abi süper bir yazı olmuş,ellerine sağlık...İstanbul için baltabaş hakkında biraz bilgi verebilirmisin?maksimum hangi aylarda olur,nerelerde aramalıyım(derinlik olarak ortalama kaç mt 4 metreden daha derinde hiç alamadım) ve senin tecrübelerine göre nasıl bir takım kullanmalıyım?(ben şamandıralı tek iğne ufak bir kıstırmalı 2 kulaç boyunda bir takım kullanıyorum,tabiren şeytan oltası)ben karagöz yakalıyorum fakat bir gece 1 den fazla yakaladığım zaman çok az oluyor gerçi balıklar 40-44 cm arası geliyor ama daha başka yakalanmıyor bu balık olmadığınımı gösterir yoksa yakalanan balık diğerlerini ürkütüyorda ondan mı gelmiyor?yem olarak genelde midye,sonra iri canlı teke ve son olarak kaya kurdu kullanıyorum...kafamdakileri netleştirmek için senin tecrübelerini kullanmak istiyorum saygılar...

15. night fisher

night fisher fatih

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    kırlangıç 8.4 kg
    Marmara için karagöz avcılığı mart ayında başlar,mayıs başları bırakılır.Ekim,kasım,aralık ayları tekrar av verir.En hırslı saldırdığı ay nisan başı diyebilirim.Yaz aylarında kıyılar küçük balık kaynadığından, avlanmak çok güçleşir.O yüzden ara verilir,yoksa balık oradadır .Karagözün en sevdiği yem midyedir,ama işçilik ister.(avlandığın yer ıssız bir bölgeyse ve hep orada avlanıyorsan balık avlamasanda ,sazancıların yaptığı gibi midyeleri kırarak bölgeyi sık sık yemlemeni tavsiye ederim)
    Şamandıralı takım, takılmaları azaltsa da balığı ürkütür,yemi önce gevelemeyi tercih eden karagöz küçük bir engelleme karşısında uzaklaşır.
    Benim tavsiyem 0,20 misineli,2-3 nolu kısa siyah yada bakır çapraz iğne,kıstırma kurşunlu el oltası.Midyenin suyunu alıp(dikkat pişirmeyelim),yumuşak kısımlarını güzelce iğneye yerleştirilir.(iğne yemin içinde kaybolacak).
    Karagözün bol bulunduğu bölgeler,kayalık burunlar,ani derinleşen sarp kayalık yerlerdir.Önümüzde parça parça midyeli kayalar ve 3-4 metre derinlik varsa,karagözde vardır.(Açıklarda derin kayalıklar da varsa orası cennetdir:) )
    Karagöz sürü balığıdır unutmayalım,sessiz olursak ,balıklar dönüp dolaşıp önümüze gelirler,gerisi bize kalmış.Rast gelsin... not:40-45 cm lik karagözler tutuyorsanız avlandığınız yer iyi bir yer,ısrar ederseniz doyurucu avlarınız olur...

16. Aret

Aret Aret

En İyi Avı:
    Kalkan 4,5 kg. (Boğaz'da)
    Fatih abi midye gece avında da kullanılabilir mi ve teke ile kaya kurduna göre daha üstün bir yemmidir sizce? (Karagöz avı için soruyorum)

17. night fisher

night fisher fatih

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    kırlangıç 8.4 kg
    Bundan yıllar önce,bir mart ayındaydı.Sabah gün ağarırken ıssız bir kayalık bölgede avlanırken denizden garip sesler gelmeye başladı.Çarşaf gibi bir denizdeki bu sesler,içimi ürpertecek kadar güçlü idi.Biraz daha yükseğe tırmandığımda gördüğüm manzara aynen şöyleydi ,yüzlerce, kiloluk karagöz ,midyeleri fındık gibi kırıp yiyorlardı.Marmaradaki karagözlerin,Ege ye göre çok daha iri boylara ulaşmalarının sırrı da işte burada zaten.Çanakkale boğazını geçtikten sonra midye hem çok azalır,hemde küçülür.Marmaradaki iri karagözün ana menüsü midyedir.Midye kullanıldığında,eşkinanın oltamıza vurma ihtimali %5 e düşer,isparide yoksa etrafta karagözlerle tanışmak mümkün olur.

18. Aret

Aret Aret

En İyi Avı:
    Kalkan 4,5 kg. (Boğaz'da)
    Cevap için teşekkürler. Marmara'daki taş balıkların ana menüsünün midye olduğunu biliyorum ancak canlı teke ve kurtun hareketli yapıları sebebiyle daha değerli yemler olduğunu düşünürdüm. Yine de gece avlarımda midyeyi de mutlaka deneyeceğim. Zaten diğer yemlere göre temini oldukça kolay. Teşekkürler.

19. night fisher

night fisher fatih

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    kırlangıç 8.4 kg
    Karagöz balığının, bir levrek kadar hareketli yeme düşkünlüğü yoktur.Normal bir karidesi kabuğundan ayırıp,tuzlayıp bir gün bekleterek kullandığınızda, canlı tekeden daha çok netice verir.Karagöz kalabalık ve açsa ,yaprak sardalyaya bile vurur.Sonbaharda deniz anasının dokunaçlarıyla hemde gündüz puslu havalarda şahane karagözler alınıyor.Midyeye dönersek,marmaradaki taş balıklarının ana menüsü tanımlaması eşkina için geçerli değil.Eşkina,midye,sulunez gibi yemlere pek itibar etmez.Menüsü,yengeç ve karideslerdir.

20. denizzzci

denizzzci burak

En İyi Avı:
    bugüne kadar 3 ton:):)
    sağol Abicim,yemleme olayını ben bir kova midyeyi çıkartıp iyice ezip kumla karıştırdıktan sonra yapıyorum,suyuyla beraber mükemmel bir karışım oluyor...onları tohum serper gibi denize yaklaşık 7-8 metre açığa kadar 50-60 metrelik bir kıyı şeridi içinde savuruyorum...ama dediğim gibi onca yemlemeye rağmen genelde hep tek karagöz alınıyor 2. bir karagöz mucize 3. sü ise bu sene ilk kez denk geldiğim için olağanüstü oldu:)))ama gitgide artıyor geçen senelerde falan ya miktarca daha az balık vardı yada ben fazla tecrübesizdim...bu konu hakkında yorum yapmam neredeyse imkansız gibi birşey yinede sağol abim...bir gün bir sürüye denk gelicem ama bakalım ne zaman kısmetse..