Maliyetsiz Jig Head Yapımı

Konu, 'Malzemeni Kendin Yap (Keşfet & Paylaş)' kısmında Emrecan Kaya tarafından paylaşıldı.

1. Emrecan Kaya

Emrecan Kaya Emrecan Kaya

Favori Kamış:
    Okuma Dead Ringer-258 12/45 - Okuma Salina Seaspin 240 10/40
    Favori Makine:
    Okuma Safina Pro sPa-25 - Okuma Ceymar 25
    Uzun zamandır kafamı kurcalayan sorun üreticilerin çok ucuza mâl ettikleri jighead'leri uçuk fiyata satmalarıdır. Kurşun ve iğneden oluşan bu ürünleri komik rakamdan satmaları bana pek etik gelmiyor açıkçası, lakin serbest piyasa. Bu nedenle bir çok kere kendi jighead'imi kendim yaptım. Benim tavsiyem, sizlerin de kendiniz yapmanızdır. Hem de oldukça eğlenceli bir uğraş. Malzemeler:

-Jighead için uygun iğne (ben fudo w14s-bn kullandım)

-İstediğiniz gramajda zeytin kurşun. (ben 10 gram kullandım, ucundan kestiğim de 2-3 gramlık bir parçaydı.)

Önce zeytin kurşunun bir ucunu kesiyoruz, düz bir yüzey yaratmak için. Sonra yanlamasına ortadaki deliğe doğru bir bıçak ve çekiç yardımıyla yarıyoruz, deliğe ulaşınca bırakıyoruz. Daha sonra iğneyi, kurşunu kestiğimizde oluşan düz zemin tarafından kurşunun deliğine oturtuyoruz. İster pense yardımıyla isterseniz de çekiçle hafif hafif vurarak kurşuna iğneyi sabitliyoruz. Jig head hazır.

Bir iki fotoğraf paylaşacağım, fikir edindirmek amacıyla.

O silikonları İstanbul'da neye kullanacaksın diye soracak olursanız, inanın ben de bilmiyorum. Hoşuma gitti, belki lüferde kullanırım diye aldım. Levrek çiftliği patlamadıkça yakalayamayacağız levrek kişisini bu memlekette :)

Geliştirmek için tüm fikirlerinize açığım, herkese rastgelsin :)

2. Eksik

Eksik Metin

Favori Kamış:
    Okuma V-System 240 cm & Mebaru Salty Rugger 73L
    Favori Makine:
    Shimano Rarenium CI4+ 2500 FB
    Oncelikle tebrikler Emrecan... Guzel gozukuyorlar... Test edip yuzuslerini de kontrol etmeni tavsiye ederim.

Jighead'lerin pahali olmasinin ve aslinda "hepi topu bi' kursun bi' igne" olmamasinin bazi sebepleri var. (Kimilerinin de ucuk fiyatli olup o fiyatlari hak ettigini iddia etmiyorum ama illa, belirtmek isterim.)

Bu sebeplerden en onemlisi denge... Denge becerisi olmayan jighead'ler silikonun aksiyonunu tamamiyle olumsuz yonde degistirir. Dolayisiyla duzensiz aksiyonlara sahip -ornegin devamli saga ceken- bir jighead'e aksiyon vermek de kolay olmaz. Ote yandan, dengeli bir jighead ise duz darimda neredeyse mukemmel bir dogru izinde bir yol takip eder; nereye ne kadar cekilirse o kadar gelir, yani tam olarak kontrol edilebilir. Levrek gibi bir hedefte sahtenin bu dengeli yuzusu acayip derecede onemliyken; kurtcuk ziplatip iskorpit, mirmir, eskina vesaire kandirirken bu denge unsuru nispeten onemsizdir. Ama eskina, karides silikonuyla yakalanacaksa bu sefer denge onemlidir; karidesin iki yan, uc arka, bir ön yaparak gelmesi istenmez. O yuzden hedefe gore jighead secmek ve/veya yapmak en mantiklisi.

Bunun haricinde; denge unsuru bi' yana, pahada fazla olan ve yine de pahasini az-cok karsilayan cesitli ozellikte jighead varyasyonlari da vardir. Aklima ilk gelenler; kendinden aksiyonlu Decoy Violence VJ-36, Decoy Flash Bomb, Savage Gear Stand Up Jighead ve benzeri... Bunlari Google'da aratirsaniz ne demek istedigim buyuk ihtimalle anlasilir.

(Bu arada gorseller icin cok guzel bir arka fon secmissin.)

3. Emrecan Kaya

Emrecan Kaya Emrecan Kaya

Favori Kamış:
    Okuma Dead Ringer-258 12/45 - Okuma Salina Seaspin 240 10/40
    Favori Makine:
    Okuma Safina Pro sPa-25 - Okuma Ceymar 25
    Haklısın Metin abi, iğne-kurşunun yanında mühendislik parası da var tabi. Yüzdürüp denge konusunu açığa kavuşturmakta fayda var. Elimden geldiği kadar sağını solunu eşit yapmaya çalıştım, klipse astığımda arka-ön ağırlıkları dengeledim. Ama ne kadar doğru ne kadar yanlış oldu onu da deneyip göreceğim. Atladığım en önemli noktayı belirttiğin için teşekkür ederim abi.

Söylediğin jig head'ler de oldukça özel şeylere benziyorlar, kendilerine özel silikonlarla kullanıldığını düşünüyorum, sanırım o silikonlar en güzel aksiyonu bu jig head'lerle alıyorlar.

Değerli bilgilerin için teşekkür ederim üstadım:thumb:

4. Eksik

Eksik Metin

Favori Kamış:
    Okuma V-System 240 cm & Mebaru Salty Rugger 73L
    Favori Makine:
    Shimano Rarenium CI4+ 2500 FB
    Ne demek, rica ederim...
    (Üstadlık bir durumum yok, sağ olasın...)

5. kesf_i_alem

kesf_i_alem EROL

Emre kardeşim bence çalışmaların çok güzel olmuş.Jig konusunda pek bilgi sahibi olmasamda yaptığın çalışmaların aksiyonunu deneyip görmek lazım.Ama sahtelere aksiyon vermek biraz da oltacının becerisine bağlı senin daha once lrf ile ilgili bir paylaşımını okumuştum o konudada sorun yaşıyacağını düşünmüyorum.Ben de bu aralar lrf avıyla ilgili nerede bilgi bulsam okumaya çalışıyorum.Yakın zamanda bir takım hazırlayıp denemelere başlayacağım. Turna yakalarken etrafı otlarla çevrili kıyıya yakın küçük boşluklarda(biz !! ayna !!diyoruz)albastar kaşıkla kamışa aşağı-yukarı aksiyon vererek az turna yakalamadım.Bakalım bildiklerim işe yarayacak mı?
    Sana iyi avlar dilerim Emre kardeşim.

6. eylmz

eylmz can

Favori Kamış:
    okuma vystem 2.70
    Favori Makine:
    okuma trıo 40 s
    En İyi Avı:
    yaprak 2 cm
    süper tesekkurler