MAKİNE ÖNERİSİ

Konu, 'Makineler' kısmında hüseyin eraslan tarafından paylaşıldı.

1. hüseyin eraslan

hüseyin eraslan hüseyin eraslan

SAZAN AVI İÇİN SHİMANO VELACTİY 3.96CM 13-350 KAMIŞ ALDIM BU KAMIŞA NASIL BİR MAKİNE ÖNERİRSİNİZ USTALARIMIZDAN YARDIM BEKLİYORUM TESEKKÜRLER

2. DÜSSELDORFLU

DÜSSELDORFLU Boran RESNE

Herkese iyi aksamlar...

Saygideger kardesim,,

3,90M ve T.C. si 3,5 lbs agirlikla test edildigi bilinen, Shimano’nun iddiali ürünlerinden birini almissiniz. Yani tercihte rôl oynayan cok nedeni var.
    Zira, gerek 2parca olusu, gerek blank malzemesi , gerek aksiyonu ve gerekse mesafe konularinda gercekten tercih edilen bir ürün.

Hayirlisi olsun ve güle güle kullanin.

Bizde yapilan müsabakada (SHIMANO 2016 TR) bile rakamlar surf kamislara meydan okuyan cinsten ! Kac gram kursun atildi, nasil ölcüldü hic bir fikrim yok ama, duyulan rakamlar müthis !

Bir baska video ise 176m lik bir atisi göstermekte !

Makina konusunda ise ,,

Sahsen kullandigim ve cok memnun oldugum Shimano Super Baitrunner serisinden 6000 , 8000 , 10000 tiplerini tavsiye etmem.

1 ncisi, makara olarak derin ! Derin makarada her zaman bosalmada mesafeyi etkiliyor !
    2 ncisi makara capi ve toplama miktari olarak tartisilir.
    3 ncüsü cift kollu sarim özelligi bir yana , sadece TATLI SULARDA yapilacak avlar icin düsünülmüs bir konsepte sahip.

9 seneden beri, 2 tane 6000 tipinden kullaniyorum. Tatli sularda her türlü avda degismezlerim oldular. Misina veya ip kullaniminda en kücük bir problem yasatmadilar. TIK DEMEDEN halâ saat gibi dönüyorlar !

Senede 1 defa bakimlarini kendim yapiyorum ! 2 Makarayla satiliyorlar. Agirliklar 600 grama yakin . Somon, somonlasmis alabalik, turna ve mersin avlarinda at-cekte (!) rakipsizler.

Fakat iclerinde 1 tanesi varki, baitrunner olmasina ragmen SURF konseptiyle üretiliyor . O makinede Shimano, Medium/ Big Baitrunner XT-A LC olani ! Cift frenli ! Yani ön ve arkadan. Bobin capi , kapasitesi, 1 turda toplamasi , ciddi mesafelere erim ve agirligiyla öne cikmakta.

Bu tip ön ve arka frenliler icinde MEDIUM olani tercih edilebilir .

Fakat Surfcasting teknigi icin üretilen makineler sinifinida unutmamak gerekir ! Zira, bu gün neredeyse tüm üreticiler, tatismasiz bir sekilde SAZAN avlari icinde ayni konsepti iceren ürünler yapmaktalar.

Bu nedenle Shimano’nun XT SINIFINDAN, Speedcast ve Ultegra’n 10000 – 12000 – 14000 ürünleri düsünülebilir . Zira 5000 sinifini biraz hafif ve sagir bulmaktayim. Beklemeli av olmasi, mücadelede sazan kamisinin yapisi icabi agirlik merkezinin daha önlerde olmasi , dengenin saglanmasi acuisindan makinanin 10000 ve üzeri aileden olmasini bir noktada sart kiliyor.

Bu arada sayet, yine islevsel fakat ekonomik olmasini istediginiz bir ürün düsünürseniz,, yine Shimano’dan ALIVIO XT-A 10000 i tereddütsüz kullanabilirsiniz. Malûm XT makinalar, bobinlerinde 2ci fren mandalini bulundururlar ! Ortadaki büyük mandalin altinda yer alir ve dönüs mesafesi kisa olmasina ragmen milimetrik olarak calisir ve frenleme ve birakma konusunda baitrunner islevi görür !

Sonra bu saydigim ürünlerin, tekrardan satilmalari, paraya tahvilleri diyer adaylara (Shimano veya baska) nazaran daha kolaydir.

Umarim yardimci olabilmisimdir…

3. hüseyin eraslan

hüseyin eraslan hüseyin eraslan

boranbey verdiğiniz bilgiler gayet aydınlatıcı yalnız atışlarda isabet içinmakinenin ağırlığının da kamışla uyumlu olmasıgerektiği söyleniyor bunun standardı nedir yani kaç gram kamış kaç grammakineyle uyumludur yada konuyla ilgili sizin görüşünüz nedir teşekkürler

4. REELMASTER

REELMASTER AKİF NAZLI

Hüseyin bey hayırlı,uğurlu olsun. 3.5 libre ile doğru karar vermişsiniz, makine konusunda Boran beyin tavsiyeleri gayet uygun. Onunda belirttiği Ultegra 10.000 serisi düşünürseniz yardımcı olabilirim.