Makinalarda devir oranı

Konu, 'Makineler' kısmında Since1453 tarafından paylaşıldı.

1. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Eskihisar'a gidip 50gr kurşunla durgun suda at çek yaparsan, değişmiyor bir şey.

Ama o çektiğin şeye 6 kg bir levrek yapışırsa, çok şey değişiyor.

Yada, boğazda 150gr kurşunu akıntıda çekmen gerekiyorsa işte o zaman daha çok şey değişiyor.

Ha, bu durumların dışı için, 150 Euro vermeye de değmez belki. Ama bu durumlarda verilecek 600 TL'yi helal ediyorsunuz.

2. furunotr

furunotr Haluk

Maalesef hem fiyat; hem servis ve parça olayında Daiwa gerilerde kalıyor bizim açımızdan (fiyatları yurtdışına göre oldukça yüksek); Shimano fiyatları Avrupa ile aynı; bazan daha düşük bile olabiliyor ve mükemmel olmasa da yedekparça temini ve servis olayı var...

Esasen atçek için ağır sayılır bir makina; Emblem'in çok modeli olduğu için karıştırıyorum ama 650 ile 700 gr.arası değişiyor sanırım; değişken sarım miktarları da mevcut; merak ettiğim 120 cm. saran... Fazla sarması avantaj olabilir; ancak kasıyorsa ki ben öyle tahmin ediyorum hiç bir anlamı kalmaz bunun; yine de denemeden kati bir yorumda bulunmak istemiyorum; surf makina alacak olursam şu anki duruma göre 2 seçeneğim mevcut; biri Bull's Eye; Diğeri Aero Technium MGS... Tabii bu makinalar benim kullanımım açısından özellik olarak Emblem'den üstünler ama fiyatları da haliyle bir hayli yüksek; aynı kategoride değerlendirmek doğru olmaz zaten...

3. Since1453

Since1453 NoYaN

Bull's Eye kullanıcaktın denedın mı abi

4. furunotr

furunotr Haluk

Henüz fırsatım olmadı...

5. Since1453

Since1453 NoYaN

benım kendı dusuncem kullanınca hosuna gıdıcektır abi :D

6. balikoltasi

balikoltasi Birol

Bulls Eye'ı şöyle tanımlayabiliriz. 3.5 devirli Power Aero'nun çok az daha zorlayanı...Ama hafifliği ve devri rapalaya çok uygun. Yedek kafası mevcut değil.

7. merkury33

merkury33 HASAN

Favori Kamış:
    tahta, el oltası
    Favori Makine:
    mercury90
    anladımda, bizim burda çapariyi hızlı saran balığı götürüyor

8. furunotr

furunotr Haluk

Makinaların kapasitesi nedir sizin oralarda mesela??? Şimdi bu Bulls-Eye denen makina bir turda 95 mi; 98 cm.mi ne sarıyor; 3,5 devirli Power Aero'da 82-85 cm. falan sarar; koca kafalı makinalar bunlar ve çapari için gayet yeterli hatta fazla gelirler...

9. Since1453

Since1453 NoYaN

bende 90-95 cm arası bılıyordum 93 cm mıs

10. furunotr

furunotr Haluk

Malum biz biraz fazla sarıyoruz misinayı çıkışı rahat olsun ve ileri gitsin diye o zaman 95 cm. rahat sarar o makina...:D

Bu konuda tecrübesi olmayan ve uygun misina kullanmayan denemesin; çünki kusar misinayı makina olduğu gibi...:D

11. Since1453

Since1453 NoYaN

ben ekım ayında deneme sansım oldu rapalada ebay uzerınden arkadas getırtmıstı. yedek kafa yok ama sanırsam o makınede sahıbı gayette memnun 175 gr ıle akıntıda kullanmstım benım hosuma gıtmstı fıyat bıraz yuksek oldugundan satması zor olur dıe getırtırmedım :D:D

12. Oldcastle

Oldcastle HÜSNÜ ÇELİK

Makine yardımı....

Arkadaşlar konuyu ilgi ile okuyorum, fakat sizin tartıştığınız makineler açıkçası istavrit için yüksek segment makineler.
    Benim sormak istediğim :

1- Aşağıdaki makineler Surf kamışla istavrit avı için uygun mudur?
    2- Nihayetinde istavrit avı da bir nevi at-çek olduğundan ağırlıkları ve devir oranları uygun mudur?
    3- Bu makineler 100-150 tl. aralığındadır. Bu fiyat aralığında tavsiye edebileceğiniz daha iyi makine var mıdır?

Okuma AVENGER AV-55b MAKİNE.. 6BB+1RB - 415 gr.- 4,5/1
    Okuma OCTANA OT55 MAKİNE....... 7BB+1RB - 420 gr.- 4,5/1
    Okuma TRIO 55 MAKİNE................. 9BB+1RB - 434 gr.- 4,5/1

Bu konuda önerilerinizi alabilir miyim?
    Herkese gönlünce bol avlar diliyorum. reeling

13. isottevfik

isottevfik Tevfik

Favori Kamış:
    SHIMANO Catana BX 240 Tele
    Favori Makine:
    SHIMANO BIOMASTER 5000 CFB
    Hüsnü kardeşim, öncelikle foruma hoş geldin.

Bak Gebze'deymişsin. Çok şanslımısın yoksa tamamen tersi mi ? bilemeyeceğim;:confused: :confused: :D

Açtığınız konu, bu konu başlığı altında sağlıklı şekilde değerlendirilmez. Dikkat çekmez çünkü.

Forumlardan makinalar bölümüne gir ve sol üst kısımda '' Yeni Konu '' bölümüne tıklayarak içeri gir ve yeni bir konu başlığıtla konunu aç. Daha sağlıklı olacaktır umarım.

14. furunotr

furunotr Haluk

Bilgilerde Gebze yazdığına göre 100 gr.dan fazla ağırlık atmayacaksınızdır sanıyorum ve bu durumda o makinaların üçü de gayet yeterlidir; hatta yemli v.s. avlarda da kullanabilirsiniz; bence en ucuz olanı seçin... Surf kamışla da uyum sağlarlar bir-iki istisna haricinde...

15. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    eğer istavrit tutacaksanız, avenger.

ama eskihisar, hemen her tür balık olan bir yer. kalkandan köpekbalığına kadar her şey var. anahtar kelime ip misina ve fc takım.

bu durumda daha farklı bir şeylere bakmak akıllıca olur sanıyorum.

16. merkury33

merkury33 HASAN

Favori Kamış:
    tahta, el oltası
    Favori Makine:
    mercury90
    mesina burada bağımlı değişkenmi yoksa bağımsız değişkenmi onu ayırtedemedim, yani sardıkça sarması mesafesinde azalma veyahut artma oluıyormu?

17. furunotr

furunotr Haluk

Eğer ne dediğinizi anlayabildiysem misina değişken oluyor... Yani makina tam sarılı hali ile; atış yaptıktan sonra makinada kalan misina miktarına daha doğrusu bunların çaplarına göre bir kolda sarım miktarı değişmekte... Ancak makina üreticileri ya da bu işle uğraşan herhangibi için makinadaki makara tam dolu iken hesap yapıldığından bu ölçü kabul edilir olmuş...

Mesela makara çapı 7 cm. olsun ve biz misinayı tamamen saralım ve sarılı haldeki misina çapı da 7 cm. olsun... Bu durumda çap ölçüsünü pi sayısı ile ve sonrasında devir oranı ile çarpıp makinanın ne kadar sarabildiğini buluyoruz...

7x3,14x5,1= 112,098 cm. 112 veya 113 diyebiliriz... Ancak mesela atış yaptığımız zaman misina boşaldıktan sonra eğer bu çap 4,5 cm.'e iniyor ise...

4,5x3,14x5,1= 72,063 cm. olur bir turdaki sarım miktarı... Tabii gerçek miktarı bulabilmek için aradaki tüm hesaplar yapılmalı ve ortalama alınmalı...

Tabi sarmaya devam ettikçe belli bir oranda sarım miktarı da yükselecektir...

Ama dediğim gibi kabul edilen ölçü misina tam dolu iken yapılan ölçüdür...

Burada ilk rakamlar misina tam dolu iken çapı; ikinci rakam çevre ölçüsünü bulabilmek için kullandığımız pi sayısı ve üçüncü rakam da makinada bir kol çevirdiğimizde rotorun yaptığı tur sayısıdır...

18. merkury33

merkury33 HASAN

Favori Kamış:
    tahta, el oltası
    Favori Makine:
    mercury90
    yani burda makaranın iç çapımı belirleyici oluyor yoksam bilyanın çapımı belirleyici oluyor
    bir resim çizmeye çalışıyorum bitirebilirsem gönderirim sorum daha iyi anlaşılır o zaman

19. furunotr

furunotr Haluk

Makaraya misina tam doldurulmuş iken o haldeki misinanın çapı baz alınıyor hesaplama için...