Makina seçimi için yardim

Konu, 'Tatlı SU Balık Avcılığı' kısmında JesusSmoker tarafından paylaşıldı.

1. JesusSmoker

JesusSmoker Tuğrul

Herkese merhaba forumunuzun yeni genc ve merakli bir uyesiyim. Daha cok kamp dagcilik ve avcilikla ilgileniyorum sirt cantamda cok yer kaplamiyicak bir tatli su irmak gol kenarindan veyahut tekne ile avlanabilicegim kucuk bir olta takimi yapmaya giristim 1.50 metrelik bir kamis yeterli onu da buldum fakat guzel ve kucuk bir makina ariyorum daha cok spinning icin alabalik sazan turevleri baliklar avliyorum. Genelde dip oltasi yaparim fakat onerilerinize acigim. Hassas ve balik vurunca onu hissetmeyi seviyorum o yuzden 1000 lik bir makina olarak arastirdim ve effe hunter diye bir makina buldum sizin daha iyi onerileriniz varsa zevkle dinlerim. Saygilarimla

2. bearing

bearing erdal demir

hoş geldin.. çantaya sığması için illaki parçalı kamışa ihtiyacın yok ki, geçmeli kamışlara bir bak. böylelikle 3 metreye kadar limiti artırmış olursun. 1.5 metre oldukça kısa kalır.

kamış ile makine de dengeli olmalıdır. bu yüzden kamışın atarı ve hassasiyeti de makine seçiminde önem taşır. atarı bilmediğimizden yorum yapmak zor.

hem tekne hem ırmak kenarı için allround bir ürün verimli ve uygun olmaz. tekne ve ırmak kenarı için ayrı ekipmanlar oluşturmalısın.

makineye gelince, beklemeli avlar yapıyorsan devir en az 4:8 ve altı olmalıdır. aksi halde çekerken zorlar, hele ki tekne avında dişli bile sıyırabilir.

ırmak ve göl kenarında atçek yapacaksan da kaşık kullanacaksan 6:0:1 devirli makineler çok iyi çalışır. eğer silikon yem ve maket balıklar kullanacaksan da 5:1:0 veya 5:3:0 aralığındakiler uyumlu olur.

hassasiyet seviyorsan hafif yemlerle çalışabilecek atçek stili avlar için 3-10gr atarlı 2.10 metrelik kamışlara ve 1000-15000 aralığındaki makinelere yönelebilirsin.. tabi teknede kullanamazsın.

3. JesusSmoker

JesusSmoker Tuğrul

Yanıtınız icin cok tesekkur ederim. O zaman biraz daha daraltalim isteklerimi beklemeli av yapmayi düşünüyorum irmak nehir yada kucuk goletlerde atcek veya beklemeli cok uzaga atmama gerek yok benim icin max 20-30 metre kafi teknede de yine dip oltasi yada capari kullanıyorum. Kamisim zaten teleskobik olarak 1.50 yada 1.65 civari düşünüyorum cunku cantamda ne kadar az yer kaplarlarsa o kadar iyi olur.

4. bearing

bearing erdal demir

eğer atçek vs. yok ise ve sadece beklemeli av yapacaksan, bahsettiğin mesafeler için devir oranı 4:8:0'dan fazla olmamak üzere 2500-4000 kapasiteli spin makinelere bakabilirsin.. hem hafif hem beklemeli için ihtiyacını fazlasıyla görür ama devir oranına dikkat et mutlaka. marka model senin bütçene kalmış bir şey.