Low profile makineler ile baitcasting tekniği. Kullanım pratikleri ve ekipmanları...

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı' kısmında modena tarafından paylaşıldı.

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
  1. modena

modena

low profile baitcasting makineleri çıkrıklar ile karıştırmayalım lütfen...bu tip makineler yemli ava uygun değildir...daha güçlü makineleri tercih edin...

2. eternal35

eternal35 ferit cem

Favori Makine:
    Mitchell armada 6500 pro
    Teşekkürler cevap için.Benim amacım jig olmadıgı için daha küçük balıklarda karagöz mercanda kullanılır mı?

3. modena

modena

elbette olabilir...ama amaç doğrultusunda kullanım her zaman daha avantajlıdır...

4. nicholai hel

nicholai hel Aykut

Değerli dostlar, ben ettim siz etmeyin.

Bir oturuşta 31 sayfa + verilen linkleri okursanız önce gözlerinizin beyaz kısımlarında kırmızı dereler oluşmaya başlıyor ve giderek artıyor. Hemen ardından göz kırpma ihtiyacınız yaklaşık iki kat artıyor. Son sayfalara geldiğinizde yanmalar başlıyor. Gözünüzü kapattığınızda anlamsız şekiller görüyorsunuz :wacko: Aman dikkatli olun.

Yalnız konuya olan merak yokmu, okutuyor be gözünü sevdiğim. :)

Turgay Bey baitcasting konusunda bu kadar araştırıp öğrenip bir de paylaşımda bulunduğunuz için kuru kuru teşekkür etsek bilmem yeter mi?
    Makara ve kamış kullanımlı avlara yeni başlamakta olan biri olarak ulaştığım videolarda hep görüp "bu nası keyifli bir alet arkadaş" diye iç geçirmekteyken ve dün gece yatarken "peki şimdi bunun spinle ne farkı var ki böyle değişik bişey yapmışlar. öyle mi böyle mi" gibi anlamsız binbir sual altındayken Tevfik abi'nin yardımıyla bu konuyu buldum. Şimdi ise gidip malzeme alabilecek ve büyük ihtimal ilk günün akşamında keyif almaya başlayabilecek kadar konuya vakıf olduğumu hissetmekteyim. Öğrenmek ne kadar güzel birşey yahu :)

Video sitelerinde gerçekten çok keyifli baitcasting videoları var. İlgilenenlere şiddetle öneriyorum. Sadece dün, toplamda 1,35 GB video indirmişim. :p

İnşallah bizde aynı keyfi yaşar, benzer av videoları paylaşırız.

Gördüğüm kadarıyla geç bile kalmışız...

Herkese keyifli avlar, backlash'siz atışlar dilerim efendim. :D

5. modena

modena

aykut güzel sözlerin için teşekkür ederim...

faydam dokundu ise ne mutlu bana...:)

6. nicholai hel

nicholai hel Aykut

fayda?

Birazdan deniz olmayan bu şehirde sokağa çıkıp baitcaster aramaya başlıcak gibiyim, öyle diyim. :p

Denizden uzak kalmak çok fena, alışmamış insana çok zor geliyor. Allah'ın izniyle bahar başında Antalyama döneyim hele. Baitcasting klübü bile kurarım bu gazla.
    reeling

7. eternal35

eternal35 ferit cem

Favori Makine:
    Mitchell armada 6500 pro
  8. modena

modena

kullanılabilir ancak her kullanımdan sonra mutlaka tatlı su ile üzerinde bulunan tuzu gider...sonra can sıkar...

bende daiwa kullanıyordum ama sadece bundan ötürü shimano sparişi verdim...daiwaların tuzlu ve tatlısu serileri ayrı....shimanoların hepsi tuzlu su kullanımına uygun...

bakın dikkat edin daiwa kötü demiyorum....sadece her kullanımdan sonra temizlerseniz sorun olmaz...;)

9. eternal35

eternal35 ferit cem

Favori Makine:
    Mitchell armada 6500 pro
    Turgay bey teşekkürler ilginize gerci bu kadar soru soruyoruz başınızı şişiriyoruz ama suçlusu sizsiniz böyle yararlı başlık açtığınız için :) Temizlik kısmında sıkıntı olmaz zaten makinalara gözüm gibi bakıyorum.Almanyadan gelicek bu ürün 80euro civarı,ordaki ebayda pek shimano bulamamıstım onlarda amerikadan gönderme oluyor

10. modena

modena

bu konu ile ilgili her daim kafamı rahatlıkla şişirebilirsiniz...sorun olmaz...:)

11. abdul81

abdul81 Abdullah

Favori Kamış:
    MITCHELL PRIVILEGE II UL 0-3 150cm
    Favori Makine:
    Mitchell Blade 1000 Alu
    En İyi Avı:
    44 cm kasna
    Nerden gördüm bu başlığı benide o başedilemez duygu kapladı 3 adet spin takımım olmasına rağmen birdebu tarz bir takım hazırlamak istiyorum fazla araştırma fırsatım olmadığı içinsizden yardım bekliyorum
    hedef balık öncelikle kasna turna levrek ve alabalık bir kaç model beğendim site fazla teknik bilgi vermemiş ne dersiniz
    http://www.avburada.com/Urun/1737-51...İNA/23893
    http://www.avburada.com/Urun/10261-6...İNA/23566
    elimde cormoran ve okuma parcalı spin kamışlar var bu kamışlarla kullanak mumkun mu yoksa illaki tetikli mi olmak zorunda
    saygılarımla

12. nicholai hel

nicholai hel Aykut

Benim de bir sorum var. Shimano Curado 301 almaya karar verdim, sol el kullanımlı. Yalnız E ve J kodlu iki model var. E Avrupa için, J Japonya için üretilmiş modeller gibi. Ama yapı olarak da birbirinden farklılar, J tipi için "tekne tipi" denmiş, ama tam olarak farklarını anlayamadım. Aralarında da 100 dolardan fazla oynuyor. Buyrun bakın isterseniz, her iki model de çıkıyor, mavi olanlar J tipi;
    http://global.ebay.com/search/?Quer...riceFilter=0&PageNumber=1&ListView=0&SortBy=1

Bir de yazım yanlışı mı yapılmış anlamadım ama 300 EJ diye bir model var. Bunu görünce kafam iyice karıştı.
    http://global.ebay.com/SHIMANO-CURADO-300EJ-BAITCASTING-REEL-CU300EJ-NIB/330576135681/item

Bilgili bir arkadaş yardımcı olursa sevinirim. :)

13. isottevfik

isottevfik Tevfik

Favori Kamış:
    SHIMANO Catana BX 240 Tele
    Favori Makine:
    SHIMANO BIOMASTER 5000 CFB
  14. nicholai hel

nicholai hel Aykut

Teşekkürler Tevfik abi. İlanlarda genelde yeterince bilgi vermemişler, araştırınca gördüm ki dediğin gibi 300 E 6.2, EJ 6.9 devirli. Ayrıca E çift, EJ tek pedallı. Tabii bu daha sonra istege göre değiştirilebilir. Ayrıca EJ'nin misina kapasitesi daha yüksek sanırım.
    Sadece J olan modeli ise daha çok tekneden ve jig tarzı kullanıma uygun. Bu nedenle bunu eliyorum.

Peki abi, kıyıdan sıklıkla spin takım yerine baitcasting kullanma isteğim ve uzun bir süre de yeni bir set, en azından makina almak istemediğim için hangisini tercih etmeliyim, EJ mi dersin?

15. isottevfik

isottevfik Tevfik

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Sağ el kullanımına göre 300 EJ, sol el kullanımına göre 301 EJ modelini tercih etmelisin. Tabii ki bu sistemde makina kamışın altında değilde, üstünde olmalı. Bunun içinde, tetikli denen kamış alman gerekecek. Çıkrık türü makinalarda genelde sağ el kullanımı tercih edilir. Bunuda gözardı etmeden son analizini tekrar gözden geçirmelisin.

16. nicholai hel

nicholai hel Aykut

Teşekkürler abi. Zaten makinayı da kamışı da yurtdışından getirteceğim. Hatta daha ucuz olması nedeniyle misinayı da. Solağım, sol el sarım yapıyorum normal makinalarda, bunda da değiştirebileceğimi sanmıyorum. Bu nedenle ilk mesajda 301 yazmıştım.

Kamışa da tam karar vermiş değilim. 7-28gr gibi, hemen her türlü sahteyle kullanabileceğim bir model bakacağım.

Tekrar teşekkürler. Saygılar.

17. abdul81

abdul81 Abdullah

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Mitchell Blade 1000 Alu
    En İyi Avı:
    44 cm kasna
    32 sayfayı tamamen okuyunca üstteki mesajımı yenileme gereği duydum bu takımı tamamen tatlısu avında kullanacağım kullanacağım sahteler ve döner kaşıklar 3-10gr aralığında olacağından kamış konusunda sanırım yurtdışına yönelmem gerekecek makina tercihii daiwa megaforceden yana kullanmayı düşünüyorum bu kadar hafif yemleri atmak için makina uygun mu
    daiwa nın diğer modeli hakkında yorumunuz nedir?
    Daiwa Exceler Baitcasting Reels
    bu arada kasnaları birde bu teçhizatla yakalama arzusu beni iyice sardı
    bu konuda emeği geçen herkse teşekkürler

18. isottevfik

isottevfik Tevfik

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Abdullah kardeşim, Daiwa makinalarda güzel seçim olur. Bu model Megaforce ve Megaforce plus diya 2 seçeneklidir. İncelemen için liklerini veriyorum.

http://global.ebay.com/New-Daiwa-Megaforce100TSH-Twitchin-Bait-Casting-Reel/380359997710/item

http://global.ebay.com/Daiwa-Megaforce-Plus-MFP-100TSH-711-Baitcaster-New/140606648180/item

Exceller serileride bunlar. Teknik özelliklerini ve fiyatlarını inceleyerek en güzelini alacaksındır. Özellikle misina kapasitelerini ve devir özelliklerini gözönüne almalısın.

http://global.ebay.com/search/?Quer...riceFilter=0&PageNumber=1&ListView=0&SortBy=1

19. abdul81

abdul81 Abdullah

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Mitchell Blade 1000 Alu
    En İyi Avı:
    44 cm kasna
    Tevfik abi dediğim gibi amacım mepps ve böcek kandırıcılarla avlanmak devir konusunda bilgim yok bu amaç doğrultusunda hangi modeli önerirsin

20. isottevfik

isottevfik Tevfik

Favori Kamış:
    Favori Makine:
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.