Liman kayıtlı bot veya motoru satmak

Konu, 'Şişme Botlar' kısmında erolozcanli tarafından paylaşıldı.

1. enginköp

enginköp engin köprülü

Erol Bey ;

İlk paragraftaki sorunuz için : Bot ve motor takımının mülkiyeti arkadaşınıza geçiyor.Liman kaydı düşmüyor veya kaybolmuyor liman kaydı arkadaşınızın sahipliği altında devam ediyor... Yani elinizdeki bağlama kütüğünü değiştiriyorlar va sahip olarak arkadaşınız görünüyor.

İkinci paragraf için ise : Arkadaşınız yeni sahip olarak ilk önce limana gidiyor ve ben motorumu satmak istiyorum deyip motoru bağlama kütüğünden sildiriyor ve motor için notere verilmek üzere bir satış kağıdı alıyor.bu işlemi yaptığınızda liman arkadaşınıza yeni bir bağlama kütüğü veriyor ve o kütükte sadece botunuz kayıtlı kalıyor...
    şimdi buradaki mantık şu.Motorunuzu satarak botunuzu sadece kürekli olarak bir deniz taşıtı şeklinde kulanabilirsiniz...ama botu sattığınızı düşünün? motoru tek başına nasıl kullanacaksınız?
    diyelimki ben bi bot alıcam ve motorsuz kullanıcam kürekle yani ; bana kanun git illa liman kaydı yaptır demiyor!!! amaaa motor takmak ister isem o zaman bağlama kütüğü yaptır diyor.

ÜÇüncü parağraf içinse : Araba satışı gibi düşünün.aracı satınca ruhsat kaybolmuyor.bir başkasının sahipliği altında araç ruhsatlı oluyor yine.sadece sizin adınıza ruhsat kalmamış oluyor.

2. erolozcanli

erolozcanli Erol ÖZCANLI

Engin bey,çok teşekkür ederim.Hakkınızı helal edin.

3. enginköp

enginköp engin köprülü

Ne demek Erol bey ;

HElal olsun.Burası bir paylaşım sitesi sonuçta.bildiklerimizi paylaşmak esas olan.İnanın bende bunları öğrenene kadar aşındırdım liman başkanlığı kapılarını :)
    En azından bazı bilgilere sahip olarak giderseniz limana ve ona göre konuşursanız inanın farklı oluyor herşey.

Bana mesela 2.kez kayıt yaptırırken gittiğimde adam dediki ötv öde.bende ötv yok dedim.100 kg ın altında ise yok ama dedi.bende şişme bot abi bu nasıl 100 kg olsun dedim.ispatla dedi.baktık faturada ce belgesinde yok ağırlığı.allahtan botun arka aynasında bulunan tabela resmini çok okunaklı resimlemiştim ve yanıma almıştım ve orada ağırlığı yazıyordu.BUyrun size dedim.adam kabul etmek zorunda kaldı.yoksa beni botu aldığım yere gönderecekti:)zaman biz çalışan insanlar için gerçekten değerli.İnanın harcanan paradan çok verilen emek ve geçen zamana üzülüyor insan.
    İnşallah istediğiniz gibi halledersiniz.
    gelişmeleri yazın en azından :)

kalın sağlıcakla

4. pike_tr

pike_tr Serkan

2.95 m olan şişme botun(kürekle kullanılıyor) liman kaydı gerekli midir?

5. pike_tr

pike_tr Serkan

2.95 m olan şişme botun(kürekle kullanılıyor) liman kaydı gerekli midir?