Levrek Şemsiyesi (Alabama/Umbrella rig)

Konu, 'Tekneden Balık Avcılığı' kısmında Bahadır Sarıca tarafından paylaşıldı.

1. Bahadır Sarıca

Bahadır Sarıca Bahadır Sarıca

En İyi Avı:
    Levrek, bir sonraki
    Sevgili Gökay,
    Teşekkür ederim, beğenmene sevindim. Evet, hafta sonu maalesef teknenin pervanesine taktırıp biraz zedeledik. Sorun değil yedekliydi.;) Daha balık alamadık. Ama yakında o da olacak.
    Tatlı suda kesinlikle denemelisin. Sistem tatlı suda kendini zaten kanıtlamış.;) Şimdiden rastgele...
    Sevgi ve selamlarımla.

2. Bahadır Sarıca

En İyi Avı:
    Levrek, bir sonraki
    Çok teşekkür ederim sevgili Berkan.
    Beğenmenize sevindim, umarım ilgilenen tüm amatör dostlara faydalı olur.
    Sevgi ve selamlarımla...

3. Bahadır Sarıca

En İyi Avı:
    Levrek, bir sonraki
    Sevgili Ege,
    Bir şey değil. Ben keyif aldım.
    Sadece silikon aksiyonlarını(hareketlerini) beğenmediysen, sorun yok. Sahteleri daha iyi yüzenleri ile değiştirirsin olur biter.:) Ama sistemi beğenmediysen ona yapacak bir şey yok.;) En üstteki videoda hile yaptıklarını sanmıyorum :p Şaka bir yana benim çekimim kötü çıkmış olabilir. Yaklaşık 150 değişik tipte silikon sahtesi bulunan ve bunları yüzdürmüş biri olarak; sahtelerin kalitesi ve yüzüşü gerçekten mükemmel diyebilirim. Senin gibi gençlerin denemesini ve fikirlerini bizimle paylaşmasını da çok isterim.
    Sevgi ve selamlarımla...

4. Bahadır Sarıca

En İyi Avı:
    Levrek, bir sonraki
    Sevgili Mert,
    Evet daha önce de paylaşımlar olmuş. Ben de sevgili İbrahim'den(zıpkıncı ibo) öğrendim. Tekneden at-çek ve sırtı avlarında kullanılıyor.
    İnşallah ilgilenen arkadaşlar için faydalı olur. Değişik yerlerde değişik fiyatlar mevcut. Önemli olan neyi aradığınızı bilmek.;)
    Sevgi ve selamlarımla...

5. Bahadır Sarıca

En İyi Avı:
    Levrek, bir sonraki
    Sevgili Selçuk,
    İlgin için teşekkürler. Sizlere de rastgele.
    Sevgi ve selamlarımla...

6. Bahadır Sarıca

En İyi Avı:
    Levrek, bir sonraki
    Sevgili Ertan,
    Beğenmene sevindim. Amerika dışındaki kullanımlardan bilgim yok. Umarım deneyimlerinizi bizimle paylaşırsınız. Sanırım siz de tatlı suda kullandınız.
    Türkiye'de tebliğe göre;
    "(3) Bir amatör avcı en fazla 4 olta takımı kullanabilir. Olta takımındaki iğne sayısı, çapari hariç 6 adedi geçemez."
    Levrek şemsiyesindeki iğneli sahte adedi de 6. Tabii değişik tipte olanları da var. Tebliğ açısından bir sıkıntı olacağını sanmıyorum.
    Deneyimlerinizi bekliyor olacağım.
    Sevgi ve selamlarımla...

7. Bahadır Sarıca

En İyi Avı:
    Levrek, bir sonraki
    Sevgili Hüseyin,
    Güzel ve yüreklendirici sözlerin için ben teşekkür ederim.
    Umarım bundan sonra balıklı raporlarıyla süpürge ve şemsiye paylaşımlarında buluşuruz.
    Sevgi ve selamlarımla...

8. Bahadır Sarıca

En İyi Avı:
    Levrek, bir sonraki
    Beğenmene sevindim sevgili Ferit. Teşekkürler.
    Sizlere de rastgele.
    Sevgi ve selamlarımla...

9. Bahadır Sarıca

En İyi Avı:
    Levrek, bir sonraki
    Sevgili Engin,
    Umarım iltifatınız kadar başarılıdır. Amaç ilgilenen amatör dostlara faydalı olabilmesi. Teşekkür ederim.
    Sevgi ve selamlarımla...

10. Bahadır Sarıca

En İyi Avı:
    Levrek, bir sonraki
    Sevgili Aykut,
    Değerli yorumun için teşekkür ederim. Bu sistemin deneniyor oluşu öncelikle hoşuma gitti. Ne güzel. Demek ki kullanan arkadaşlardan seninki gibi anlamlı yorumlar alabileceğiz.
    Senin de dikkat çektiğin gibi; bu kadar kurnaz, çekingen olduğunu düşündüğümüz, %100 florokarbon ince misinalar kullanmamız gerektiğini düşündüğümüz levrek için bu takım uygun mudur? Tüm teori çöküyor mu? diye ben de çok düşündüm. Uzun araştırma dönemimde bulabildiğim kaynaklar genellikle Amerikalıların ve tatlı su avları... vs vs. Yani hepsi temel çıkış noktasına göre olumsuz.:) Ama temel düşüncem hep "Neden olmasın?" üzerine kurulu idi. Olumsuzluğuna bir çok geçerli olduğunu düşündüğümüz cevap verebiliriz. Ama teoride...
    Evet teoride. Ben bunu kendi adıma sahada deneyerek görmek ve ıspat etmek istedim. Artı bu sistemin bizim levrek dediğimiz european sea bass yakalacağına da şüphem yok. Ama diğer yöntem ve sahtelere göre yakalama yüzdesi ne olur? Yakalamak için gerekli koşullar(su, hava, renk vs) nelerdir? Bu ve bu gibi sonuçları ancak zaman içinde, kullanarak belirleyebiliriz. Örneğin ilk denememin ardından bazı sonuçlara ulaştım. Şimdi onları değiştirerek deneyeceğim.;)
    Evet, sonuç olarak denemeden bilemeyiz. Senin denemelerinin de sonuçlarından haberdar olmak isterim.
    Katkın için tekrar teşekkür eder, sevgi ve selamlarımı sunarım.

11. GokayCaliskan

GokayCaliskan Gökay Çalışkan

Favori Kamış:
    TokuShima FlashSpin 2,70
    Favori Makine:
    Rainbow HA4000 ve TokuShima HFR5000
    En İyi Avı:
    3,6 Kg Aynalı Sazan - 56 Cm Turna

Haftaya turna avına gitmeyi planlıyorum.

1 + 5 alba starın kaşığından uygulasak iş yapar mı sizce
    http://www.balikmarketim.com/images/products/00/18/38/1838_buyuk_zoom.jpg

düzeneği biraz araştırdım,elde birçok video ve yapım dersleride var fakat kullanacağımız demir telleri nerden temin edebiliriz, ve ayrıca demir telleri birleştirip öndeki sabit kafayı bir sıvı dökerek soğutarak taş haline getiriyorlar. bu maddeyle bi bilginiz varmı ?

yapım videosu örneği : http://www.youtube.com/watch?v=SS3aIPGOM80

en kısa zamanda düzeneği oluşturup, test etmek ve tatlı suda güzel sonuçlar almak istiyorum.

sevgi ve saygılarımla değerli abim.

iyi forumlar

12. Bahadır Sarıca

En İyi Avı:
    Levrek, bir sonraki
    Sevgili Çağrı,
    Sanırım sistemi bir tür çapariye benzettiğiniz için çapariden söz ettiniz. Ama bence burdaki temel mantık çapari değil. Daha çok toplu bir sürü izlenimi. At-çek kullanımında çek-dur-çek ... türü hatta şiddetle ve aniden çekme hareketi-1(Kısa-sert)(Jerking) , şiddetle ve aniden çekme hareketi-2(Uzun-sert)(Twitching) etkin olabilecektir.
    Sevgi ve selamlarımla...

13. Bahadır Sarıca

En İyi Avı:
    Levrek, bir sonraki
    Sevgili Mehmet,
    Daha önce de bu ve benzeri konular açılmış. Ben de yeni öğrendim. Japonların kullanımını da sizden öğrenmiş olduk. :) Japanlar da levrek mi yakalıyorlardı?
    Ben de dalgalı bulanık sularda, özellikle akarsu ağızlarında akıntının olduğunda etkin olacağı kanaatindeyim. Umarım deneyen çok olur ve deneyimimiz artar. Rastgele.
    Sevgi ve selamlarımla...

14. Bahadır Sarıca

En İyi Avı:
    Levrek, bir sonraki
    Sevgili Volkan,
    İlgin için teşekkür ederim. Levrek şemsiyesi hakkında benim de biraz önce sevgili Aykut'a(nicholai hel) da bahsettiğim gibi bazı çekincelerim var. Ama senin de dediğin gibi; "denemeden bilemeyiz, tam emim olamayız" O zaman deneyelim. :)
    Ürkütme konusunda haklısın. Hele sesin suda yayılma hızının havadan daha yüksek olduğunu düşünürsen. Ama ya hava 4-6 veya 6-8 bufor, dalga ve rüzgar sesinden kendini bile duyamayacak sert bir havadaysan. Aynı bölgeye 20 hatta 30 sahtenin sürekli atılıp kimseyi ürkütmediğini bildiğin; örneğin Vietnam'da. Orada av yaptığını düşünüyorum. Bildiğin gibi su muazzam da bulanır. O ortamda o kadar çok çeşitli "bununla av mı yapılır?" diyeceğin, sahte, misina, makina, kamış ile levrek yakalayan gördüm ki...
    Sonuçta sistemin kendi koşullarında av vereceğini düşünüyorum.;)
    Silikon kaliteleri daha önce de söylediğim gibi çok iyi. Maalesef malzemeciler bilinçlenmediği sürece onların getirdiklerine mahkum oluyoruz. Bunu kırmanın tek yolu da maalesef yurt dışı.:( Onun da kendi içinde olumsuzlukları(gömeden-tutamadan almak, masraflı kargosu vs gibi) var.
    Keyifli avlarının olmasını dileyerek, sevgi ve selamlarımı sunarım.

15. Bahadır Sarıca

En İyi Avı:
    Levrek, bir sonraki
    Sevgili Gökay,
    Lütfen sonuçlarını bizlerle paylaş.
    Nasıl bir havada, nasıl bir suda, kaç gram ağırlıklı vs detaylı bilgileriyle tabii.
    Bazıları gibi "ben bunları yakaladım" veya "ben hiç birşey yakalayamadım" deme ne olur.:);) Rastgelsin.
    Sevgi ve selamlarımla...

16. KEFALKIRAN

KEFALKIRAN Murat Doğan

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Dülger
    Çok yararlı bilgiler gerçekten. Teşekkürler. Kısmet olursa ben de yaz aylarında deneme fırsatı bulacağım. Bu arada bu konunun sabitlenmesi gerekir diye düşünüyorum...

17. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Sevgili Bahadır, bu düzenek levrek için (european sea bass) pek iyi değil. Striped Bass'ın av tarzı farklı, yani yemlenmesi, yem seçimleri vs. çok farklı.

Bu düzenek iyi bir şey ama, kullanımı zor. Dahası bildiğimiz levrek için pek etkili değil.

18. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:

Ucuz bir şemsiye alırsan, bolca demir telin olur.

O dökülen malzemeyi bulmak ve kullanmak pek kolay değil. Bunun yerine, sert bir şeyin talaşı, kum gibi parçaları (demir talaşı, küçük plastik parçaları vs. yi çift bileşikli epoksi tutkalı ile karıştırıp kullanabilirsin. En kolay çözüm bu olur.

Bir diğer çözüm ise, bolca polistren bulmaktan geçer. Köpükler polistrendir. CD kaplarının şeffaf kısmı da. Polistireni ısıtırsan, erir, sıvılaşır, ilgili yere dökersin. Ama diğeri kadar sağlam olmaz pek.

19. CD demişken,
    saf aseton yahut daha iyisi MEK (MetilEtilKeton) bulabilirseniz içersine eski cd.lerinizi (yahut benzeri birçok sert plastik olabilir) attığınızda ve sabrettiğinizde eridiğini görürsünüz. Macun gibi kullanıp uygulayabilirsiniz. Kuruyup sertleşmesi zaman alır.

20. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    slülozik Tiner daha iyi eritiyor, sertleşmesi de daha iyi ve çabuk oluyor. En iyi tarafı hemen her yerde bulunması. Kötü tarafı ise, kapalı yerde kafa yapması.