Levrek balığı, kıyı at çek avındaki bazı önemli noktalar, etkin sahteler

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı' kısmında Vedat Abayoğlu tarafından paylaşıldı.

1. mcankoc

mcankoc Muhammed

Favori Kamış:
    Shimano Ultegra 430 - 200, Shimano Scimitar 15-60
    Favori Makine:
    Shimano Ultegra, Shimano Exsence
    Merhaba herkeze selamler. Bende çok meraklıyım aslında güzel bir levrek tutmaya. İstanbul Avrupa yaksında oturuyorum. Gidecek olan varsa seve seve eşlik ederim :)

2. hattan

hattan Tanju

Favori Kamış:
    Lineaeffe Spider Surf 420 cm. 220 gr.-Okuma V-System 10-60gr. 3.00 mt.
    Favori Makine:
    Shimano Syncopate 2500
    En İyi Avı:
    Sazan 4,5 Kg. Alabalık 3,5 Kg.Levrek 1,1 Kg.Lüfer 37 cm.
    Sevgili üstad,Vedat Abim,Ameliyata gireceğini öğrendim,hem üzüldüm hem de sağlığına kavuşacağın için çok sevindim.İnşallah bir an önce ayağa kalkarak meralarına geri dönersin.Saygı ve sevgiyle ellerinden öperim.

3. poyraz59

poyraz59 murat aksoy

sahte dalış derinliği

Herkese Merhaba
    Çok uzun yıllardır kıyıdan levrek avcılığı yapıyorum.20 yıldan uzun olmuştur.Bu konuda kıyıdan atçek konusunda kendime göre edindiğim bir çok tecdrübe oldu.Benim için önemli olan insanın kendi edindiği tecrübelerdir.Tabiiki okumak bu konuda arştırma yapmak gerekiyor.Ben özellikle sahte konusunda edindiğim küçük bir tecrübeyi aktarmak istiyorum.
    Özellikle sığ sularda marmara denizide karşımıza çıkan bir sorun;sahtenin dalış derinliği.Eğer su üstü sahtesi değilde dalan gagalı bir sahte kullanacaksak bazı ayrıntılar çok önemli olabiliyor.Beğendiğim bir sahtem vardı.Bu sahtenin dalma aralığı 70 cm olmasına rağmen sürekli dibe vurduğunu hissediyordum.Oysaki biraz daha yukarıdan gelse harika olacaktı.Bu zaten önemli bir konu sahtenin dibe çok yakın gelmesi av verimini çok etkiliyor.Sahtenin gagasını ısı tabancası ile ısıtıp gaga yumuşadıktan sonra açısını biraz daraltarak düzeltiyorum.Rapanın su altında dalış derinliği azalmış oluyor.Aksiyonda çok değişiklik olmuyor.sonuç ise bence harika oldu.Anlatmak istediğim aslında şu bir balık avında biraz kendimizi zorlamalıyız.Düşünmek ve düşündüğümüzü uygulamak.Bu gün için son bir şey daha aktarmak istiyorum.Seçtiğiniz rapala markası ne olursa olsun.İnce ve uzun yapılı olanları tercih edin.Rapala boyu çok kafanıza takılmasın derim.Ben hep 170 ve 190 mm arasında olan boyları kullanıyorum.Ama dikkat ettiğim tek şey yapısı ince ve uzun olması.Bunun tek sebebi bu yapıdaki sahtelerin aksiyonlarının çok mumtazam oluşu cezbedici taraflarının daha iyi olduğunu düşünmemdir.Yaptığım avlarda bunu destekliyor.Buradan resim yüklemeyi bilmiyorum.Dün akşam yaptığım avda harika geçti.Hekese bereketli bir av dönemi diliyorum
    selamlar

4. AşkınAnıl

AşkınAnıl Aşkın Anıl Öztürk

Favori Kamış:
    okuma V system spin kamış 10-40 gr 2.40m
    Favori Makine:
    okuma Raw II 40 lık
    En İyi Avı:
    7900gr tatlı su turna
    merhabalar... Antalya lara bölgesinde levrek atçek için yapılabilecek mera avlak konusunda bilgisi olan varmı ? paylaşımda bulunursanız sevinirim

5. savastepe

savastepe halil dogan

En İyi Avı:
    sazan 6
    herkese bol ve eğlenceli avlar diliyorum.. ünye fatsa bölgesinde levrek avcılığı yapan tecrübeli arkadaşların yardımlarını bekliyorum..

6. Vedat Abayoğlu

Vedat Abayoğlu Vedat Abayoglu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    Sevgili Tanju.

Forumlardan uzak kaldığım uzunca süre içersinde maalesef bu mesajını görmemiş atlamışım.

Hastahaneye yatmış olmam bir komple check-up yapılması ile sonuçlanmış veProfesörlerin bu yaşta bir kişide kolayına raslanmayacak güç ve sıhhat tanımlamalarıyla sonuçlanmıştır.

Zaten o günden bu yana kimi zaman dağlarda alabalık peşinde,bazende Kasna ve şimdilerdede Turna ve tabii nerdeyse hergünde denizde av peşinde koşmaktayım.

Biirikmiş av resim ve videolarla yakında huzurlarınızda olacağm.

Sevgimle kal.

7. yhy

yhy Yahya

Üstadım yazılarını keyifle okuyorum,sağlığının iyi olmasına sevindim,saygılar...

8. Vedat Abayoğlu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    teşekkürler.

9. karaelmasli

karaelmasli ufuk gökdemir

Favori Kamış:
    lineaeffe oystercast surf
    Favori Makine:
    okuma avenger av 65,discovery star 4000
    En İyi Avı:
    kambur sazan 1065 gr
    çok geçmiş olsun vedat abi.valla iyi olmana herkes kadar ben de çok sevindim :)

10. Vedat Abayoğlu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk

Sağol sevgili Ufuk.67 yaşıma17 n isanda gireceğim ancak halende bleğimi blek güreşinde devirecek pek az babayiğit vardır.Oda öyle kolay olmaz hayli terler vede belki yener.

11. karaelmasli

karaelmasli ufuk gökdemir

Favori Kamış:
    lineaeffe oystercast surf
    Favori Makine:
    okuma avenger av 65,discovery star 4000
    En İyi Avı:
    kambur sazan 1065 gr
    Allah uzun ömürler versin abim.67 benim plaka bu arada.uğurlu gelir inşallah.sağlık sıhhat konusunda maşallah diyim.aman diyim fazla dile getirme.nazara gelirsin sonra.temiz havanın tadını çıkararak balık tutmanın insan için ne kadar faydalı olduğunu,bilhassa stresini aldığını ben hep söylüyorum.benim yaşadığım yer denizle gölün tam ortası.o yüzden şanslı hissediyorum kendimi.abicim saygılar sunuyorum.hoşçakal...

12. Vedat Abayoğlu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    Sağol sevgili Ufuk

13. hattan

hattan Tanju

Favori Kamış:
    Lineaeffe Spider Surf 420 cm. 220 gr.-Okuma V-System 10-60gr. 3.00 mt.
    Favori Makine:
    Shimano Syncopate 2500
    En İyi Avı:
    Sazan 4,5 Kg. Alabalık 3,5 Kg.Levrek 1,1 Kg.Lüfer 37 cm.
    Sevgili Abim,
    Allah sana uzun ömürler versin,sıhhatte oluşuna inan çok sevindim.Raporlarını merakla bekliyorum.:thumb:

14. Vedat Abayoğlu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    tekrar teşekkürler sev gili tanju

15. neo2400

neo2400 Deniz

Favori Kamış:
    Okuma V system 270 - 10-30gr
    Favori Makine:
    Okuma Avenger 30
    En İyi Avı:
    İstavrit....
    Vedat Amca Merhaba,

Öncelikle diğer tüm arkadaşlarım gibi bende çok teşekkür ederim verdiğin değerli bilgiler için....

Vedat Amca , ben yeni konyaaltına taşındım ve spin avına merak saldım.
    Şimdi öncelikle kendime bir kamış ve makina daha sonradan da sahteler edinmem gerekecek.
    Bana makina , kamış ve sahte konusunda yardımcı olurmusun ? Bütçe ortalama 300TL civarıdır.
    Ayrıca Konyaaltında nerede levrek , barakuda vb balıklar tutabileceğim konusunda fikir verirsen çok memnun olurum.

Şimdiden değerli yorumların için teşekkür ederim.

Deniz

16. Vedat Abayoğlu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    Sevgili Deniz

Birçok marka kamışve makara kullanmaktayım.Bunların arasında Daiwa-Shimano-Penn gibi tanınmış önde gelen markalarda vardır.

Ancak artık bir kardeş bana bir ürün tavsiyeettiğindeilkaklıma gelen OkumaSavagear gibi markalar gelmektedir.

Nedeni ise basit;

Hem işimi rahat görmekteler ve hemde gerek bakım,gerek yedek parca ve gereksede bir şanssızlık vukuunda,hem ithalatcısı ve hemde nerede olursa olsun satıcıları devreye giriyor ve durumu halledebiliyorlar.

Şunu tekrar belirtmek isterim.

Şayet bir avcı kullandığı bir takımda,bukamış,makara ve bilhassada sahte olabilir,aman takarım,aman koparırımaman birşey olursa yenisini bulamam gibi tereddütlere düşerse,bu duurum direkt olarak onun avcılığınayansırveverimli avınıda bir yerde engeller.

İsmini verdiğim ürünlerde bu durum az yaşanır ve zaten bende her bakımdan yardımcı olurum.

Biraz araştır sonra tekrar sor

Sevgiler

17. neo2400

neo2400 Deniz

Favori Kamış:
    Okuma V system 270 - 10-30gr
    Favori Makine:
    Okuma Avenger 30
    En İyi Avı:
    İstavrit....
    Vedat Amca çok teşekkür ederim bilgiler için.

Aşağıdaki vermiş olduğum linkteki makina ve kamış sizce nasıldır ?
    Antalya bölgesi spin avcılığında işe yarar mı ?

Kamış : http://www.avmarketi.com/asp/product/168545/Okuma-LureMania-8-6-258cm-6-21g-M-Spin-2sec

Makine : http://www.avmarketi.com/asp/product/9417/OKUMA-AVENGER-AV-30b-MAKINE

Ayrıca sahteler konusunda yine Antalya bölgesi için desteğine ihtiyacım var Vedat amca :)

Şimdiden çok teşekkür ederim.

18. Vedat Abayoğlu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    Linktekiler işini görür.Ancak aynı markanın dahada üst seviye ürünleri vardır.Sahte içinse Kendo'nun gayet uygun ve ucuz sahteleri var.Keza o b ölgelerde Silikon Roglo'lar iş görmektedirler.

Sevgiler

19. tripolis28

tripolis28 bahattin aydın

Herkese merhaba, ben balık avına yeni sarmış biriyim.Levrek avına çok fazla meraklıyım.Ama daha siftah yapadım. :) Paylaştığınız bilgiler için teşekkürler.Bu teknikleri deneyerek şansımı artıracağım. :)

20. oguzyatagan

oguzyatagan Oğuz

Çok değerli bilgiler, eminim bir çok kişinin işine yarayacaktır