levrek avı teknikleri (canlı yem, silikon, sahte yem vs. ile avcılığı)

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı' kısmında ist balıkcısı tarafından paylaşıldı.

1. arm59

arm59

Favori Kamış:
    Olta:Dam,daiwa,banax
    En İyi Avı:
    Sazan 4,5 kg.(1994)
    Balıkçı arkadaş Akya yakalandığı zaman 3 sn. içinde 100mt. misina götürür sizde de bu şekilde de hareket ettimi yani yakalandığı zaman roketleri çalıştırdımı?

2. balikci

balikci

yakalandığı anda arkadaşlarla dip avındaydık, başımı sola çevirdiğimde kasnağın taşın altından fırladığını gördüm, eğer 10 sn daha gecikseydim kasnak denize uçuyordu.. neyseki bizim avlandığımız yer kayalıktı kaların arasına sıkıştı kasnak, boşa bıraktığım 3-4 metre misinada çoktan açılıp gitmiş zaten.

Sudan çıktıktan 2-3 dakika sonrada öldü, minik kefaller bile en az 5-6 dakika rahat dayanıyor :)

3. sazancı

sazancı ibrahim

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    2.5 kilo sazan
    hamdi abi aramıza hoşgeldin.tanışalım kısmında yeni bi konu açıp kendini tanıtırsan daha iyi olur kanaatindeyim....

4. sazancı

sazancı ibrahim

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    2.5 kilo sazan
    levrek at-çek

arkadaşlar ben hiç levrek için kıyıdan at-çek yapmadım.yani kıyıdan at-çek yapsak iş yaparmı?ayrıca avlandığımız yerde levrek olup olmadığını nerden anlayabiliriz.bide bu atçek olayını günün hangi bölümünde yapsak daha iyi olur.bilen arkadaşların yardımlarını bekliyorum.......

5. balikci

balikci

sazancı merhaba,

Levreğin bulunduğu her yerde kıyıdan at-çek yaparak avlanabilirsin, bunun için günün herhangi bir saati kısıtlama yok, ancak avı yapacağın yerde hava güneşlimi, yağmurlumu, su bulanıkmı berrakmı vs. gibi konularada çok dikkat etmen lazım, bunlar senin avdan en verimli şekilde faydalanabilmen içindir.

ilhanmania arkadaşımızın açtığı konuda bunları belirtmiştim, yine tekrarlıyalım;

sabah saatleri sırtı mavi gövdesi gümüş ve siyah renkler uygun, öğle saatleri yeşil, turuncu ve mavi renkler iyidir, akşam üstü ve gün batarken turuncu, kırmızı kafalı beyaz gövdeli ve düz kırmızı kullanabilirsin.

Avını yapacağın balığa görede yapay balığın boyu önemlidir, mesela kıyıdan yapılacak avlarda en fazla 6-7cm boyu geçmemesi gerekir yapay balığın.

Kıyıdan av için tavsiyem rapalanın popper modeli ve yozuri pins minnow serisidir.

çevrede levreğin olup olmadığını, balıkların belirli zamanlarda suyun üstünde zıplayarak kaçışmalarından anlayabilirsin, çok nadirende olsa bazen iri kefaller yavruları kovalayabiliyor bu durum şaşırtıcı olabilir. Ayrıca avlandığın bölgede bolca kefal varsa, mutlaka levrekte vardır.. levrek yavru kefallerle beslenir kıyıda. ;)

at-çek işi biraz sabır işi, suda mutlaka balığın olduğundan emin olmalısın yoksa boşa kürek çeker misali, can sıkıcı olur.

6. Sohbetcibaba

Sohbetcibaba

Favori Kamış:
    Olta balikciligi
    En İyi Avı:
    Morina Baligi 1.18cm 23 kg
    levrek avi

Slm Arkadaslar belkide benim de bir faydam olabilir
    Levrek avinda biz devamli at cek yapiyoruz size bir internet sayfasi vereyim mazemelere bir goz atin neler kullaniyoruz
    http://eurovissers.nl/kunstaasclub/ buraya bir goz atin anlamadiginiz bir seyler varsa mail atabilirsiniz

7. balikci

balikci

kefal avcılığı

yavru kefal avlamak çok kolaydır, öncelikle lazım olan 0.20mm beyaz misina, 8 adet çapraz beyaz mustad 1523 numara iğnedir. Bu iğneler bedene paralel olarak bağlanır, yani köstek oluşturmadan direk bedenin üzerine paralel şekilde bağlamalısın. Bu şekilde 8 adet minimum iğne bağlayabilirsin, çok fazla iğne yapmanı tavsiye etmem kefaller tuzağı çabuk farkediyorlar. Bu takıma ekmek kabuğunu tersten sarıp, yaklaşık 20-25 metre uzaya atıyorsun ve bekliyorsun. Çevrede kefal varsa ekmeğin yanına gelmeleri en fazla 1-2 dakika alacaktır, oltaya yakalanan balıkları su üstündeki çırpınmalardan anlayabilirsin. Altta örnek bir resim koyuyorum:

Yavru kefalin, iğneye takılmasıyla ilgili bir makale hazırlamıştım, onuda aşağıdaki linkten bakabilirsin:

http://www.balikavi.net/forum/showthread.php?t=10

Hazirandan itibaren suların ısınmasıyla hem kefaller hemde levrekler kıyıya yaklaşacak şimdiden hazırlık yapmanı öneririm :) avın bereketli olsun.

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 23 Haziran 2007
  8. bydd35

bydd35

Favori Kamış:
    özel ve güzel oltalar
    En İyi Avı:
    xxxxxxx
    arkadaşlar atçek sadece günün iki yarısında yani bi başında birde sonunda yapılır. sabah güneş doğmadan başlanır saat 08:00 kadar olur birde akşam saat olarak değil ama şöyle tarif edeyim güneşin batmasına bir insan boyu başlanır zifiri karanlık çökene kadar yapılır. hemde balığın suda olup olmadığındanı anlama yada bilmeye gerek yok her akşam vede sabah bu işi yapmak lazım ne zaman geleceği hiç belli olmaz izmir narlıdere askeriye karşısında bu şekilde neler dek geldi neler lüferinden tutunda mahimahilesine kadar (yaldızlı üskumru azmanı) devamlı uğraşın en iyi avlanma tekniği

levreğe gece sırtı çekerken 15-16cm lik sahte balık kullanıyorum
    750gr mıda 3-4 kiloluğuda geliyor

bazı arkadaşlar 20 cm lik dahi kullanıyorlar ......

9. bydd35

bydd35

Favori Kamış:
    özel ve güzel oltalar
    En İyi Avı:
    xxxxxxx
    Levreğin Saği Solu Belli Olmaz

İzmir gül bahçede bir gün gündüz gümüş balığı avlıyorum yem yapmak için sezonu tarih olarak tam hatırlayamıyorum ama lidakiler daha 7-8 cm civarında yanımda kardeşimde var oda abisine balık avlasın diye küçük balık yakalıyor. gece orada kalacağız. baya yakaladık ben öğsine oynuyorum balıklarla ama yem 0 bu sırdan bile küçük neyse oltayı dibe indirdim olta birden bi sağa bi sola gitmeye başaladı bi kaldırdım oda ne 350-400 gr bir levrek suyun derinliği1,5metre anca neyse hemen aldım sevdim biraz balığımı daha sonra kardeşim bir tane lidaki yakaladı 7-8 cm anca zaten daha büyüğü yok öğlen vakti vakit geçiriyom işte. devam ediyorum gene küçük balıklarla oynama birden şeytan girdi kanıma tak şu lidaki levrek oltasına atdiye atıyımmı atyamayımmı derken attım tabi ondan sonra o oltayı güzelce sabitledim yemekler olmuş hemen almaya gitim kardeşim hala oltaların yanında bekliyor yemekleri alıyorum içim bi garip neyse kardeşim bağırıyo feyat figan bendedim kesin suyadüştü yemekler elimde koştum kardeşimin yanına kardeşim bıraktığım gibi duruyor ne oldu diye sormaya kalmadı lvrek ağa suyun üstünde şov yapıyor oltaya takılmış bile hayvan bi asıldım ondan sonra oynaya oynaya aldık 2,5 kilo rahat gelir 5dk içinde gündüz vakti biz gece beklerken o gündüz geldi ama 10 numaraydı ben geceye öyle bir hırsla başladımki sormayın gitsin düşünüyorum bu mera gündüz bile iki levrek verdiğine göre akşam iyi bir av olacak hatta çok iyi bir av olacak diye beklentiler içindeyim tabi ben akşama kadar o tuttuğum gümüşlerin yarısını kullandım neyse akşam güneş kavuşuyor benim oltalar bende dahil suda bekliyoruz ama bekle bekle sabah oldu sadece sahaba kadar beklediğimle kaldım yani arkadaşlar daha sonralarıda çok tecrübe edindim gündüz av verdiği yerde bu balık gece balık vermiyor versede tesadüf eseri veriyor. bu hayvanı çözeye ABD.'nin bütün üniversitelerinin araştırması lazımanca bulurlar bu balığın ne halt yaptığını. bu balığı sakın çipura ile akya ile yada diğer balıklarla karıştırmayın sadece LEVREĞE DEİZİN KIRALI DERLER bu ünvanı haketmek kolay değildir bence.

10. bydd35

bydd35

Favori Kamış:
    özel ve güzel oltalar
    En İyi Avı:
    xxxxxxx
    ilk konuya teknik bilgiyi ben yazayım :

levrek avlamak için aynı merada devamlı avlanın gece gündüz ve bildiğiniz ve bulduğunuz ne varsa uygulayın. levrek avına mazmuz yapmadan başlamayın. çok sakin sabırlı ve rahat olun ve mera olarak genelde sessiz ve sakin yerleri tercih edin.*** insanların gündüz denize girdiği sahiller gece mutlaka av yapar *** bunları göz önünde bulundurarak levrekle uğraşmaya başlayın. büyük levrek büyük yem yer diye birşey yok. bu balğın sağı solu belli olmaz. arkadaşlar bu balık için kullanılan yöntemlerin sayısı belli değil ama bu anlatıklarım genel nitelikler mesala bu balığın çok hasas olduğunu herkes biliyor .bu balık için ne kadar ince misina kullanırsanız o kadar iyi olur. ve benim sizlere levrek konusunda söylemek istediğim bir şey var her levreğin kendine has bir kişili olduğunu unutmayın vede herlevrek büyyene kadar bir sürü tecrübe ediniyor bunuda unutmayın. levrekde mesala atıyorum Özbebekde sırtıda kaşık kullanıyorlar ama herkes bunu kullanıyor artık yerli balık kaşığa bakmaz oluyo adamlarda tek tük geçit balığı yakalıyorlar zanediyorlarki ne iş yapıyo bu sahte be vay be falan değil adamlar yakaladığı balıklar 1,5 kiloyu geçmiyor neden daha büyükleri o yollardan geçeli yıllar oldu. yani 1,5 kilonun üzerinde balık aldığınız sırtı varmıbu konuda harber bekliyorumlevrekde ne takımı olursa olsun bence bilyalı fırdöndü en iyisi bunu deneyin bir poşet alın sadece levreğe kullaının en fazla 7 milyon falan 10 tanesi ama değer.

Son düzenleme: 21 Mayıs 2006
  11. arm59

arm59

Favori Kamış:
    Olta:Dam,daiwa,banax
    En İyi Avı:
    Sazan 4,5 kg.(1994)
    Arkadaş ben kullanmadım ama hem ince hem sağlam misina olsun istiyorsan Mustad Titanium 0,2mm 15 kg. test çekeri var örme,ip misina değil, monofilamentte değil multifilament(birleştirme) misina: bu misinalar birçok maddenin birleştirilmesiyle özel olarak yapılıyor ama fiyatı 80-100 ylt(150 mt.) civarında bende bu misinadan almayı düşünüyorum. Levrek gibi ince misina kullanmayı gerektiren durumlar için 1 numara misina 2. tercihim Asso double strentgh misina olurdu.

Son düzenleme: 21 Mayıs 2006
  12. Mehmet Demirörs

Mehmet Demirörs Mehmet

Favori Kamış:
    Oltanın her türü
    En İyi Avı:
    Hatırlamıyorum öyle çok ki
    plaj da

merhaba gerçekten insanların denize girdiği yerde iyi balık oluyor bunun asıl sebebi nedir ..

13. SİNAN

SİNAN Aziz

Favori Kamış:
    Surf casting olta
    En İyi Avı:
    900Gr - Mırmır
    Dostum bence insanların olduğu yerde balık yapmasının sebebi gene insanlardır,arkalarında bıraktığı yemler tabiki
    Kumu karıştırmaları, yiyecek atıkları, doğal mazmuzlar vs
    Saygılar

14. ilhanmania

ilhanmania Çağdaş Özmen

Favori Kamış:
    shimano
    Favori Makine:
    shimano catana
    En İyi Avı:
    1200 gr barakuda
    insanlar gunduz denızdeki kumu kaldırarak alttaki kabuklu vb. canlıların su ustune cıkmasını saglıyor,,gecede fırsatı bulan balıklar içeride tabii ;)

15. bydd35

bydd35

Favori Kamış:
    özel ve güzel oltalar
    En İyi Avı:
    xxxxxxx
    ilk önce tavsiyeleriniz için TEŞEKKÜRLER arm59 ve diğer arkadaşlar arkadaşlar söyle açıklayım gündüz insanların denize girdikleri yerlere balık yaklaşamıyor ama gece olunca fırsat bu fırsat diyip hucum edeyorlar. balıkların en büyük zafı meraklarıdır bunu unutmayın hayvan gündüz deliriyor ama yakalaşamıyor bunu dalgıç arkadaşlar daha iyi bilir çünki onlarda balık peşinde koşmak yerine dibe yatıp balık çağırıyorlar balıkda merakına yenik düşüp gelince mutlu son ......
    arkadaşlar tavsiye ve fikirlerinizi bekliyorum ==========

Son düzenleme: 22 Mayıs 2006
  16. bydd35

bydd35

Favori Kamış:
    özel ve güzel oltalar
    En İyi Avı:
    xxxxxxx
    yardım severliğin ödülü bir teknik öğrendik

liman içinde bir av daha gerçekleştirmek için gidiyoruz abimle ben nereye İzmir Çeşeye ama hiç avlanmamıştım bu limanda. tam tekmil yanımızda her türlü teşhisat var yemler özenle seçilmiş (sardalya - mamun - teke - borukurdu )
    neyse gittik. bakındık ortak bir kara aldık limanın en karanlık en sakin yerini tespit ettik kurulduk. sardalye filatolarını çıkartmaya başladım ben abimde tekeleri patlaklara koyup suya salıyor. boru kurtlarını çıkartık borukurtlarının kalınlı seçe parmak kadar hava mütiş limanın dışı dalgalı buda demektirki levrekler içiri neyse balık yemlerini tamam oltalar her biri katil gibi duruyor moral düzgün. filatosunu çıkarttığımız balıkların kılçıklarını önümüze atıyoruz. denizin nerdeyse dibi görünüyor. derken yanımıza bir amca geldi. selamaleyküm - aleykümselam dedik oyurdu belli bu adam bayadır buralarda avlanıyor.adamda sardalyelerini çıkarttı oda hazırlık yapıyor iyi dedik demekki buradaki balıkda sardalye yiyo iyi. neyse hava karardı oltalar suya düşmeye başladı. balık yapacak bellide bir türlü başlamadı ama yanımızdaki adam baya ağırdan alıyor işi ben uğraşıyorum. balıklar biraz belli eder gibi oldu. balıkları topladık sayılır teknenin altında dolaşmaya başladı bu iyiye delalet yemi atıyorum balık bi haraketleniyo tamam derken geri dönüyo bir iki bir iki yok balık yeme bakıp geri gidiyo.falan derken adam taktı bitane uğraşıyor ama adamda tık yok hiç çaktırmıyo ama o balıkğı belli alamaz. balık iri adam uğraştı falan bende kepçeyi kaptığım gibi yavaşca adamın yannına gittim ve balığı aldım balık cam gibi geceye ışık saçıyor 4 kilo civarında bir levrek. adama rasgele dedim yerime geçtim. avlanmaya devam ediyorum ama sonuç aynı balık yemin dibine kadar geliyo bu sefer tamam derken gerye dönüyo ben deli oluyorum ne kadar yem varsa deniyorum aynı yandaki adam sardalye kullanıyo bende atıyom balık geridönüyo. neyse bunu fazla uzatmayım hiç değişiklik olmadan bu iş sabaha kadar sürdü. adam bi balık daha aldı yani toplam iki balık yakaladı ikinci balıkda 3 -3,5 kilo var tabiki ben gene yardım ettim abim bir tane yakaladı ama 1 kilo anca gelir bende tık yok. sabah oldu hüzünlü çökmüş derbeer bir halde ben.... adam balıkları arabasının bagajına yerleştiriyor gece arabayı görmemiştim.adam yanıma geldi rasgele dedi sağolasın abi dedik . adam yardımlarından dolayı çok teşekkür ederim vb. gibi güzel sözler söyledi. siz balık almadınız galiba dedi bende söyledim bitane kiloluk anaca adam takımını çıkartı aynı tek iğne iğnelerde aynı 1253-04 misina aynı siglon adamın tek yaptığı şey sardalye nin sadece mide kısmını yani kafası ile dışkı deliği arsındaki kımını takıtor vede adamın bıçakları jiletten keskin tek fark bu yemi muntazam kesiyormuş.birdaha o limana gitmek nasip olamdı baya eskiden gitmiştim tarihi bile hatırlamıyorum ama tekniği asla unutmam ......... iyi günler bol avlar

17. diamondsfocus

diamondsfocus

Favori Kamış:
    Sadece Olta Avcılığı
    En İyi Avı:
    Levrek 8,1 kg ; Lüfer 1,15 kg ; Akye 4,5 kg ; Orkinos 30 kg ; Fangri 2,45 kg ; Çipura 1,15 kg
    Levrek at Çek

Levrek Her zaman yılın her ayında tutulabilir ancak verimliliği tartışılır.
    Kefalleri kıyıya yakın dolaşmaya başladığında gördüğünüz zaman, verimliliği daha iyidir. İyi bir Levrekçi olmak için denizin dalgalanmasını takip etmek gerekir, sadece kefallerin dolaşması yeterli değildir. Eğer Deniz çok durgun ve dibi çok net görebiliyorsanız Levrek tutma olasılığınız azalır.
    Dalga şiddetine göre kullanacağını Makina , Misina ve Yem değişir.
    Genel olarak sabah ve akşam saatlerinde ( tan vakti ) iyi ve iri Levrek tutma olasılı vardır ancak suyun durumuna da bağlıdır.
    Suyun durumu Saat ve Zaman öneminin önüne geçebilir. Yerleşim olmayan ayak dolaşmayan bölgelerde suyun uygun olması halinde günün her saatinde Levrek tutulabilir.
    Su dibi görünmeyecek kadar dalgalanma var ise 20'lik bir Makina ile 0.18 lik Misina kullanılması ve yem olarak 0 ; 1 No düz kaşık veya 7 cm kadar Sahte Balık kullanılabilir. ( Sahte yem - Sardalye ve Kefale benzeyen her tür uygundur).
    Dalga büyüdükçe yemlerimizin boyutu da büyümelidir tabiki Makina ve Misinamızın da. 9cm den büyük kaşık ve Sahtelerde 30'luk Makina ve 0.30 lık Misina kullanılmasını tavsiye ederim.
    Temel bir kural vardır : Büyük yem büyük Balık getirir arkadaşlar.
    Bölge seçerken zeminin taşıklı olmasına özen gösterirseniz daha verimli bir av geçirirsiniz.

Rasgele arkadaşlar

18. balikci

balikci

bydd35 arkadaşımız mükemmel bilgiler vermiş, eline koluna sağlık diyorum öncelikle.

kefal sürülerinin olduğu her yerde su piste olsa, bulanıkta olsa levrek yakınlarında yada o bölgede mutlaka bulunur, çok nadirdir olmaması.. örneğin mevsimler gibi.

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 22 Haziran 2007
  19. eonater

eonater

Favori Kamış:
    olta zıpkın ve serpme
    En İyi Avı:
    14 kg kuzu
    Hepinize rastgele.

Rapala Boyu:
    Tercihen, 7 veya 9 cm olmalıdır. Ben 7 cm olanlarını tercih edeceğim. Nedeni ise büyük boy rapalaların levrekleri ürkütecebileceği....

Rapala derinliği:
    Rapalanın yüzeceği derinlik en fazla 2 karış olmalı (su yüzeyinden 20 cm.) olmalı. Yani levrek için yüzen (floating) rapalalar tercih edilmeli. Botla çok az gazla (hatta rolantiye yakın) kıyıdan en fazla 30-40 mt. açılarak insanlardan uzak (özelliklede dere yataklarına yakın) sahiller taranmalıdır. Rapala botu 25-30 mt geriden takip etmelidir, kullanılan takımda kurşun kullanmaya gerek yoktur....

Rapala Rengi:
    Bence levrek avında en önemli konu rapalanın rengi.Rapalanın sırt rengi YEŞİL ve YEŞİLİN tonu olmalıdır. Karın kısmı fazla parlak olmamalıdır. (Rapala parlarsa levrek ürkebilir)..Şimdi neden Yeşil diyeceksiniz? Biliyorsunuz levrek genelde gümüş balığı (Aterina) sürülerinin peşinde dolaşır. Gümüş balığının sırtı güneşli sularda yeşile yakın bir görüntü almaktadır. (Ben bunu internetteki bazı gümüş balığı resimlerde bizzat gördüm). Akşam Chesse Peche kanalındaki balıkçılarda yeşil tonlu rapalalarla levrek yakalıyorlardı....

Şimdilik bilgiler bunlar......
    Hepinize rastgele.

______________________HEPİNİZE RASTGELE__________________________

20. celen.mustaf

celen.mustaf

Favori Kamış:
    kamış el oltası
    En İyi Avı:
    akya+çipura,1400,1100gr
    levrek beni çağırıyor

balıkçı merhaba, verdiğin yararlı bilgilerden dolayı teşekkür ediyorum.
    birde fırdöndü ile iğne,kanca arasındaki uzunluğu belirtirseniz çok seviniriz teşekkürler rasgelsin