kurşuna alternatif

Konu, 'Kurşunlar' kısmında Bandırmalı tarafından paylaşıldı.

1. fatih

fatih fatih gürtekin

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    nızı salın gitsin seneye daha büyüğünü yakalarsınız.
    bilardo toplari epey ağır oluyor ne tür plastik kullanilıyor bilmiyorum sanırım elde edilen plastik preslenmiş halde .bu maddeden ağirlık yapilabilir kanimca. özgül ağirliğini falan bilemicem. aklima geldide konuyu okuyunca .selamlar.

2. esabi

esabi SENIOR MEMBER

Favori Kamış:
    reklama gerek yok
    Favori Makine:
    favori kamışım bölümünde yazıyor
    En İyi Avı:
    pulu imzamda
    bilardo topları kağıttan üretiliyor

3. beyhan

beyhan beyhan karaca

tüm arkadaşların dikkatine sadece uluabat gölüne tüfekle atılan kurşun miktarı 2 ton sadece bir av sezonunda göl marmaraya akıyor hesabı varın siz yapın :(

4. esabi

esabi SENIOR MEMBER

Favori Kamış:
    reklama gerek yok
    Favori Makine:
    favori kamışım bölümünde yazıyor
    En İyi Avı:
    pulu imzamda
    beyhan abi çok merak ettim bu ölçüyü nasıl hesapladınız yani neden 3 değilde 2 ton :confused: .
    hem niye kızıyorsunuzki bir fişekte 30-34 gr saçma var bir avcı ortalama günde 25 fişek atar buda 750gr kurşun olur peki siz istanbul boğazında her balıkçı günde kaç kurşunu atarken veya takarak kopartıyor bunu biliyormusunuz;)
    hem burası kara avcılarını çekiştirme platformu değil bence siz ulubat gölündeki kaçak balık avcılarının peşine düşseniz daha hayırlı olur:) :) ;)

5. Bandırmalı

Bandırmalı mustafa

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    karagöz (1,500gr)Kırlangıç (2kg) Minekop(3kg) Levrek (2kg)
    aklıma gelmişken sorayım:confused:

av esnasında takımımız takıldığında ve koptuğunda ağzımızdan çıkan ilk söz

tüühh takım gitti veya kurşun gitti deriz

doğayı kirlettiğimiz belki aklımıza bile gelmez çoğumuzun

alternatifini bulduk ama fiatı =3ytl

kurşun =30kr

işin gerçeği çoğumuz bende dahil cebimizden çıkan paraya bakarız kurşundan yana terciğimizi kullanırız

ama bir anket yapsak hangisini kullanmak isterseniz diye alternatif önde gider

bazen isteyipte yapamadığımız seçenekler gibi;)

6. beyhan

beyhan beyhan karaca

arkadaşlar beni yanlış anlamayın bunu eskikaraağaç köyü muhtarıyla bende tartıştım olmaz diye ama haklı ördek uçarı denk gelmişti resmen savaş alanı gibi makineli gibi sıkıyolar tekrar söylüyorum kimseye karşı değilim :)

7. beyhan

beyhan beyhan karaca

bide uluabat gölü çok derin değil ama batak çamuru iki metreye varıyor kurşun dibe çöküyodur :)

8. themad2

themad2 Serdar

:D:D:D:D
    Gene batmış benim iş gibi buda çapari yaptım sararken karıştı:D

9. lombardo

lombardo TOLGA

taş veya mermer

arkadaşlar piyasada bol bulunması itibarı ile taş veya mermer çok iyi alternatiflerdir.
    sadece uygun ölçülerde taş bulup bunu matkapla delmek ve taşı takımımıza başka bir fırdöndü ve daha ince misina ile bağlamamız olası takım kayıplarının önüne geçecektir. bu durumda sadece taş ( kurşun kopacağı için) yerine başka bir taş bağlayabiliriz.takımı kaybetmemiş oluruz.
    ;)

10. nidya78

nidya78 Aydın

Taş en iyi çözüm gibi görünse de taşın işlenmesi güç. Cam taşa göre sanki daha iyi bir alternatif gibi görünüyor. camın işlenmiş hallerini bulmak mümkün. Mesela avizelere takılan kristaller (bunların toptan alınırsa kurşundan çokda pahalıya geleceğini sanmıyorum) ya da cam bilyanın delinmiş hali. ama camında ağırlığının özellikle uzak atımlarda yeterli olacağını sanmıyorum. Cama alternatif demir bilyalar. rulmanların içerisinden çıkan demir bilyaların delinerek kullanılabileceği kanısındayım ama bu yine uzak atımlar için kurşunlar kadar etkili bir çözüm olmayacaktır. Çünki ağırlık/yüzey sürtünmesi kurşunun ki kadar iyi olmayacaktır. Bize hem doğayı kirletmeyen hem daha ucuz hem daha kolay işlenebilir hemde ağırlığı fazla olan bi malzeme lazım ki sanırım bu yok. bazı özelliklerden vazgeçmemiz gerekiyor bu yüzden. ya da kurşun atmaya devam edeceğiz.