kurşun ve türevleri

Konu, 'Kurşunlar' kısmında pro-mark tarafından paylaşıldı.

1. hakanozden

hakanozden hakan

Favori Kamış:
    420 3 parça dam black panter //390 linefea tuornement surf
    Favori Makine:
    banax sx3000
    En İyi Avı:
    3,5 kg kalkan
    musa bor yağı kullan ve matkapla değil şarjlı ile ağır devir de del

kolay gelsin

2. poseidon911

poseidon911 Umit

Favori Kamış:
    Daiwa r'nessa RN 802 MHFSAF --- Shimano AX27MH --- Shimano beastmaster AX240MH
    Favori Makine:
    Abu Garcia Cardinal
    En İyi Avı:
    levrek 7.00gr
    Selam belki bunlar bir fikir verebilir

3. poseidon911

poseidon911 Umit

Favori Kamış:
    Daiwa r'nessa RN 802 MHFSAF --- Shimano AX27MH --- Shimano beastmaster AX240MH
    Favori Makine:
    Abu Garcia Cardinal
    En İyi Avı:
    levrek 7.00gr
    Bu tur kursunlari evlerimizde nasil imal edilebilecegimizi elimden geldigi kadar aciklamaya calisacagim.Bu sistemi arastirma yaparken bir sitede buldum.Sitelerinde kopyala yapistir yasak oldugu icin resimlerini foruma koyamadim.Belescilik yok diyorlar :)
    Ilk olarak kalip icin uygun bir agac bulup guzelce oyalim
    Oydugumuz acikliga erittigimiz kursunu ve sekildeki gibi bakir veya paslanmaz turden tellerimizi yerlestirelim
    Daha sonra kursunumuz soguduktan sonra kaliptan cikartip kursunun capina uygun boru temin edip icini beton veya o turden agirlik verebilecek bir malzemeyle doldurup kurumaya birakalim
    Yanliz gramajini iyi ayarlayin arkadaslar beton olunca kursuna nazaran daha agir olabilir

Son düzenleme: 26 Nisan 2007
  4. Suatreis

Suatreis

Kurşun

Sportif balıkçılığın neredeyse alternatifsiz materyallerinden biri olan kurşun ağırlıklar hakkında bilinmesi gereken ve amatör ruhuna paralel bilgi seviyemizin arttırılmasına yönelik bu araştırma yazısında faydalandığım kaynakların emek sahibi akademisyenlerimize teşekkür ederim.

Bu yazıda kullandığım bir takım deneysel metotlar ve elde edilen veriler tamamı ile tarafımca elde edilmiştir. Kısacası bu bulgular kısıtlı imkanlar altında elde edildiğinden kesin değerleri yansıtmayabilir. Ancak, belirtilen veriler bizim için yeterli olacak niteliktedir.

Kesin neticelere varmak için kendinizce tekrar denemeniz ve ölçme girişiminde bulunmanız gerekli güvenlik tedbirlerini almadığınız sürece sağlığınız ve yaşam kaliteniz için tehlike oluşturabilir.

Kurşunun birtakım kimyasal ve fiziksel özelliklerinden başlayalım. Bakalım bir tane 75’lik iki tane 100’lük kurşun alırken neyle muhatap oluyormuşuz.

Kimyasal Sembolü................ Pb
    Atom Numarası................... 82
    Özgül Ağırlığı...................... 207.2 g/mol
    NŞA Dış görünümü............... Mavimsibeyaz, katı
    1 Lt.hacimli kütlesel ağırlığı... .11,340 gr
    Erime Noktası..................... 328 C
    Kaynama Noktası................ 1749 C
    Buharlaşma Noktası ............ 550 C
    Atomlaşma Entalpisi............. O kadar da değil…

Kurşunun ne zaman ve nasıl keşfedildiği hatta bu işin nasıl olduğu dahi bilinmemektedir. Günümüzde kurşun sülfür ün yanması sonucunda açığa çıkan kurşun oksit in karbon yada karbon monoksit ile indirgenmesi veya geri dönüşüm yolu ile elde edilmektedir. Sanayinin birçok alanında, renksiz kontakt lenslerin yapımında, kristal tabak çanak imalatında bile kullanılan bu metal %100 geri dönüştürülebilir ve ekonomiye tekrar kazandırılabilir.

Kurşunun Oksitlenmesi :

Metalik, saf haldeki kurşunun yüzeyi açık havada ısı ve nem şartlarına bağlı olarak oksitlenmeye başlar, Bunun gözle görülür seviyeye gelmesi 9 saat kadar sürer. Oksitlenmeye, bir anlamda kararmaya neden olan bu tepkime oksijen sayesinde oluşur ve neticede kurşunun yüzeyi ince bir tabaka halinde kurşun oksit ile kaplanır. Bu reaksiyon kurşun metalinin tamamen kararması ve kurşun oksitin metalle olan hava temasını engellemesi anında son bulur. Bu nedenle oksitlenme yalnızca kararma şeklinde görünür ve sabit olarak kalır. Demir gibi pas döküntüleri oluşmaz.

Metalik halde olan kurşun suya daldırıldığında aynı reaksiyon ile karşılaşır bu sefer etken olan suda çözünmüş olan oksijendir. Nem hat safhada ve oksijen çözünmüş halde olduğundan reaksiyon daha hızlı olacaktır. Saf suda 2 saat, musluk suyunda 1,5 saat, deniz suyunda ise 18 dakikada gözle görülür kararma oluşmaktadır. Bu büyük farklar suyun içerisinde bulunan diğer minerallerden kaynaklanmaktadır.

Sağlık Açısından Kurşun :

Sağlık yönünden tehdit olan kurşunun asıl tehlikesi kendisi değil üzerindeki oksittir. Kurşun zaten ağır metaller sınıfında olduğundan toksidite bir metaldir. Ancak Bizim amaçsal kullanımımız için risk, kurşun oksit olarak karşımıza çıkmaktadır.

Kurşun oksit kronik zehirlenmeye yol açar. Yani uzun az miktarlarda bünyeye nüfuz etmesi halinde ortaya çıkan bir durumdur. Bu kurşun oksidin sindirim ve bilhassa solunum yolu ile kana karışması ile mümkün olmaktadır. Toksit etkileri bakımından 1-5 yaş grubu çocuklarda ve bilhassa 18-24 Aylık bebekler asıl risk grubundadır. Erişkinlerde kurşunun %94 ü çocuklarda ise yalnızca %74 ü kemiklerde ve diğer sert dokularda depolanır. Buna depo kurşunu denir ve zararsızdır. Geri kalan kısmı ise kırmızı kan hücreleri ve kemik iliğindeki dokulara bağlanarak toksidite etki gösterir.

Kurşun 327 C de erir ve 550 C de buharlaşmaya başlar. Isının etkisi ile oluşan bu buharlaşmada kurşun oksit partikülleri serbestçe havaya dağılır, solunum yolu ile kana karışır.
    Sindirim yolu ile alınması halinde %90 ı dışkı yoluyla vücuttan atılır ancak bu buharın solunması durumunda drek kana karışma olacaktır. Kana karışan kurşunun tekrar uzaklaştırılması mümkün değildir bunu ancak bünyenin kendisi yapabilmektedir. Kanın temizlenmesi halinde işlev gören organların uğrayacağı tahribattan bahsetmek dahi istemiyorum.

Birde şu varki kurşunun bazı bileşikleri 0,1 mg/m3 max değerinde çok zehirleyicidir ve sirke asiti, tuz asiti, nitrik asit ile yaptığı bileşikler daha da tehlikelidir.

Bu nedenle bilhassa denizde kullanılmış ve oksitlenmiş kurşunların eritilmeleri halinde daha fazla bir risk oluşacaktır.

Zamanımın kısıtlı olması nedeni ile şimdilik bu kadarından bahsettiğim kurşun konusundan önümüzdeki süreçlerde daha detaylı halde bahsedeceğim. Bunlar arasında kurşun tip ve çeşitleri, kullanım alanları ile şekilleri, kalıp yapımı, kurşun dökümü olacak döküm esnasında alnması gerek tedbirler olacaktır.

5. smyrna

smyrna Sevil Kurtoğlu

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    olacak inşallah
    Suat bilgiler ve paylaşımın için teşekkür ederim :)

6. tarcan

tarcan ...

Favori Kamış:
    .
    Favori Makine:
    .
    En İyi Avı:
    Kefal 325 gram
    Pavurya ;

Anladığım kadarı ile :

Eğer basit ama önemli tedbirlerimizi almaz isek
    Takım için kurşun eritirken çok ciddi bir tehlikeye maruz kalabiliriz.

Oluşacak buharı solumamak için
    Mutlaka Hava akımı olan bir ortamda çalışmamız gerekli,
    Eritme yaparken kullandığımız Cezve,Kaşık vs gibi materyalleri döküm için tutarken elimizin yanmasına karşı tedbirli olmalıyız. (Ben Islak Bez kullanıyorum)

Kalıba döküm esnasında mutlaka kendimiz yada bir başkasından uzak tutmalı o esnada açığa çıkan buharı solumamalıyız.
    işimiz bittiğinde bol su ile elimizi ve burnumuzu yıkamalıyız.
    Sağlığımız için faydalı bu çalışma için teşekkürler.

7. gelibolu erhan

gelibolu erhan

Favori Kamış:
    olta zipkin
    En İyi Avı:
    levrek kofana
    kursun

kURSUN dökenler ayni zamanda antimon adli zehirli madde ile zehirlenmektedir.basdönmesi mide bulantisi ilk arazlardir... genetik rahatsizliklara da yol actigi biliniyor.. (babam murettip idi.. yani kursun isi yapardi SSKdan erken emeklilik. ve her gün yogurt yeme hakki vardi..) umarim anlatabildim

8. peki ya

peki ya suya karısan onca kursun????? denizlerimizi kirletmiyo mu?

bildigim kadarıyla kursundan daha farklı agırlık malzemeleride satılıyor.ancak henüz insanlar tanımadıgından dolayı yaygın değil.

9. gelibolu erhan

gelibolu erhan

Favori Kamış:
    olta zipkin
    En İyi Avı:
    levrek kofana
    anlasilmadi nasil yani..

Kursundan daha agir bir tek civa vardir ki o da sivi metaldir.. o parlatmak amaci ile kullanilan ayri bir ZEHIRdir..kursunla amalgam yapar
    baska metal derken neyi anlatmak istediniz .. ben buji takani demir takani gördum de..

10. MESUT_GULAN

MESUT_GULAN mesut

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    çuvalla MAVRAKİ
    merhaba arkadaşım bu aydınlatıcı bigiler için teşekürler...

geçenlerde elime bir dergi geçti dam ya balzerin olabilir şimdi hatırlamıyorum kursun yerine taş kullanıyorlar sanırım yakın zamanda kurşunun yerini alıcak umarım bu uzun sürmez :)

11. mufi

mufi Muvaffak İŞMEN

Favori Kamış:
    kıyı balıkçılıgı standart malzeme oltakamışı ve makine
    Favori Makine:
    Daiwa GS 9
    En İyi Avı:
    her av iyidir yeterki usule uygun olsun
    Mesut kardeşime bu konuda katılıyorum..
    enteresandır... avrupada bu kadar çevreye duyarlı gelişmiş ülke var. nedense yıllardır bu kurşun un yerini alacak çevreci bir malzeme ortaya çıkmadı..

12. var. ama yaygın degil. dogal taşlar ve seramik agırlıklar var.
    özellikle tatlı sularda su kusları yuttugu ve yine topragı zehirledigi için kursun kullanımını önlemeye çalısıyorlar hatta kara avcılıgındada kursun saçmalara akrsı baska metallet kullanılıyor. sadece bize ulasmadı pek konu.
    biz bu mevzularda biraz arka mahalle kalıyoruz .

13. ooztekin

ooztekin Özgür

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Kefal &tesadüfen Akya....ama tartmadım..
    Bu kurşun nasıl bir düzenekte kullanılabilir?

Bir arkadaşım "sen balıkçılığa meraklısındır işine yarayabilir al senin olsun" diyerek verdi ..sonuçta malzeme çantamın bir köşesinde duracak ama ne zaman ve ne için kullanılabilir diyerek siz ustalara sorayım dedim ?

İrice bir şey... kiprit kutusunu da orantı olsun diye koydum..

14. Resimde görünen kurşun sırtı kurşunu olup sırtı çekerken kullanıyoruz..

15. ooztekin

ooztekin Özgür

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Cevabınız için teşekkür ederim...Sırtı derken tekne oluyor zannedersem ..bana pek yaramayacak herhalde :rolleyes:

16. ooztekin

ooztekin Özgür

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    ESNEK TÜP SURF KURŞUN

http://www.avmarketi.com/asp/show_stock.asp?product=1-98088070-100

bir türlü stoklarında gözükmüyor..piyasadan bulamadım..tarif ettiğim de de uzaylı gibi bakıyor insanlar :)
    Sormak istediğim bu tip kurşun kullanan var mı? nasıl bir şeydir.dibe takılmamayı sağlayan nedir?

Acaba plastik (şeffaf akvaryum hava borusu içine kurşun saçma vs koyarak bir şey yapsam şekil tutar da işlev tutar mı ?

kullanıp işlevini aktarabilecek varmıdır aramızda ?
    Ona göre bir şey hayal eder yaparım belki :D

17. Suatreis

Suatreis

Takılmayan kurşun diye birşey olmaz. Buna takılma olasılığı daha düşük bir aparat demek daha doğru olacaktır.

Plastik borunun içinde sıkışan hava aparatın dik durmasını ve daha az sağa sola takılmasını sağlıyor. Bütün espirisi budur. Bu konudan daha önce sitemizde bahsedilmişti ancak pc ile ilgili bazı sorunlarım olduğundan şu an için sizi yönlendiremiyorum.

Resimden yola çıkarak tabiki kendinizde bunu yapabilirsiniz. Hatta yaptığınızıda bizlerle paylaşırsanız, iyileştirme ve geliştirme sürecinde verimli olacak yorumlar almanızda mümkün.

Bol bereketli avlar dilerim.:)

18. hauki

hauki mustafa cecen

Favori Kamış:
    olta ve zipkin
    En İyi Avı:
    görup de tutamadigim balikti
    ben kullandim cok guzel 5-6 atisdan sonra eger kursunu kontrol etmezsen kursun borudan kurtularak hic atamiyacagin kadar uzaga duserken takim boru ile birlikte önunde kaliyor;) :D

19. ooztekin

ooztekin Özgür

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Hmm bu kötüymüş..:confused:

20. ooztekin

ooztekin Özgür

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Evet ben kendimce bir şeyler denemek istiyorum....İçinde hava sıkışması mantıklı..işleyebilir..denizkenarında olmasam da üretimimi akvaryuma atıp dik durabiliyor mu denerim..:D iyi bir şey olursa paylaşırım pek tabiiki