Kurşun Dökümü

Konu, 'Malzemeni Kendin Yap (Keşfet & Paylaş)' kısmında erdemevren tarafından paylaşıldı.

1. erdemevren

erdemevren Erdem Evren

Selamlar,

Kendi kurşunumu kendim yapıp, zemine göre materyallerle kaplama yapmaya heveslendim ama döküm yapacağımız kurşunu nereden alabiliriz? Hazır armut kurşunlardan filan alıp mı eritiyoruz yoksa külçesi filan var mıdır? Maliyetler nedir bilginiz var mı?

2. baraküda007

baraküda007 fatih

Hurdacılara hurdalıklara bakarsanız eski hurda kurşunlardan kilo ile ucuza alabilirsiniz bazı av dükkânlarında da hurda kurşun alıp satıyorlar ama hurdacılarda daha uygun fiyatlı bulursunuz.

3. erdemevren

erdemevren Erdem Evren

Hurdacılardaki kurşun kullanılmış tabi ki değil mi? Yoksa hurdadan eritilip külçe ya da küçük parça yapılmış filan mıdır? Ya da piyasadan toplandığı gibi mi duruyor?

4. baraküda007

baraküda007 fatih

Evet kullanılmış hurda kurşun tabiki döküm yapmak için yenisini aramak saçma yenilerini de bu yöntemle eski hurdaları eriterek yapıyorlar zaten o av bayiilerinde satılanların hepside hurdadan eritilerek yapılıyor o yüzden bazı av bayiileri hurda kurşun satın alıyor zaten

5. erdinc

erdinc erdinç allı

Favori Makine:
    shakespeare
    Eski akü bul parçala. :)

6. erdemevren

erdemevren Erdem Evren

Kilosu 9 TL den iskandil kurşunu aldım, temiz temiz.

7. Zıpkıncı İbo

Zıpkıncı İbo İbrahim Can

Favori Kamış:
    Cressi, Mares, Tusa
    En İyi Avı:
    18 kg Akya
    Kurşun dökmek tehlikeli iştir. Üç kuruş ucuza getirmek için zehir solumaya değer mi, önce ona karar vermek lazım..

8. erdemevren

erdemevren Erdem Evren

DIY yani sizin de biliyor olmanız lazım, do it yourself kavramını, "üç kuruş ucuza getirmek" olarak yorumlamanız enteresan. Ayrıca kurşun dökmenin ne olduğunu gayet iyi biliyorum, döküm de uzmanlık alanlarımdan biridir, çünkü Endüstri Mühendisi'yim. Olumsuz yaklaşımlarınız doğru değil, mesajınızı düzeltmeniz uygun olurdu.

9. erdemevren

erdemevren Erdem Evren

Kendi üretimim, taşa benzer uzak atış kurşun, 130 gr, kokusuz.

10. erdemevren

erdemevren Erdem Evren

Gravel texture, çakıl kaplama, 90 gr, kokusuz..

11. erdemevren

erdemevren Erdem Evren

Torf (çiçek toprağı) kaplama, 85 gr, yıkanmış hali, torf kokulu..

12. Serdar70

Serdar70 Serdar Altınbilek

Favori Kamış:
    Avın gerektirdiği
    Favori Makine:
    Avın gerektirdiği
    En İyi Avı:
    Şöyle bir baktım, 30 kilo vardı..
    Elinize sağlık, bence gayet güzel olmuş.
    Sadece ufak bir öneri, ilk kurşunun fırdöndüsü bana biraz küçük geldi, büyütmekte fayda var gibi..
    Bir de sorum olacak:
    Kurşun üstüne kaplamaları neyle sabitlediniz?
    Gerçi deniz suyuna hiç bir şey dayanmaz ve bir de bu kurşunların dipte sürtünme/çarpma yaşayacağını düşünürsek siz de fazla uzun durmayacağını hesaplamışsınızdır sanırım. Deneme şansınız oldu mu?

13. erdemevren

erdemevren Erdem Evren

Teşekkür ederim,

Bunlar sazan kurşunu, avcıları bilirler; kimi yer çamur, kimi yer de kumluk olur.

İlk kurşundaki kaplama, piyasada bulabileceğiniz toz kaplama ancak uygulama yöntemine göre çok farklı sonuçlar verebilen bir toz. Kesinlikle sıyrılma, dökülme olmaz, tecrübe ettim.

Çakıl ve torf kaplamadaki yöntem ise kurşunu yapıştırıcı ile kaplama. Yapıştırıcı ise Gorilla Glue, khaverengi olan. Su geçirmez ve kokusuz. Havalansın, doğayla bütünleşsin diye balkondaki kartona salladıklarım dökülme yapmadılar ama henüz avlakta denemedim ancak oldukça sağlam gözüküyorlar.

İlk kurşunun kalıbını da kendim yaptım ve kaplama için sıradaki deneme, kurşunu dökmeden önce kalıbın yüzeyini kaplamak olacak.

14. KANCA

KANCA ümraniye atakent

Favori Kamış:
    LINEAEFFE FERRARİ EXTREME 2000 4.50 cm. 3 parça Cormoran Seacor SURFMASTER 4.20 cm 3 parça
    En İyi Avı:
    elimdeki levrege sordum benden daha büyügü var dedi
    :thumb: :thumb: :thumb: