Konya'da Güncel Avlaklar

Konu, 'Göller, Barajlar ve Akarsular' kısmında mulkiyeli tarafından paylaşıldı.

1. mulkiyeli

mulkiyeli ahmet

Favori Kamış:
    Fladen Warbird Criss Cross 3,00
    Favori Makine:
    Mitchell Avocet R (4000)
    En İyi Avı:
    sazan , 4 kg
    Merhabalar , yaklaşık 15 yıldır Konyanın muhtelif yerlerinde avlanırım , vaktimin çoğunu yeni avlaklar ve avlaklarda mevcut balık çeşitlerini bulmak için harcarım. Konuyu açma amacım , avlakların bilinirliğini artırmak ve de avlaklardaki avcı sayısını artırmak. Bir çok insan av yerini gizler ve kimseye söylemez, bunun sebebinin de bohçacıları ve ağcıları meralardan uzak tutmak olduğunu söyler,ancak büyük çoğunlukla ''en azından tanıdığım insanlar'' bunu diğer avcıları kendi meralarından uzak tutmak için yapar. Zaten balık avını meslek haline getirmiş, ağcı ya da bohçacılar bu avlakların tamamını biliyor ve de ıssız olduğu sürece bu meraları ağla donatıyor. Şu forumda bu meraları görüp giden bilinçli avcılar arttıkça o insanlar da ağ atmaya çekinecektir ya da en azından şikayet eden birileri olacaktır. Her neyse, yazacağım avlakların tamamında avlandım, umarım bilgiler faydalı olur.

1. Altınapa barajı: Konyanın yanıbaşında , beyşehir yolu üzerindeki bu barajda, derbent yolu üzerindeki kayalık kısımlarda turna ve sudak, köy yolu üzerindeki toprak kısımlarda ise bolca sazan mevcut.50 metre ve üzeri atışları öneririm, daha kısa mesafelerde malesef israil sazanları yemleri götürüyor.Özellikle sazan sezonu açılınca yer bulmak bile zor, ordaki klasik avcı profili: kişi başı ortalama 10 olta,limit tanımazlık, etraftaki insanlara avcılık dersi ve nutuk, kıyıdaki gümüş sürülerini çevirip yüzlercesini toplayıp birkaçını kullanıp gerisini kıyıda ölüme terketme vs vs. Oltalar arasında da en az beş metre mesafe. Bu kadar bohçacıya, ağcıya rağmen hala nasıl çıkıyor bilmiyorum ama trofe balıklar çıkıyor. Balık çeşitleri: Yemlik gümüş,Sazan, aynalı sazan,israil sazanı, kadife, turna,sudak, gökkuşağı alabalığı, akbalık(kasna-kefal) bir de son yıllarda görmesem de kızıl kanat

2. Beyşehir gölü: en büyük tatlı su gölümüz olan beyşehirde 2002 yılından bu yana dönem dönem avlanırım.Özellikle karaburun ve akburun taraflarında güzel sazanlar alabilirsiniz. Balık çeşitleri: sazan,akbalık, siraz,kadife, yağ balığı,sudak ve bolca israil sazanı.

3. Sille barajı: ön kısımda av yasak olsa da ilçe içinden arka yoldan dolaşarak barajın karşı tarafından avlanabilirsiniz. Ön kısımdaki yasak sayesinde barajda balık popülasyonu çok artmış , akşamları set kısmında yüzeye yaklaşan sazan ve yağ balıkları sayesinde yağmur yağıyormuş gibi bir görüntü oluşuyor. Balık çeşitleri: Sudak,sazan,yağ balığı

4. Derbent göleti: Alabalık yakaladığım nadir göletlerden biri, ancak buraya da israil sazanı salınmış, artık avlarım bu bölgede verimsiz geçiyor. Acak piknik için güzel bir mekan. Set önündeki derin kısımdan büyük sazanlar alma şansınız var. Balık çeşitleri: Gökkuşağı alabalığı, sazan, israil sazanı

5. Kestel göleti: İsrail sazanlarının imparatorluk kurduğu bir göl. Dağ alası olduğu söylense de ben henüz tutamadım. Muhteşem manzarası ve sessizliğiyle insanın eve dönesi gelmiyor. Balık çeşitleri: Sazan, israil sazanı, dağ alası

6. Hatunsaray göleti: Yakaladığım ilk sudak bu göle ait, ayrıca japon balığı da:) kim neden bıraktı bilmiyorum ama gölde fazlaca havuz japonu var , sudak avları için kırmızı ya da turuncu sasi öneririm, ikindi vakti kırmızı sasiyle güzel avlar gerçekleştirebilirsiniz. Balık çeşitleri : Sudak, sazan, havuz japonu

7.Gavur gölü: Trofe av istiyorsanız kesinlikle öneririm , tenha ve sapa bir yer, ancak balık popülasyonu da oldukça fazla. Beyaz sasi bu avlakta önerim. Balık çeşitleri : Sudak ve sazan

8.Çumra apa barajı: Oltanız boş gelmez ancak gelen israil sazanları can sıkabilir. Balık çeşitleri: israil sazanı, sazan, aynalı sazan, sudak,kadife,akbalık

9.BSA kanalı (seydişehir) Geçen sene bir komşumuz bu kanalda boğuldu , kenarlar beton olduğundan yaklaşmak biraz tehlikeli, düşen kişinin kenarlara tutunma ihtimali yok denecek kadar az. Bu sebeple ben artık gitmiyorum. Balık çeşitleri : Sazan ve sudak

10. Çarşamba çayı(çumra) : kendinize güzel bir köprü bulun , şamandıralı takımınıza tavuk ciğeri ya da gümüş takın, bir buçuk metre beden uzunluğu verin ,sonrasını çarşambaya bırakın :) Balık çeşitleri : Sazan, sudak

11: Ladik göleti : Geçtiğimiz yıl inat edip üst üste üç gün gittiğim ancak beklediğim verimi alamadığım bir gölet, kıyıya vurmuş ağ şamandıra parçaları bunun sebebini gösteriyor. Yine de set kısmında güzel kefal avları gerçekleştirilebiliyor.ciğer ve solucan tavsiye ederim. Balık çeşitleri : Sudak, akbalık, sazan, israil sazanı

12. Sarayönü beşgöz göleti: Kıyıda köşede kalmış , sarayönündeki tırıvırıcı abilere emanet edilmiş bir göl. Bugüne kadar yerli halktan oltayla balık tutan görmedim , genelde bizle dalga geçmekle yetindiler. 3 senedir gidiyorum ve bu siteden öğrendiğim bir mekan burası. Dip aşırı otlu ve çok takılıyor, batan sahteleri asla önermem, yüzen sahtelerle iş yapıldığını bu sene öğrenmiş oldum bu gölet sayesinde. Konyada görebileceğiniz en büyük turnalar burda,ayrıca hatırı sayılır sazanlar da var. Kenardan yakalayacağınız kefal ve gambusyaları yemlik yapmanızı öneririm. Kenarda ördek yavrularına saldıran balıkları görünce bana hak vereceksiniz. Balık çeşitleri: Akbalık- turna- sazan

13. Başhüyük göleti: Sarayönü yakınlarındaki bu gölet, artık can sıkıcı gölet görevlisinin de gitmesiyle daha güzel bir yer oldu. Mısır ve makarnayla gün boyu çok güzel sazanlar avlayabilirsiniz,acemi biri bile rahatlıkla 2 kg üstü sazanlar alabilir bu merada. Setin hemen yanındaki kumluk kısımda balık tutmanızı öneririm. Balık çeşitleri : sazan- aynalı sazan-çin sazanı (turna da salındığını duydum ancak henüz avlamadım)

14. Ermenek barajı : Memleketim diye söylemiyorum ama çok güzeldir ermenek:) Barajda oltanızı çok uzağa savurmanıza gerek yok,zaten derinlik fazla, kendinizi yormadan güzel balıklar alabilirsiniz.Barajın üst tarafında sazan ve alabalık, alt tarafında ise sudak yakalayabilirsiniz. Balık çeşidi: sudak- alabalık-akbalık- sazan

15. Akviran göleti: Kapak sorunu sonrası bütün sazan popülasyonu biten gölde 4 yıl önce tekrar balıklandırma çalışması yapıldı, bildiğim kadarıyla sazan ve sudak balıkları salındı gölete, ancak kapak sorunundan sonra hiç gitmedim bu sebeple kesin birşey söyleyemem.

16. Seydişehir taraşçı barajı: Sudak avı için güzel bir mera, Konya'ya uzak olması sebebiyle en azından Konya merkezdeki arkadaşlar başka meralara yöneliyor genelde. Balık çeşitleri:Sudak ve sazan
    17:Bulcuk göleti: Sazandan başka balık görmedim ,sazancı arkadaşlara tavsiye ederim , kamp için çok güzel bir yer, doğanhisar tarafında.

18: Çavuşcu gölü: Buraya gidiyorsanız boy çizmenizi de götürün göl çok sığ,balık olarak sadece sazan gördüm ve çok büyük sazanlar var.

19:Ardıçlı göleti:göle birkaç sene önce salınan sudakları muhtemelen çoktan avladılar,serpme ve tırıvırı gölün başlıca avlanma aracı.Parmak kadar levrek yavrusunu çivi balığı diyerek yiyorlar burda. Artık o da yok,gölde eskiden güzel aynalılar çıkardı ancak artık çoğunlukla israil sazanı çıkıyor.Bu göldeki kadar israil sazanını hiç bir yerde görmedim. Balık çeşitleri : Aynalı sazan- sudak- israil sazanı - turna

20:İvriz barajı : Eskisi kadar verimli olmasa da en azından manzarası güzel. Balık çeşitleri: Alabalık- Sazan- aynalı sazan- sudak

Arkadaşlar aklıma geldikçe yazmaya devam ederim,genel olarak bakarsak Konya'daki birçok avlakta sudak, kasna ve sazan olduğunu söyleyebiliriz. Daha önce gitmediğim ya da balık çeşitliliğinden emin olmadığım avlaklarda bu üç balık için yemleme yapar ve birkaç gün üst üste avlağa giderim,bu sayede avlakdaki balık çeşitliliğini bir nebze olsun görmüş olurum.Sizlere de aynısını tavsiye ederim. Gideceğiniz avlakta balık yok demeden önce her türlü yemi deneyin,meraklı avcılar sağolsun her göle çeşit çeşit balık bırakıyorlar, eminim saydığım göllerde daha farklı balıklar da bulacaksınız. Konya'da çok aramama rağmen henüz yayın bulabilmiş değilim,ayrıca akarsulara da yeni yeni gitmeye başlayacağım alabalık ve kasna için. Bilgisi ve tecrübesi olan arkadaşlar da bu başlıkta bildikleri avlaklar hakkında bizleri aydınlatırlarsa herkese faydalı olur diye düşünüyorum. Yazdığım yerlerle ilgili istediğiniz soruyu sorabilirsiniz.

huntaka41 bunu beğendi.
  2. night fisher

night fisher fatih

Favori Kamış:
    kendisinin dizayn ettiği muhtelif kamışlar
    Favori Makine:
    çançinçon çinişi makineler
    En İyi Avı:
    kırlangıç 8.4 kg
    Çeltik konya sınırları içinde,sakarya nehri çeltik sınırında,yayın balığı arıyorsan o bölgeye bi göz at;)

3. exoorist

exoorist Ali Özbakır

öncelikle konya da böyle bir arkadaş oduğu için sevindim 6 yaşından beri balığa çıkarım son 5 yıldır spor balıkçılığı ve akvaryumla ilgileniyorum verdiğin bilgiler için çok teşekkür ederim yaşlarımız sanırım aynı tanışmak hatta birliklte balığa gitmek isterim

4. mulkiyeli

mulkiyeli ahmet

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Mitchell Avocet R (4000)
    En İyi Avı:
    sazan , 4 kg
    Fatih abi çok teşekkürler verdiğin bilgi için , yasak biter bitmez uğrayacağım ilk yerlerden biri olacak :) Yalnız malum sakarya nehrinde herkes israil yayınından şikayetçi , bildiğimiz yayın da varmı acaba bu nehirde? Ali bey isterseniz sitenin mesaj bölümünden ya da facebook üzerinden bana ulaşabilirsiniz, haftada bir veyahut 2 haftada bir balığa giderim en kısa zamanda tanışabiliriz ve balığa gidebiliriz,yıllardır frontosa, kabukçullar ve tropheus da beslerim tanganyika chiclidleri hakkında yardıma ihtiyacınız olursa da çekinmeden sorabilirsiniz :)

5. night fisher

night fisher fatih

Favori Kamış:
    kendisinin dizayn ettiği muhtelif kamışlar
    Favori Makine:
    çançinçon çinişi makineler
    En İyi Avı:
    kırlangıç 8.4 kg
    sekiz bıyıklı kedi balığının 3 kilolukları mevcut ama denildiği kadar bol falan değil,dahaçok taşkın sahalarında durgun kesimlerde yaygın,israil sazanındada durum aynı.Akarda yayın bulma şansın(derin akar) daha yüksek,çeltikten aşşağı balık damı civarları(akarsu kısımları) benim sevdiğim bölgeler,çifteler tarafına gidersen,berrak suda 5-6 kiloluklarını gözle görme şansın bile olur ama et vermezler,boşuna uğraşma.Bulanık,derin ve inli bölgelerde çalış. rastgelsin.

6. mulkiyeli

mulkiyeli ahmet

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Mitchell Avocet R (4000)
    En İyi Avı:
    sazan , 4 kg
    Fatih abi verdiğin bilgiler için çok teşekkürler, sanırım oraları biraz bilen biriyle gitmek gerek , yunaklı arkadaşlarım var onlara da bir danışayım :)

7. exoorist

exoorist Ali Özbakır

ahmet bey ben özel msj atamıyorım facebook da kullanmıyorum ben sadece forumda okuyucu olarak takıldım :) bende yıllardır sarı prenses besliyorum evimde 3 akvaryum var 6 yaşımdan beri balığa gitmekteyim ailecek severiz ancak ailemle yaşamıyorum Konya 'da tanışmak ve ava gitmek isterim akvaryum konusunda da mutlaka öğreneceğim şeyler vardır sizden bana özelden cep telefonu paylaşır mısınız rica etsem lütfen

8. mulkiyeli

mulkiyeli ahmet

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Mitchell Avocet R (4000)
    En İyi Avı:
    sazan , 4 kg
    Ali bey özelden yazdım numaramı. Aklıma gelmişken ekleyeyim:

21. Cihanbeyli göleti: Sazana ve göle dökülen insuyu çayının endemik türlerine bu gölde rastlayabilirsiniz.İki yıldır gitmiyorum ancak bildiğim kadarıyla dönem dönem balıklandırma çalışmaları yapılan bir gölet. Rivayet odur ki dere ağzından şamandıralı takımla turna alanlar varmış , bana denk gelmedi. Balık çeşitleri: Sazan, aynalı sazan,dere kayabalığı, turna

9. kullanici42

kullanici42 CELAL

Güzel paylaşım ellerine sağlık.. derbent ve hatunsaray göletlerini denedim. derbent de balık boyutları 10cm-15 cm arası. ama inanılmaz derecede yavru balık var. hatunsarayda gittiğimde su çok bulanıktı (bildiğin çamurlu) ordada boş döndüm. Altın apa da ise özellikle haftasonları olta atacak yer bulmak imkansız gibi. başka sazan için önerebileceğin son zamanlarda gidip test ettiğin avlak varmı mulkiyeli.. teşekkür ederim. rastgele...........

10. gokmenmstf

gokmenmstf Mustafa

eyvallah hocam eline saglık

11. mulkiyeli

mulkiyeli ahmet

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Mitchell Avocet R (4000)
    En İyi Avı:
    sazan , 4 kg
    Rica ederim, derbentte gördükleriniz inşallah israil sazanı değildir, bu sene bir kaç saatliğine uğradım ama israil sazanından başımı alamadım, 1 numara kancaya bile atlıyor hayvan. Bu sene gitmedim ama illa sazan diyorsanız çavuşçu gölünü tavsiye ederim , boş dönmezsiniz.

12. orhans42

orhans42 orhan

Favori Kamış:
    söğüt dalı
    Favori Makine:
    dip oltası
    En İyi Avı:
    Sazan(2.5 kg)
    güncel

Yakın zamanda gittiğiniz konya civarında verimli bir avlak öneriniz var mı? sportif ve hobi amaçlı gitmek istiyoz arkdaşlarla...

13. mulkiyeli

mulkiyeli ahmet

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Mitchell Avocet R (4000)
    En İyi Avı:
    sazan , 4 kg
    Aslında konuyu güncelleyecektim ancak fırsatım olmadı, mesajınızı yeni gördüm , Konya'da avlaklar malum çok verimli değil , en azından şehire yakın bölgeler için bunu söyleyebilirim. Eğer mesafe önemli değil diyorsanız , bolvadin tarafında gebecelere gidebilirsiniz, boili ve solucanla 1.5 - 2 kg ve üzeri sazanlar alma şansınız var , ancak eğer tatlı su levreğini sevmiyorsanız kancaları büyük tutun. Yine sazan ve levrek avları için ereğli ivrizi deneyebilirsiniz, ben gitmedim ancak arkadaşlarım yakın zamanda 6-7 kg'lik bir kaç sazan yakaladı ivrizde. Yem olarak mısırla yemleme (yaklaşık 5 kg sadece yemleme için küllü mısır) ve sarı boncuk kullandılar , kancaların kendisi boş ,boncuklar boili gibi kancaya bağlı. İstediğiniz avlak - yem vs. sorularınız için özel mesaj atabilirsiniz. Ayrıca Konya'da üniversite okuyan dostlar, bazen malas tarafına kafa dinlemek için kısa avlar yapmaya gidiyorum , vasıtanız yoksa ücretsiz aracımla götürebilirim , oltaya da gerek yok benim yeterli ekipmanım var.

huntaka41 bunu beğendi.
  14. aydinceylan00

aydinceylan00 Aydın Ceylan

Merhaba size mesaj gönderemiyorum özelden galiba ama sizinle tanışıp bilgilerinizden faydalanmak isterim.

15. yunus183

yunus183 yunus

kardeşim selamlar.. konyada avlaklarla ilgili yazını okudum bazı şeyler sormak istiyorum yardımcı olursan sevinirim şimdiden teşekürler.

16. yunus183

yunus183 yunus

kimse varmı

17. mulkiyeli

mulkiyeli ahmet

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Mitchell Avocet R (4000)
    En İyi Avı:
    sazan , 4 kg
    Merhaba yunus bey , elimden geldiğince yardımcı olmak isterim

18. example42

example42 enes

Kimse Yok Konyada Balık İçin Adam Akkılı Bilgi gerekiyor.
    Selamalar..

19. Caglar85

Caglar85 Çağlar

Merhaba Ahmet kardeş sizile tanışmak ve balığa gitmek isterim

20. mulkiyeli

mulkiyeli ahmet

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Mitchell Avocet R (4000)
    En İyi Avı:
    sazan , 4 kg
    Merhaba çağlar bey , tabiki neden olmasın , özel mesaj ile haberleşebiliriz. Şu sıralar avlaklarımız geçen seneye göre verimli , bunda suların geçen seneye göre çekilmiş olması etkili, ayrıca birkaç senedir yapılan balıklandırma çalışmaları da etkisini gösterdi. Yine de amaç büyük balık ise Konya'dan biraz daha uzaklaşmak lazım. Bu sene şu ana kadar gittiğim ve arkadaşlarımın gittiği avlaklardan bahsedeyim biraz ;
    1- Altınapa :Bu sene hem levrek hem turna bol miktarda çıkıyor, biraz yürümeyi göze alıyorsanız Ormanevi tarafı av için çok iyi, hem ağaç altı olduğu için yanma derdi yok. Gümüş ve açık renkli silikonlarla avlanabilirsiniz.
    2- Ardıçlı : Çivi dediğimiz küçük sudaklar çıkyordu ancak tükettiler resmen, yeni atılan tatlısu levreği de bitme noktasına gelmiş , ancak israil sazanı akın akın geliyor. Tavsiyem şamandıralı takım ve solucan ile avlanmak , göldeki tüm balıklara hitap ediyor.
    3- Beşgöz : temizleme çalışmaları sonuçlandı ,iri turnalar çıkıyor, kaşık ya da ağırlıksız şamandıralı gümüşlü takımla avlanın.
    4-Karaman yeşildere barajı :Gelen sazanlar genelde 40-50 cm aralığında , ama kesinlikle boş gelmezsiniz.Yem olarak mısır&hamur ve iyi bir yemleme tavsiye ederim.
    5-Derbent barajı: Balıklar henüz çok küçük , buranın en az 1 senesi daha var.
    6-Sarayönü kanallar: Alabalık için gidiyorduk ama germe ağ-serpme vs. ile kökünü kazımışlar buranın , Konya merkezden gidecekseniz yaptığınız yola değmez.
    Arkadaşlar gitmeyi düşündüğünüz başka bölgeler varsa özel mesajla sorabilirsiniz , elimden geldiğince yardımcı olurum.

Mustafa can imir bunu beğendi.