Kıyıdan çipura - çipura avı teknikleri

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı' kısmında Vedat Abayoğlu tarafından paylaşıldı.

1. ercan_17

ercan_17 ERCAN

Favori Makine:
    ilk makinam okuma
    En İyi Avı:
    küçükken uçuna taş bağlayarak diz kadar suda göre göre yakaladığım çipuraları unutamam.
    Vedat amca Madyalar yumruk kadar büyük olursa keserek taksak olurmu? Bu önerdiğin takıma yengeç takıp atsam görünürlüğü arttırmak için kanca dibine mantar bağlasam nasıl olur.Rabbim sağlık sıhhat versin avların daim olsun.

2. Vedat Abayoğlu

Vedat Abayoğlu Vedat Abayoglu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    Madyalar yumruk kadar büyük olmaz sevgili Ercan.Dolayısıyla kayış gibi ön kısmı kesilip atıldıktan sonra ,tek parça halinde takılır.Büyükce olanlarıda tek parça takmakta bence fayda vardır.

Şimdi ayn ı takıma elbette yengeçte takarsın,ancak mantar kullandığında yengeç takmanın bir esprisi kalmaz.Zirayengeç dipte dolanan bir kabukludur ve Çuprada bunu bilir.Havada asılı bir yengeçin cazip olacağını sanmıyorum.

Sevgiler

3. sirblack

sirblack özgür

selam. ben kktc.de balık tutmaya çalışıyorum. Amatör ve daha yolun başındayım. ama ilgi alanım dip balıkları. sizlerin bilgileri sayesinde hergeçen gün birşeyler öğreniyorum. daha balık tutamadım. İnşallah tutmaya başlar ve sizlerle paylaşırım.

4. Vedat Abayoğlu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    İnşallah tutarsın,kafana takılan bir nokta olursa sorabilirsin

Sevgiler

5. sirblack

sirblack özgür

***. vedat bey. sahilden 3 iğneli 50gr kurşunlu dip balığı için kumluk bölgeye bir kaç keredir olta atıyotum fakat daha hiç balık tutamadım. fakat bölgede mırmır çipura ve avcı balıklarının olduğunu öğrendim. yem olarak sünnez kullandım olmadı tavuk göğsü kullandım olmadı. sizce ne kullanmalıyım veya varsa başka öneriniz ne olabilir.

6. xpluns

xpluns Osman Aksoy

Favori Kamış:
    Caperlan 4.20 Surf Kamış
    Favori Makine:
    Mitchell Blue 7000
    En İyi Avı:
    Lüfer
    Merhaba Vedat abi,

Doyurucu bılgılerınız için size minnet ediyoruz. Sağ olun.
    ben İzmir dikili bolgesınde salıhleraltı isimli bir tatil yoresındeyım. Gündüzleri denize girilen gayet kumluk bîr bölgede küçük bir derenin ağzında sabah erken saatte madya ile dediğiniz takıma benzer bir takım ile avlaniyorum. 3-5 cipura alıyorum. Fakat genelde küçük balıklar olduğu için geri salıyorum. Bu konu ile ilgili birkaç sorum olacak.
    1. Sabah suyu olduğu için mi balıklar küçük yoksa bu yaz mevsimine özgü bir durum mu
    2. Madyaları kabukları ile birlikte dondurduktan sonra , kullanmadıgımı tekrar dondursam sorun olur mu

7. ozkan_askan

ozkan_askan ÖZKAN AŞKAN

Favori Kamış:
    Alba star 3,90 - Alba Star İstanbul 1942 4,20 cm. D.A.M 2,70 cm. telespin, Alba Star Apache 2.40cm
    Favori Makine:
    Okuma Boxter 65 , Alba Star KK 55 , Lineaeffe rapid seal fd 40 , shimano hyperloop 25
    Merhaba . Bahsettiğiniz dereağzı diye geçen yer Gülkent mi ? Eğer öyle ise o bölgeyi iyi bilirim. Yıllık iznimi yazlığımızın orada olması nedeni ile 2 hafta orada geçirdim. Hergün avdaydım. Bu sene maalesef balıklar çok küçük. Boru kurdu , sülünez, tavuk eti , denemediğim yem kalmadı. Çok vuruş var fakat hepsi küçük balık. Tekneyle botla avlanan komşular bile elleri boş geldiler. Büyük balık yok. bu sene .
    Geçen sene bu zamanlarda nispeten daha iri çupralar almıştım sülünezle .
    Bahsettiğiniz o derenin ağzında iri kefaller alınıyor. Eğer seviyorsanız kefale atabilirsiniz.

8. xpluns

xpluns Osman Aksoy

Favori Kamış:
    Caperlan 4.20 Surf Kamış
    Favori Makine:
    Mitchell Blue 7000
    En İyi Avı:
    Lüfer
    Merhabalar,
    Evet tam dediğiniz yer, ordayım. Ben de bu yıldan itibaren en az 15 gun burda olacağım kısmet olursa eğer denk gelirse beraber av yapmak isterim.

Bu sabah dere ağzında biraz at çek yapayım dedim. Biri birbiri kaç takip aldım fakat kefal olabilir mı acaba ben levrek umuduyla yapmıştım ama.

9. eniyisi

eniyisi mücahit

anladımkı balık tutamamak dıye bısey yok sadece ustaları takıp etmeyen balıkcılar var senelerdır cupra yakalarım elımın buyuklugunu gecmedı ama vedat abının taktıklerle bı cupra tuttumkı goren marketten almıstır dedı:)) saol abı senı takıpteyım bılgın olsun

10. rodoprüzgari

rodoprüzgari mümin

Favori Kamış:
    albastar leader 3234
    Favori Makine:
    banax sx5000
    En İyi Avı:
    900 gr mercan
    sevgili vedat abim çanakkale gökçeada ve bozcaada da uzun süredir kıyıdan (sahilden) avlanıyoruz ama istediğimiz irilikte balığı bir türlü yakalama fırsatımız olmadı,
    hep kakara hep kakara :D :D
    iğne olarak 4 numara siyah iğne kullanıyorum klasik 2 köstekli takım yapıyorum, buralar için farklı bir tavsiyeniz var mıdır.
    teşekkürler

11. Vedat Abayoğlu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    Gökçeadanın neresinde avlanıyorsun sevgili Mümin

12. rodoprüzgari

rodoprüzgari mümin

Favori Kamış:
    albastar leader 3234
    Favori Makine:
    banax sx5000
    En İyi Avı:
    900 gr mercan
    genellikle şirinköyün alt tarafiında sahilden atıyoruz, biraz kayalık takım bıraktığımızda çok oldu, tecrübenize ve deneyimlerinize güvenerek ada da sizin önerebileceğiniz başka yer varsa da denemek isterim,
    teşekkürler,

birde sizin önerdiğiniz 505 mustad iğneden sipariş ettim, en kısa zamanda deneyeceğim.

13. Vedat Abayoğlu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    Sevgili Mümin

İstersen beni izlemeye devam et.Kafama koydum,şöyle yada böyle Gökçeada benim son adresim olacak ve işte o zaman sana net bilgiler verebileceğim.

Gökçeadayı tekne ile hemen hernoktasını olabildiğince inceleyerek vemüsait birçokyerine olta atarak dolaştım.

Tek sorun ani değişen sert rüzgarlar.

Hava değişimini evvelden haber verebilecek,ayrıca dip yapısını HD olarak yüz metre üstüne kadar çok net olarakverebilecek ve aynı zamandada yan tarama olarak 50 metre derinliklerde 45 metre yan taraması yapabilen bir GPS'li FF buldum,alabilmek için sigarayıda bırakacak ve taksitle alacağım.

Bana,toptan fiyatına ve 12 ay taksitle verecekler.Sanırım altından kalkabileceğim.

En kötü ihtimallede 5-6 kuvvet havalarda emniyetle seyredebildiğim teknemi oraya götürebilirim.

Jigle oralardan çok büyük sikletlerde 50 kadar sarıkuyruk,orkinos,fangri mercan ve sinagrit hatta torik ve yazılıorkinos yakalayabildik.

Bildiğimizkırma mercanlardan ise 50 gr'a kadar olanlardan ne kadar istecek tutabileceğimize kani oldum.İstakaroz,karagöz ve melanurlar ise çok ama çok bol.

Ben bu meralarda avlanırken neticelerini elbette sizlerle paylaşacak ve beraber avlanmak için davette edeceğim.

Sevgiler

14. rodoprüzgari

rodoprüzgari mümin

Favori Kamış:
    albastar leader 3234
    Favori Makine:
    banax sx5000
    En İyi Avı:
    900 gr mercan

sevgili hocam
    öncelikle şunu söylemeliyim ki bundan sonra bursa da sizin izinizde olan bir kardeşiniz var,
    inşallah birlikte o topraklarda olta atmak bana nasip olur ve bundan da büyük mutluluk duyarım,

sözkonusu cihaz, size sigarayı bıraktıracak kadar değerli ve mübarek bir cihaz olsa gerek, inşallah tez zamanda isteğinize kavuşursunuz,

şu zamanlarda bahsettiğimiz meralar çok güzel irilikte mırmır ve mercan yapmakta, hatta hava şartları müsait olmuş olsaydı bu hafta orada olacaktım,

en kısa zamanda grüşmek dileğiyle sağlıcakla kalın,

15. Vedat Abayoğlu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    Sağol sevgili Mümin,inşallah Pztesi günü gideceğim ve olabildiğince çok bölgesini gezecek ve bu arada gerek yemli ve gerekse spinle kıyıdan avlanacağım.lara imza atacağız.

Sevgiler

İnanıyorumki bu meralarda birlikte birçok av

16. rodoprüzgari

rodoprüzgari mümin

Favori Kamış:
    albastar leader 3234
    Favori Makine:
    banax sx5000
    En İyi Avı:
    900 gr mercan
    inşallh abi en kısa zamanda inşallah
    sağlıcakla ,,,

17. Vedat Abayoğlu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    Hava yüzünden saırım salı oraya gideceğim

sevgiler

18. rodoprüzgari

rodoprüzgari mümin

Favori Kamış:
    albastar leader 3234
    Favori Makine:
    banax sx5000
    En İyi Avı:
    900 gr mercan
    hava durumuna göre salı öğleden sonrası ve çarşamba akşam üzerine kadar açık gzüküyor, inşallah beklediğinizden daha güzel ve tatmin edici bir av olur, ne tarafına gitmeyi planlıyorsunuz,

bu hafta sonu için planım cebimde, hava şartları da müsait sanırım, kısmet olursa memlekete geliyorum, :)

değerli abim geçen yaz sizin o taraflarda bir yer keşfetmiştim ancak olta atma fırsatım olmadı, akliman ve hemen kıyısında güzel bir koy, bu zamanda bizi tatmin edecek avlar bulabilirmiyiz, hep merak ettiğim bir yer,
    ayrıca yine sizin oralarda kadırga, da aklımın bir köşesinde yerini koruyor,:rolleyes:

bekle beni memleketimin güzel toprakları
    geliyorum reeling

inşallah oralarda sizinle grüşür ve hoş sohbetinize tanık olurum.
    sağlıcakla kalın
    sevgiler

Son düzenleme: 3 Aralık 2012
  19. Vedat Abayoğlu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    Sevgili Mümin

Akliman aslında rasgelindiğinde kıyıdan güzel levrek veren bir yerdişr.Ancak orasıda aynen Kadırga gibi artık ayakaltı bir yer haline gelmiştir.

Bütün bu sebepler beni daha ıssız ve balığı bol yerler aramaya itmiştir.

İnşallah seninle Gökçeadada bulunup çok balık yakalayacağız.Bunu hissediyorum.

Sevgimle kal

20. rodoprüzgari

rodoprüzgari mümin

Favori Kamış:
    albastar leader 3234
    Favori Makine:
    banax sx5000
    En İyi Avı:
    900 gr mercan
    o günü sabırsızlıkla bekliyorum benim için büyük bir onur olacaktır, kendimi şu an için bile çok şanslı hissediyorum,
    iyiki varsın,
    sağlıcakla,