Kene Sezonu Açıldı....

Konu, 'Genel Konular' kısmında Suatreis tarafından paylaşıldı.

1. Suatreis

Suatreis

Hastanelerimize kene ısırması sonucu başvuran hastaların sayısı şu dönemde ciddi bir atrış gösterdi. Görev yapmış olduğum sağlık kurumuna 1 hafta içerisinde 50 kadar vaka ulaştı.

Konu amatör avcıları drekt olarak ilgilendirmektedir. Aşşağıda verdiğim linkleri tıklayarak ve tamamnımı okuyarak bilgi sahibi olunuz. Sitemize üye olmayan ancak bu virüse maruz kalabilecek riske sahip herkeslede paylaşın. Çünkü BU HASTALIĞIN BİLİNEN BİR TEDAVİ ŞEKLİ YOKTUR.

1. link (kkgm)

2. link (sağlık bakanlığı)

2. uccrow

uccrow Ugur Can

Favori Kamış:
    daiwa sam fisher procaster 2.70 m
    En İyi Avı:
    turna 95 cm
    Bilgi icin cok tesekkkürler Münih ve civarinda, özellikle de Avusturya'da kene büyük problem.. Kasla göz arasinda yapisiyorlar..

3. rifatyontar

rifatyontar

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    tatlı su kefali 2,5 kilo
    merhaba

Gerçekten çok varlar geçen hafta sonu 1 tanesi malesef koluma yapıştı:mad: :mad: avı yarıda bırakıp acile gitmek zorunda kaldım,orda çıkardılar ve kan tahlili yaptılar en zından şimdilik problem yok:confused: herkez dikkat etsin arkadaşlar kerkeze rastgele

4. beyhan

beyhan beyhan karaca

sagol suat güzel bilgiler için bizim sağlık ocağınada broşür asmak lazım bizede çok hasta geliyor bilgileri olur hemde çoğu kırsal kesimden gelen hastalar:)

5. arzu_ipek

arzu_ipek Arzu

Favori Kamış:
    BEYNİM
    En İyi Avı:
    TASUCU
    önemli bir konu
    evde yetiştirdiğiniz hayvanlara dahi dikkat edin arkadaşlar

6. özgür14

özgür14 özgür

Favori Kamış:
    lineaeffe s-cruve spiral carbon
    En İyi Avı:
    sazan-9,5kg ve 38.5 cm mercan ( doğal alabalık)
    arkadaşlar boluda ikamet eden arkadaşlar için söylüyorum.Bolu il sağlık müdürlüğünden 21.05.2008 tarihli yapılan açıklamada kenenin yoğun olduğu ve ısırma vakalarının genelde görüldü yerleri söylüyorum..
    1-Aladağ göleti ve çevresi
    2-Gölköy sulama barajı ve çevresi
    3-Yumrukaya mevkii

7. Conqueror

Conqueror Ahmet Fatih Eryılmaz

Favori Kamış:
    Silstar at makara 50 lik , Silstar Bx makara 50 lik ,Silstar 2,70 m iki adet kamış
    En İyi Avı:
    100 gr israil sazanı
    Paylaşım için teşekkürler Suat abi ,gerçekten ciddi bir konu ,genellikle otluk yerlerde bulunuyormuş bu keneler ,allah kenelerden bizleri korusun

Esprili bir yaklaşımda bulunayım en azından buda kenenin komik ve güzel yüzü ;)

unumu eledim elegimi asmadim
    saclarimi bakmayin otuzuma basmadim
    gözümü bir acdim, bugun melege gectim
    sevdiklerim ugruna genc ömrümü vermisim

roman olur yazsam yazsam
    eller neder buyasimdan sonra azsam

yorganda kene var, kopar kopar yine var
    levanlarim cebimde, söyleyin sizde ne var

yolumu yürüdüm, karincayi ezmedim
    mincarilik ugruna, dostlarimi üzmedim
    iyi günlerimde yanimda olan dostlar
    basim dara düsünce, neden yanimda yoklar

Son düzenleme: 22 Mayıs 2008
  8. esabi

esabi SENIOR MEMBER

Favori Kamış:
    reklama gerek yok
    Favori Makine:
    favori kamışım bölümünde yazıyor
    En İyi Avı:
    pulu imzamda
    arkadaşlar kene kovucu spreyin ismi kenkov'dur ve internet üzerinden satışı yapılmaktadır herkesin bu konuda dikkatli davranması gerekmektedir

9. Conqueror

Conqueror Ahmet Fatih Eryılmaz

Favori Kamış:
    Silstar at makara 50 lik , Silstar Bx makara 50 lik ,Silstar 2,70 m iki adet kamış
    En İyi Avı:
    100 gr israil sazanı
    Edirnede Çok kene var en son bundan 10 gün önce bir arkadaşımı ısırmıştı allaha şükür kene zararsız çıktı ama ,inanın bir çok insan balığa gidemiyor bunlara bende dahlim ,ayrıca Edirne tıp fakultesi hastanesi kene ısırması teşhisiyle bir çok hasta geldi ,bu yıl balıkçılıktan pek bir haz alamayacağımıza benziyor tabi tatlı su balıkçıları için söyliyorum

10. Tugay22

Tugay22 Tugay

sormak istediğim bi soru var diyelim kene yapıştı ve tehlikeli bir kene hayvanın doyup işi bittikten sonra kendi kendine çıkıp gitmesini beklesek yine kusar mı ???? hastalıa yakalanır mıyız yani

11. Tugay22

Tugay22 Tugay

bir de bu keneler çok sakat yerlerden ısırıyor
    koltukaltı
    bacak arası

gibi en adi yerlerden ısırıyor. bir de veteriner bi abimle konuştum edirne de o tür kene yok dedi her gece bana yapışıyolar ayıklıyorum dedi :D

12. okayarslan

okayarslan okay

sevgili arkadaşlar eşimin dr olmasından dolayı iç ana dolu bölgesinde ve kırsal alanlarda sıkça karşılaştığımız bir olay böyle bir durumla karşı karşıya kalırsanız kesinlikle kendiniz müdahale etmeyin en yakın saglık ocağı veya bir hastaneye başvurun aksi taktirde kırım kongo kanamalı ateşe yol aça bilecek bir mikrobu vücudunuza yayabilir aslında bu konuyla ilgili bir çok açıklamalar yapılmıştır televizyonlardan olsun sağlık bakanlığından hatta internet üzerinde bile yazılı ve resimli sonuçlar bula bilirsiniz benim sizlere tavsiyem balık avına giderken özellikle yeşillik ve çalılık alanlarda sazlık yerlerden uzak durmanız bu gibi yerlerde kene olasılıkları yüksek olduğundan buralarda daha dikkatli avlanmanızı öneririm en basit korunma yöntemi uzun bir pantolon ayağınızda çorap uzun kollu yazlık bir gömlek öneririm barajlarda ve göllerde avlanan arkadaşlarımız olurda herhangi bir hayvan ölüsüne yada leşinle karşılaşırsa kesinlikle yaklaşmayın kenelerin beslenip çoğaldığı bir numaralı yerlerdir balık tutarken kesinlikle yere keyfi uzanmamalı mümkünse tabure veya balıkçı sandalyesi kulanılmalıdır aslında bana birşey olmaz diyen arkadaşlarımızda olacaktır ben yinede bilgilendireyim sivri sinek dahi ısırsa kenemi ısırdı acaba diye bir kendinize sorun derim tekbiri elden bırakmamak gerek saygılarımla

13. Merih94

Merih94 merih demirkol

Favori Kamış:
    Banax SX 3000 Daiwa 3.30 m Kamış
    En İyi Avı:
    Kefal 35 cm Kırlangıç 15 cm
    3 gün önce bacağımda keneye benzer bir şey buldum ayağa kalktığımda yere düştü :S Ertesi gün hasteneye gittik ilk baştan değil dediler sonra ne olur ne olmaz diye kan tahlili istediler şimdilik bir anormallik yok bakalım ilerleyen günlerde ne olacak :(

14. KingFish_Lüfer

KingFish_Lüfer

Favori Kamış:
    bir igne yeteri kadar misina olsun yeter gerisini ben hallederim
    En İyi Avı:
    en büyük balıgımı hatırlamıyorum ama varsa deniz kızı yakalamak isterim
    kene sezonu acıldı arkadaşlar abiler lütfen dikkatli olun 2 hafta önce kemerburgaz tarafına balıga gittik orada gördüm lütfen tedbirinizi alın...

15. point.shot

point.shot rıfat kayar

Favori Kamış:
    Spro Precision Hot Spin 210 cm 5-15 gr
    Favori Makine:
    Shimano Stradic 3000FI
    En İyi Avı:
    Anadolu Alası Gökkuşağı 63cm
    Otluk bir alanda kene varlığının tespiti için en güzel yöntem sopa ucuna bağlanan bir havlunun (beyaz tercih) otların üstünde sürtülerek gezdirilmesiymiş. Otların ucunda avlarına yapışmak için bekleyen keneler kıyafet sandıkları havluya hemen tutunarak kendilerini belli ederlermiş, televizyon bilgisinden..:)

Resmen kenelere barış için beyaz bayrak sallıyoruz da o havluyu gezdirirken otların arasında dolaşan bizim halimiz ne olur hep merak ederim :D:D:D

16. menopiko

menopiko İbrahim GÜÇLÜ

Çocukluğum boyunca hep köylerde dolaştım trakya, doğu karadeniz, istanbulun köyleri (Balaban, cebeci, ARnavutköy) ama hiç kene tarafından ısırıldığımı hatırlamıyorum. Yani nasıl bir duygu onuda bilmiyorum. İnşanlah böyle devam eder :)

17. balli

balli m.nuri akkaya

Favori Kamış:
    D.A.M Telespin 3 mt. 10/30gr.
    Favori Makine:
    Shimano Hyperloop 4000 RB
    En İyi Avı:
    11,7 Kg. Aynalı sazan
    Kene

Dikkat ve tedbir adına hatırlatmadır.

Sağlıklı günlere, neşeli avlara...:)

18. badbass

badbass murat

ankara bölgesi: kurtbogazı,çanıllı.ve çeltikçi taraflarına gidecekarkadaşların dikkatli olamasını tavsiye ederim. hatta hiç gitmemelerini!geçen çeltikçide 2 kişi ciddi sorun yaşadı.DİKKAT!

19. badbass

badbass murat

Unutmadan geçen yaz çanıllıdan 3 tane keneyi üstümden temizledim.millet orda el ense yatıyor.hadi hayırlısı

20. KızıLcahamamLı

KızıLcahamamLı ahmet

Geçen Hafta Kene Bizede MusaLLat oLdu... aiLecek Bahçede Çay Sefası YapaLım Dedik Yaptık qeLdik Herşey qüzeLdi Ama Eve qeLince Babam eLinde Bir Kaşıntı Hissetti Bakınca Kene oLdugunu Farketti Bir anLık refLeksLe Kopardı Keneyi Daha Sonra Hastanede Keneyi tetkik ettiLer Ve ZehirLi oLdugunu biLdirdiLer.. oLay KızıLcahamam Pazar Nahiyesinde oLmustur..