Kefal avı teknikleri

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı' kısmında mcaglar tarafından paylaşıldı.

1. rockchy

rockchy furkan aksakal

En İyi Avı:
    25 cm sarıkanat
    bu her balik icin gecerli balik vurunca tasmalar ve ignenin agzina tam oturmasi saglanir. Yani balik ne zaman vurursa o zaman tasmala. Ama sert olmasin kefalin agzi hassastir yirtilir. Hafif bir tasma yeterli

2. ONDOROS

ONDOROS Nurullah

En İyi Avı:
    istavrit-mezgit-kefal-zargana-alabalık-sazan-sardalye vb.:)
    teşekkürler mevsim açılsın bi iki deneme yapayım :) ben hep kıyıyı yemleyip balıklar gelince sarkıtma usülü yemi ve balığı görerek yakaladım. ama mantarlının zevki başka olmalı deneyecem inş.

3. rockchy

rockchy furkan aksakal

En İyi Avı:
    25 cm sarıkanat
    mantarlıdan kasıt kıbrıs takım değildir umarım. bölgeye göre değişir elbet ve kefalin türüne göre. bahsettiğiniz altınbaş-sarıkulak ise sabahları öğle saatlerine kadar dip takımı öğleden sonra yüzey takımı tavsiye ederim. ama en iyisi tabi o bölgede avlanan insanlardan bilgi edinmek.

4. ONDOROS

ONDOROS Nurullah

En İyi Avı:
    istavrit-mezgit-kefal-zargana-alabalık-sazan-sardalye vb.:)
    buradaki en usta abimiz dip kıbrısı ile avlanıyor ama kıbrıs oltayla tutmak beni cezbetmiyor normal şamandıralı dediğiniz gibi sabah gezer kurşunlu denerim öğleden sonra kurşunsuz denerim inş rastgelecektir

5. Ersin1903

Ersin1903 Ersin

Favori Kamış:
    Okuma Salina Surf 4.20 / Okuma Salina Sea Spin 2.85mt
    Favori Makine:
    Ryobi TT Power 8000 / Tubertini Plus 6000 / Okuma Inspira 40
    Bence kefal avı için ilk önce avlağın o bölgedeki kefaller daha çok hangi yeme gelioyrsa onla yemlenmesi gerekli. Daha sonra balık o bölgeye toplandıysa suyun ve balığın yeme daldığı derinlik hesap edilerek duruma göre şamandırayla, 3-4 köstekli normal dip oltasıyla, kıbrısla veya çarpmayla avlanmalı. Ben her yaz avşa adasında kefal avı yaparım ve oldukça fazla büyük kefal aldığım olmuştur.. ben genelde öncelikli tercihlerim hamsi ve taze sardalya olmak üzere balık yemiyle tutyorum çünkü o bölgenin kefalleri balık yemine alışmış. hamsi ve sardalya yoksa istavritle de çok aldığım oldu.

Bi not daha: eğer kefali iskeleden avlayacaksanız, kefali iskele bölgesine topladıysanız ve balık su üstünde ise, benim fırdöndü+kanca diye tabir ettiğim beden içinde 0,20 misina kullandığım şeytan oltasıylada avlanabilirsiniz.
    Umarım yardımcı olabilmişimdir.. ;)

6. balli

balli m.nuri akkaya

Favori Kamış:
    D.A.M Telespin 3 mt. 10/30gr.
    Favori Makine:
    Shimano Hyperloop 4000 RB
    En İyi Avı:
    11,7 Kg. Aynalı sazan
    Yazında fazla malumat var ama belli ki forum aleminde yenisin.

Öncelikle hoşgeldin diyelim.:)

7. rockchy

rockchy furkan aksakal

En İyi Avı:
    25 cm sarıkanat
    ne carpma nede kibris takim etik degil. Kimsenin yakalanmayan baligi yaralamaya veya oldurmeye hakki yok! Yem bolgeye bagli degisir dogru takim ozellikleride oyle. Burada sabah suyuna dip sonrasina yuzey takimi kullaniyorum ben. Ama kostekli. Ben avciyim avimada saygi duyuyorum. Cok kisiyi uyardim anlattim hatta tartistim, ne yazik boyle bir forumda bile hala carpma yontemi tavsiye ediliyor...

8. Ersin1903

Ersin1903 Ersin

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Hoşbulduk Nuri Abi :) Yazıda fazla malumat olduğunu belirtmişsin doğrudur abi, iş yerinden girmiştim bu yorumu yazarken, diğer sayfaları da okuyamadım vakit kısıtlıydı çünkü, bu nedenle bildiklerimi dilim döndüğünce aktaryama çalıştım hızlıca, ortaya o yorum çıktı :) Belki benim aktardıklarım defalarca yazılmıştır önceki yorumlarda ama bakamadım ne yazıkki o zaman :(

saygılar abi..

9. Ersin1903

Ersin1903 Ersin

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Furkan Kardeşim merhaba,
    Öncelikle düşüncelerine saygı duyuyorum. Çarpma ve kıbrıs bencede pek etik değil hatta etik olsa bile çok kullanışlı değil bana göre... Bende kefal avında yöntem olarak bu ikisini öncelikli olarak önermem..

Demişsin ki " Kimsenin yakalanmayan baligi yaralamaya veya oldurmeye hakki yok!" ve "Ben avciyim avimada saygi duyuyorum." Çok güzel düşünceler..
    Ancak Furkan bu sözler bana göre çok genelleme içeren sözler ve bence asıl düşündüklerini ifade etmiyor. Niye dersen çarpma da olduğu gibi diğer hertürlü olta takımında da oltaya gelen balığı şu veya bu sebeple ( iğne kırılabilir veya uygun değildir, misina çekmez kopar, balığın dudağı yırtılır gider... vs vs ) kaçırma olasılığı ve olanağı var.. Mesela gerek tatlı suda gerek deniz avlarında büyük balıkları avlamak için çeşitli kaşıklar, sahteler kullanılıyor ve o kaşıklarda sahtelerde de çarpma da kullanılan o sağlam üçlü iğnelerden bir veya birkaç tane bulunuyor.. pekala bu avlarda da oltaya takılan balıkların herhangi bir sebeple kaçma ihtimali var ve karşılaşılanda bir durumdur. Ee bu durumda senin " Kimsenin yakalanmayan baligi yaralamaya veya oldurmeye hakki yok!" genelleyen sözünü baz alırsak hiç birşekilde suya olta atmamalıyız bence çünkü balık bazen misinayı koparıyo kancalar ağzında kalıyo, bazen ağzı yırtılıyo kaçıyo, bazen teknenin pervanesi kesiyo misinayı balık bütün takımla suyun dibinde kalıyo.. Örneğin bu yaz Avşa'da yaptığım dalışlarda ağzında normal 6-7 numara iğne takılı olan ve bütün olta takımını beraberinde götüren çok kefal ile karşılaştım denizin dibinde ve hatta birtanesini ardında götürmeye çalıştığı misina ve çerçöpten yakalayıp kancadan çıkararak bıraktım denizde.. Yaa en basitinden sahilden çapari yaparken bile bazen çaparide istavritler dolu oluyo ancak takım kayaya bişeye takılıo kopuyo takım ve balıklarda dipte kancada kalıyor.. Bu durumlarda da çarpmadan kaçan balıkta olduğu gibi yapacak hiçbirşey yok ve o balıklarda ölüme mahkum oluyo...

Peki bu konuda ne yapmak gerekiyor Furkan kardeş, bu durumda tavsiye edebileceğin birşey varsa seve seve okurum ??

Ancak ne olursa olsun balıklar konusunda ki hassasiyetini tebrik ediyorum kardeşim :clap2: :clap2:

Benim asıl balık avcılığı konusunda eleştirdiğim ve kınadıklarım av yasağı olan mevsimlerde ağ ile trol ile balığın kökünü kurutanlar....

Saygılar...

10. rockchy

rockchy furkan aksakal

En İyi Avı:
    25 cm sarıkanat
    ersin abi iyi güzel uzun uzun yazmışsın ama iğne kırılması misina kopması teknenin takımı götürmesi bunlar hep olmaması için bizlerin önlem aldığı daha kaliteli malzeme kullanarak dikkatli olarak tecrübelerimizle engellediğimiz şey. ve ne olursa olsun avcılık etiğine uyar çünkü ava kaçma şansınıda tanırsın sahteye veya doğal yeme gelip gelmemekte balığın kararına bağlıdır. ama çarpma olayı çok farklı o avcılık değil toplayıcılıktır. balığın karnına denk gelen çarpma iğnesinin bir açıklaması yok o balık belki çekerken kurtulur ama iç organları yırtılmıştır. bunun avcılıkla uzaktan yakından alakası yoktur. trollere tamamen gırgırlarında yasa dışı avlananlarına tamamen bende karşıyım. ama onlar tonlarca tutuyor biz bir kaç tane tutmuşuz çok mu düşüncesiyle olmaz.

sahtelerin arkasındaki üçlü iğneye gelince. o sahteler zaten balığı peşine takıyor. ben şu ana kadar denk gelmedim karnından vs yakalanan turna lüfer levrek... yaralamaya öldürmeye hakkı yok derken gelişi güzel balığın orasına burasına iğneyi taktırıp kıyıya almak ama alamadıklarının karnını delmek solungacını yırtmak yada etini parçalamak... bunlara kimsenin hakkı yok. ;)

11. cakall

cakall Burhan Sait

Her ikinizide canı gönülden tebrik ediyorum. Okadar anlayışlı karşınzıdakini kırmadan yazmışsınızki inanın uzun zamandır ilk defa bir yorumu sonuna kadar okudum.Şahsım adına teşekkür ederim.

12. Ersin1903

Ersin1903 Ersin

Favori Kamış:
    Favori Makine:

Selamlar Furkan kardeşim,

Benim sana itafen yazdığım bir önceki yazımda da okumusundur mutlaka, şuna benzer birşey yazmıştım " Söylediğin şey genelleme bir cümle olduğu için bence senin asıl düşüncelerini tam anlamıyla ifade etmiyor.."

Ama bugünkü yazınıda okudum ve o genel cümlenin; bu seferki yazdıklarında ( çok daha açıklayıcı olmuş ) aslında neler düşündüğünü net bir şekilde açıklayarak, neleri kasttettiğini belirterek tam bir mana bulmasını sağlamışsın.. Benim senden de beklediğim aslında buydu Furkan :)

Senden beklentimi boşa çıkartmadığın için ve balıklara - doğaya olan hassasiyetinden dolayı teşekkür ediyorum sana... ;)

Bu arada şunu söyliyim senin dediğin çarpma yöntemiyle benim dediğim çarpma yöntemi arasında fark var... Benim kasttettiğimde yemli olarak üçlü iğne suya salınır ki bunun için ortamın çok elverişli olması gerekiyor; yani öyle diğer usül gibi devamlı cart curt takmaya çalışmıyoruz kefale; iğnede yem sarılı olduğu için dibe çöküyo ve kefaller o iğneye kendiliğinden dalıyo ve balığın vuruşlarını gözlemleyip çektiğimizde kafasından veya ağzından yakalayıp alınıyor ve bu yöntemle tuttuğumuz hiç bir kefal inan hiç bi zaman kaçamadı ve karnından sağından solundan yakalanma ihtimalide yok, çünkü dediğim gibi bir gurup kefal iğnede yemi yiyor oluyor, aslında tam manasıyla çarpma bile sayılmaz sadece kullanılan üçlü iğne :) Ama senin kasttettiğin çarpma yönteminide biliyorum tabiki ve öncedende dediğim gibi o yöntemin etik olmadığı konusunda hak veriyorum sana ve hatta balığı tutmaktan toplamaktan çok yaralayıp kaçırmak için olan bir yöntem bile denilebileceğini düşünüyorum. ..

Umarım birgün birlikte balığa çıkmak nasip olur Furkan kardeşim... :thumb: Sevgiler, selamlar...

13. Kadir Levrek Peşinde

Kadir Levrek Peşinde SİDEPRENSİ eski nick im

Favori Kamış:
    OKUMA ALUMİNA SPİN KAMIŞ 240cm
    Favori Makine:
    süper passion 740m ve küçük kardeşleri
    En İyi Avı:
    süper maxim misina :9
    işim ras giderse bir video çekeyim kefal hususunda:) hazırlıklar tamam:hungry:
    inşallah bu sabahki gibi süt liman olmaz deniz.aşırı berraktı,sıfır çektimhihi gerçi bir kere takıldı ama kaçtıhihi

14. rockchy

rockchy furkan aksakal

En İyi Avı:
    25 cm sarıkanat
    eyvallah abi şimdi anlaştık :)

15. drosmancelik

drosmancelik osman çelik

merhabalar samsunlu ve yılların kefalcisi olarak bişi sorcam bu denize açılan kanllarda hazirandan sonra avlanan bizim kırma kefal , paçöz dediğimiz cinsi solucandan başka bişeyle avlayabiliyormuyuz . bilen beri gelsin lütfen

16. asurduman

asurduman AŞUR

En İyi Avı:
    1.5 kefal
    KIBRIS KARŞITIYIM

Selamlar KADIKÖY KEFAL grubu adına konuşuyorum bizler grubumuzun adından beli olduğu üzere kefale daha çok ilgi duymaktayız nedeni güçlü oluşu keyif vermesi . Ben ve bir çok kişi kefal sayesinde balığa merak saldık diye düşünüyorum. nedeni İstanbul da yaşıyorsun illaki balık tutanları görmüşüzdür balık ilgisi olan olmayan istarvit tutulduğunu daha çok görmüşüz dür. Kefalin yakalanış anını gördüğüm güne kadar balığa ilgi duymadım ertesi hafta kendime ilk başlangıcım Sörf kamış almak oldu güçlü balıga güçlü makina ve kamış

Yaklaşık uzunluğu 1.80 cm civarı bir beden (0.30 kalınlıkta olması iyidir)
    3 adet yaklaşık 25 veya 30 cm uzunluğunda köstek mantarlı olması gerekmekte her köstege 5 numara beyaz yamuk iğne

Kıbrıs biz grup olarak pek doğru bulmuyoruz genelde balıklara büyük ölçüde zarar verebiliyor yılın belli zamanlarında Kıbrısa büyük balık vurması kullanmamamızın nedenleri diğer zamanlarda Hilerya DEDİĞİMİZ KEFAL YAVRULARININ VURMASI Kuşlara zarar verebiliyorsunuz.

Balık Aralık ayı gibi derin sulara kaçıyor Suyun soğukluğu yumurtalama dönemleri gibi ve gelişi mart 15 gibi olabiliyor deniz suyunun durumuna bağlı bu süre içerisinde balık derinlerde doğal ortamına göre besleniyor bu da şu demek kıyıya geldikten 1 veya 2 aya kadar ekmek yemiyor kum kurdu dediğimiz deniz canlısıyla alabiliriz 2 aylık süreç sonrasında Kadıköy deki fırınlarda satılan sütlü ekmekle her kösteğe takmak kaydı ile 100 gr kurşun gersi balığa kalmış ATIM AĞZINA DÜŞTÜ BOĞAZINA DİYORUZ VE RAST GELSİN diyoruz

kadıköy kefal grubunu izlemenizi tavsiye ediyoruz SAYGILARreeling

17. acemiblkçı

acemiblkçı hüseyin

En İyi Avı:
    sazan 450 gr :(
    reeling reeling reeling reeling

ben kartal sahilde kıbrıs takımıyla kefal avladım kefallerin resmen kayalıkların 10 cm yakınına kadar geldiğime şahit oldum bu şekildede sürü geri dönerken illaki yeme geliyorlar :)

18. lecharmeur

lecharmeur Faruk

Favori Kamış:
    Vega Potenza Moon Star 425 - 150 - 220 gr & İtalcanna Kombat 4.20 cm - 220 gr
    Favori Makine:
    DAİWA WINDCAST Z 5000 & Penn Affinity 7000
    En İyi Avı:
    Bkz raporladığım avlar....
    Selam üstad
    çarpan kefal hakkında bilgi verebilirmisin ??

19. drclnie

drclnie Cihan Gumrukcu

Tutmasi zevklide kadikoyden tutulan kefal yenirmi tartisilir

20. sametyıldırım

sametyıldırım samet yıldırım

Abi. Kkoyu renkli kanca takımı ve şamandıra ile. yem olarak Ciger veya tavuk döşü. Yap. o yüzdügünüz yerde kanal vb pis sular varsaç o sürü emin ol kefaldir. eger kefalse dedgim aparat ile avlanmanı tavsiye ederim rastgele