Kano (kayak) ile balık avı

Konu, 'Tekne Donanımı ve Bakımı' kısmında Merkin tarafından paylaşıldı.

1. Merkin

Merkin Ilker

Merhaba Arkadaslar benim adim Ilker,

Bu guzel forumla tanismam Orhan Küçükbiçmen beyefendinin yazdigi, balik yakalamanin heyecanini okuyanlara da yasatan icten ve sicacik av raporlari sayesinde gerceklesti, kendisine burdan saygi ve sevgilerimi iletirim.

Kardesim ve ben 6 yasimizdan beri lisansli olarak yuzme ve sutopu gibi sporlar yaparak buyuduk, 1998 yilindan beri de ruzgar sorfu yapmaktayiz. Son 2 yil icerisinde tatillerde aracimin tavaninda yada romork ile cekebilecegimiz en az 2 kisilik hafif bir deniz araci arayisindaydim, kaptan bir arkadasimiz Hobie firmasinin katamaranlarini onerdi,Bu katamaranlar ruzgarli havalarda 20 knot`un uzerine cok rahat cikabilen gayet hizli araclar olmasina ve benimde hiz tutkuma ragmen, agir olmalari, kurulumlarinin uzun surmesi, sig sularda kullanmaya uygun olmamalari ve de fiyatinin butcemi asmasi sebebi ile bana pek uygun degillerdi Ayni firmanin kanolarinda ise penguen yuzgeclerinden esinlenerek gelistirilen pedalli modelleri cok hosuma gitti. Bu firmanin butun kanolari yelken kiti ile de satin alinabiliyor, yaklasik 1 yil boyunca kayak ve kano forumlarinda kendime en uygun olani secmek icin arastirma yaptim ve sonunda kayaklar icinde en hizli olan Hobie Mirage Tandem Island modelinde karar verdim. Lakin internetten arastirdigimda bu kanolari Turkiye de aktif olarak satan bir firma bulamadim,(bir istanbul firmasi eskiden getiriyormus ama artik getirmiyorlar ve hobie turkiye sitesi de aktif degil) daha sonra Hobie Cat (katamaran) urunlerini getiren Durmus Ozdemir bey e ulastim ve kano getirtmek istedigimi belirttim. Kendisi Hobie Cat lerin distiributorlugunu yaptigini ama kano konusunda da yardimci olabilecegini belirtti. Bir bodrum tatilimde Durmus beyi ziyarete gittim, kendisi katamaranlarla deniz safarileri duzenleyen bir deniz tutkunu, katamaranlarin yaninda elinde bazi hobie kanolarda vardi. Sohbet muhabbet derken ve de yaklasik olarak 5 yildir yaz kis gunes altinda durmasina ragmen herhangi bir deformasyona ugramamis olan polietilen kanolar iyice kafama yatmis oldu. Hobie firmasinin bir hosuma giden yanida urunlerin fiyatini firmanin belirliyor olmasi, urunlerin avrupadaki liste fiyati ne ise Turkiye icinde o fiyat gecerli. Forumda birkac baslikta okumustum yurtdisindaki urunun fiyati turkiyede bir anda 2 katina cikiyor seklinde belirtmislerdi.

Bodrum ziyaretimden bir sure sonra beyaz renk Hobie TI siparisimi verdim(4800 euro + KDV + 550 euro kargo parasi) , Urunun turkiyeye gelmesi yaklasik olarak 2 hafta surdu, ancak gumruk islemleri ne yazik ki biraz uzadi ve kanom Agustos 2014 te elime ulasti, burda da ufak bir surpriz yasadim ben beyaz renk siparis etmeme ragmen bana sari renk bir kano gelmisti. Sari rengi sevmedigim ve de bu durumdan rahatsizligimi Durmus beye belirttim, kendisi ozur dilereyek bu durumu duzeltecegini belirtti ayni zamanda Hobie Hollanda urunu gonderen bayi ve Hobie Fransa (ana bayi) da ozur dileyerek yapilan hatanin telafi edilecegini belirttiler. Tabi bu arada benim bilmedigim sey ise Hobienin 2014 sonuna dogru kano modellerinde revizyona giderek yeni urunleri piyasaya surmeye hazirlaniyormus. Eski modellerin uretimi durdugu icinde bana beyaz bir kano gonderemediler. Durmus bey bu durumda bana 2015 model yeni versiyon kanoyu 2015 yazinda getirebilecegini belirtti, elimdeki urunu de beyaz kanoyu getirene kadar kullanabilecegimi, daha sonra benim sari kanomu demo araci olarak kendisinin alacagini belirtti. Bu sure icinde Agustos ayini da bitirmis oldum, kanoyu ancak eylul ayinda su ile bulusturabildim.

Kano deneyimine gelirsek, Hobie Tandem Island bir trimaran yani 3 govdeli bir kano , detayli teknik verilerini asagidaki linkten gorebilirsiniz. Ister kurek cekin, ister pedal basin yada en guzeli yelken yapin.
    http://www.hobiecat.com/mirage/mirage-tandem-island/

Hicbir gurultu olmadan, sadece ruzgar deniz ve Turkiyemizin essiz dogasi ile basbasa kalmak cok buyuk bir keyif. Tabi burda keyif derken hersey goreceli, eger ben denizde islanmayi sevmiyorum diyenlerdenseniz bu tip hafif kayak ve kanolar size pek uygun olmayabilir. Hava 4 beaufortun uzerine ciktiginda hiziniza da bagli olarak islanmadik yer kalmiyor. Sakin havalarda ise nispeten kuru kalabiliyorsunuz.
    Eger ruzgar yok ise ve yelken yapmak istemiyorsaniz tek govde ile de cikabiliyorsunuz. Govde uzunlugu 5.64 metre, tasima kapasitesi 272 kg.
    Sadece govde ile ciktiginzda bile gayet stabil. Zaten tek govde olarak da satilan versiyonu da var.
    Yan taraflara takilan govdelerin adi `AMA` olarak geciyor ve bunlar takili iken kayagin genisligi 3.04 metre oluyor. AMA lari govdeye sabitlediginiz metal parcalara AKA deniyor ve istediginiz zaman AMA lari kanonun govdesine dogru katlayabiliyorsunuz. Direk 2 parca karbon fiberden olusuyor, direk yuksekligi 5.49 metre ve yelken alani 8.4 metrekare. Kanonun tek basina govde agirligi 53 kg, butun ekipmanlar takildiginda benim 2014 modelin agirligi 86kg oluyor
    (2015 modeller daha agir aluminyum koltuklarla geliyor kanodan cikarip plajda da kullanabiliyorsunuz sizi sudan daha yukariya cikararak daha kuru bir seyir sagliyor). Kanonun kendi orijinal tekerlegi icin govdesinde sabitleme yuvalari var, ben Izmirde Kano diyarindan (Bilgin bey) aldigim bir tekerlegi kullaniyorum, orijinal tekerlek siparisimi de beklettim yeni modelle uyumsuzluk olmasin diye. Bu tekerlek Hobie ile uyumlu olmadigindan biraz takmasi ve baglamasi zahmetli oluyor, ama simdilik is goruyor ve kanoyu tek basiniza zorlanmadan cekmenizi sagliyor.Tekerlegi asagidaki fotoda arka planda gorebilirsiniz
    Tekerlek olmadanda eger saglikla ilgili bir probleminiz yoksa 2 kisi 53kg govdeyi kaldirip tasiyabiliyorsunuz onde ve arkada ergonomik tutacaklar mevcut. Sadece govde ile ciktiginizda 2 kisi pedal basarak zorlanmadan 4 knot luk bir hiz elde edebiliyorsunuz, eger formdaysaniz 6 knota ulasmak mumkun ancak bu hizda uzun sure kalmak pek mumkun degil. Fakat 4 knot hizda zorlanmadan ve hic durmadan 20-30 dk pedal basilabiliyor. Pedal basma islemi bisiklet pedali gibi degil sadece ayaklarinizi sirasiyla ileri geri hareket ettiriyorsunuz bu da bisiklet pedali cevirmekten daha kolay geliyor.(Pedallar kullanicinin boyuna gore 6 ayar kademesine sahip 8-9 yasinda bir cocukta kullanabiliyor 2mt boyunda bir yetiskinde) Tek basinizaysaniz hiziniz haliyle daha dusuk. Kanoyu simdiye kadar 7 kez suya indirdim, havalar ve is yogunlugundan firsat bulamadim. Tek basima ciktigimda sadece sag taraftaki AMA yi takip yelken vs almadan 3 saat icinde yavas bir tempoda sirti cekerek 10 km bir parkuru 2 beaufort havada zorlanmadan bitirdim. Arada trambolinde uzanip keyif yaparak dinlendim) Lakin hic balik yakalayamdim. Bol bol yosun yakaladim ve gelisi guzel sadece pet sise yada deterjan sisesi ile belli belirsiz atilmis aglara takimi taktirdim ama kurtardim. Ozellikle aksam hava karardiktan sonra geri donerken suya cok yakin oturdugunuz icin nizami olmayan aglari gormek problem oluyor, kiyiya yakin gezerken 3 kez boyle nizami olmayan aglara takildik, Kayaktaki butun asagiya sarkan parcalar yukari cekilebildigi icin agdan kurtulma pek problem olmuyor ama yinede hos bir tecrube degil.

Bizim denize girdigimiz nokta Urla Karantina adasinin 3 km dogusunda. Malum Urlanin ruzgarida gayet boldur.( Her seferinde uzun uzun Hobie Mirage Tandem Island yazmamak icin bundan sonra Hobie TI diyecegim kisaca)
    Eylul ayindan sonra ozellikle ruzgarlar siddetlidir, yelkenle ciktigimiz en sakin hava 2 beaufort idi ve bu havada bile
    Pirnarli ada,
    Yassicada
    Cicek adasina
    ve Hekim adasina
    zorlanmadan ulasabildik. Ama asil eglence ruzgarin bol oldugu gunlerde idi, Hobie TI Ustu kare tip olan ve direge sarilabilen yelkeni ile ruzgar hizinin %50-55 ine ulasabilen bir kayak. Hobie firmasi 6 beaufort havaya kadar guvenle kullanilabilecegini belirtiyor. Ki bizde 6 beaufort havada kardesimle beraber cok eglendik, sabah 9 civarinda cikip aksam 19 civari geri dondugumzde toplamda 64km yol almistik. Bu gezimizde Izmir korfezindeki Uzunada (askeri ada yaklasma yasagi bulunmakta) disindaki butun adalarda karaya ciktik.Adalarin guneye bakan ruzgar almayan koylari cok guzel,fakat kuzeye bakan kiyilar ne yazikki plastik siseler ve benzeri coplerle dolu. Hekim adasinin etrafini dolastik ve geri geldik. Hobie TI ustune oturulan bir kayak, govdesinin uzerinde su gecirmeyen 4 adet kapak bulunmakta govdenin icini oldugu gibi bagaj alani olarak kullanabiliyorsunuz arka koltugun arkasinda da bungee ipleriyle yukunuzu sabitleyebileceginiz bir bagaj alalniniz mevcut ayrica burada 2 adet olta yuvasi var. Eger kanoyu denizde ve sert havalarda kullanacaksaniz icine oturulan tiplere kiyasla daha guvenli, eger bir kapagi acik unutmazsaniz iceriye su alip batmak gibi bir ihtimal yok. Govde delinse bile yan taraflardaki her bir AMA nin kaldirma kapasitesi 100 kg. Polietilen plastik oldukca dayanikli, Hobie firmasinin forumlarinda da govdeyi delebilene rastlamadim, tamiri de fiberglass govdelere nazaran cok daha kolay, polietileni eriten sicak silikon tabancasina benzer aparatlar internette mevcut. Zaten 2 yil da garanti kapsamindasiniz.
    Hobie firmasi urunun 2 kisiden fazla insanla kullanilmasini kesinlikle tavsiye etmiyor ancak biz tasima limitini asmadan 3 kisi de uzun mesafeler (+40 km) gittik. Kiyidan uzaklasmadan 4 kisi ile de yelken yaptik asagidaki fotografta 4 kisiyiz
    gerci toplam agirlik 310 kg kadardi fakat Yanlardaki AMA larin da kaldirma kuvveti ile bir problem yasamadik. 2 kisi govdede otururken diger iki kisi AMA lari tutan kollar arasina gerilen trambolinlere uzaniyor(Trambolinler opsiyon 380 euro). Bu trambolinler katamaranlarda da kullanilan ozel bir sentetik kumas(mesh diye geciyor), ruzgar tutmuyor, su uzerinde birikmiyor ve 90kg tasima kapsitesine sahip. 3 metrelik genisligi ile cok stabil bir kayak isterseniz ayaga bile kalkabiliyorsunuz trambolinlerin uzerinde. Ayrica dinlenmek uyumak icinde cok rahat. Kuvvetli ruzgarlarda bir kisi bu trambolinlerin ruzgar ustundekinin uzerine yatarak da dengeyi sagliyor. Ruzgar eger cok sertlesirse yelkeni direge sararak yelken alaninizi kuculterek guvenle seyre devam ediyorsunuz.
    Kardesimle beraber 6 havada dalgalarin 3 metreyi yaklastigi yerlerde dalgayi tam yandan aldigimiz durumlarda bile problem yasamadik ama bol bol adrenalin salgiladik. Ruzgar altina giderken dalgalarin uzerinde sorf yapmak ta cok eglenceli. Eger yelken ayarinizi iyi yapmazsaniz diregi kirma ihtimaliniz var fakat karbon fiber direk oldukca saglam ve esneyerek yelken kucultmeniz gerektigini size hissettiriyor. Bizim ulastigimiz maksimum stabil hiz 8.6 knot oldu, dalgalarin uzerinde sorf yaparken 11 knot maksimum hiz gorduk, ruzgar ustune dogru 40-45 derecelik aciyla 5-5.5 knot hiza zorlanmadan ulasiyoruz (govde icine cekilebilen center board diye buyukce bir kanat var bunun sayesinde ruzgarda suruklenmeden ruzgara dogru yelken yapabiliyorsunuz), tabi cep telefonu gpsinden yapilan olcum ne kadar guvenilirdir tartisilir. Ruzgar ustune giderken yelkende bumba olmadigindan normal yelkenliler kadar dar aci yapamiyorsunuz en yakin 30 derece aciyla yaklasabiliyorsunuz, fakat gerektigi noktada pedallarla destek olarak ruzgara dogru bodoslama da yol almak mumkun.
    Su anda kanomuzu tasimiyoruz hep urladan aciliyoruz denize, acikcasi henuz nasil bir tasima yontemi izleyecegimden de emin degilim, ya aracima ceki demiri taktiricam yada tavana tasima aparati yaptiracagim ama seceneklerim asagidaki ikisinden biri olacak
    yada
    Eger ben motorsuz cikmam derseniz Hobienin pedallari taktiginiz yere takilan elektrik motor kiti de mevcut, hatta bu motor kiti ile trambolinlerin uzerine kurulan 2 adet gunes paneli araciligiyla hem akunuzu sarj edebiliyor hemde gunesli havalarda akunuz bitik olsa bile 2 knot hiz elde edebiliyorsunuz. Ayrica distan takma motorda kullanmaniz mumkun 2.5bg iki tane takanlar bile var
    Uzerine cadir kuranlar bile var :) bu cadirli olan tek kisilik versiyonu adam azim etmis. Bizde guzel koylarimizi gezip cadir kampi kurarak tatil hayalleri kuruyoruz simdiden.
    Daha detayli bir incelemeyi de 2015 model beyaz Hobie TI gelince sizlerle paylasacagim.
    Umarim kano-kayak balikciligina merak salan arkadaslara az da olsa bir fikir verebilmisimdir. Hobie firmasinin bir cok kayak-kano secenegi var ben urunden menunum, malzeme kalitesi. iscilik vb... bir problem yasamadim, daha ekonomik modeller kanodiyari, decathlon gibi bir cok magazada secenekler mevcut. Kanodaki surtmeye bagli olan veya kirilabilecek yerlerde ana govde ve degerli malzemelere dumen, AKA gibi baglanti elemalarinda plastik pimler mevcut eger bir carpisma veya karaya oturma durumu yasanirsa kanoya zarar vermeden bu pimler kiriliyor ve dumen yukari cikiyor, AKA lar katlaniyor. Bu pimler standart olarak yedekleri ile geliyor ama ben fazladan 3-4 set bu pimlerden de siparis verdim.
    Urunu aldigim Durmus beyin musteri memnuniyetine gosterdigi ozen gercekten iyi onun iletisim bilgilerinide asagida veriyorum.

Durmus Ozdemir
    DD MİNDOS YELKENCİLİK TURİZM VE TİC.LTD. ŞTİ.
    ÇAYIRALTI MEVKİ
    GÜMÜŞLÜK/BODRUM
    E-posta : durmuso@gmail.com
    GSM:0532 514 24 12

Gecen yaz a kadar hayatimda hic balik tutmamistim, haliyle gayet acemiyim. Sizlerin paylastigi degerli bilgiler sonucunda teorik olarak bazi seyleri yeni yeni ogreniyorum (sirti icin biraz hizli gittigimizi mesela :) Takimlari Ozgur adli bir arkadasimla beraber aldik, sagolsun gaza getirip bir kere al saglam olsun diyerek tahminimin otesinde bir yatirim yapmama sebep oldu.

Kullandigim takim hafif sirti takimi Makinam Shimano TLD 30, Kamis 1.68mt Tyrnos Standup 2030 . Suni yemlerimi 5-6 kulac 0.40mm nippon fluorocarbon misina ve ucunda firdondu ile mantara sarili olarak tasiyorum ana govdedeki klipsi acip rahatca degistirebiliyorum yemleri. Ana govde ise sunline 0.62mm mavi.Yanimizda kakic, kepce ve kevlar eldivende tasiyoruz.Baliklari tanimadigimiz icin biraz tedirginlik yasiyoruz isirirmi, zehirli dikeni varmi gibi. Yanimza 2 adet buzluk alabiliyoruz biri tutulan balik icin, digeri nevalelerimizi soguk tutmak icin. Simdiye kadar 5 kez sirti avina ciktim burada amac balik tutmak degil etrafi kesif edip adalari gezmekti ama bir yandan da suni yemi gezdiriyorduk arkadan.Tuttugum baliklara gelince hepsini tramola atarken yakaladik, ruzgara gore yon degistirirken yavasladigimiz zamanlarda. Ilk baligimiz pirnarli ada ile cicek adasi arasinda tuttuk bir palamuttu bunun disinda bir Lambuka(baliklari gercekten tanimiyoruz lambukada bu kadar kucugu tutulmazmis diye okudum forumda sonradan) ve malesef yine kucuk 30 cm lik bir Barakuda yakaldik, barakudayi suya salmak isterdik lakin igne tam gozunden girmis. Butun baliklarimizi afiyetle yedik.

Palamutu kanoya aldigimizda hava 4 beaufort civariydi ve bir anda suda yuzgecler farkettik, bir yunus surusunun icindeydik ve su gecirmez kameramiz olmadigi icin uzulduk bu yaza onu da halledecegim. Daha once yunuslarla karsilasmistik ama bu kadar fazla sayida olaniyla ilk defa karsilastik. Sagimizdan solumuzdan onumuzden arkamizdan her yonde yunuslar geliyordu, yaklasip bu govde altinda yuzgecleri olan garip sey ne diye bize bakiyorlardi. Dalganin icinde yanyana sorf yapan 7-8 yunusun birden altinizdan gecip gitmesi ve bunun bu sekilde 10-15 dk devam etmesi hayatimda gordugum en guzel manzaralardan biriydi:eek:
    Ancak bu guzel manzara hafizalarimzda cok da guzel kalmadi yunuslarla ilgili tek fotografim suya indigimiz yere yakin bir yerde aglara takilip bogularak can vermis bu yunusa ait. Bunu palamutu aldigimizin ertesi gunu cektim. Gorur gormez canlimi diye baktik ama malesef coktan telef olmustu cyrr
    Hemen belediyeyi arayip haber verdik lakin ilgilenicez diyip 2 gun boyunca giden gelen olmadi, ne zamanki yerel bir gazete gonderdigimiz resmi internet sitesinde haber yapti o zaman kepce ile gelip aldilar bu zavalliyi. Hepimizin morali cok bozuldu.

Biz kanomuzla denize cikarken 5mm wetsuit kullaniyoruz, wetsuit olmadigi zamanda mutlaka can yeleklerimizi yanimiza aliyoruz. Deniz tedbirsizligi affetmez. Yanimizda 2 adet parasutlu isaret fisegi, pusula, firtina parasutu bulunduruyoruz herzaman.
    Asagida Hobie TI ile ilgili hosuma giden bazi videolar var
    https://www.youtube.com/watch?v=kJuuymSuBLA

https://www.youtube.com/watch?v=iML3um_biaU

Bu videodaki cilginda bir gunde 75 mil yol yapiyor acik denizde
    https://www.youtube.com/watch?v=YrbuP9grnMA

https://www.youtube.com/watch?v=Hr_AfuzLwYE

Buda agir modifiye edilmis bir versiyonu
    https://www.youtube.com/watch?v=omD4pwxBNAM

Arkadaslar ben bu yaziyi yazarken site sanirim bakima girdi veya server arizasi oldu ve yazimin son kismi da malesef gitti.Giden kismi yazmaya calisirkende nerdeyse sabah oldu. Bazi eklemek istedigim video linklerini daha sonra tamamlayacagim mecburen.
    Surci lisan ettiysem affola, klavyem ingilizce oldugu icin Turkce karakterler kullanamadim kusura bakmayin. Paylastiginiz guzel bilgiler icin tekrar tesekkur ederim.
    Pruvaniz neta ruzgariniz kolayina olsun, baliginizda bol olsun.reeling

2. aybasan

aybasan AYDIN

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    Peygamber balığı 1.5 kg
    Nefis bir yazı ve bilgilendirme olmuş..Emeğine sağlık..Teşekkürler.

3. adx

adx Adil

Favori Kamış:
    Vega Potenza Supercore, Olympic Graphiteleader Argento Compatto
    Favori Makine:
    Daiwa Certate 3012H, Daiwa Emblem Pro 5500, Daiwa Tournament Surf 45QD (Favorim, ama bende yok)
    En İyi Avı:
    En iyi avı kaç kilo mu? Şaka mı bu? Çinekop, çinekop. Herhalde 70-100 gram arasıdır :-)
    Elinize sağlık, çok yararlı bir tanıtım olmuş.

4. MertYılmaz

MertYılmaz Mert Yılmaz

Elinize emeğinize sağlık kaynak olmuş forum için.
    Teşekkürler.

5. tylrdrdn

tylrdrdn gokay

Çok uzun süredir aklımda olan ve hayata geçirmek istediğim bir hayalimdi.
    Hobie pedallı kanoları takip edip Türkiye'de satın alabileceğim hiç bir yer bulamamıştım.
    Göstermiş olduğunuz yol ürüne sahip olmak için çok uygun.
    Aracımın arkasına çeki demirini taktırıp, uygun bir römork ile birlikte ilk fırsatta outback yada revolution modellerinden birisine sahip olmak istiyorum.
    Hem denizde hemde tatlı suda av yapma planlarım var.

Gümrük işlemlerinin uğraştırdığından bahsetmişsiniz, bu işlemler size ne kadara mal oldu?

Teşekkürler,

6. Querorz

Querorz Fatih

İlker Bey acaba pedal mekanizması ve kuyruk için özel bir bakım ya da temizleme yapmak gerekiyor mu?

Paylaşım için çok teşekkürler. Okumak oldukça keyifli oldu.

7. Merkin

Merkin Ilker

Aydin Bey, Adil Bey, Mert Bey, Gokay Bey ve Fatih Bey tesekkur ederim guzel yorumlariniz icin.
    Sorulariniza gelince, Ben kanoyu alirken sadece Durmus beyin sirket hesabina parami yatirdim onun disinda bir parmagimi bile oynatmisligim yok, butun gumruk, gumrukten evime kargo gibi islemler Durmus Bey tarafindan halledildi, benden ekstra olarak gumruk islemleriyle ilgili bir para almadi sadece KDV mi odedim. Gumrukte islerin uzama sebebi gelen bazi parcalarin saniyorum ne oldugunu anlamamalarindan kaynaklandi, ekstra evraklar istenmis ABD den o sebep ile, hatta bu sebeple gumrukte ekstra odeme yapmasi gerekmis Durmus Bey`in ama benden 1 kurus ekstra para talep etmedi.
    Kayagimizi kullandiktan sonra tatli su ile deniz tuzundan arindiriyoruz, Dumen ekstra hicbir bakim gerektirmiyor, Mirage drive yani pedal sistemini de yikadiktan sonra WD-40 sprey (sentetik yag) ile hareketli kisimlarini spreyliyorum o kadar.

Arkadaslar zamanim musait olmadigi icin foruma herzaman bakamiyorum, gec cevap yazarsam kusuruma bakmayin.

8. erdinc

erdinc erdinç allı

Favori Makine:
    shakespeare
    Çok güzel bir paylaşım olmuş. emeğinize sağlık.

9. Merkin

Merkin Ilker

Tesekkur ederim Erdinc Bey.

10. Aydinsoy

Aydinsoy Baris Aydinsoy

Ilker Bey, beyaz adventure tandem island kanonuz elinize ulasti mi? Su an elinizdeki ekipmani satmayi dusunurseniz, veya cevrenizden bu modelde satmayi dusunen duyarsaniz benimle iletisime gecerseniz cok sevinirim. Ilginiz icin tesekkurler,
    Baris Aydinsoy
    0506 913 89 97
    baris.aydinsoy@icloud.com

11. Allochthonous

Allochthonous Kemal

alet çok güzel hoşuma gitti , hem spor hem eğlence . Ama fiyatı maalesef çok yüksek seviyede . keşke yerli firmalarda bunlara alternatif ürünler üretebilse .