Kamışlara Ayaklı Fincan Takılması ve Sarımı "Rod Wrapping"

Konu, 'Kamışlar' kısmında balikoltasi tarafından paylaşıldı.

1. balikoltasi

balikoltasi Birol

Merhaba arkadaşlar,
    Yoğun geçen bir sezondan sonra malzemelerin de bakım zamanı gelmişti. 2 senedir bana hizmet veren emektar parçalı Lineaeffe Prestige surf kamışımın fincanları yıpranmış ve paslanmıştı. Çok memnun kaldığım bu kamışımın fincanlarını orijinal Fuji Low Rider Alconite fincanlar ile değiştirmeyi uzun zamandır düşünüyordum. Nitekim şartlar olgunlaştı, balığında verimsiz olması nedeniyle bu işe karar verip yurtdışından siparişimi verdim.
    Gerekli fincanlar bugün elime ulaştı. 1 haftalık kargo süresinde ise boş durmadım ve eski fincanları söktüm.

Bu iş için kullandığım malzemeler:

1. Fuji Low-Rider Alconite LCAG 20-16-12-12-10-10 mm. ayaklı fincanlar
    2. Fuji Low-Rider Alconite MNAT 10-4.0 mm. uç fincan
    3. Kırmızı ve gümüş renk metalik ibrişim (Gütermann)
    4. UHU 5 dakikalık Epoxy
    5. Çakı-makas-çakmak
    6. Japon yapıştırıcı
    7. Şeffaf oje
    8. Suluboya fırçası
    9. Aseton

İşleme başlama:

Öncelikle kamıştaki eski fincanları sökmekle işe başlıyoruz. Bunun için çakmak ile eski epoxyi kamışı çevirerek ısıtıyoruz. Isınan epoxy yumuşuyor ve kabuk gibi kalkıyor. Eski epoxy tamamen söküldükten ve yerleri temizlendikten sonra fincanlar çıkarılır. Burda dikkat edilmesi gereken husus eski fincanların yerlerini işaretlememiz gerektiği.

Daha sonra yeni fincanları, eski fincanların çıktığı yerlere japon yapıştırıcı ile basitçe sabitliyoruz.

Tüm fincanların aynı hizada olduğunu en büyük fincandan tek gözümüz ile bakarak kontrol ediyoruz.

Şimdi sıra sarıma geldi. Ben tek renk kullanmayıp orijinalindeki gibi fincanların iki tarafını gümüş renk ibrişim le 4-5 tur sarmayı uygun gördüm.

4-5 tur gümüş ibrişim ile sarıp kırmızı ibrişime geçtim. Bu esnada ibrişimi yanyana düzgünce sarmak gerekiyor güzel görünmesi için. Motorlu sistem olsa bu işlem çok basit fakat elde yapılınca baya bir uzun sürüyor. Düzgünce kırmızı ibrişimide sardıktan sonra 2 li kazık bağı ile sarımı sonlandırıp ucuna çok az şeffaf oje sürdüm açılmaması için.

Kamıştaki 7 fincanında sarımı tamamlandıktan sonra sıra Epoxy uygulamasına geldi.

Boş bir ayakkabı kutusunun iki tarafına kamışın içinde rahatça döneceği şekilde üçgen yarıklar açılır. Kamış bu kanala oturtulur.

Ufak bir kapta epoxy ve sertleştiricisi eşit miktarda karıştırılır. 30 sn. kadar karıştırdıktan sonra hızlı olmak lazımdır zira kullandığımız epoxy 5 dakikalık olup 3-4 dakikadan sonra yavaş yavaş sertleşmeye başlar. Bir kişinin yardım edip kamışı yavaş yavaş sabit hızda çevirmesi kolaylık sağlar. Epoxy fırça ile önce yedire yedire her tarafa uygulanır, daha sonrada fırça sabit tutularak her tarafa eşit ve düzgün yayılması sağlanır.

Her fincana hızlıca epoxy uyguladıktan sonra işimiz bitince hemen fırçamızı asetonun içine sokarız. Biraz geç kalırsak epoxy donar ve fırçada kullanılmaz hale gelir. (Tek seferde max. 1 fincanı epoxyliyorum. Genelde bir sarıma uyguladıktan sonra 10 dakika bekleyip diğer sarıma geçiyorum.)
    Fincana epoxy uyguladıktan sonra da 5 dakika kadar yavaş yavaş çevirmeye devam ederiz; ta ki epoxy akmayacak kadar sertleşene kadar.
    Bu işlem diğer fincanlara da uygulandıktan sonra sarım işlemimiz biter.
    7 adet büyük sayılabilecek fincanlara UHU'nun ufak tüpteki epoxysi yetmez sanıyordum ama rahat rahat yetti.

Son düzenleme: 17 Nisan 2011
  2. sonder

sonder seyfi

Favori Kamış:
    kasnak olta
    En İyi Avı:
    şimdilik yemi alan gidiyor
    Birol, eline sağlık hocam.

Kanıma girdin illede Low-Rider-Low-Rider-Low-Rider :D

3. bahadir37

bahadir37 Bahadır Aydın

Favori Kamış:
    LINEAEFFE OYSTER CAST KAMIŞ 3.90
    Favori Makine:
    Okuma Distance Surf 60 makine
    gerçekten çok güzel olmuş birol abi sana bu fincanların maliyeti ne kadara mal oldu acaba?

4. balikoltasi

balikoltasi Birol

Sağolun. Bende low riderım da low riderım diyenlerdenim:D Sıfır rüzgar düğümü demek oluyor bu fincanlar.:rolleyes:
    106 TL maliyeti oldu fincanların. Kamışı 135 e almıştım:)
    Ama önemli olan çok sevdiğim ve verim aldığım bu kamışımın kalitesinin artmış olması. Yeni sezonda kendisine çok iş düşecek çünkü:p

5. alikemal

alikemal Ali Kemal GÖKTÜRK

birol abi çokgüzel bir çalışma yapmışsın Ellerine sağlık .Benim Extreme 180 ile Sorentonun yüzükleride aynı durumda. Saolsun Cengiz balıkçılık birkaç kırlan yüzüğü halletti. Fakat diğer yüzüklerin durumu pek iç açıcı değil onlarda kırılmaya meğilli. Acaba bu fuji porselenli yüzükleri nasıl temin etdi,niz fujinin sitesinde satış varı o şekildemi yaptınız yoksa piyasada rahtlıkla buluna biliyormu? Bende kamışın yüzklerini daha dayanıklı ve kaliteli bir modelle değiştirebilirmiyim?

6. alparslan07

alparslan07 izzet

Favori Kamış:
    (Okuma Salina SeaSpin 10-40g)(albastar hera 2811 2.70cm.30-60 gr)(ceboastur pantorga 100g 200g 4.20)
    Favori Makine:
    shimano sahara 3000 fd-spro passion fd 720 & 740-d.a.m 1137 840 quick slr spin 840 fd
    En İyi Avı:
    1430 gr levrek
    birol güzel bir iş çıkarmışsın kamışın yenilenmiş adeta güle güle kullan.

7. balikoltasi

balikoltasi Birol

Teşekkürler Ali Kemal. Fincanları http://www.guidesnblanks.com/ dan temin ettim. Burda her çeşit ve kamışa uygun Fujiler mevcut. Satın alındığında set olarak alırsan ve kendin uygularsan çok daha güzel olur. Tek olarak değiştirmekte mümkün ama kamıştaki diğer fincanlardan farklı olursa biraz sırıtabilir.

8. balikoltasi

balikoltasi Birol

Teşekkürler İzzet Bey.

9. Attila59

Attila59 Atilla Akgun

Gerçekten çok güzel olmuş. Yaptığınız Uygulamayı bizimle paylaştığınız için Teşekkür ederim. Yeni sezon için Rastgele

10. balli

balli m.nuri akkaya

Favori Kamış:
    D.A.M Telespin 3 mt. 10/30gr.
    Favori Makine:
    Shimano Hyperloop 4000 RB
    En İyi Avı:
    11,7 Kg. Aynalı sazan
    Ellerine sağlık Birol, gönlünce avlarda kullan abisi.:)

Uçtaki fincan foto dolayısıyla eğri durmuyorsa, gözlere baktırmanın vakti gelmiş.:p

11. Eran

Eran Erhan Arı

Favori Kamış:
    Shimano nexave 5-20 gr 210-240 cm
    En İyi Avı:
    47 cm levrek
    Birol abi muhteşem olmuş gerçekten, fabrikasyonu bu desen kimse garipsemez o kadar yani... Güle güle kullan, bol balıklı bereketli avları olur inşallah. :)

12. alikemal

Birol ağabey aklıma takılan bir soru daha var. Bu fujilerin birbüyüklüğüiçin numarası varmı birdekamışıların 6halkalı olanıda var 7 halkalı olanıda 5 halaklı olanıda tercihleri nasıl yaptın halka büyklükler metrik sitemdemi yoksa yoksa bir numralama yöntemiyle piyasada bulunuyor

13. balikoltasi

balikoltasi Birol

Rica ederim.
    Rastgele.
    Teşekkürler:)
    Fotoğrafı çektikten sonra bende şaşırdım ve tekrar baktım acaba yamuk mu diye ama yamuk değil;) Çekerken en ucu duvara dayamıştım galiba o yüzden öyle çıktı.

14. balikoltasi

balikoltasi Birol

Teşekkürler Erhan, birebir fabrikasyon gibi olmasada %90 aynı gibi oldu:)
    Kamıştan söktüğüm eski fincanlar 20-16-12-12-10-8-8 mm. şeklindeydi. Ama Fujide son fincan için tüp kalınlığı 4 mm. , seramik bölümü 8 mm. olan bir fincan bulamadığım için son fincanların hepsini 10 mm. koydum.
    10 mm. fincanın yuvarlak kısmının dıştan dışa ölçüsü, metal çerçevesi dahil.
    Kamıştan çıkan eski fincanların ölçüsüne uymak gerekli. Benim eskiler de low rider tipinde olduklarından ölçüleri tam olarak uyuyordu Fuji ile.
    Örneğin shimano teleskopik surf kamışlardada fincanlar 30-20-16-12-10 mm. diye gider ve bu ölçülerde Fuji ler mecvut.

15. KorkutAta

KorkutAta Muharrem

Favori Kamış:
    D.A.M FZ SPIN 215 CM
    Favori Makine:
    Okuma Flame 20
    En İyi Avı:
    sazan, 13,1 kg.; gökkuşağı alası, 2 kg.
    Elinize sağlık, güzel iş çıkarmışsınız.

16. violinist41

violinist41 Deniz

Favori Kamış:
    Lineaeffe extreme cast-Lineaeffe Scruve 4,50 surf-İtalcanna vertigo-shimanospeedmasterspn
    Favori Makine:
    Shimano Biomaster 4000, Twinpower 8000PG,Bull's eye XT9120,Saragosa 6000,Sustain 5000,Tica Dolphin
    En İyi Avı:
    14 kg Akya
    El emeği göz nuru bir iş çıkarmışsın tebrikler...İnsanın kendi malzemesine yaptığı tadilat fabrikasyonundan daha sağlam oluyor...

17. alikemal

Birol ağabey peki bu ölçüleri nasıl ölçtün ? Fuji porselenlerin içnden içnemi yoksa porselnlerin dışından dışınamı? ölçülerde porselnin dışındaki metal çerçece dahil mi?

Peki ,benim extreminin cast 180in en büyük porselini dıştan dışa metal çerçeve hariç 30mm içten içe 23mm sizn ölçülerde bu şekildemi ölçülü öyleyse shimanonun ölçüleriyle extremenin ölçüleri aynı diyebilirmiyiz?

18. balikoltasi

balikoltasi Birol

Teşekkürler Muharrem Bey.
    Teşekkürler Deniz Bey. Aynen öyle, hem sağlam oluyor hemde yaparken zevk veriyor.

19. balikoltasi

balikoltasi Birol

Dıştan ölçülüyor, çerçeve dahil.
    Extreme 30 mm ise demekki shimanolardaki gibi.
    30-20-16-12-10 diye gidiyordur büyük ihtimal.
    Fuji alconite BMNAG senin işini görür:) Ama daha kaliteli olsun dersen örgüler asla kesemesin, Fuji Sic cmnsg derim.

20. alikemal

Abi hep surf avcılığından bahsederiz ve derizki kamışın yüzüklerinin geniş olması ve parça sayısının az olması gerekir deriz peki kamışın yüzüklerini değiştriken benikiler 30-20-16 12-10 diyelim bunları 1 numara büyükleriyle değiştirsek nasıl olur 40-30-20-16-12 gibi?