kamışla uzağa atma teknikleri ve surf casting

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı' kısmında SİNAN tarafından paylaşıldı.

1. ontheroad

ontheroad cihan

Favori Kamış:
    LINEAEFFE OYSTER CAST KAMIŞ 4.20
    En İyi Avı:
    yaklasik 3.5 kilo istavrit. Yanyana koyunca bayagi büyük oluyor ama :)
    ilk istavrit-kıraça avina cikyama basladigim siralarda (daha acemiyiz tabiki) en fazla 20-30 metreye kadar atabiliyordum ve çoğu kez takımı denizin karanlık sularina birakiyordum. Amacim her zaman uzağa atmak olmustu çünkü ben balik avlamaya basladigim sirada baliğı uzaktan cekiyorlardi. 50-55 yaslarinda bir amcam yanima yaklasarak "takimi cikar evladim" dedi.. (bezdigimi faretmis demekki). cikardim takimi . "simdi sadece kursunu bağla* dedi. onu da yaptik.. Simdi bos bir yere git ve sürekli kursunu salla ve cek. bunu yaklasik 2 saat boyunca yaptim.. su anda 80-100 metreye kadar 125 lik ve 150 lik kursun salliyorum.. ha balik yakindaysa bu kadar enerji sarfetmeye de gerek yok. Ben uzaga atarim nasil olsa yakina gelecek diyorsaniz o da ayri bir tartisma konusu :).. uzaktan gelen balikta düsebiliyor..

2. terry_king_hunter

terry_king_hunter oğuz durmaz

atarı daha yüksek bir kamış kulanmanızı öneririm 100-300 olabilir

atarı daha yüksek bir kamış kulanmanızı öneririm 100-300 olabilir tabi palamut veya çinekop çaparisi ise ama izmarit avlarında pek işe yaramaz çünki ucu kalın olduğundan balığın vurduğunu anlamak zorlaşır ama uzun atış imkanı sağlar esneme oranı daha serttir bu sayede daha ileriye atışlar yapmanızı sağlar makina ise

MITCHELL ARMADA PRO 7000 MAKİNE bu makinayı öneririm

10 rulmanlı, 5.43/1 devir oranı, 0.35mm/200mt misina kapasitesi, 495g ağırlık, alüminyum makara, Tuzlusuya dayanıklı gövde, önden kalama

196,27 YTL

yada bunu

10 rulmanlı, 4.55/1 devir oranı, 0.35mm/300mt misina kapasitesi, 720g ağırlık, alüminyum makara, Tuzlusuya dayanıklı gövde, önden kalama

Fiyatı : 115,94 EURO
    203,46 YTL
    Taksitle : 20,01 YTL X 12
    Havale ile : 195,32 YTL

iki mainada iyi

4 kg lik kefal çekiyorum ağırlığı çapari ile 5 istavrit kadar kamış

d.a.m 100-300 atarı olan 3,90 lık kamış rastgelsin

3. Bak bu aklıma gelmemişti abi:eek:

ama uzağa atıp yakına çekme şansımız var yakına atıp uzakta ne var diye merak daha kötü:rolleyes:

inşallah değerli tavsiyelerin ve bilgilerinle 150m yi geçicem abi:)

Dün işyerinde 150m lik mesafeye baktım..epey mesafeymiş..

Son düzenleme: 30 Kasım 2007
  4. cihat76

cihat76 yokyok

mitchel armada 7000 cok agir makina arkadasim hem kg olarak agir hemde hiz olarak yanilmiyosam tam bir daire yapinca kol 4.6 kez donuyo bobin teli ben bu rakamin 6 dan asagi inmemesi gorusundeyim ve surfcasting teknigine oyle cok buyuk rakamlar ayirmayin inanin bana her kamis 120 m mesafeyi cok rahat buluyo sadece bu teknik ve biraz tecrube isi makinaya son ip olarak kamisinizin iki kati kadar uzunlukta parmaginizla guvenli tutabilceginiz yani kesme korkusu olmasin TERCIHEN 045 MISINA KULLANIN BUNA SHOCK LEADER DIYOLAR savurun kamisinizi ama cok dikkat maximum atarina kadar ben 120gram maximum atari olan esnek parabol kamislari tavsiye ediyom bu is icin hafif esnek ince fiber yada karbon hic onemli degil mesela cok ekonomik erma kamisla 4metre yada 420 ile deneyim yapin kirincaya kadar zorlayin inanin cok buyuk tecrube olur yapi olarak ultramarinin yada bad bass kamislarin yada simanodan farklari yok bir cok kamis piyasada zaten bunlarin kopyasi malzeme olarak dayaniklilik acisindan fark var once boyle ekonomik bir kamisla deneyim kazandiktan sonra ben o yuksek fiyatlardaki kaliteli kamislara gecmenizi tavsiye ediyorum ULTRAMARINE BAD BASS VE SHIMANO 3 UDE SURFCASTINGDE LIDER

Son düzenleme: 29 Ocak 2008
  5. araştırıcı

araştırıcı Levent Bekir

En İyi Avı:
    akya

Arkadaşlar;

Nautil pro 6500 makinemden şikayetçiyim...:confused: Erdal beyin yukarıda yazdığı gibi atış esnasında tel kapanıyor ve malzeme hızla suya-kayaya-toprağa çarpıyor... Bir defada malzeme koptu... :mad:

Erdal beyin önerisini biraz açıklayabilirsek ben kendim çözüm bulmaya çalışayım... Nasıl yapmalıyımda yayı bir üst çapla değiştirmeliyim... ?

Rastgele...

6. onurt47

onurt47 ONUR

100-200 gr atarlı alba star sörf kamışım var 75 yada 100 gr lık gezer kurşunlarla sardalye dip kıbrısı fırlatıyorum . Uzağa atamıyorum sanırım. Misina full zone diye ucuz bir marka ve de kalın. Misinadan kaynaklı olabilir mi? Misinada yeterli miktarda sarılı yani attığımızda çözülmesi için.

Son düzenleme: 5 Kasım 2008
  7. Kamışın modeli,makinenin modelini ve attığınız mesafeyi yazarsanız daha net yardımcı olabiliriz..Ancak sardalyayı surf kamış ile yeterince uzağa atmak mümkün olmaz..Bazı teknikler ile mümkün olsada ülkemizde kullanılan yöntemlerle çok zor..Bunun nedeni sardalyanın yumnuşak bir yem olması..

8. Levent bey Sanırım sizin sorununuzu çözmüştük..Sorunuzu yeni farkettim..:(

9. onurt47

onurt47 ONUR

kamış: alba star aries 3281*500
    action 330
    100 200 gr
    makına panther 40
    attığım mesafe 50-60 metre civarı olabilir tam emin değilim.

Son düzenleme: 6 Kasım 2008
  10. Bu kamış Surf kamış değil..sıradan bir kamış..buna ilave olarak bu kamış slow aksiyon bir kamış..yani uzun mesafeden ziyade uç hassasiyeti ön planda olan bir kamış..;)

Makine desen Surf makineden çok uzak bir makine..bence surf değil aksine At-çek tarzı bir makine;)

Yani sizde söylediğiniz gibi bir surf takım yok...dolayısıyla uzağa atamamanız çok normal:)

11. onurt47

onurt47 ONUR

teşekkürler erdal bey değerli bilgiler için kullandığım malzemeleri yeni yeni tanıyorum acemilik işte.

12. serhatyuksel20

serhatyuksel20 serhat yuksel

kardeş ben denızliden tatlısu balıkcısıyım ben kamışla en fazla 80 mt atabılıyorum kamışı oldukca zorluyorum ama olmuyor kamışım 360 cm 100 300 akıyon dolu uc ½50 karbon remıkson makına 8 bılyalı bulufiş mısina dam 050 silikonlu yardımcı olursan seviniri

13. serhatyuksel20

serhatyuksel20 serhat yuksel

erdal kardeş ordamısın

14. Bu kombinasyonla 80 metre oldukça iyi..
    150 metre ve uzak atış için bazı malzemeler gereklidir..
    örnekleri aşağıda

Ama 150 metre atmak istiyorsanız..
    bir adet 4,40(420-450) Zziplex kamış..175-225gr atarlı olmalı
    bir adet surf makine tercihen shimano big pit tipi yada isimlersek technıum,ultegra,pwr aero gibi..
    misina olarak yumuşak olan bir misina olur..;) esnemeyen
    shock leader sufix invisline 035..;)
    sonuç kesinlikle 150 metre üstü..

Son düzenleme: 20 Aralık 2008
  15. kudret41

kudret41 kudret

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Sazan
    oltayı 150 metre attığın zaman yemlerin hali ne olur yani dağılmazlarmı o hızla

16. Vedat Abayoğlu

Vedat Abayoğlu Vedat Abayoglu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    ilişikte sunduğum ipi kullanırsan pek dağılmazlar sevgili Kudret

17. Vedat Abayoğlu

Vedat Abayoğlu Vedat Abayoglu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk

18. araştırıcı

araştırıcı Levent Bekir

En İyi Avı:
    akya
    Saygıdeğer Erdal Bey....

Cevabınızı henüz okudum... Sorunu çözdüğünüz makine (Daiwa) şimdilik problemsiz çalışıyor... Teşekkür ederim..

Bu makinem (Nautil pro 6500), o dönemlerde yukarıda yazdığım sorunu yaptı ama ilgili yerleri yağlayınca şimdi daha rahat kullanıyorum.... İlginiz ve cevabınız için tekrar teşekkür ederim..

Selamlar, saygılar..

19. hızır şeref gültekin

hızır şeref gültekin hızır şeref gültekin

Favori Kamış:
    sawagear predatör 20 60 300
    Favori Makine:
    shimano biomaster sw4000xg
    En İyi Avı:
    kilosunu bilmiyorum ufo gibi bişeydi :)
    misinanı inceltirsen vede kurşunun ağırlığı kamışla uyşmuyor olabilr büyükağırlığın her zaman daha ileri gideceğine pek te inanmıyorum ben 70 gr kurşunu 120 metre atabilirken 100 gram kurşunu sadece 80 metreye ulaştırabiliyorum bence kamışınızın üstünde yazana pek güvenmeyin evet oağırlığı kırılmadan atabilir belki ama performansının o ağırlığa uygun alabileceği kesin değil yani şişirme olabilirler netice de ticaret böle :D

20. aali

aali okan

yemlerin dağılmaması

Saygıdeğer ustamız, bu ipi nasıl kullanacağız acaba?