Kalkan olta takımı için ?

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı' kısmında FatihKalyoncu tarafından paylaşıldı.

1. FatihKalyoncu

FatihKalyoncu Fatih

Selamlar arkadaşlar, birşey soracağım kalkan olta takımı nasıl olmalı ? kumsaldan atış yapılıyormuş. Peki yem ve iğne takımı nasıl olmalı ?

Dibe atılacakmış diye okudum , peki sazan yayı kalkanda iş yapar mı diye merak ettim ? ekmek içini sazan yayına koysak veya hamur, iğnelerini de içine geçirsek olur mu acaba ? :confused: :confused:

2. ibrahim1903

ibrahim1903 ibrahim

abi sazan yayını tavsiye etmem, zaten çoğu takımcı limitten fazla kanca koyuyor. gezer kurşunlu dip oltası yapabilirsin yem olarak da 1 nolu uzun palalı kancaya istavrit, sardalya, hamsi, zargana vb takabilirsin. yem taze değilse yem ipi kullanırsan iyi olur yoksa dağılıyor hemen boşa bekliyorsun.

3. İlhan15

İlhan15 İlhan TOPCU

Favori Kamış:
    D.A.M
    Favori Makine:
    D.A.M
    En İyi Avı:
    7 Kg Sapan Balığı
    Selam

Selam Fatih...

Kalkan Etcil bir hayvandır ekmeğe geleceğini zannetmiyorum..

Kalkan avı mantarlı lüfer çinekop takımı kullan derim sana yem sardalye istavrit hamsi köstek boyu en az 1 metre olsun ki havada yem yüzsün mantarsız takım kullanırisen yem dipte olacağı için zahiyat çok olur Ayrıca kalkan avında bence iğne en az 2.0 no wmc kaliteli bir iğne delikli çelik telli hırsızlı takım ayrıca kullanılacak yem ne kadar buyu olur ise cazibesi artar takım avcı olur...

Fakat arkadaşlar şunu unutmayalım ki denize sipariş veremiyoruz malesef kalkan a atarsın Lüfer, Lagos, Torik, Tahta Balığı, Levrek vs. balıklar gelir artık şansına...

Rastgele

4. roy

roy roy

Favori Kamış:
    Ron Thompson heavy telecoast, daiwa crossfire,lineaeffe extreme,Pezon&Michel Rafale pro pike
    Favori Makine:
    Daiwa tournement entoh 5500, Mitchell compact gold 7000 , Okuma Razor 65, Daiwa procaster A 4000
    3 köstekli dip takımı yap. Köstek boylari 25cm kadar olsun. Igne olarak uzun pala lufergil iğnesi uygun. Yem olarak 1/3 istavrit veya sardalya uygundur. Kalkan dip baligidir yemi mantarla kaldirmak faydadan çok zarar verir

kaşıkçı bunu beğendi.
  5. İlhan15

İlhan15 İlhan TOPCU

Favori Kamış:
    D.A.M
    Favori Makine:
    D.A.M
    En İyi Avı:
    7 Kg Sapan Balığı
    Üstad ben 6 senedir Mantarlı Parakat atıyorum ve yaklaşık 30 kulaca Kalkan, Pisi Balığı. Tahta Balığı, Lüfer, Levrek, İskorpit, Lagos, Halili gibi...

Sen gel mersine ben sana mantarlı takımı öğreteyim ayrıca mantarlı takıma fosfor ilave ettiğin zaman takım daha avcı olur...

Sen başarılı olamadıysan yani hiç kimse başarılı olamaz bunu mu demek istiyorsun, bence senin cevabın mantarlı takımda ""ben başarılı olamadım denemek lazım"" olmalıydı.. Daha öğreneceğin çok şey var Roy...

Rastgele

6. roy

roy roy

Favori Kamış:
    Ron Thompson heavy telecoast, daiwa crossfire,lineaeffe extreme,Pezon&Michel Rafale pro pike
    Favori Makine:
    Daiwa tournement entoh 5500, Mitchell compact gold 7000 , Okuma Razor 65, Daiwa procaster A 4000
    Sen mersindesin, soruyu soran arkadas istanbulda. Muhtemelen istanbul civarinin bilinen kalkan meralarindan şile civarinda avlanacak. Kalkan kumlukta olur. Biz o dedigin kisa köstek paraketa tipi takimi 20 sene önce ıskorpit için kullanirdik daha verimli yöntemler bulduk, rafa kaldırdık. Sen yine de bildiğin gibi tut ;)

kaşıkçı bunu beğendi.
  7. İlhan15

İlhan15 İlhan TOPCU

Favori Kamış:
    D.A.M
    Favori Makine:
    D.A.M
    En İyi Avı:
    7 Kg Sapan Balığı
    Eyvallah ROY...

Belliki arkadaş yeni hevesli kalkan avında yeni arkadaşlara yardım etmek tabi bizim görevimiz bana göre....

Bildiklerini paylaşacaksın o arkadaş kumluk kayalık dememiş neyse sorun değil
    senin 3 lü takım da gayet iyi işyapar fakat bana göre dezavantajı takım yerde olduğu için yengeç böcek küçük balıklar yemi çok çabuk bitiriyor yem zahiyatı çok fazla oluyor.. Benim çok fazla tercih ettiğim bir takım değil sana göre başarılı olabilir...

Rastgele

8. balli

balli m.nuri akkaya

Favori Kamış:
    D.A.M Telespin 3 mt. 10/30gr.
    Favori Makine:
    Shimano Hyperloop 4000 RB
    En İyi Avı:
    11,7 Kg. Aynalı sazan
    Tamam yeni arkadaşlara yardım edelim etmesine ancak İlhan kardeş parakete amatör avcılıkta yasaklamış bir düzenektir. Kaş yapayım derken göz çıkarmayalım yani.:eek: mrsparkle

Bu arada Sevgili Roy'un senden daha çok şey bildiğine de eminim. En azından neyin yasal neyin yasak olduğu konusundaki bilgisini kimse ile tartışmam. (yukarıdaki dümdük ifadene karşı, ben de dümdük söyledim, mazur gör.:) )

kaşıkçı bunu beğendi.
  9. İlhan15

İlhan15 İlhan TOPCU

Favori Kamış:
    D.A.M
    Favori Makine:
    D.A.M
    En İyi Avı:
    7 Kg Sapan Balığı
    Balli...

Tartışmaya renk kattın teşekkur ederim, ""Parakete Amötör balıkçılıkta yasaklanmış bir düzenektir"" peki sen beim yazılarımdan mı anladın yoksa yandaki Foto daki kiloluk LÜFER den mi? Peki benim Tekne bağlama ruhsatım deniz ticaret odasına kaydım olamaz mı? Sen diyeceksin ki burası amatör balıkçı forumu....

Roy benden daha tecrübeli de olabilir fakat tecrübeli diye kural olmaz, yani bana ters gelen genelde butun balıkçılar İŞ YAPMAZ cümlesini kurması bence bu ifade BEN DENEDİM BAŞARILI OLAMADIM olmalı...

Yasa konusunda da benim mesleğim Hukuk 17 yıldır hukuk proğramı yazıyorum, nisan ayında bakanlıkla görüştüm (Hakan Bey ile) limit değerler ve cezai yaptırım kunusunu, şuanki tebliğde çok boşluklar var... Bakanlık yeni tebliği meclise göndermiş fakat henüz görüşülmeye fırsat bulamadı vekillerimiz yeni tebliğde ciddi cezalar ve ayrıca ehliyet (amatör ve ticari balıkçı belgesi), daha güzeli de İl müdürlüğü denetlemeler yapacak...

Mantarlı takımın bana göre daha avantajlı olduğuna örnek olması açısından Parakat örneğini verdim....

Rastgele

10. nester

nester Ersin

hocam dediğin bazı şeyleri tecrübelerimle de onaylıyorum.evet gerçekten de marmarada dibe yem değdimi yengeci minaresi salyagoz u kısaca börtü böceği hemen üşüşüyor.yem zahiyatından ziyade boşa beklenen , geçen zaman zahiyatı çok can sıkıcı.necmi fidan ın kıyı balıkçısı programında görmüştüm zargana topu ile kalkan avını.yabancı ülkelerde ise olay farklı bir boyut kazanmış silikonları kumların üzerinde gezdiriyorlar.belkide bu hayvanın avını farklı şekillerde de yapmak eğlenceli olabilir.takımı ilgi çekici atraktanlarla zeminden biraz yukarda tutmak işe yarayabilir.kalkan görünüş itibari ile sanki zemine sıvanmış gibi görünse de aslında predetor bir balıktır.birkeresinde kefal için atılmış sardalya ile hazırlanmış yüzeydeki Kıbrıs sarmaya dev bi kalkan atlamıştı çok garip deneyim oldu

11. x-a-3

x-a-3 Timur

En İyi Avı:
    6 Kg Turna
    daha önce istanbulun karadeniz kıyılarında kalkan avım oldu. kullandığım takım çok basit.. 4 metre beden, 1 metre aralıkla 40 cmlik köstekler... yem olarak yarıdan kesilmiş istavrit (baklava dilimi şeklinde).. ayrıca uzun pala iğne kullanmaya gerek yok bence çünkü kalkan tuttuğunda nerdeyse midesine kadar yutuyor. iğneleri sazan iğnesi bile kullanabilirsin

12. balli

balli m.nuri akkaya

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    11,7 Kg. Aynalı sazan
    Tabi ki yazdıklarınızdan anladım. Yoksa yanlış mı anladım?:confused:

Ruhsatının, kaydının olması bir şeyi değiştirmez zira senin de dediğin gibi burası amatör balıkçılık forumu. Buradaki avcılar 4/2 nolu tebliğe göre avlarını yapar ve sunar. Ruhsat ve kayıt olayı ise Ticarileri - ki 4/1 nolu tebliğ) bağlayan balıkavı etkinliklerini kapsar. Yani ticari avcılık, forumun varlık nedeni açısından konu dışıdır bir ölçüde. Dolayısıyla kapsam dışı uygulamaları (parakete) bu ortamda "yardım" diye sunmak pek uygun düşmez. Hatta bu tür bir yardım bir nevi "hukuksuzluktur"

Yasa/hukuk meselesine gelince; şayet aynı şeyden bahsediyorsak, benim bildiğim Amatör ve Ticari tebliğler 1.9.2016 - 31.8.2020 tarihleri arasında geçerli olmak üzere Resmi Gazetede yayımlandı. (sitemizde de 4/2 nolu Tebliğ link olarak yer alıyor) Yani Meclise gönderilen ve henüz görüşülmeye başlanamayan bir durum söz konusu değil. Bilakis balık ve balık avcılığı konusundaki tebliğler çoktan yürürlüğe girmiş bulunuyor.

Mantarlı takımın avantajları elbette olabilir ama bunu örnekleme yolu parakete ile olmamalı. Hele de bu yöntem amatör balıkçılık forumunda dile getiriliyorsa.

13. İlhan15

İlhan15 İlhan TOPCU

Favori Kamış:
    D.A.M
    Favori Makine:
    D.A.M
    En İyi Avı:
    7 Kg Sapan Balığı
    Üstad hukuktan çok iyi anlıyorsun. Sanırım forumda admin görevin var..
    Ayrıca destek veya örnek amaçlı tabii ki forum amacı dışında bildiklerimi anlatırım örnek http://www.balikavi.net/forum/showthread.php?t=64478 bu sayfayı ziyaret etmişsindir mutlaka zira forumda çok aktifsin yani şaşırdım hukuktan bu kadar iyi anlyorsun niye destek olmadın arkadaşa... Ayrıca o kununun da amatör balıkçılıkla ilgisi yok?....

Gelelim tebliğe üstad günlük resmi gazeteyi takip eden biriyim. 4/2 nolu Tebliğ den bilgim ve haberim olduğu için ben bakanlıkla görüşme gereği duydum, bilmiyorum tamamını inceleme imkanın oldu mu veya hiç aklına geldi mi eksikler çok fazla Örnek Eğitim, Minimum ve Maksimum Yaş sınırı, Süreli kurs, 24 saat denetleyen birim, ilk yardım gibi.. 4/2 tebliğine göre yasal olmayan avlanmanın cezası 5326 Sayılı Kabahatlar kanununa göre para cezasına çarptırılıyor ve bu çok hafif bir ceza bana göre, (Sokak hayvanları da daihil) bence 5237 Sayılı Türk Ceza Kanuna göre il müdürlüğü değil savcılık kapsamında olması gerekir neticede bir canlı katlediliyor... İçtihat örnekleri örneğin köpeğini tasmasız gezdiren kişi köpek bir vatandaşı ısırmasından dolayı şikayetçi olduğu takdirde savcılık tarafından kasten yaralama, kaza veya ilaçlama gibi hayvanı telef olan çiftçi tazminat davası açıp bedelini alabilmesi gibi bana göre hukukta boşluk var, bunlarla ilgili çalışmanın olduğu mecliste beklediği bilgisini aldım...

Rastgele

14. balli

balli m.nuri akkaya

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    11,7 Kg. Aynalı sazan
    Foruma üye olmak dışında herhangi bir görevim yok. Elimden geldiğince paylaşımlarda bulunurum, hepsi bu. Hakkında bilgim olmayan konulara da örneğin Rehin Koyma/Kaldırma (tekneye) vb. haddimi bilir, burnumu sokmam.;) Ha bu konu doğrudan olmasa da dolaylı olarak amatör balıkçılıkla ilgilidir. Herhangi bir amatör kardeşimizin de teknesi ile ilgili Rehin konusu olabilir ve bu platformda dile getirebilir pekala.mrsparkle

4/2 nolu tebliğe göre yasal olmayan avlanmanın cezası, yine aynı tebliğin http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2016/08/20160813-18.pdf İdari Yaptırımlar (Madde 20) başlığı altında 1380 sayılı Su Ürünleri Kanununa göre uygulanması gerektiği açıkça izah edilmiştir. Yani iddia ettiğiniz gibi 5326 sayılı kanuna göre değil. Hülasa ilaçtı, telefti, köpekti, ısırmaydı bunların kanundaki yeri ayrı abim.

Her neyse, lafı dolandırıp alakasız konulara götürmeye hiç gerek yok. Şurası kesin ki Parakete ile avcılık yasal bir yöntem değildir. Diğer bir ifade ile yasaklanmış bir yöntemdir. 4/2 nolu tebliğdeki eksikler ve yanlışlar bu gerçeği değiştirmez. Yürürlükte olana uymakla mükellefiz.

kaşıkçı bunu beğendi.
  15. İlhan15

İlhan15 İlhan TOPCU

Favori Kamış:
    D.A.M
    Favori Makine:
    D.A.M
    En İyi Avı:
    7 Kg Sapan Balığı
    Bali... bu mevzuayu kapalım bence forumdaki arkadaşlar da bundan dolayı rahatsız etmeyelim ben, bu yazışmadan dolayı çok mutlu oldum ve ayrıca teşekkur ederim konuyu enine boyuna masaya yatırdık zaman zaman gerildik,..

Benim sana forum dışında yardımcı olabileceğim bir konu var ise özelden görüşelim... Ayrıca forumdaki yorumların, tecrüben ve özellikle yardımcı olmandan dolayı kutluyorum...

Rastgele..