Kalama???

Konu, 'Makineler' kısmında ilhanmania tarafından paylaşıldı.

1. ALİCO

ALİCO AliCo

Favori Kamış:
    D.A.M El oltası
    Favori Makine:
    0,33 beden FC
    En İyi Avı:
    Herhalde Toriklerdir. Kofanalarda olabilir.ispendek 13,8 kg, Kırlangıçlar.vs.vs.
    Serdar bende sana kaç kere yazdım yazıcam bilemıyorum.

Lüfere kaloma verilmez Ne kullanırsan kullan. sana suyun üstünde zıplar geri geri yüzme yeteneğine sahip bir hayvan dıyorum sen bana kaloma dıyorsun. Lüferde kofanada kaloma olmaz. olmazzzzzzzzz.... yanlış yontem yanlış anlatım. Bunu neden anlamıyorsun neden ısrar edıyorsun İyi bildiğimiz net bir konu bu. LÜFERDE KALOMA VERİLMEZ. lütfen anla artık çok rica edıyorum çok....

2. draco

draco Kaan

Favori Kamış:
    Vercelli Alba Surf, Yamaga Blanks EARLY 94MHR
    Favori Makine:
    JDM Shimano Stella SW8000PG, Daiwa Certate 3012H
    En İyi Avı:
    Tuttuğum ilk ispari. o olmasa burada olmazdım.
    araya ben de gireyim madem, bir farklı boyuta taşıyayım...

öncelikle şöyle 3-4-5 kiloluk bir sırtıkara çeken var mı aramızda o anlatsın tecrübelerini...

benim en büyük kofanam 1 kg civarıydı ve davranışı lüferin aynısıydı, sadece daha kafalı ve daha dirençliydi.

bunu niye söylüyorum; çünkü lüfer boyundaki bir balığa kalama verdirmek abesle iştigaldir hepiniz bilirsiniz ki, 0.15 takımla gezmiyorsanız tabi ki (böyle takımla lüfere de gidilmez zaten)... o zaman kalama vermek anca takımımızı patlatabilecek cesamette olan lüferler için belki geçerli olabilir diyelim, o da en aşağı 2-3 kiloluk bir kofana olsun...

eğer o kofana lüferin klasik fişeklemesinden farklı hareketler yapıp levrek gibi geliyorsa kalama verilir... ama benim tuttuğum kiloluk kofana lüferden de süratli olarak fişekledi, 15 metre derinliğindeki meranın yüzeyine belki (yalan olmasın) 3 saniyede fırladı, bu irilikte balık beklemediğim için de fişeklemesini karşılamak için el oltamdaki misinayı artık nereye giderse gitsin diyerek gerek ayaklarıma gerek direksiyona, vitese falan dolaştırarak anca sağabildim... 20-30 metre ilerimden su üstü yapınca elimde makinali kamış olsa da el oltası olsa da mecburen deniz sathına yakın misina tutarak fişek gibi (ister takım kopsun ister ne olursa olsun) çekmek zorundaydım, balık iki iğneye birden girmiş ancak silkinerek en arka iğneden vücudunu kopartmış, ağzının ucunda eğrilmiş ve kopmak üzere olan çelik telle tekneye çekildi. o gün oltama vuran 2-3 kofanayı da su üstü yapınca kaybettim acemilikten. şimdi olsa ağlata ağlata getiririm o ayrı :) babamın bağırışlarını hatırlıyorum "çinekop gibi uzun uzun çekme lan, kısa kısa süratli çek" diye :) bilen bilir ne demek istediğimi... hayvan uzun el çekişlerinde bile boşluk alıyor, o derece.

diyeceğim odur ki; kalama alacak irilikte veya takımı kopartacak irilikte bir kofana benim gördüğüm üzere (ki 10 tane falan ile boğuştum max.) lüferden bile beter fişekliyor ve arada direnmesine karşılık sen asılınca süratle sana yüzüyor. o sırada da yüzeydeyse silkinip takımı ağzından atıyor, nasıl kafa salladıklarını yaşayan bilir, o sırada kalama malama olmaz.

ama belki atlantikteki 1 metrelik sırtıkaralar derinden çekilirken falan farklı davranıyordur, yurt dışı kaynaklardaki balık davranışlarına güvenemem, görmedim çünkü...

inşallah el oltama değil de makinalı oltama iri bir kofana vurur da bunu tecrübe ederim, zira makinayla çektiğim en büyük sultan lüfer oldu bugüne kadar.

benim de görüşüm bu; bildiğim kadarıyla kalama olmaz lüfer ve sülalesinde, çok mecbur kalmadıkça da denemem, anca 0,20 çinekop takımıma atlar bir kofana, kısmete de atladığı an kesmez oltayı, o zaman denerim kalamayı falan.

sevgiler, saygılar...

Son düzenleme: 26 Eylül 2009
  3. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Anlatıyoruz işte, ama fetva alıyoruz: Olmazda olmaz..

Aynen anlattığın gibi yaparlar. Deli gibi güreşirler. Kalamasız alamazsın kolay kolay.

Eğer el oltası kullanıyorsan, kofanayı takip edecek şekilde kullanman gerçekten ciddi ustalık ister. Şahsen benim harcım değildir, beceremem herhalde.

Makinede ise, nispeten daha kolay olur. Kamış kısa süspansiyon, kalama uzun karşılama işini halleder. Ama öyle kara düzen, sar gitsinle gene olmaz.

Her zaman her yerde aynı olmaz, balığı hissetmek ve anlamak gerekir. En kötüsüde bahsettiğin "15 metre derinliğindeki meranın yüzeyine belki (yalan olmasın) 3 saniyede fırladı" durumudur. Suyun üstünde zaptetmek çok güçleşir.

Bu yüzden ne yapılır? Öncelikle kurşundan kurtulmak gerekir. Takım dipte gezerken nasıl becereksiniz? Çoğu zaman beceremezsiniz, dert olur. Ama downrigger vs. varsa, rahat edersiniz. Eğer yoksa gezer kurşun elzemdir. Her neyse, yapmanız gereken balığı güreşe ikna etmektir. Siz gel dediğinizde, o gelmem diyecek. Öyle fişekleyip geliyorsa, zor biraz. Bir şekilde, hızlıca dürtüp, vurdurup vs. onu zorlamaya ikna etmelisiniz.

Kofana genelde o hareketi, yanına sürüsü gelince yapar. Arkadakiler onu kovalar gibi olur, çünkü onun ağzındaki yeme misinaya vs. gözlerini dikmişlerdir. O da onlara kaptırmamak için üzerinize gelir. İğneyi sağlam oturttuğunuzdan emin olup biraz çeker, ilk fişeklemesiyle birlikte hafif yük ile kaçmasına müsaade edersiniz. O zaman şansınız varsa kafa atmayı bırakır belki, düz yüzmeye başlar, süratle uzaklaşır.

Kafa atıyorsa sorun zıplayıp duran kurşunun boşluk oluşturmasıdır. Bunu dengelemek için kamışı tam dik tutarsınız. Kalamayıda iyice gevşetir, elinizle makarayı tutup gerektiğinde yol verirsiniz. Kamışın ucuyla balığı takip etmeniz gerekir. Öyleki boşa çıkarken hemen hissedip kamış ile boşluğu alabilmelisiniz.

Kalamayı birden değil yavaş yavaş sıkarsınız. O hissetmeye başlayınca bu kez kavga dövüş gelecektir. Bu çaba onu yorar, böylece yakına gelince çok seri fişekleyecek dermanı kalmaz. İşin ustası sırtıkarayı vs. tekneye, kıyıya yaklaştırmaya çalışmaz. Biraz açıkta güreşir, kendine pay bırakır. Böylece iflahı kesilen hayvanı güzelce kıyıya çeker. Eğer kofana normal çırpına çırpına geliyorsa, bu işin iyi becerilemediğin gösterir. Ölü gibi, sarhoş gibi gelmelidir kıyıya, kuyruğunu kaldıracak derman bulamamalıdır. Çırpınacak takati olan balık hazin sonunu görünce can havliyle çok güçlü bir son çabaya girebilir ki bunu karşılamak gerçekten zor olabilir.

Sorun kofana ve irilerinin çok süratli olmasıdır. Çok güçlü değildir, misinayı kolay kolay koparamaz çekerek. Cüssesindeki çoğu balık ondan sağlamdır güç olarak. Fakat, çok süratlidir, ok gibi fırlayıp darbe yapabilir misinaya. Bilhassa düğümler vs. bu hareketten kötü etkilenir.

Ama sürati uzun sürmez, çok çabuk pes eder, nefessiz kalır. Metabolizma uzun süre yüksek güç veremez, kısa sürede çabucak çok hızlı olur, ama hemen yorulur.

Benim gördüğüm kadarıyla, buralarda uygulanan yöntem, balığı dipte yormadan takımın gücüne güvenerek yukarı çıkarmak. Lüfer misinayı hiç sevmez, hiç hazzetmez. O yüzden ince takım olması elzem olur. Yoksa vuruş alamazsınız. İnce takım olunca da kalmasız zor alınır.

4. ALİCO

ALİCO AliCo

Favori Kamış:
    D.A.M El oltası
    Favori Makine:
    0,33 beden FC
    En İyi Avı:
    Herhalde Toriklerdir. Kofanalarda olabilir.ispendek 13,8 kg, Kırlangıçlar.vs.vs.
    LÜFER VE KOFANADA TAKIMIN ÇEKERİNE GÜVENMEK ZORUNDASIN YOKSA NEDEN TIRIM TIRIM MİSİNA ARIYORUZ BİZ. İNCE TAKIMLA KOFANA ASLA TUTULMAZ. biz o balık meradaysa 0,35 leri 0,45 lerle ve0,50 lerle değiştiririz. KOFANA ÇAPARİSİ 0,80-0,90 en az takım ister o yüzden Sen bana yorulan lüfer kofana olursa haber ver ben gelip onları tutayım. hemen yorulurmuş peh.....

5. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Alico, farkındaysan aynı şeyi diyoruz.

Eğer el oltası kullanıyorsan, kalama vermen zor. Şahsen ben beceremem. Becermediğim şeyi de elbette ki burada anlatamam.

Ama kamış + makina kullanıyorsan. Kamışın buna uygun, ağır aksiyonlu, hızlı refleks (taper) bir kamış olur. Gidip öyle sap gibi yarım metrelik bir şey değil, 3-4 m civarı bir şey olur. Makinen de kalaması vs. düzgün bir şey olacak elbette.

O zaman ne olur? Boşluk alma işin kamışa, kalama verme işini makineye yüklersin. Böylece daha ince misina ile balığı alman imkanın olur. Misina ince olabilince, balık daha az naz eder, daha çok yakalarsın.

Ama el oltan var. Kalama yapana kadar o misina eldiveni bile keser. 3kg yük veriyorsan, bu 3 kg eldiven üstünde harcanacak. 1 dk kalama veriyoruz, gezdiriyoruz balığı, makara ateş gibi oluyor 3kg yük altında, elle bunu nasıl vereceksin ki, eldiven olsa o bile yanar.

Sen bir ara tekneyi karaya çek, bir yer bul, yayın avına gitte, güçlü balık nasıl olurmuş ınu bir gör. Bakalım çabuk yorulmak neymiş?

6. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Çaparide, allemi cihan olsan kalama olmaz. Takımın baştan sona yüke dayanacak güçte olması elzemdir. Ama bizim konumuz çapari değil..

7. ALİCO

ALİCO AliCo

Favori Kamış:
    D.A.M El oltası
    Favori Makine:
    0,33 beden FC
    En İyi Avı:
  8. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Peki Alico, sen hiç eline kamış alıp kıyıdan kofana tuttun mu?

9. balık kurdu

balık kurdu ercan

En İyi Avı:
    4 kilo civarı kofana
    benim lüfergillerden tuttuğum en büyük balık 4 kilo civarı. o hayatımın balığı.

dün gibi aklımdadır hala. bırakın kalama vermeyi o boyda bir lüferin hızına yetişmek bile meseledir, heleki 15 yaşındaysan.

o gün takım sağlam olmasa, şanslı olmasam, balığı almam mümkün değildi. kaç sefer su üstüne fişekledi bilmiyorum. en son öyle bir fişeklediki 400 gram kurşunu neredeyse yüzüme çarpıyordu. ki iğneden kurtulsa, kafa darbesiyle su üstünde fırlattığı iğnenin bir taraflarınıza batması muhtemeldir
    ( başımıza gelmiştir )

kısacası, lüfere asla kalama verilmez. kısa, kısa ve çok seri çekmek gereklidir
    (balığın boyutu ne olursa olsun )

10. ALİCO

ALİCO AliCo

Favori Kamış:
    D.A.M El oltası
    Favori Makine:
    0,33 beden FC
    En İyi Avı:
    Münazara yapacaksak sana soylıyım ben hiç kamışla kofana tutmadım. kamışla orkinos yada tombikte tutmadım serdar.

11. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    O zaman?

Ben ellede, kamışlada bu saydıklarının hepsinden tuttum Alico..

Kaç defadır söylüyorum. Kofanayı el oltasıyla tutuyorsanız, kalama işi zordur. Yani, yapamazsınız, sağlam takımınız olacak, balıkta bol olacak, haldır huldur çekeceksiniz.

Ama kamış kullanırsanız, kalamayı kullanıp ince takımla da kofanayı idare edersiniz.

Aradaki farkı bilmem anladın mı Alico? El oltası başka bir şey, kamış, tekneden veya kıyıdan başka bir şey. Biz sana bunu söylüyoruz boyuna. Sen ise, hayatında kamış ile balık tutmamış birisi olarak, bize hala kamış + makine üzerine ahkam kesiyorsun.

Kıyıdan uzun olta atamazsın Alico. Öyle kurşundan sonra 5 kulaç köstek kullanamazsın. Kurşunu dibe yatıracak, yere kamufle edecek, ince takım kullanarak bedeni saklayacaksın. Yoksa gelmez lüfer, kofana. Yeni gelin gibi nazından geçilmez meredin. Yada kaşık, rapala filan kullanacaksın, bir nebze sorunu gidereceksin.

Eğer kıyıdan yemli kullanacaksan, ince takım elzemdir. İnce takım olunca da, kalama elzemdir. İşte olay bundan ibaret.

Elbette elinde bir sürü para verip aldığın kalama + kamış imkanını, ince takımla balıkları daha kolay kandırmak için teknede de kullanabilirsin. Ama el oltasını salıp, 0.20 FC misina takıp, sonrada elle kalama yaparım diyorsan, unut sen onu. Yapabilene saygı duyarım, büyüksün derim. Ama kendi adıma ben yapamam. Ve sende, başkaları da yapamayacağını söylüyor zaten.

Kamış + makine ile kofana yakalamanın püf noktası, su üstüne gelip fişeklemesini engellemektir. Bu amaçla balık mümkün olduğu kadar ötede, dipte vs. yorulmaya çalışılır, iyice iflahı kesilmeden tekneye yaklaştırılmaz. Bahsettiğimiz şeyde bu işte Alico.

12. ALİCO

ALİCO AliCo

Favori Kamış:
    D.A.M El oltası
    Favori Makine:
    0,33 beden FC
    En İyi Avı:
    Serdar Kamışla dahi kofana tutacaksan eğer ve beden olarak ta dediğin gibi ince ve çekerli misina kullanırsan bak ne olur. o kofana senın parmaklarını doğrar misina ellerine oturur. ben kamışı bırakmam elime almam dersen o zaman dönersın bızım sisteme ne yaparsan yap. ama kamışın ucunu suya daldırırsın. ve o iekılde çekersin. balığı sudan çıkartmamak adına. yok ben kaloma verırım kamışla dersen. o balık üfler ve gider. kamış veya el oltasının ne farkıv ar arkadaşım. balık tasmalandıktan sonra ikiside aynı şeye geliyor. ikisininde ustunde balık var ve çekmek lazım. Kamışı ik çekersen balık su üstüne çıkar. elimizede alamayacağız mecburen o kalınlıkta misina ellerimizi doğrar o yüzden kamışın ucunu sokarsın hemen suya. vve başlarsın hi boşlamadan çekmeye boğlarsa kamışının ya bir kısnı kırılır yada balık kaçar gider bu kadar basit ne kaloması lüferde kofanada kaloma verılmez. neyle tutarsan tut hatta ayda bile tutsan aynı...

13. ALİCO

ALİCO AliCo

Favori Kamış:
    D.A.M El oltası
    Favori Makine:
    0,33 beden FC
    En İyi Avı:

14. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Misinayı neden tutasın ki? Misianyı zaten makine tutuyor, ne işi var elinde?

Kamışın ucunu suya daldırırsan, o kofanayı çekeceğim diye çok bakarsın. Kamış olabildiğince dik duracak, gerektiği anda misinadaki boşluğu alabilecek şekilde hep bir pay olacak. Sürekli sarıp ederek bunu sağlayacaksın. Sazanı, orkinosu filan kamışı suya sokup çekersin, iyi de olur, daha kolay olur ama kofana bunu yemez, misinanı yer.

Çok farkı var alico. Her şeyin başında makinenin kalaması var, hiç bir zaman balık misinayı koparacak kadar kuvvetle çekemez, eğer o kalama diskini düzgün ayarlarsan.

Kamışın ucunu suya sokmayacaksın Alico, kesinlikle. O zaman boşluk bırakmadan çekmen mümkün olmaz. Kamışın kırılmaz, misinan da kopmaz. Çünkü makinenin üzerine bunları engelleyen, bu kadar büyük güç gelirse misinayı boşaltan kalama denen bir zımbırtı var.

Bir tanıdıktan ödünç bir kamış iste. Kalamasını biraz gevşet, sonra misinadan tutup kırmaya, koparmaya çalış bakalım becerebilecek misin? İstersen bri TIR bulup misinayı arkasına bağla, misina bitmediği sürece bak bakalım koparabilecek misin?

Burada aslolan, balığa misina kamış vs. nin kaldıracağı en büyük kuvveti uygulamak, bu kuvvete direnen balığın da misinan bitene kadar yorulacağını ummaktır. O yüzden makinelere bilmem kaç yüz metre misina sarılır. Genelde balıklar cinsine göre boylarının 100 - 200 katı kadar yolu, ağırlıklarının %20'si kadar bir yük altında gezerlerse, artık o yükü kaldıramayacak kadar yorulmuş olurlar. Yani, 6 kg kofanayı, ki 90 cm filan gelir tahminen, 1.5 kg yük ile zorlarsan, gezinmeyecek, koşacak deli gibi kaçışacak, 90 - 100m kadar gezdirirsen, artık kalamayı boşaltamaz, sardıkça gelir. Ve bu son durumda eğer yeterince mesafe varsa, geldiğinde ölü gibi çıkar sudan.

Elbette bu hesap, çoğu durumu ifade eder. Kimi balık olur, inat kesilir, saatlerce koşturur. Kimisi uğraştırmaz, güzel güzel gelir öylesine.

15. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Harem salacak arası kofana tutmadım.

Ama orada veya başka yerde denk gelsin, hangisi gelirse, ben bekliyor olurum. Şu an elimdeki takım biri 2.5 kg, diğeri 11 kg. Buda biriyle 25 kg'ya, diğeriyle 100 kg'ya kadar pek çok balığa hazır demektir. Elbette her kuşun eti yenmez, ama güvenirim kendime, alırım onu. Nadir olur kaçması. O yüzden makinelerde hiç lazım olmadığı halde 400-500m sağlam örgü misina dolu.

Alamıyorsam, misina inceydi, şuydu yada buydu demem, beceremedim, ustalığımız yetmedi derim.

Sen bul bunlardan olan bir yer, ötesini bana bırak Alico, kalama cayırtısı ninni gibi gelecektir, seversin.

16. ALİCO

ALİCO AliCo

Favori Kamış:
    D.A.M El oltası
    Favori Makine:
    0,33 beden FC
    En İyi Avı:
    Yok senin için üsküdarda orkinos tutmuş dedilerde çapariyle o yüzden sormuştum.

Serdar kaloma gacırtısını falan bilmem ben benım teknemım sağ küpeşte üzerinde parmak kadar bile yarıklar mevcut. olta çekmekten benım bildiğim budur. Sabah Ya bismillah der çıkarım. gerisi benım için yalan olur. balık gelirse geldi. gelmediyse gelmedi derim. ama diyorum ya beniş işim bu balık tutmak.

kamış ile balık tutmadım hiç anlamam. başka bir ihtisas alanı ancak sonuçta olta ve iğne üzerinde bir balık ne yaparsan yap. amaç nalığı içeri almak olduğuna gore taktıklerıde teknıklerıde fazla bilimsel olmasa gerek.

Benım getirdiğim kofana 75-85 cm arası bir hayvancık. bunu bilirim. kofana tutmadıysan burda mıllete ne anlatıyorsun. ben bılırım ama. o misinanın sağ el işaret parmağının birinci boğumuna nasıl oturduğunu. ve 0,80 misinanın parmağının etıne nasıl girdiğini. o yüzden sen sanalda varsın okey. ama biz deniz üstündeyız serdar. Hele hele o tuzlu suyla beraber eline oturan mısınanın verdığı ızdarabı acıyı. bunları tatmamışsın. ama bu parmaklar. takım üstünde hamsıye ble tasma vuran parmaklar. hala bazı şeyleri anlamadın sanırım.

Birazdan balığa gidecem Lüfer tutmaya. yıne gelecek balıklar. yem olarak ta klavyenın Q tuşunumu kullansam dıye düşünüyorum. yok olmaz ben ce ara çubuğu zargana gibi keserım ben onu daha iyi olur.

Serdarcım birgün balık tutarız zargana biter. tumba olmuştur olay artık. ne yapsak acaba diye düşünürken ampl çakar. güzel iri bir lüferi flato kestık arkasından zargana gibi ince ince çıkardık ve o yemle lüfer tuttuk. daha ne diyim ben sana ne anlatayım.

Bugun ne yapacağım biliyormusun. uzun olta yok demir atacağım bir yere hamsi yemli ile lüfer yakalayacağım. kısaca zevk yapacağım.

Sevgiler.

17. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Ben çapari nadiren kullanırım aliço, böyle bir haber duyarsan, şüpheyle bak her zaman.

Bizimkiler ondan biraz büyüktü, 10 - 15 cm kadar, çok fazla değil.

Ve o canavarın aynen dediğim gibi misinayı kemiğine nasıl oturtacağını iyi bilirim Alico iki gözüm. O yüzden adamlar makine yapıyor, 1.500 TL fiyat koyuyor. Öylesi vurunca şevali kaymasın, dağılıp bilyası adamın gözünü çıkarmasın diye. Evet, kofananın aynen öyle aceminin makinesini dağıttığın da gördüm Alico.

Kamış ve makine, işte bu bahsettiğin dertleri ortadan kaldırmak için var Alico. O ayrı bir ihtisastır, ayrı bir ustalıktır. En baba kamış + makine avcısının elinden al onları, sudan çıkmış balık olur. En baba el oltacısının eline ver, o da aynen sudan çıkmış gibi olur.

Zaten farkındayız bunun Alico, bilmediğimiz bir şey değil. Eğer kamışla tutmak niyetin olursa, o zaman bu yazılanları aklına getir. Kalamada düzgün ayar yoksa, büyük balık varsa, o balık her zaman kaçan balık olur.

18. ALİCO

ALİCO AliCo

Favori Kamış:
    D.A.M El oltası
    Favori Makine:
    0,33 beden FC
    En İyi Avı:
    kamışı sen kullanıyorsun ya Serdar benım kullanmama gerek varmı?
    makına kamış anlamam ben oltacıyım oltacı. kamışla geçen senelerde boğaçınkıyle ispari tutmuştuk bol bol başkada kullanmadım. Bızım ufaklı kullanıyor Deniz. ona takım bağlıyoruz sureklı başka kamış işinden ben anlamam ama hiç anlamam çapari ve tombik olayına gelince bana ole soyledıler Serdar Orkınos tuttu dediler haremden ben bılmem

19. ALİCO

ALİCO AliCo

Favori Kamış:
    D.A.M El oltası
    Favori Makine:
    0,33 beden FC
    En İyi Avı:
    Bunu sen yazmadınmı arkadaşım orkınos tuttum dıye. bak burda bile var. Serdar Sen anlat biz dinleyelim bakalım. yaz bakalım yazzzzzzz

20. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Eee, ben orkinos tutmadım dedim mi hiç Aliço?

Sen git harcıalem lüferlerle uğraş, bizde kendi işimize bakalım Aliço. Yazılacak olsaydı, sen demeden yazardık.

Hani hep diyorsun ya, suda oltası olan.. Senin oltan suda, ama lüferden başkasına bakmayan olta. Benimkide suda ama herkesin çapari salladığı yerde başka şeylere bakan olta. Sende başka şeylere bakacak olta sal suya başka şeyler yakala. Ama sanmam sende o cesaret olsun Aliço.

Eğer öyle bir şeyler tutacam diyorsan, benim kovam olmadığı gibi sende o teknedeki livarı bir söküp atıcan evvela. Aylarca eve boş gitmeyi göze alacaksın, hah, belki o zaman tutarsın.

İşine gelmezse de, aha öyle sarıkanatlarla lüfere bak lüfere diyerek avunacaksın, saygı duyarım. 5 cm kıraçaları kovaya doldurup "Abi pek gözel oluyo bunnaa, tavaya atıyon çıtır çıtır" diye avunanları düşününce, hatta saygıdan öte başımın üstünde yerin olacaktır.