İstavrit için iğne seçimi(yardım)

Konu, 'İğneler' kısmında Çağatay Balıkta tarafından paylaşıldı.

1. Çağatay Balıkta

Çağatay Balıkta Umut YILDIRIM

Favori Kamış:
    6 İğneli Kasnaklı Hazır Takım (Daha Yeniyim)
    En İyi Avı:
    Daha Yakalayamadım :))
    Kocelinde Körfez de oturuyorum genelde kıyıdan marina yada 60 evler civarı balığa çıkıyorum genelde burda istavrit oluyor.Balık olayına yeni başladığım için tam bir bilgiye sahip değilim istavrit için kaç numara ve hangi marka iğne almam lazım ve misine kalınlığı ne olması lazım sitede iğne düğünü çok güzel anlatılmış bu bilgiye sahip olursam çaparimi kendim yapmak istiyorum birde kendim yapınca kaç iğneli yapsam daha iyi olur ve birde kurşun ağırlığı ne olmalı.Bu yaptığım çapariyi kayıkla açılıncada sorunsuz olabilirmi Şimdiden teşekkürler

2. simendifer

simendifer Sennur

Çağatay, forumda bu konuda arama yaptın mı bilmiyorum ama site içerisinde bununla ilgili pek çok konu var.

İğne numarası olarak piyasada hazır satılan çaparilerde, 8-9-10-11-12, hepsi ile çapari yapılıyor. Marka olarak tabii ki mustad diyeceğim ama istavritler iğnenin markasına bakmaz bunu da bilmende fayda var. Sonuç olarak piyasadaki, içinde 100 tane iğne bulunan ve kutu halinde satılan dandik marka iğnelerden de kullanabilirsin, sıkıntı yaşayacağını da sanmıyorum. Tekneden avlanacağına göre, çapari yerine yemli de avlanabilirsin. Midye, kurt ve akyem işini görür. Çapariyi kıyıdan ya da tekneden kullanabilirsin. Benim fikrim sağlam fakat ince bir takım yapılmasından yanadır. Aslında bulunduğun bölgeyi tanımadığımdan, misina kalınlığı vermem zor ama burada 0,15 - 0,10 gibi çok ince takımlar bazı meralarda kullanılabiliyor. 0,20 - 0,15 ise en sık kullanılandır. 0,25-0,20 ise bence tekneden kullanmak için ideal ama dilersen tekneden daha kalın bir takım da kullanabilirsin. Çapariyi kendin yapacaksan, 6 iğne olmasını kendi adıma tercih ederim ama genelde 10'lu olarak kullanılır.

3. Çağatay Balıkta

Çağatay Balıkta Umut YILDIRIM

Favori Kamış:
    6 İğneli Kasnaklı Hazır Takım (Daha Yeniyim)
    En İyi Avı:
    Daha Yakalayamadım :))
    TEŞEKKÜRLER BİLGİN İÇİN

4. mallaca

mallaca Halil Barış Şengül

Favori Kamış:
    Makinalı kamış olta,her türlü el oltası,rapala
    En İyi Avı:
    Kiloluk mırmır,Kiloluk iskorpit
    Çapari 0,08-0,14 arası misina iyi verim verir.İğneler mümkün olduğunca küçük olmalıdır.Ööördek veya kaz tüyüünden yaptığım kahverengi kırçıllılar sabah karanlığından,güneş doğduktan sonraki ilk bir saat içinde çok iyi iş yapıyor.Güneşten sonra yeşil simli çapari yararlı oluyor.

5. claytron

claytron ALİ

Favori Kamış:
    albastar
    En İyi Avı:
    yayın 8 kilo
    Şuan açık fıstık yeşili gibi olanlar var tavsiyem odur kayalık zeminse kıyıdan takılma olasılıgı yüksekse 12.25 olabilir ben tekneden ince atıyorum genelde 10.15 gibi

6. OnurERDOGAN

OnurERDOGAN

Favori Kamış:
    surf & spining takim
    En İyi Avı:
    palamut , lufer , kirlangic
    10-11 no vmc siyah/beyaz kancalar çok güzel iş yapıyor damakları mustad dan daha iyi vmc nin daha az balık dökülüyor.

7. simendifer

simendifer Sennur

Bence istavrit için ille de mustad ya da vmc olması gerekmiyor. Paraya yazık olduğunu düşünüyorum, özellikle de iğneler vmc ise. Balıkçıların çoğu hazır satılan çaparileri kullanıp iyi de balık tutuyorlar ama hazır çaparilerde kullanılan iğnelerin hemen hiçbiri mustad ya da vmc değil. Genellikle crown kullanıyorlar.

8. tarcan

tarcan ...

Favori Kamış:
    .
    Favori Makine:
    .
    En İyi Avı:
    Kefal 325 gram
    .

Onur arkadaşımın dediği kısmen doğrudur.

Markalı iğnelerde Damak yapısı çok daha iyi .

ama asıl kural takımı çok hızla çekmeyip balığın zaten incecik olan ağızını yırtmamak.

bazen arkadaşlar öyle bir hızla tasma vuruyorki var olan balıkta dökülüyor.

Son Söz : piyada malı 060ytl lik 10lu takımlar iş yapar ama alırken

1) yeşil Simli olsun
    2) 0,10Köstek 0,15 Beden
    3) 11Numara iğne ( eğer iki adet takım alınacaksa 1 takım parlak galveniz iğneli
    1 taneside siyah iğneli olursa duruma göre değiştirebilirsiniz.

tekneden avlanırken genelde 100 gr. kurşun yeterli olur elbette.
    ama dalga rüzgar kayalık vs. özel bir durum varsa bilemem.

9. OnurERDOGAN

OnurERDOGAN

Favori Kamış:
    surf & spining takim
    En İyi Avı:
    palamut , lufer , kirlangic
    Bende önceleri mustad alırdım ki hala daha bazı kancalarımı mustaddan seçerim.genelde sıfır kancadan yaptığım çaparileri akşam balık dönüşü ayıklar biraz biler tekrar çapari yaparım mustadın kancaları 2. seferden sonra oksitleniyor(siyah olanlar) vmc leri 3-4 sefer kullandığım oluyor aralarındaki fiyat farkıda çok bişey değil bu tekrar kullanma olayından singapur kancalarda pek randıman alamadım.

10. ozan

ozan Ozan

iğneler 10-11-12 numara vmc tercih ama çokta farketmez galveniz iğne
    olmalı. galveniz iğneler paslanma yapmadığı için uzun süre kullanabilirsin. benim çaparilerde belki 3 senelik iğneler var kes kes kullan yani

11. serkanbey78

serkanbey78 serkan

Favori Kamış:
    3 adet olta (üzerindeki terimleri çözemedim)
    En İyi Avı:
    13 cm istavrit
    eğer tekne köprü gibi biryerden avlanacak isen 12 no beyaz simli ince çapari çok iyi iş görür. fakat hava güneşli ve iyi ise sarımtrak veya açık yeşil kullanmanı tavsiye ederim

12. murat takvim

murat takvim murat takvim

Favori Kamış:
    lineaeffe superba 4.20
    Favori Makine:
    penn ssm 750
    En İyi Avı:
    aramaktayım
    istavrit tutması kolay bir balık gibi görünsede eğer takımını kendin yapıyorsan biraz zahmetlidir.iğne olarak pahalı iğne almana gerek yok youvella-1310 12 numara beyaz çapraz iğne işini fazlasıyla görecektir.beden misinası olarak tahminen akıntı olmayan biryerde avlanacağını umarak 0,15 köstek içinde 0,10 iyi olacaktır.kurşun ise 25gr yeterli gibi.ben çapari için organze kurdela kullanıyorum renk olarak sabit değil yeşilin tonları,beyaz,beyazın içine bir iki tel mor atıyorum .... arkası gelmez yani.tabi simleri unutmamak lazım.yaptığım bazı çapariler sana yardımcı olur sanırım.

Son düzenleme: 26 Ekim 2008
  13. RainboW

RainboW Sertan

Kurdelaların kullanım şekli nasıldır? Yani liflerini mi kullanıyorsunuz yoksa ince şeriter halinde keserek mi? Yaptığınız köstekler güzel olmuş ama simler v.s biraz uzun olmamış mı?

14. murat takvim

Favori Kamış:
    lineaeffe superba 4.20
    Favori Makine:
    penn ssm 750
    En İyi Avı:
    aramaktayım
    kurdelanım ucundan enlemesine olan kısmından açmaya başladığın zaman belli bir süre sonra uzun iplikler halinde oluyor.uzunluguna gelince benim büyüklerimden gördüğüm ve gözlemlediğim iğnenin altından itibaren 1 cm gibi bir uzunluk bırakmış olmalarıdır.eğer takım yapacaksan özellikle simlerin olduğu resimdeki ortada olan simden kullan. 2 tel kullanman yetelidir.

15. RainboW

RainboW Sertan

Açıklama için teşekkürler...

16. Kalkandağ

Kalkandağ Sinan KAsar

Satın aldığımız takımlarda genelde iğne den 0,3cm gibi bir uzantı oluyordu...Sanırım bu sebeple iğne çabucak ortaya çıkıyor,istavrit de uyanıyordu...Bu uzantı iyi bir fikir gibi geldi bana da...Eline emeğine sağlık...

17. murat takvim

Favori Kamış:
    lineaeffe superba 4.20
    Favori Makine:
    penn ssm 750
    En İyi Avı:
    aramaktayım
    teşekkürler,sanki bu tür takımların suda geliş, yani hareketi birazdaha cezbedici gibi..