İstavrit Çaparisi İçin İğne Rengi YARDIM!

Konu, 'Olta Düzenekleri ve Yeni Sistemler' kısmında ercan1977 tarafından paylaşıldı.

1. ercan1977

ercan1977 Ercan

Favori Kamış:
    DAM ON-LINEAR tele spin 30
    Favori Makine:
    SHIMANO jhx 4000F
    En İyi Avı:
    Palamut 2 kg
    Değerli üyeler merhaba.Bursa'da avlanıyorum.İstavrit çaparisinde , iğne rengi'nin siyah veya beyaz olması avcılık olarak farklılık gösterir mi?Kimi oltacılar parlak beyaz iğnelerin daha verimli olduğunu , kimileri de siyah olduğunu , hatta kırmızı iğnelerin de etkili olduğundan bahsediyorlar.Sizlerin değerli fikirlerinizi bekliyorum.İğneniz keskin ve trofeleriniz eksik olmasın inşaallah.Herşey gönlünüzce olsun.Bursa'dan kucak dolusu selamlar...ERCAN1977BURSA

2. talebe1974

talebe1974 uğur

Favori Kamış:
    Gold Fısh Ocean Surf 4.20
    Favori Makine:
    shımano catana 4000 fc
    En İyi Avı:
    sargoz 1,5 kg.
    Benim şahsi fikrim istavrit çaparisinde iğnenin renginin bir önemi yoktur ama çapraz olmaması su içinde çekerken dönüp kösteğe gam yapmaması için önemlidir.Düz iğne kullanmanı tavsiye ederim...Eğer çapariyi kendiniz yapacaksanız özellikle köstek ve beden misinalarının ince olmasına dikkat edin.

3. ercan1977

ercan1977 Ercan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    SHIMANO jhx 4000F
    En İyi Avı:
    Palamut 2 kg
    Uğur Bey merhaba.İlgi ve alakanız için çok çok teşekkür ederim.Pırlanta değerinde bilgiler vermişsiniz.Bu arada , kayıkla 300-400 mt. açıkta çapari ile istavrit yakalandığı bilgileri gelmekte.Herşey gönlünüzce olsun.Hayatınız boyunca sizlere de yardım edenleriniz eksik olmasın inşaallah.Hoşçakalın , şen kalın.Bursa'dan kucak dolusu selamlar...ERCAN1977BURSA

4. nertetiker

nertetiker ÖNER

Favori Kamış:
    REMIXON STORM SURF KAMIŞ 100-275G 420CM
    Favori Makine:
    Okuma Trio 40 makine
    En İyi Avı:
    AVIN İYİSİ KÖTÜSÜ OLMAZ :)
    ercan abi merhaba,
    bende bursada öner. benim tecrübelerimde kırmızı renk iğne ve ince köstek bağladığım çaparilerimin daha avcı olduğu kanısındayım.

5. derebeyi06

derebeyi06 ÖZKAN

Favori Kamış:
    okuma
    Favori Makine:
    shımano
    En İyi Avı:
    turna,45cm
    kırmızı ıgne biraz daha etkili ama o bolgede çapari rengi hava su durumunada göre degişiyor.özellikle yeşil koyu olan gündüzleri iş yapıyor .akşam üstü açık yeşil ve sarı ,aksamlarıda beyaz çaparileri iş yapıyor.ayrıca akşam iskele işıkları altında kırmızı ve turuncu çapariler iş yapıyor.yani sadece igneye takılmamak lazım .bunlar kendi tecrübem ,ben gittigimde bu şekilde analiz etmiştim.bu dediklerim yaz ayı için tabi .ilkbaharda zaten kıyıdan balık yok gibi bişey.

6. Emrecan Kaya

Emrecan Kaya Emrecan Kaya

Favori Kamış:
    Okuma Dead Ringer-258 12/45 - Okuma Salina Seaspin 240 10/40
    Favori Makine:
    Okuma Safina Pro sPa-25 - Okuma Ceymar 25
    Saygıdeğer Ercan Abim ben çapari avı yaptığım zamanlarda, altın sarısı iğne ve kırçıllı ördek tüyünden çapari bağlıyordum. Ve kimse balık alamazken ben üçlü dörtlü çekiyordum. Ördek tüyünü de yazın dedemle ava çıktığımızda vurduğumuz ördeklerden temin ediyordum. Çok verimli çaparilerdi, siyah iğneyle de iyi verim almıştım. Aynı av esnasında beyaz iğne kullandığımda av verimi gözle görülür derecede düşüyordu. Ben parlak altın sarısı iğne taraftarıyım, keza en çok verimi bu tip iğnelerden aldım. Sevgiler, selamlar Abim.

7. ercan1977

ercan1977 Ercan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    SHIMANO jhx 4000F
    En İyi Avı:
    Palamut 2 kg
    Öner Kardeş merhaba.İlgi ve alakan için çok çok teşekkür ederim.Kırmızı da denerim inşaallah.Fikir fikirden üstündür.Herşey gönlünce olsun.Bursa'dan kucak dolusu selamlar...ERCAN1977BURSA

8. ercan1977

ercan1977 Ercan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    SHIMANO jhx 4000F
    En İyi Avı:
    Palamut 2 kg
    Özkan Kardeş merhaba.Değerli bilgilerin için çok teşekkür ederim. Pırlanta değerinde bilgiler vermişsin.Herşey gönlünce olsun Bursa'dan kucak dolusu selamlar. ..ERCAN1977BURSA

9. ercan1977

ercan1977 Ercan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    SHIMANO jhx 4000F
    En İyi Avı:
    Palamut 2 kg
    Emrecan Kardeş merhaba.Herşey için çok teşekkür ederim.Genç yaşında pırlanta değerinde bilgiler vermişsin.Hayatın boyunca sana da yardım edenlerin eksik olmasın inşaallah.Herşey gönlünce olsun inşaallah.Hoşçakal , şen kal.Bursa'dan kucak dolusu selamlar...ERCAN1977BURSA