istavrit avi

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı' kısmında nitro tarafından paylaşıldı.

1. nitro

nitro

tam bir fiyasko yasadim bugun hehe..aldim elime capariyi bagladim kalktim gittim uskudara. kiz kulesinden once radar in oraya.. neyse 30dk bi olta cozme maceresindan sonra hazirladim oltayi..[3m 75-150gr olta]..ilk hatayi snoradan ogrendim kursun hafif kalmis cok ruzgar vardi. 75grlik kursun evde bana agir gelmisti epey aslinda :)

neyse ruzgarsiz alanda tek basima iken rahat rahat atip bekliyodum ama o kadar kalabalikta gerildim bir de birisi hadi oglum atsana seni bekliyorum diyince direk kilitlendim kaldim ne yalan soyliyim.. neyse benim orda olece dikilip seyrettigimi anlayan babasiyla gelmis bi cocuk olayi anladi da geldi ben sana gostereyim dedi, anlatti nasi napicami. ben de o sirada tekrardan hatirladim neydi nasildi. atti bi kere benim icin ama ilerde kursun hafif diye iyice yaklasti kiyiya olta, hah dedim simdi takicam herkese sirayla oltayi..neyse burunun dondugu yerde kurtardim oltayi da kimseye takilmadi. bu arada baya istavrit cikaran vardi 3er 5er.. herneyse baska kursun da yoktu yanimda dedim ben en iyisi bi kaza olmadan eve doneyim..dondum tabi..

herneyse ben zaten iskeleden misina ile balik tuttuktan sonra boyle monoton sekilde istavrit avlamak isteyen biri degilim sahsen, ama gene de anlatiyim icimi dokeyim de rahatlayayim dedim :D simdi gidip oltayi samandirali filan bir takima cevirtip yem ile baska baliklar tutmayi deneyecem.

yanliz sorum bu yeni takim ile daha sakin balik tutulucak neresi vardir anadolu yakasinda bogaz kiyisinda? yoksa gene o kalabaliga(sahilde yuruyenler ve balik tutanlar) mi gitmek lazim.. oraya gidersem acaba balik tutma sekli gene istavrit gibi atip sonra kiyidan yuruyerek mi olucak yoksa atip bekleyerek mi? iki stil arasindaki farklar konusunda ve genel olarak yardimci olursaniz sevinirim..

2. İşte bu arkadaşlar
    Duyarlılığın için teşekkürler arkadaşım.

3. smyrna

smyrna Sevil Kurtoğlu

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    olacak inşallah
    Maalesef boğaz sahillerinin genel durumu bu :) Zamanla alışacaksın :) Bir de alışman gereken bir boğaz akıntısı var ,ne zaman hangi yöne aktığını kestiremeyeceğin :D Allah kolaylık versin :) Ama zaman her şeyin ilacı :) Yeter ki iste :) Sevgiyle kal :)

4. özkan

özkan

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    kırlangıç 1,5 kg
    bende bir süre önce üsküdara balık tutmak için gittiğimde aynı kalabalık ve rüzgar vardı, hiç olta atmadan dönmüştüm.:p

5. morcher

morcher

Favori Kamış:
    Boğazda çapari ve diğer avlar için 3.90 surf kamış ve Banax Helicon 5600 serisi makina
    En İyi Avı:
    Kofana 1.80 kg
    Kenan bey,

Anadolu yakasında Kuleli önü koy olduğu için daha az akıntılıdır. İsterseniz şansınızı bir kez de orada deneyin.

Rastgele.

6. diyafram

diyafram Selçuk ÖZŞENER

Favori Kamış:
    Lineaeffe s-curve surf kamış 4.50
    Favori Makine:
    OKUMA POWER LINER PL 865 MAKİNE
    En İyi Avı:
    Mırmır 2.2 kg
    KENAN sana kartal tarafı olan rahmanları tavsiye ederim. hem rahat rahat balık avlarsın hemde takım koparmazsın. akıntı durumu boğaz gibi değildir. o yüzden ağırlık olarak 50 gr bile çok fazla gelir.25-35 gr kurşunla ve ince bir çapari takımıyla rahat rahat avlanabilirsin. rahmanlar migrosun karşısını tavsiye ederim.
    rasgele.

7. erdemyılmaz

erdemyılmaz ERDEM YILMAZ

Favori Kamış:
    DURUMA GORE BİLDİGİM HER TÜRLÜ YASAL MALZEME
    En İyi Avı:
    EŞKİNE 1,5 KG.,56 CM. TURNA
    kenan sana sakin olarak tek bir yer önerebilirim ordada kefal tutarsın ancak kuleli askeri lisesinin sol tarfındaki agaclıgın orası cami duvarının dibi ya 1-2 kişi olur yada hiç

8. nitro

nitro

cevaplar icin sagolun...:)

kuleli tarafini biraz havalar duzelince deniyecem en kisa zamanda.. kefale karsi da bir karsitligim yok el oltasi ile melanur avladigim icin olta ile filan gelebilecek her baliga OK derim :) ama el oltasiyla tutarken baligin vurmasi ve cekmesi esnasinda aldigim zevk olta ile de olucak mi onu bilmiyorum iste. elimde biriken 5 6 tane de el oltasi var zaten, onlari da uygun zamanda kullanirim belki yem yapilcak bisiiler gelir kim bilir.

onun disinda suni yem olarak rapala, kasik ve silikon yem almayi dusunuyorum. forumlarda filan biraz arastirma yaptim rapala olarak long casting minnow [daha kolay uzaga gittigi icin kursun takip orjinalligini bozmak istemiyorum yemlerin], husky jerk, skitter pop filan dusunmekteyim, bu grup icinden baska tavsiyelere de acigim tabi. kasik konusunda pek bisii bulamadim ama alba ya da pelican modellerinden bakicam artik. rapaladan farki nedir?

bir sorumda silikon suni yemler hakkinda. bu silikon yemlerin kasik ya da rapala tarzi yemlerden farki nedir? bir de balik isirinca kopar mi bunlar eheh, paketlerde 5li filan satilinca ve de ucuz tek seferlik kullan at tarzimi acaba diye dusundum..:D

kuleli disinda, bogazin anadolu yakasinda heryere gidebilirim. kasik ve rapala icin kuleliden baska bir yer gerekli ise..aslinda bogazi bilenler av bolgelerini baliklara gore yazsa benim gibi bilmiyenlere cok yardimci olurlar..sarayburnu filan tamam ama cok kalabalik o taraflar, bana simdilik uymaz :eek: