İstanbul Boğazı kıyı rapala avcılığı taktikleri, uygun rapalalar Bölüm 2

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı' kısmında Vedat Abayoğlu tarafından paylaşıldı.

1. kanaryasesi

kanaryasesi Tayfun Özyurt

Favori Kamış:
    olta
    Arnavutköye gelirim, beşiktaş emirgan ve yeniköye giderim genelde

2. menopiko

menopiko İbrahim GÜÇLÜ

Bayramdan sorna arnavutköye gidiceğim bende, belki yine görüşrz tayfun abi :)

3. Alparslan34

Alparslan34 Alparslan

Favori Kamış:
    Extreme cast 180 ama şimdi 250 grm atar Michell Spin Hayper cast 420 200 sorento 420200
    Favori Makine:
    Okuma salina Okuma blue hawk Okuma longbow2 Okuma magic
    En İyi Avı:
    Sinarit 4.500 gr..
    Tamamdır abi

4. draco

draco Kaan

Favori Kamış:
    Vercelli Alba Surf, Yamaga Blanks EARLY 94MHR
    Favori Makine:
    JDM Shimano Stella SW8000PG, Daiwa Certate 3012H
    En İyi Avı:
    Tuttuğum ilk ispari. o olmasa burada olmazdım.

1) bazen ne yaparsak yapalım önüne geçemiyoruz bu işin. mesela dün sabahki 3 saatlik uğraşımda yaptığım belki 30 atışın 10 unda bedene sardı rapala. sigara filtreleriyle gam almalar, güzelce gerdirmeler, dikkatli atışlar, kontrollü sarmalar ne biliyorsam yaptım ama habire dolaşmadan ne zevk kaldı ne balığa konsantre olabildim.

bir yıl boyunca rapala bedenlerimi 0,235 mm tubertini gorilla misinadan yaptım, gam alınca pert oluyor ama kolay kolay gam almıyor, avlandığım yerlerde en az dolaşma yaşayan da bendim, ancak bu sene daha ekonomik olan oscar invisiline a geçtim, yemli avlarda çok verim alıyorum nefis misina ama bu son yaşadığım dolaşma sorunu kafamda soru işaretleri bıraktı... daha fazla deneyeceğim.

bedene sarma olayında aklımdaki fikirlerden birisi de; akıntısız sularda uzağa atış yaptıktan sonra aheste davranılırsa sarma daha fazla oluyor ama akıntısı yüksek, kandilli, arnavutköy, şemsipaşa gibi yerlerde akıntının gücü rapalayı kurşun bedeninden uzaklaştırıyor, hem rapala o açılma sırasında zaten balığı kendi de alabiliyor hem de beden sağlam kalıyor. dünkü sarma sorununu akıntısı az olan bir yerde yaşadığımdan dolayı çeşitli tavsiyeler bekliyorum Vedat Abi'den... tam olarak nelere dikkat etmem gerekir?

2) Vedat Abi, boğaz rapalacılığında biliyorsun ki benim de favorilerim pins minnow ve crystal minnow yozuriler. bunların sarıkanat için aksiyonları tam olarak nasıl olmalı? ben çırpma, kamışı aşağı tamamen indirip 1 m kadar düz ve yavaşça, ağırlığı hissederek misina tasmalayıp sonra boşluğunu alma, hızlı sarıp ani durma gibi şeyler yapıyorum. bu iki tip rapala için en güzel teknik nedir?

bu vesileyle bu güzel konu da forum sayfasına çıksın, çok değerli bilgiler var...

5. tonkano

tonkano cafer

Favori Kamış:
    Lavraki-italcanna-mitchell
    Favori Makine:
    Abu Garcia
    En İyi Avı:
    Levrek 1.5kğ
    Avda mısınanın gam yapması avda çok can sıkıntısı yaratır. Hiç dayanamam. Avı bırakırım. Doğru eve. Hele rüzgarli havalarda çekilmez.

6. 34lfr34

34lfr34 emrah

Favori Kamış:
    remixon 4,0 long story surf kamış.
    Favori Makine:
    Okuma travertine 65tr
    En İyi Avı:
    lüfer 550 gr.
    Sahte silikonlar çinekop ve sarıkanat'ta çok başarılı yalnız akıntının çok olduğu her an değişen akıntılı yerlerde sistem olarakta farklılıklar göstermek zorundadır.Akıntının çok olduğu yerde ayaklı kurşun ve fırdöndü yeterli olmaktadır.Açıklamak gerekirse makinenizden gelen klipsli fırdöndüye ayaklı kurşunu takıyoruz makineden gelen klipsli fırdöndünün orta kısmınada 1,5 kulaç mesafe bıraktığımız rapalayı bağlıyoruz 0 karışma töleransı ile akıntılı sularda iyi balıklar.

7. Vedat Abayoğlu

Vedat Abayoğlu Vedat Abayoglu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    Sevgili Kaan
    Yardımcı olabileceğimi umarak kon u hakkındaki fikirlerimi anlatayım.
    1)Boğaz rapala avcılığında balık yanlayıpta surf kamış ile ayaklı kurşun kullanarak yapılan avda esas olan avcının akıntıyla birlikte yürümesi,misina sağımı iyi takip etmesi dibi bulduğunu bu şekilde anlaması ve sonrasında rapalayı cekmeye başlamasıdır.Akıntılı sularda akıntıya giren rapalaya bildiğimiz aksiyonları verme cabamız genelde beklenilen netice her zaman alabilmemizi sağlamaz.Rapala akıntı yardımıyla kendi aksiyonunu ortaya koyacaktır.
    Akıntı olmadığı hallerde belli aksiyonları verdirme yarar sağlayacaktır.
    2)Spin kamışla ağırlıksız rapala kullanımında aksiyon verdirme daha fazla önem kazanacaktır.
    3)Gecmiş analatımlarımda sanırım belirtmiştim.
    Elbetteki uygun ve ideal misina arayışlarında nihai noktaya varmak cok zordur.Ben halende böylesine bir misinayı aramaktayım.
    Netice alınan bir misinada dahi bobinler arasında fark olabilir.Tesadüfen önemsiz marka bir misina ideale yaklaşabilir.
    Ancak tavsiyemde ilk kullandığın misina vardır.Tuıbertini,Trabucco misinalar iyiiiiiiidir.
    Avcı bir strafora güzelce ,fazla sıkı olmadan yedek rapala bağlama misinalarını yanında bulundurmalı,sair yöntemlerle gam almış bir misinayla düzeltme uğraşıları yerine yenisini takmalı ve ava devam etmelidir.
    Rapala misinasınıın bedene,kurşun ayağına dolanmasını asgariye indirmek icin yapılacak iki önemli husus şudur.
    1)Misina bağlantı yerleri takılmalardan arındırılmalıdır.
    Nasıl,şu şekilde;Kurşun ayağının klipsli fırdöndüye takıldığı yerdeki düğüm ucunun üzerine penseyle sıkıştırılan makaron boru takılmalı ucları güzelce ancak misinayı zedelemeyecek şekilde sıkıştırılmalıdır.
    Hemen her düğüm ucuna bu işlem uygulanmasına lüzum olmayabilir.Takılmalar genelde nerede oluyorsa oraya takıp sıkıştırman yeterlidir.
    2)Avcı uzağa ermek icin atış esanasında giden kurşun ve ucundaki rapalayı takip edebilmelidir.Atış tekniği tam oturmamışlarda bunu gözlemek cok zordur.
    Bu durumda kurşun suya indiği esnada,boşalan misinanın verdiği kalamada hesaplanarak kamış arkaya doğru esnetilmeli ve arkadan gelen rapalanın öne fırlaması sağlanmalıdır.Bu sayede rapala ayağının biryerlere dolaşması asgariye inecektir.Bu esnada sol elle misinanın uzağa gitmeyi engellemeyecek şekilde kontrol edilmeside mümkündür.
    Sevgiyle kal

Not;Yo-zuri'lerine vermeye calıştığın aksiyonlar yeterlidir.

8. 34lfr34

34lfr34 emrah

Favori Kamış:
    remixon 4,0 long story surf kamış.
    Favori Makine:
    Okuma travertine 65tr
    En İyi Avı:
    lüfer 550 gr.
    Birde rapalanın ucuna ufak bir fırdöndü takmanızı tavsiye ediyorum.Rapala akıntılı sularda zaten kendi aksiyonunu sağlayamaz kendi etrafında döner balıklar rengine ve dönerken suyun içinde parladığı için saldırırlar.Benim tavsiyen bayanların kullandığı şeffaf ojeler var 2 kat bundan rapalanıza uygulamanız böylece tuzlu su rapalanızı fazlaca deforme edemez.

9. Vedat Abayoğlu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    Sevgili Emrah
    Silikon kandırıcıların bir tanesi ile kac cinekop veya sarıkanat yakalayabiliyorsun.Yani bir tanesi kac balığa dayanabiliyor.
    Bir soru daha;
    Demekki rapala akıntıda döner,ve balıkları cezbeder.Yani o zaman fırdöndüyü rapala daha iyimi dönsün diye takıyorsun.Yani fırıldak gibimi?:D

10. sulh

sulh İLHAN DEVECİ

Dünya kadar rapala aldım, aldığım rapalaların sayısının yarısı kadar balık tutsaydım, sülalem balığa doymuştu:(

11. FuRkAn *

FuRkAn * FURKAN

Favori Kamış:
    Shimano Spin Power 425 bx
    Favori Makine:
    スーパーエアロ フリーゲン /
    En İyi Avı:
    Torikler, Kofanalar - Levrekler Vs. Vs.

:D:D sorma ama yapacak bir şey yok hastalık

12. hunter01

hunter01 AHMET

Favori Kamış:
    abu garcia stınger telesurf.lineaeffe turnafresh surf
    Favori Makine:
    okuma max-4 carp 60 .lineaeffe rapid long cast
    Öncelikle selamlar herkese benim de bir sorum olacak.Ben adanada yasıyorum benim için akdeniz kıyılarında levrek ve diğer avcı balıklar için hangi rapala çeşitlerini kullanmalıyım Vedat baba ve diğer arkadaşlardan yardım bekliyorum.Selamlar saygılar..

13. kayayusuf55

kayayusuf55 Yusuf Kaya

Strike-Pro EG-029 Yüzüşü ?

Merhaba dostlar..
    Strike-Pro EG-029 sahtenin 010 Renk kodlu olanından tevsiyeler üzerine aldım. Fakat sahtenin yüzüşü bir garip , yan yan yüzüyor! Yani sırtı yanda kalacak şekilde yüzüyor ve bir türlü aksiyon verdirilemiyor sahteye. Bana bu konuda yardımcı olabilirmisiniz? Benim aldığım üründemi bir tuhaflık var yoksa bu ürünün özelliği bu mu ?

14. Vedat Abayoğlu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    Sevgili Yusuf
    Bu kandırıcı içimin bir türlü ısınamadığı,WTD aksiyonunu tam manasıyle verdiremediğim,dolayısıyla kullanmaktan vaz gectiğim bir sahte balık olmuştur.
    Sevgiler

15. Vedat Abayoğlu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    Sevgili Ahmet
    Bu soruna bircok çeşit rapala cinsi vererek cevap vermek mümkün.Biz levrek tutkunu avcılar halende bu konuda telefonla aramızda belkide saatleri bulan muhtelif istişarelerde bulunmaktayız.Bunlara girmeyeceğim.Basitce bulabileceğin,fiatıda müsait olan birkac isim vermek istiyorum.
    O sahillerde netice alan Strike-Pro'nun birkac sahtesi şunlar;JL-120F Renk Kodu 010 ,EG 124B ve A Renk Kodu;152RG,022GB
    River2 Sea'nın Target Minnow serisinin Özellikle 4700 serisinin Renk Kodu;HD-13 'ü ve benzer renkleri.
    İsrarla tavsiye edebileceğim sair bazı gagasız su üstü dalmayan sahtelerde vardır Bunlardan River2 sea'nın Bubble Pen 80 nin HD-13 renk kodlusu ile saişr benzer renkleri.
    Liman ici ve yakın cevresinde levreğin yem balıklarını sabahın en erken saatlerinde sıkıştırıp su üstü oynağı yaptığında,oynak yanına bu su üstü kandırıcısı indirilirde seri vurdurma hareketleriyle su üstünde zig-zag aksiyonu verilebilirse,oynaktan levrek alma şansı % 50 'nin üstüne cıkacaktır.
    Konu hakkında daha detaylı bilgi istersen zevkle cevaplarım.
    Sevgiyle kal

16. murat kayadelen

murat kayadelen Murat Kayadelen

Vedat abi merhaba, bu aksam pasalimaninda cinekop avlarken tanıştığım bir Abim ile kulağını cinlattik . Emin değilim ama sanırım adı ferruh du, mimar 40 yaslarında , cok keyifli sohbet ettik. Konuşurken Tuzla da oturduğumu soyledim ve o da zamanında senin avlanmak için Tuzla'ya geldigini anlattı . Senden su konuda yardım isteyeceğim . Tuzla'da zaman zaman levrek avlandigini biliyorum, golün denize birleştiği yer denemem için uygunmudur, yada başka bir avlak tavsiyen varmi, sahte olarak orada ne kullanmalıyım, yemli takım olabilirmi? Şimdiden teşekkür ederim. Vedat abi mesaj kutun dolmuş bu arada özel den mesaj atamadım, buraya bakacağını dusunerek yazdım . Başlıkla alakasız bir yazı olduğu için özür dilerim arkadaslar.

Son düzenleme: 15 Aralık 2009
  17. hunter01

hunter01 AHMET

Favori Kamış:
    abu garcia stınger telesurf.lineaeffe turnafresh surf
    Favori Makine:
    okuma max-4 carp 60 .lineaeffe rapid long cast
    Çok teşekkür ederim baba bu dediğin rapala modellerini alıp inşallah deneyeceğim.Saygılar baba..

18. Vedat Abayoğlu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    Birde iiiyisinden Gelibolu Rapalası(GES)edin.Karşıdan gelen rüzgarlı havalarda da harika iş görürr.

19. Vedat Abayoğlu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    Sevgili Murat
    Doğrudur Tuzlada avlandım.
    Bugün icin 2009 yılında kıyı atceği ile en cok trofe yakalayan kardeşim Cengiz Coşkun,bu bölgede 2 kg ile 10 kg arasında neredeyse 30 levrek yakalamıştır.
    Deniz Harp Okulunun bulunduğu burnun acık deniz tarafında bulunan,SGK botları ve sair hücum botlarının bağlandığı mendirek içi levrek ve karagözlerin ve hatta eşkinaların,barındığı bazılarının 12 ay kaldığı bir yerdir.Onun dibindeki balıkcı barınağının balıkcıları,sadece duraksamadan ve belli mesafeye girmedende olsa her sezon inanılmaz levrekler yakalayabilmektedir.
    Bu bölgenin tersi,yani koyluk kısmında,Askeri bölgenin bittiği yerden itibaren başlayan sivil sitelerin önleri,koy boyunca kıyı atceği ile trofe levrekler vermektedir..
    Bu işin esas yeri ise eski metruk İller Bankası tesisinin hemen önünden denize karışan bir kanal akıntısının önü ve yakın cevresidir.
    Özellikle bozuk havalarda sabaha karşı istikrarlı atcek avı randımanlı olmaktadır.
    Sevgiyle kal

20. murat kayadelen

murat kayadelen Murat Kayadelen

Vedat abi, mesajıma verdigin içten cevap için çok teşekkür ederim. En kısa zamanda tavsiye ettigin sahtelerle deneme yapacagım. Saglicakla kal.