İki cidar arasına köpük

Konu, 'Tekne Donanımı ve Bakımı' kısmında enez22 tarafından paylaşıldı.

1. enez22

enez22 irfantunalı

Favori Kamış:
    Shimano Catana
    Favori Makine:
    Shimano Catana
    En İyi Avı:
    levrek 3 kg,sinarit 5 kg.
    Herkese merhaba, fiber teknelerde iki cidar arasına poliüretan köpük doldurulmasıyla alakalı bir muhabbet duydum, bununla alakalı yazılarda net bir şey yok, nedir bu olay? bilen var mı? Uygulanabilir mi faydası ve zararları nelerdir sizce?

2. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Pratikte çok bir faydası olacağını sanmıyorum.

Bu gibi bir uygulama, tekne zarar görünce batmasını engelleyecektir, güya. Çünkü, bu gibi bir fiberglass tekne, öyle kolayca çatlak vs. almaz, Onu çatlatacak güçte bir darbe genelde tekneyi ortadan ikiye böler, aradaki köpüğün somut bir faydası olmaz.

Ama güven iyi bir şeydir, bu nedenle size daha güvenli hissettirecekse bu işlem mantıklı olacaktır.

3. balli

balli m.nuri akkaya

Favori Kamış:
    D.A.M Telespin 3 mt. 10/30gr.
    Favori Makine:
    Shimano Hyperloop 4000 RB
    En İyi Avı:
    11,7 Kg. Aynalı sazan
    Ana.!:eek: :rolleyes:
    Sen buralarda mıymışsın? Sene devredecekmiş az kalsın.;)

4. enez22

enez22 irfantunalı

Favori Kamış:
    Shimano Catana
    Favori Makine:
    Shimano Catana
    En İyi Avı:
    İlginize teşekkür ederim, düşününce mantıklı geldi ama uygulaması yada uygulamaya müteakip kuruması zor olabilir.

5. kurbagaprens

kurbagaprens Ergin DEMİROĞLU

Favori Kamış:
    Major Craft Solpara 274 up to 50.gr
    Favori Makine:
    Shimano Stradic C3000HGFK
    En İyi Avı:
    1 cm Lepistes
    Hemen yanımdaki tekne poliüretan köpük uygulamasını yaptı. Bence teknenin imalat tekniği bu konuda önemli. Kağıt gibi tekneleri üretip çift cidar buna birşey olmaz diye üretenlerin dediklerine asla itibar etmeyin. Ben geçtiğimiz ay İzmirde 6-7 ayrı imalathanede tekneleri inceledim. Adamın tek kat teknesi 350 kg gelirken bir başkasının çift cidar teknesi 300 kg geliyor. Yani burdan şunu anlayabiliriz ki malzeme bi naneye yaramaz. Güvenilir değil ve ömrü kısa. Benim tavsiyem köpüğü kesinlikle uygulamanızdan yana olur. her ne kadar Serdar Abi faydası olmaz demişse bile ben bunun tam aksini düşünüyorum. İki cidar arasında ciddi bir destek görevi görecektir. Aynı zamanda bizim buralarda (Karadeniz) hafif tekneler limanda fırtınaya yakalandıklarında genelde batarlar. Köpük uygulaması yapılmış bir tekne silme suyla dolsa bile batmayacaktır. Bunu da atlamamak gerekir.

6. enez22

enez22 irfantunalı

Favori Kamış:
    Shimano Catana
    Favori Makine:
    Shimano Catana
    En İyi Avı:
    Ergin bey size de teşekkür ederim. Uygulamak kolay olur mu acaba yada uyguladıktan sonra kuruma işlemi nasıl olur onu bilemedim, sizin uygulamayı yapan tekne sahibi nasıl yaptı acaba bu konuda fikir verebilir misiniz? Şimdiden teşekkürler.

7. ringostar

ringostar HAKAN

dünyaca ünlü boston whaler firmasının tüm tekneleri iki cidar arası köpüktür. bu tekneler ortadan bölünse bile batmaz. ülkemizde bunu uygulayan hiçbir firma yoktur. bunun yerine safter ve mursan firmalarıı hava yastığı adı da verilen hava odacıkları yapıyorlar. bu odacıklara su girmediğinden tekne batmıyor.

Ekli Dosyalar:

8. enez22

enez22 irfantunalı

Favori Kamış:
    Shimano Catana
    Favori Makine:
    Shimano Catana
    En İyi Avı:
    Fotoğraf etkileyici olmuş, teşekkürler. Uygulamayı nasıl yapacağımı net olarak öğrenince sanırım uygulayacağım.

9. kurbagaprens

kurbagaprens Ergin DEMİROĞLU

Favori Kamış:
    Major Craft Solpara 274 up to 50.gr
    Favori Makine:
    Shimano Stradic C3000HGFK
    En İyi Avı:
    1 cm Lepistes
    Tekneniz karadaysa sorun olmaz zaten. Çekin karaya basın köpüğü kurumasının çok züreceğini sanmam. Bu işi yapan firmaları aratırsanız römork aracılığı ile firmaya götürüp de yaptırabilirsin. tüp tüp almak pahalıya da mal olabilir.