iğneler

Konu, 'İğneler' kısmında suats tarafından paylaşıldı.

1. suats

suats Suat

Favori Kamış:
    Lınefeeve okuma Dam
    Favori Makine:
    DAM okuma Ryobi Mitchel
    En İyi Avı:
    Kırlangıç 3 kg
    Şu sıralar iğnelerele ilgileniyorum..Hakikaten çok çeşitli güzel iğneler her gün piyasaya giriyor.Eski konu arşivlerinden çok yararlandım ama ...iğnelerin metal leri konusunda kafam karıştı ve bu konuda bilgi bulamadım...Bilgisi olan arkadaşlarımdan bu konuda yardımcı olmalarını rica ediceğim.Benim gibi diğer kardeşlerinde faydalanacağnı umuyorum......mesela...İğnede bu tabirleri ve avantajları merak ediyorum...Nikel,Dövme,Galvaniz,Çinko,Bronz,Kırmızı iğne,Çelik iğne gibi ....Şimdiden teşekürler....

2. cyhnckr

cyhnckr Ceyhun

Favori Kamış:
    Shimano Ultegra, Major Craft Solpara 275 50gr, Italcanna Jigging
    Favori Makine:
    Penn Affinity, Daiwa Emblem Pro 6000A, FinNor Marquesa 40II,Daiwa Exceler 4000HA,Daiwa Saltist 4500
    En İyi Avı:
    43cm palamut , 50cm Lüfer , 7,5kg Sarıkuyruk
    Bronz - yemli takımlar için
    Galvaniz ve nikel kaplama malzemesi (paslanmayı engeller/yavaşlatır)
    Çelik asıl malzeme
    Demir asıl malzeme (ucuz olması için)
    Dövme iğneler özellile çelik dövmeler sağlam iğnelerdir, palamut avı gibi yada yüksek karbonlu çelik iğneler jigging avlarda kullanılır.

ben genelde ince takımlar için (istavrit) nikel iğne kullanıyorum daha parlak oluyor.
    Palamut için nikel kaplama çelik iğne kullanıyorum. Çok çeşit var artık ama yine de sağlam malzeme kendini belli eder. Mustad 1251c ile youvella yı elinize alıp karşılaştırın mesela. İkisini de ortadan bükmeye çalışın youvella ne hale gelecek göreceksiniz. Ama ikiside çelik olarak geçiyor. Kullanılan malzeme önemli ama bir o kadar da kalite de önemli.

3. suats

suats Suat

Favori Kamış:
    Lınefeeve okuma Dam
    Favori Makine:
    DAM okuma Ryobi Mitchel
    En İyi Avı:
    Kırlangıç 3 kg
    şöyle sorayım paslanmayı engelleyen en iyi kaplama o zaman galvaniz oluyor nikel ikinci sırada kalıyor öylemi....

4. ahtapot2

ahtapot2 Deniz

Favori Kamış:
    Okuma Cedros Telesurf 4,50 , Okuma Vsystem Spin 270 cm. 20-60 gr.
    Favori Makine:
    Okuma Avenger AV65 - Okuma PL865 - Daiwa Emcast Plus 5500 - Cabelas Tournament ZX4000A
    Galvaniz daha dayanıklı evet.. Bir de avantajı ucuz olması.. Piyasada sağlam bir galvaniz iğneyi düşük fiyata bulabilirsiniz (örn. yobo max marka) ama iyi kalitede nikel kaplama bir iğne o kadar ucuz olmuyor..

Black Nikel diye tabir edilen iğnelerin galvanize oranla pas konusunda dayanıklılığa ise birşey diyemem.. Onlar da pasa karşı dirençlidir.. Ancak sonuç olarak ne amaçla kullanacağınız iğne seçimini belirler..

Kıyıdan çapari atacaksam yovelladan şaşmam..

5. suats

suats Suat

Favori Kamış:
    Lınefeeve okuma Dam
    Favori Makine:
    DAM okuma Ryobi Mitchel
    En İyi Avı:
    Kırlangıç 3 kg
    Vedat ve orhan abi üstadlarımızdan bu konuda bilgi rica ediyorum....selamlar

6. zafer35

zafer35 Yaşar

çapari olayında ucuz malzeme kullanılması taraftarıyım youvellanın küçük iğneleri güzel ama iş büyük iğnelere gelince açma kırılma yapıyor 5 numaraya kadar teknede çaparide kullandım çok güzel 3 rengini kullanıyorum kırmızı siyah ve beyaz çeşit oluyor bu şekilde

7. belekbeach

belekbeach süleyman

Favori Kamış:
    shımano catana dx,shımano hyperloop 30-50ıbs,remixon hurricane
    Favori Makine:
    Banax sx4000c,Spro Hardliner lcs1050,DAİWA Exceler 4000A HA,OKUMA Ceymar c-40,Daiwa Procaster 4000 A
    En İyi Avı:
    7.25 kg levrek,5.300 akya,2.7 kg yayın
    benim inğnede tercihim genellikle mustad ve wmc markalarından yana paragate ignelerini özellikle çok kullanırım sağlam uzun ömürlü ve keskin olurlar.
    En favori iğnelerim ise mustat 515 ve 505 nolu nikel iğneler bunlar uzun ömürlü değiller ama kısa zamanda çok keskin oluşlarıyla iyi işler çıkarmışlardır hep
    http://www.avmarketi.com/asp/group/346/515N-TAD-IGNE-GRUBU
    http://www.avmarketi.com/asp/group/345/505-TAD-IGNE-GRUBU
    http://www.avmarketi.com/asp/group/333/2315DT-TAD-IGNE-GRUBU

8. suats

suats Suat

Favori Kamış:
    Lınefeeve okuma Dam
    Favori Makine:
    DAM okuma Ryobi Mitchel
    En İyi Avı:
    Kırlangıç 3 kg
    sonunda seçimi yaptım wmc nin deniz için karbon çapraz çelik dövme iğne serisini oluşturdum tavsiye ederim.50 lik paketlerde satılıyor.