İğne

Konu, 'İğneler' kısmında osman_53 tarafından paylaşıldı.

1. osman_53

osman_53

Favori Kamış:
    OLta
    Arkadaşlar ben Zoguldak Karadenizde kıyıda İstarvit haricinde, ne tür iğne ile ne tür balık tutabilirim.YAni ne tür iğne kullanıyım

2. osman_53

osman_53

Favori Kamış:
    OLta
    yok mesela Karadenizde kıyıdan ne gibi balık çıkar onlar için nasıl bir iğne gerekli onu soruyorum

3. karayel

karayel Yakup ERDEM

Favori Kamış:
    şeytan otası
    En İyi Avı:
    kaya balığı (1.5 gram) :)
    Ah Karadeniz ah !!!

Osman kardeşim;
    Öncelikle henüz çinekopa olta atmamış, izmarite mezgite dip taramamış, eşkinayı görmemiş, kefalin mazot kokusunu duymamış, ısparozu livara indirmemiş, lüfere kaşık yedirmemiş, zarganayı oltaya takmamış ve kalkanı sadece tezgahta görmüş (hepsi şaka, yani orada hangi balıklar avlanır sorusunun cevabını veriyorum) birisi olarak Namık arkadaşımızın da dediği gibi, sen önce ne avlayacağına karar vermelisin.

Kanca dediğin nedir ki, en son kancaya karar verirsin.

Sen öncelikle türe karar ver, nerede avlanıyor bir bak, yani kayalık kıyıdan mı, kumluk plajdan mı, iskele ve mendirekten mi çıkıyor bu balık öğren... Bu balıkların avlanabildiği çoğu yere Zonguldakta karadan gidemeyebilirsin. Zaten şu günlerde Zonguldakta denize 10 metreden daha fazla yaklaşılmıyor, fırtına almış başını gidiyor.

Kanca tipi; yönteme göre, yere göre de değişir. İzmarite olta atacaksan şeytan oltası mı kullanacaksın, dip oltası mı? Kamış makara takımın var mı? Zarganayı şamandıralı oltayla mı avlamayı düşünürsün? Kefalin irilerini mi yılaryaları mı gözüne kestirdin? Isparozlar iricemi, yoksa el ayası kadar mı?

Bütün bu balıkları şeytan oltası gibi basit bir el oltasıyla avlayacaksan, sana 0.20 misina, 8-10 no sinek kanca, [​IMG]belki balığına göre 1 gram kadar kıstırma yada yaprak kurşun lazım.

Zargana haricinde balıkları dip oltasıyla avlayacaksan, 20 ile 50 gram arasında kurşun, bir fırdöndü ile 10-15 cm uzunluğunda kösteklere çapari gibi dizdiğin aynı büyüklükte sinek kanca yanında, beyaz ince telli çapraz kanca, parlak nikelajlı beyaz kancanın 8 no su, kalaylı mat beyaz kancanın da 8-10nosu işini görür (mustad 1250-1251 D).

Isparozlar büyükse bu kancaların balığın büyüklüğüne göre 4-6 nosunu, çok daha iriyse (yarım kg ve daha büyük) 1-3 nosunu kullanmalısın. Eşkinada 1-3 no arası beyaz kanca iyi gider.

Kalkana olta atacaksan 100-300 gram arası iskandil ve 1 yada iki köstekli çapraz halkalı nikel kancalı (1/0-4/0 no) olta kullanırsın.

Daha önce çinekop avlamadıysan mantarlı hazır takım kullan, tecrüben varsa kıyıdan klipsli fırdöndüye uzun saplı ve halkalı bir kanca (1/0-1 no) tak, yaprak yada şak şak yemle salla...
    Lüfere uzun ve oval lüfer kaşığı ve turna için kullanılan toby kaşıklardan 8-12 cm arasında boyda olanlarını (3-4 no) kullanabilirsin.
    [​IMG][​IMG]

Son düzenleme: 1 Kasım 2006
  4. osman_53

osman_53

Favori Kamış:
    OLta
    cevaplarınız için teşekkür ederim .Bende kamış ve makina var.Böyle de bir kanca var

5. Spider

Spider Mert Eren

palamut çaparisi değil mi o ?

6. karayel

karayel Yakup ERDEM

Favori Kamış:
    şeytan otası
    En İyi Avı:
    Öyle de bir kancaya daha doğrusu takıma kısaca tüylü çapari deniyor ve iri istavrit ile çinekop avcılığında kullanılıyor. :) İlahi Osman kardeş, Dilerim güzel bir balık avlar ve burada rapor edersin, inan dört gözle bekliyorum.

Şansın bol olsun.

7. osman_53

osman_53

Favori Kamış:
    OLta
    adam bana istarvit için verdi bunu , zaten çok küçükler iğneler palamut benim iğneleri yutar yani:D Buarada dipoltası ne oluyor

8. Spider

Spider Mert Eren

anladım.. benim gözüme büyük gözüktüler..

dip oltası.. kurşunlu ve iğnelerin bağlandığı
    attığında suyun dibine inen olta desek :)

usta... biraz konuları arama bölümünden karıştır önce..
    çok şey bulacaksın.. sonra sadece detayları sorarsın

9. osman_53

osman_53

Favori Kamış:
    OLta
    hepinize teşekkürler

10. REALGS

REALGS

Favori Kamış:
    4 kamış+3 makina+örgü misina.Ah birde bol zamanım olsa
    En İyi Avı:
    Çocuklarım......
    Dip oltası nedir diye sorarsan demekki A harfinden başlamalıyız :D
    Dip oltası Fırdöndüden itibaren 1 metre veya daha uzun bir bedene
    bağladığın köstekler ile (2-3 adet) en ucuna denizin durumuna göre kurşun bağlanan takıma denir.Kancalara yem takıp ,denize atılır ve beklersin balığın vurmasını.Balığına göre kanca/misina/kurşun kullanılır....
    Tabii değişik varyasyonları var ama en yalın hali bu

11. karayel

karayel Yakup ERDEM

Favori Kamış:
    şeytan otası
    En İyi Avı:
    O senin beyaz tüylü takımın var ya, onun tüylerini yok say, kanca sayısını da duruma göre 3-5 arasına indir, bir ucuna kurşun, diğer ucunu da kamış makarasından gelen misinanın ucundaki fırdöndüye tak. İşte sana dip oltası.
    Fırdöndü
    Bu da dip oltasında kullanılan bir kurşun tipi
    Sevgili Osman, yarım saat boş vaktim var, sen ne istersen sor, ben sana anlatacağım, gerekirse resimlerini de koyacağım çekinme...:D

12. osman_53

osman_53

Favori Kamış:
    OLta
    şimdi ben hafta sonu gidicem balığa kıyıdan kum üzerinden tutmak istiyorum,Yanımda ne tür bi kanca alııym

13. karayel

karayel Yakup ERDEM

Favori Kamış:
    şeytan otası
    En İyi Avı:
    Kıyıda kayalar var, ilerisi kum ise, bu ayda ben sana 1 yada 2 no beyaz kancadan 3 adet iğneyi çaparideki gibi bağlayarak bir dip oltası yapmanı ve buna 50 yada 75 gramlık kurşun eklemeni öneririm.
    Giderken balıkçıya uğra, 5-10 adet istavrit al, bunları sırtından karnına doğru dilimle, dilimler 1 cm kalınlığında olsun. Yemleri kancalara sıkıca tak.
    Oltayı salla atabildiğin kadar ileriye ve kamışı sağlam bir yere yerleştir, misinayı azıcık gerdir. Isparozdan kalkana, kırlangçtan eşkinaya kadar pek çok balık avlayabilirsin.
    Başka bir kamışın varsa, ona da bir zargana şamandıralı 0ltası yap, isavritin kuyruk altına doğru beyaz yerinden 3-4 cm uzunluk ve 3-5 mm genişliğinde bir parçayı jiletle zedelemeden kes, yemin bir ucundan 10 no sinek kancaya tak, kancanın ucu dışarı çıksın, o oltayı da at atabildiğin kadar ileriye, arada az sar, arkasında gelen giden varmı bir bak, balık vurursa, az bekle ve hızla sarmaya başla.

Üçüncü önerim, yeme felan hiç bulaşma, tak o çapariyi oltana, en altına da bir toby kaşık tak, salla en ileri atabildiğin yere, yavaş yavaş sar... Lüfer ve çinekop avlarsın.

14. osman_53

osman_53

Favori Kamış:
    OLta
    teşekkürler anladım gidicim hafta sonu inşallah

15. karayel

karayel Yakup ERDEM

Favori Kamış:
    şeytan otası
    En İyi Avı:
    Hafta sonu hava soğuyacak, rüzgar da sert olacak, ona göre hazırlıklı ol.
    Önerilerimden hangisini kullanacaksın?

16. Mehmet PEKMEZCİ

Mehmet PEKMEZCİ

Favori Kamış:
    olta
    Yakup Hocam, araya girdim ama yazdığınız birşey dikkatimi çekti. Yarım kiloluk ısparozlardan bahsetmişsiniz. Gerçekten Karadeniz'de varmı bu büyüklükte ısparoz. Buralarda kalmadı artık da. Eğer varsa ilk fırsatta Karadeniz'de av yapmak isterim. Zira o büyüklükteki bir ısparozu inanın çupraya değişmem. Isparoz maksimum ne kadar büyüyor. Belki yazılmıştır ama araması zor geldi itiraf etmek gerekirse.

17. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Arkadaşın elindeki çapari, tahminim sim yerine tüy takılmış, bildiğimiz istavrit çaparisi. 10-11 numara iğne yapılmış olur. Böyle pek çok çapari almıştım, bir işe yaradıklarını söyleyemem. Tipik simli kadar iş yapmıyorlar. Bunlar şöyle 4(-) numara iğneden, bütün tüyle filan yapılmış olsalar belki lüfere, palamuta iş yapabilir..

Bu çapari istavritten başka her şeyi tutar yanlız. Dibe indirince iskorpit, mezgit, hani, kırlangıç.. Yüzeyden kefal... Tutar getirir ama adedi günde bir iki taneyi (mezgit hariç) pek geçmez..

18. Spider

Spider Mert Eren

Şimdi içim rahatladı Serdar Hocam ya.. Ben bir an için palamut çaparisi sanmıştım. Genelde istavrit için yeşil tonları ve floşlu olanı etkili diye bilirim.

Yine de çapari ile başlamak denizde daha iyi olur değil mi? hazır çapari kullanmak... Düğümleri de öğrenmesi gerekecek arkadaşımızın. Bu da
    zaman alacaktır. A harfinden başlanacaksa hazır takımlar ile biraz
    talim yapılabilir. Tabi tavsiyeleri alarak.

19. osman_53

osman_53

Favori Kamış:
    OLta
    en kolay kaşık herhalde onu alıcam herşeyi hazır

20. karayel

karayel Yakup ERDEM

Favori Kamış:
    şeytan otası
    En İyi Avı:
    Mesajda Yarım kg ve daha büyük ifadesi eşkina içindi, fakat ben 760 gramlık ıspari yakaladım, burada iri boy 300 gramın üzerinde olur, hani dişleri dökük türünden...
    Gelebilirseniz lütfen önümüzdki yaz gelin, hem dalıp ıspari okyanusu içinde yüzebileceğimiz hem de oltayla bol bol irilerini avlayabileceğimiz bir yere gideriz.