İğne Seçimi

Konu, 'İğneler' kısmında sgntch tarafından paylaşıldı.

1. sgntch

sgntch

Merhaba arkadaşlar.

Yazdığım bütün mesajlara "aranızda yeniyim" ilavesi yaptım. Bu mesajımada bu ilaveyi yapıp artık bunu hatırlatmayı bırakayım diyorum.

Arkadaşlar aranızda yeniyim derken hem amatör balıkçılık anlamında hemde forum üyeliği anlamında söylüyorum.

Ben Kuşadası/Davutlar sahilinde avlanıyorum. 3 haftalık tecrübelerime ve buradaki duayenlerin dediklerine bakılırsa buralarda balık çok az. Az da olsa bu keyfi yaşayalım diye bizde oltamızı atıyoruz.

Buralarda genellikle çipura,levrek ve mırmır oluyor. Levrek nadiren tutuluyor, çipura ve mırmırda genellikle küçük oluyor.

Esas konuya gelecek olursak ben 3 köstekli dip oltalarımda genellikle 1/0 veya 2/0 boylarında kısa palalı çapraz veya düz beyaz iğneler kullanıyorum. Bu iğneler büyük olmasına rağmen gün geliyor iğnedeki yemi 6-7 cm lik bir karagöz yavrusu, gün geliyor 10 cm lik bir mirmir yutuyor. Yani bu kadar küçük balıklar bu koca iğnelere yutulabilirken, forumdan takip ettiğim kadarıyla bazı arkadaşlar çok daha küçük iğnelerle çok daha büyük balıklar yakalayabiliyor. Bu işin sırrı nedir arkadaşlar bilgilerinizi paylaşırsanız ve genelde levrek, çipura ve mırmır balıklarına hangi boy ve tür iğneleri kullandığınızı yazarsanız çok müteşekkür olurum.

2. ZANDER

ZANDER

Favori Kamış:
    RON THOMSON HARD CORE ; Yayin icin ,Abu Garcia Cardinal 505 FR Freilauf Rolle Modell 2006 makina
    En İyi Avı:
    Sazan 17 kilo . Turna 11 kg 110 cm.
    Hosgeldin Erdem, insallah aradiklarini fazlasi ile burda bulucaksin.
    Iyi eglenceler ;) Igne konusuna ,konunun uzmanlari deginecektir.

3. master1973

master1973

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    1 kg levrek,800 gr çipura
    selam erdem,
    davutlar ve güzelçamlı sahilinden çok sık avlanıyorum..ben genelde mustad 1522 5 numara iğne kullanıyorum..ince ve keskin bir iğnedir..çok büyük balık geldiğinde açılma riski vardır..fakat 300-500 gr lık balıkları kolaylıkla yakalar..bence dene bu iğneleri..eğer amacın çipura gibi güçlü çeneli balık yakalamak ise,mustad 496 serisinden 2-3-4 numaralı iğnelerden dene..fakat davutlar sahilinde gündüz balık yakalaman gerçekten büyük şans olur..kendini gündüz boşa yorma..güneş battıktan sonra avlanmaya başla..iri mırmır ve çipura yakalayabilirsin..
    rastgelsin..

4. sgntch

sgntch

Hoşbulduk arkadaşlar. Cevaplarınız için teşekkür ederim.

Özgür Hocam Kuşadası/Davutlar kıyılarında nerelerde avlandığınıda söylermisin?

Ben genelde davutlar limanında avlanıyorum sabah 4-9 arası burada mırmır, çipura falan oluyor. 2-3 kez Güzelçamlı limanına gittim ama küçük bir mırmırdan başka birşey vurmadı.
    Bu arada meslektaşız. Eğer msn adresini özel mesaj ile yollayabilirsen iletişim kurabiliriz.

5. celen.mustaf

celen.mustaf

Favori Kamış:
    kamış el oltası
    En İyi Avı:
    akya+çipura,1400,1100gr
    önce hoşgeldiniz aramıza, sorunuzun cevabına gelince mustad 1522-6 nolu iğne sizin aradığınız olmalı. Oltanız neta olsun hoş ve sevgi dolu yaşayın:eek:

6. sgntch

sgntch

Teşekkür ederim arkadaşlar. Birşey daha sormak istiyorum canlı yem olarak teke takıyorum bazen ama yine 1 veya 1/0 numara iğneden kolaylıkla takılmadan söküyorlar yemi. Teke içinde yine 4-6 numara arası iğnelerimi tavsiye edersiniz yoksa daha özel bir seçim söz konusu olabilir mi?