iğne bağlama makinası

Konu, 'İğneler' kısmında burakeren tarafından paylaşıldı.

1. tomy77

tomy77

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    7 kg levrek
    kendim bağlarım makineye filan güven olmaz :):)

2. fup

fup

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    48 cm.Zargana tesadüfen:)
  3. tr16hunter

tr16hunter H.Cahit ÇİÇEK

Favori Kamış:
    Yasal olan tüm takımlar.
    En İyi Avı:
    sazan 5.300gr
    Acemiden kastım balıkçılığa yeni başlayan kardeşlerimizdi (işin acemisi olacakları zannı ile) ve ben hala işi bilenler için pratik olmaz diye düşünüyorum... ;)

Çantamda her zaman hazır alınmış takım olmasına rağmen kopan kösteği ve iğneyi çok kısa bir zamanda o anda ve o yerde kendim bağlarım. Hatta yanımda gelenlerinkini bile ama dediğin doğru belkide herkesin takım çantasında bir tane bulunmasında bir sakınca yok...;) :)

Takımlarım arasında yüzlerce iğne,çeşitli kalınlık ve mukavemette misina, çeşitli ağılıklarda kurşun ve bir balıkçıya olmazsa olmaz bir sürü (makine yağından, yedek kolundan hatta çeşitli hassaslık derecelerinde kamış uçları, iğne ipliğe kadar) malzeme mevcut. Haa bukadar detaylı malzeme stoğu herkeste olmayabilir veya ne gerek var diye düşünülebilir. Gerek oluyor, yeri ve zamanı geliyor hepsine ihtiyaç duyuluyor.Denizdesin veya gölde yada ırmakta takımı taktırıp koparttırdın.yanında bunlar olmazsa avı bırakıp malzeme aramayamı gideceksin? Havanın soğukluğu çok önemli değil soğuk havaya aldırış etmeden gidilen avlarda bu gibi durumlara her zaman hazırlıklı olunmalı. Balığa gidilmediği zamanlarda hem iğne bağlama hemde bedene köstek bağlama antremanları yapıp iğne bağlanmış köstekler hazırlayıp yedekleyebilirsiniz Hem böylece iğne ve köstek bağlama pratiğide geliştirilmiş olur. Evet iğne bağlama makineside olabilir takımların dahilinde, ama bu anlamda çokta gerekli değil bence ;)

Bedene köstek bağlamakta iğne bağlamak kadar basit ve kolay, biraz çalışarak
    kendi pratiğinizi geliştirebilirsiniz...:)

Son düzenleme: 6 Ocak 2008
  4. burakeren

burakeren ibrahim

Favori Kamış:
    Olta+Zıpkın daha yeni öğreniyoruz
    Çok haklısın arkadaşım biz iğne bağlamak zor demiyoruz. Sadece böyle bir makina satılıyormuş karaköyde bilen gören var mı diye sordum. Eğer ben bulursam bir tane alacağım.

5. Balikci34

Balikci34 selim

Favori Kamış:
    Sportex,Shimano
    Favori Makine:
    Shimano,Daiwa,Dam,Abu
    En İyi Avı:
    Turna
    Aslında 20 lik iğneye 0,09mm misinayı bağlamamış anlamaz bu aletin yararını,doğru balıkcı iğnesini kendi bağlamalı ama işin aslı başka,küçük iğnelere küçük çapta misina bağlamak o kadar kolay değil en azından gözleri sağlam olmayanlar için zor,ben uzun zamandır küçük iğneleri bu aletle bağlarım şayet hazır almamışsam..

6. burakeren

burakeren ibrahim

Favori Kamış:
    Bizde burada bulabilirsek 1 tane alacağız. Arkadaşlardan bilgi bekliyoruz belki bir arkadaşın yolu karaköye düşerde nerede satıldığı hakkında bize bilgi verir

7. istanbulteam

istanbulteam Alparslan Altan

Favori Kamış:
    Yasal olan tüm oltalar
    En İyi Avı:
    96 adet istavrit
    İbrahim ben bakarım bu cumartesi kısmet olursa balıktayım ben karaköyde avlanıyorum bulana kadar ararım :D :D

8. simendifer

simendifer Sennur

Ben biraz eski kafalıyım sanırım. İğneyi kendim bağlamazsam olmaz. Kışın parmaklarının ucunu hisetmezken o iğneyi bağlamaya çalışmanın bile ayrı bir keyfi var bence. Benden daha acemi olan arkadaşlar için işe yarayabilir elbette ama bunu kullandıkları sürece iğne bağlamayı öğrenebileceklerini sanmıyorum. Ayrıca Osman'a da katılıyorum. Makineye güvenmem, kendim daha sağlam bağlarım. :p

9. Aramis

Aramis

Yahu ne gereği var 0.50 ytl ye hazır bağlanmış çok güzel üçlü dip takımları satılıyor ister 8 numara ister 6 numara iğneli.Bursalı arkadaşlar şehreküstündeki balık malzemeleri satan yerden temin edebilirler.Ama tabiki de bu işin keyfi kendin bağlamaktır.(nacizhane kendi görüşüm)

10. burakeren

burakeren ibrahim

Favori Kamış:
    Herkesin fikrine saygı duyuyorum. Bu gün bir tane ebaydan sipariş verdim gelince göreceğiz işe yarayıp yaramadığını artık. İlgilenip zamanını ayırıp mesaj yazan bütün arkadaşlara tekrar çok teşekkür ederim.

11. KRAL_BALIKÇI

KRAL_BALIKÇI

12 No iğneye
    0.60 lık misineyi köstek olarak bağlayabilecekmisin.
    Sonucunu bekliyorum.

12. burakeren

burakeren ibrahim

Favori Kamış:
    Geldiği zaman deneyip size bilgi veririm.

13. Balikci34

Balikci34 selim

Favori Kamış:
    Sportex,Shimano
    Favori Makine:
    Shimano,Daiwa,Dam,Abu
    En İyi Avı:
    Turna
    İğne bağlamayı bilmek başka bir şey,bu makinayı kulanmak başka bir şey,yani şimdi bu makinayı alınca iğnelerin hepsini bu makina ile bağlarım denemez tabikide ama inanın 20 lik kancaya ufak çaplı misinayı kolay bağlamak zor bunun için soğuk filanda olması gerekmiyor evde sıcak bir ortamda bile zor,ben gözlük kulanmıyorum ama gözlerim yüzde yüz iyi diyemem bu gibi durumlarda yardımı çok oluyor,tabiki denizde bu kadar ufak iğne kulanmıyorsunuzdur tatlısuda bazı kişiler için(benim gibi)lazım olabilecek bir alet...

14. Balikci34

Balikci34 selim

Favori Kamış:
    Sportex,Shimano
    Favori Makine:
    Shimano,Daiwa,Dam,Abu
    En İyi Avı:
    Turna
    Bağlarsın hiç sorunda yapmaz,iğne büyürse belki sorun yaratır ama misina sorun yaratmaz....

15. lüfer_and_kofana

lüfer_and_kofana oğuz durmaz

Favori Kamış:
    lineaffe extreme 180 cast okuma salina 4,20
    Favori Makine:
    Epix pro 6500 - Vsystem6500- trio 40s
    En İyi Avı:
    1,15 ve 82 cm lik kofana
    yav bu alet çaparide bağlıyomu :D

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 8 Ocak 2008
  16. lüfer_and_kofana

lüfer_and_kofana oğuz durmaz

Favori Kamış:
    lineaffe extreme 180 cast okuma salina 4,20
    Favori Makine:
    Epix pro 6500 - Vsystem6500- trio 40s
    En İyi Avı:
    1,15 ve 82 cm lik kofana
    14 -16 no gümüş çaparisi yapıyorun 0,10 misina ama bu alete itiyacım olmaz o kadar zor değil bağlamak sadece iş olsun diye üretilmiş bi alet dere için ise zaten 14 veya 16 no iğne kulanacağınızı pek düşünmüyorum sazan o iğneyi ağzından çıkarması 5 saniye sürmez 14 ve 16 no lu iğneleri gümüş için kulanıyorum sırf zarganaya yem için kolay gelsin

KRAL_BALIKÇI´isimli üyeden Alıntı
    12 No iğneye
    0.60 lık misineyi köstek olarak bağlayabilecekmisin.
    Sonucunu bekliyorum.

varsayalım makina bağladı 0,60 lık misina 12 no iğneyi tutacakmı söylediğin şey imkansız makina bile bunu bağlayamaz çünki 12 no iğnenin palası 0,60 lık misinayı zor tutar bağlamaya gelince makinasız bile bağlarsın bu sorun olmaz sorun tutması oda tutması çok zor bide 0,60 köstek yapıp 12 no iğne ile ne tutmayı düşünüyorsun 0,60 dişli veya büyük balıklar için kulanılır kofana , torik , orkinos gibi vs.vs gibi onları yoksa 12 no iğne ile mi tutmayı düşünüyorsun tabi dayanırsa kopması saniye sürmez iğnenin

Son düzenleme: 8 Ocak 2008
  17. Balikci34

Balikci34 selim

Favori Kamış:
    Sportex,Shimano
    Favori Makine:
    Shimano,Daiwa,Dam,Abu
    En İyi Avı:
    Turna
    Yani ne diyeceğimi bilemiyorum,haklı olduğun yerler var yanlış olanlarda,doğru 12-14 no iğneye 0.60 lık misina olmaz ama öğle sağlam iğneler varki 12 no dediğin iğne bir çok büyük iğneden sağlam,makinaya gelince ben almıştım ilk aldığım zamanlarda bayağı iğne bağladım şimdi bir kenarda duruyor ama ne zaman çok küçük iğne bağlamaya kalksam bu aleti kulanıyorum,iğne bağlamayı bilmekle bu makinayı kulanmak ayrı şeyler,ben bir çok düğüm biliyorum ama hep aynı düğümü kulanırım,bilmek öğrenmek heves edenler alabilirler elbette bu aleti bunada kimse itiraz etmez zanedersem,çok gereklimi hayır değil ama dediğim gibi bir hevestir yada öğrenmek için alınmıştır saygı duymalı...

18. mallaca

mallaca Halil Barış Şengül

Favori Kamış:
    Makinalı kamış olta,her türlü el oltası,rapala
    En İyi Avı:
    Kiloluk mırmır,Kiloluk iskorpit
    Aslında her iki taraf da haklı bence:) Şahsi görüşüm ise şudur; İğnelerimi kendim bağlamayı tercih ederim.Fakat çok küçük iğnelerde veya gerekli ortamlarda kullanmakdan da kaçınmam.Alet çantasında zaten yok yok neredeyse bir de bu aletten olsun.

19. tr16hunter

tr16hunter H.Cahit ÇİÇEK

Favori Kamış:
    Yasal olan tüm takımlar.
    En İyi Avı:
    sazan 5.300gr
    Selim bey ister 60 ister 120'lik misina veya iğnenin büyüklüğü küçüklüğü pek farketmiyor benim için dedimya pratik geliştirmek lazım. Kendi tasarladığım bir çok alet edevat ile gayet güzel oluyor bu iş ne köstek kopuyor ne iğne kurtuluyor köstekten en basitinden yem tahtasının sapına açılacak çeşitli boylarda 2 - 3 yarık ve sabitleme pimi kalın misina, büyük iğne bağlarken mükemmel iş görüyor. İşte o dediğiniz yeni başlayanlardaki bir hevestir ( diğer balıkçılara baskın görünme çabası)yokmu insana olur olmaz bir sürü şey aldırıyor takım çantaları belki ilk hevesle kullanıp sonra bir köşeye atılan bir sürü gereksiz nesne ile doluyor. İnsan sonradan anlıyor ne kadar hata yaptığını ama almış bulunuyor birkere. Ben o alet için hala aynı fikirdeyim çokta gerekli değil. Sennur hanımında dediği gibi o alet el becerisini köreltir kullanılmasın demiyorum ama bu benim şahsi fikrim, benim için böyle...;) :)

Son düzenleme: 10 Ocak 2008
  20. burakeren

burakeren ibrahim

Favori Kamış:
    Ya arkadaşlar biz burada kimseye bu makinayı mutlaka alın demedik. Sadece böyle bir makina varmış karaköyde satılıyormuş yerini bilen varmı diye sorduk. Ama söylemediğinizi bırakmadınız. Olabilir herkes istediği şekilde iğnesini bağlayabilir. Benim dikkatimi çekti ve bir tane sipariş verdim. Ben elle bağlamaktan pek anlamadığım için böyle bir makina almaya karar verdim Bu bana daha pratik geldi. İyi veya kötü size göre faydasızda olsa bana göre faydalı bir alet. Lütfen ...