Içten Takma Ve Diştan Takma Motor Karşilaştirmalari

Konu, 'Tekne Donanımı ve Bakımı' kısmında dersimli tarafından paylaşıldı.

1. http://www.rotaboat.com/a_fisher.htm
    selamlar benim öğrenmek istediğim konu yukardaki linkte ki tekne için (İstanbulda kullanılacak) uygun motor hangisidir en az 30 bg lik bir motor olmalı tekne fazla suda kalmayacak denizde kullanıldıktan sonra aracımla taşınacak içten takma motorla dıştan takma motor arasındaki farklar nedir hangisi daha uzun ömürlü ve bakımı daha az dır hangisi daha az sorun çıkarır ve ben bu tekneyi boğazda kullanabilirmiyim birileri ayrıntılı bilgi verirse sevinirim şimdiden çok teşekkür ederim. saygılar

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 17 Mayıs 2010
  2. alpargun35

alpargun35 c.alp argun

Farkları şunlar , içten takmalar genelde dizel motorlar,dıştan takmalar ise benzinli, ve dıştan takmalar o kayıkta kullanlacak bir içten takmaya göre daha devirli makinalar , dolayısı ile ekonomik bir fark var.
    İkincisi, içten takmaların, sizinki gibi teknelerde yer kaplama durumu, (hoş, bazı kayıklarda,motor muhafazası, masa olarakta kullanılıyor).
    üçünçüsü, dıştan takmalar daha çevik ve sessiz. İçten takmalar daha ağır.

Motorun ömrüne ve sorum çıkarmasına gelince , bu sorunuzun cevabı ! , motorun markası, periyodik bakımları, kullanım saati (modeli) ve sizle alakalı . Tavsiye olarak , az bakımlı olması bakımından Evınrude E.TEC (iki zamanlı) veya yamaha F 40 veya Honda. Hayırlısı olsun.

Son düzenleme: 18 Mayıs 2010
  3. cevabınız için teşekkürler yaptığım araştırmaya göre kıçtan takmalılar 40 bg ve üstü sesiz ve seri olmalarına karşın tüketimleri fazlaymış içten takma yannmar için olumlu konuştular ve içten takmalrın daha uzun ömürlü servis bakımında daha rahat oldukları ve çok az yaktıklarını söylüyorlar ilginiz için teşekkürler

4. EmreT

EmreT Emre Toksöz

Motor

Merhaba
    Uzun zamandir foruma giremiyordum.
    Konuyu görünce uzun süre olsada birkaç şey yazmak istedim.
    Rota'nın Fisher 6,60 teknesi son zamanlarda benimde çok begendiğim bir tekne.Görebildiğim kadarı ile de İstanbulda da çokça kullanılıyor.
    Motor konusuna gelince Dıştan takma motorlar dışarıda olması sebebi ile yer açısından avantajlı.Motor,şanzıman,kuyruk vs. gibi ekipmanları bir arada tasarlanıp-imal edilmelerinden dolayı titreşim vs. gibi sorunlardan da uzak.Ama çoğunlukla benzinli olan bu motorlar yüksek yakıt tüketmekteler ve teknenin kıçında bir ağırlık olması sebebi ile kanaatimce teknenin dengesine olumsuz etki yapıyor.
    İçten takma motorlar ise içeride yer kaplıyor,Isı ve ses daha çok hissediliyor.Çoğunlukla dize olduklarından daha az yakıyorlar ama soğutma sistemleri birazcık dikkat istiyor.Ayrıca motor,şanzıman,şaft,pervane gibi ekipmanların iyi yapılmadığı uyumsuz olduğu (hepsinin bir arada sunan nanni,yanmar gibi alternatifler haric) için bazı devirlerde aşırı ses titreşim gibi sıkıntı yaratabiliyor.Ayrıca şafttan bir miktar su geleceğinden sintine işlerini ihmal etmemek gerekir sanırım.
    Ama mevcut kıçtan takma motorlu fiber teknemiz ile birkaç seferdir şiddetli olmasa da denize yakalandığım için tercihim içten takma bir motordan yana olucaktır.

Herkese rastgele
    EmreT

Son düzenleme: 5 Haziran 2010
  5. hidalgo

hidalgo mustafa yarapsanlı

En İyi Avı:
    15.600 gr levrek 29.500 gr orfoz

yanmar ve ya volvo penta gibi bir makine iş görür mesela ben çift silindir 18 hp volvo penta ile çok ii randıman alıyorum 6.60 teknede.41 cm pervane çeviriyor fakat şanzıman 3e 1.sonra dizel makinelerde tork olsun yolda bırakmaz dizel dizeldir. ve saatte 0.80 lt yakıt tüketiyor. tek sorun yedek parça çok pahalı.

6. onur1872

onur1872

volvo penta saatte 0.80 lt mazot tüketimi :S bence harika bir tüketim. dıştan takma 4 hp bukadar tüketir hatta dıştan takma 4 hp daha fazla tüketir.

0.80 litre yani 1 litre bile değil. eminmisiniz diye soracağım çekiniyorum. çünkü inanılmaz bir tüketim.

7. umooth

umooth umut

Favori Kamış:
    Silstar 300
    Favori Makine:
    Shakespeare Firebird
    En İyi Avı:
    Mahmuzlu Camgöz, 94cm
    Beğendiğiniz tekne benim de almak istediğim bir tekne. Şuan 4m fiberim ve 10hp 4 zamanlı honda motorum var. Onun tüketimi bile bana çok gelirken siz bu tekne için minimum 40hp bir dıştan takma kullanmanız gerekecek ve dizele göre oldukça fazla bir yakıt tüketecek.
    tavsiyem eğer ekonomik durumunuz iyi ise içten takma 27hp 3 silindirli bir YANMAR orginal marin motor kullanmanız. eğer iyi izolasyon ve kaliteli motor takozları kullanırsanız ses rahatsız etmez sizi. ortadaki motor kapağıda masa görevi göreceğinden oldukça kullanışlı olacaktır.
    yanmar motorlar kalitesini ispatlamış 1. sınıf motorlardır. evladiyelik olur..

8. muresli

muresli MISTAN BAYER

Selamun aleykum,
    Kiymetli arkadasim kusura bakmazsan bir benzetme yapacagim.Bu elma ile armut`un mukayesesi.Kullanma sahalari,sartlari,avantajlari tamamen degisik bir mukayese.Selamlar.

9. belekbeach

belekbeach süleyman

Favori Kamış:
    shımano catana dx,shımano hyperloop 30-50ıbs,remixon hurricane
    Favori Makine:
    Banax sx4000c,Spro Hardliner lcs1050,DAİWA Exceler 4000A HA,OKUMA Ceymar c-40,Daiwa Procaster 4000 A
    En İyi Avı:
    7.25 kg levrek,5.300 akya,2.7 kg yayın
    şuan teknemizde yaklaşık 1.5 yıl önce 11000 euro ya aldığımız volvo penta d2 55 motor kullanıyoruz sıfır aldık şuan yanılmıyorsam 1700 saate tekne paragate avcılıgı yapıyo günlük 7-8 saat gibi çalışma rutini var ve büyük bi kısmı rolantide tekne ahşap 12 metre günlük yakıt tüketimi 8 saat için 9-11 litre arası...

10. adventurer

adventurer umut yetişken

En İyi Avı:
    iki torba midye:)
    dıştan takma dizel alın, hem ekonomik olur, hemde yerden kazanırsınız.....montaj derdi falanda olmaz.....

11. utaci

utaci ozgur

5.75 fıber teknemde katana 10 hp ıcten takma var.
    ancak katana sonderece kotu bır motor.
    motoru degısııp 14 HP KUBOTA MARİN koymayı dusunuyorum

kubota motor ıcın bılgısı olan var mı
    tsk