Hazır Takımla Bu İş olmuyor :)

Konu, 'İğneler' kısmında fztyasin tarafından paylaşıldı.

1. fztyasin

fztyasin yasin özkan

Tüm forumdaşlara selamlar.

Spin takım kamış sahte derken ustalarımız sağolsun birşeyler öğrenip at-çek takımımı tamamladım.

Ben at-çek ile uğraşırken yemli takımlarımı suya bırakıp meraya göre çipura, mırmır veya karagöz avlama niyetindeyim. Daha önce malzemecilerden aldığım hazır 3 iğneli takımlarla bu iş olmayacak sanırım :)

Forumun neredeyse tamamını (en azından son 4-5 aydır yazılan konuların tamamını) okuyarak cahilliğimi bir nebze olsun azalttım. Bunun için tüm ustalara, paylaşımlarını esirgemeyen tüm dostlara tekrar teşekkürler.

Bir konuda daha tecrübelerinizden faydalanmak isterim;

Kendi iğnelerimi bağlayarak bir takım oluşturmak istiyorum, kafamdaki düşünce şu şekilde: Makinadan gelen misina + klipsli fırdöndü ardından farklı iki ya da üç boyda bağlanmış iğne ve kurşun, ya da gezer kurşun + farklı 2 yada 3 boy iğne.

Hedef balığım daha önce söylediğim gibi kıyıdan çipura, karagöz ve mırmır. Yem olarak madya, yengeç, boru kurdu ve sülünez kullanacağım.

Takımımı oluşturmak için hangi markanın kaç numaralı iğnelerini nasıl bir misinaya bağlamamı tavsiye edersiniz? Ya da tek takımda üç farklı boyda iğne kullanmam bir sakınca yaratır mı?

Birde çantamda tekne avları için (gopez, melanur, melinda, çipura vs.) kullanılmak üzere iğnelerle takımlar hazırlayacağım bu konuda da tavsiyelerinizi merak etmekteyim.

Av yeri olarak kıyıdan İzmir çevresi genelde hafif taşlık yerler, mırmır için kumluk plajlara gidiyorum.

Tavsiyeleriniz için şimdiden teşekkür ederim, bereketli avlar dilerim

2. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    FC misina kullan.

Bahsettiğin balıklar için, Chinu denen tipte iğneler en uygunudur. Delikli olması daha iyi netice verir.

3. fztyasin

fztyasin yasin özkan

Teşekkür ederim serdar hocam daiichi ve fudo veremixion markalarını chinu iğnelerini gördüm şimdi nette gezerken tavsiye edebileceğiniz bir marka var mı acaba bir de farklı boylarda 4-5 kutu almayı düşünüyorum hangi numaralarını tavsiye edersiniz?

4. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Hemen her kalbur üstü markanın chinu model iğnesi var.

Mustad derim, VMC derim en başta. Ardından Owner ve Daichi'yi eklerim.

Ama FUDO'da gayet iyi iş görür. Fark mikroskop altına koyunca belli oluyor ancak. Ben bunları lüfere filan kullanıyorum, gayet memnunum.

Numara olarak bir şey demek zor. Çünkü her marka farklı bir seri numara koyuyor. Teknik olarak bir baştan, bir ortadan bir öbür baştan seçimi iyi olur. Yani, bir paket 1 numara, 1 paket 5 numara, 1 paket 10 numara gibi.

Ha, mırmır, karagöz isimleri geçiyor, o zaman kırmızısını tercih etmen daha iyi olacaktır.

5. İnan01

İnan01 İnan Köse

Favori Kamış:
    Daiwa Crosscast 2.59 28-84 / Major Craft Skyroad 2.44 7-23
    Favori Makine:
    Shimano Twinpower HG 4000 / Shimano Stradic Ci4 3000
    En İyi Avı:
    Balık
  6. fztyasin

fztyasin yasin özkan

Anladım hocam çok teşekkür ederim ilginize. Demekki benim baktığım sitelerde yoktu bu markalar dediğiniz gibi yapıp baştan ortadan sondan kırmızı ve siyah almaya karar verdim.

7. fztyasin

fztyasin yasin özkan

8. İnan01

İnan01 İnan Köse

Favori Kamış:
    Daiwa Crosscast 2.59 28-84 / Major Craft Skyroad 2.44 7-23
    Favori Makine:
    Shimano Twinpower HG 4000 / Shimano Stradic Ci4 3000
    En İyi Avı:
    Balık
    İğne olarakta, porto chinu 3-4 no veya bulabilirsen matzuo 6 no tavsiye ederim :)

9. KANLIKAYA

KANLIKAYA Alper

Favori Kamış:
    D.A.M.
    Favori Makine:
    Okuma Safina SNa-25
    En İyi Avı:
    Yiyiciyim :)
    Yasin kardeşim ben de aynını yapıyorum. İğne olarak en iyileri

Mustad 505 http://www.spotbalik.com.tr/505-NPBR-IGNE-10lu-1-2-4-6-no,PR-32605.html

Mustad 496 http://www.spotbalik.com.tr/496-NPB-IGNE-10lu-1-2-4-6-no,PR-32604.html

Owner 50173 http://www.spotbalik.com.tr/50173-IGNE-NO1-12-arasi,PR-21851.html

Owner 50660 http://www.spotbalik.com.tr/50660-IGNE-NO1-30-arasi,PR-21859.html

Owner 50116 http://www.spotbalik.com.tr/50116-IGNE-NO10-50-arasi,PR-33480.html

Bi de şunu kullanıyorum Youvella 1364 http://www.spotbalik.com.tr/1364-Bronz-Kisa-Pala-Dovme-Igne-100lu-1-12no-arasi,PR-30310.html

NOT: BEN PALASI DELİKLİ ÇİPURA TÜRÜ İÇİN İĞNE ARIYORUM BİLEN VARSA YAZARSA SEVİNİRİM. TEŞEKKÜR EDERİM.

10. fztyasin

fztyasin yasin özkan

Alper abi teşekkür ederim bu mustadların tek kutuda tek numara mı var yoksa 10lu kutunun içinde farklı numaralar karışık mı? sipariş verirken numara mı vermemiz gerekiyor

11. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    FUDO CHINU W/RING
    FUDO ISEAMA W/RING
    SASAME ISEAMA RINGED

Küçük yem kullanacaksan, Sasame Iseama ringed bilhassa tavsiyemdir.

12. KANLIKAYA

KANLIKAYA Alper

Favori Kamış:
    D.A.M.
    Favori Makine:
    Okuma Safina SNa-25
    En İyi Avı:
    Yiyiciyim :)
    Tek kutu tek numara. Ben 1,2,4 numaralarını kullanıyorum en çok. skoylu abi önerilerin için teşekkür ederim.

13. fztyasin

fztyasin yasin özkan

iğnelere hemen hemen karar verdim mustadın büyklerinden 1-2 ve bir kutuda küçüklerinden alacağım bir de skoylu ustanın tavsiyesi olan chinu ve çipura iğnelerinden almaya karar verdim.

Başka bir sorum daha olacak elimde fc kaplama 0.30 misina var bununla beden yapmayı köstek kolları için de %100 fc 0.24 asso almayı düşünüyorum sizce uygun mudur? Yoksa köstek bedenlerini de mi %100 fc ile yapmalıyım? Bir de düşündüğüm kalınlıklar sizce uygun mu kıyıdan çipua karagöz mırmır avlamak için?

Cevaplayan ustalara şimdiden teşekkürler.

14. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    %100 FC, FC misinadır. Diğerleri FC misina değildir. Bu açık ve net sanırım.

FC misina, nazlı balığı yakalamak için gereklidir. Zayıftır filan ama, balığı bulur getirir, yakalatır. Takımların FC ile yapılması, fark yaratır, çok ciddi fark.

FC ile alakalı düğümleme vs. ipuçları var sitede bir yerlerde. Bizzat ben yazdım, oradan biliyorum. Araştırıp okumanda fayda var öncelikle

15. orhan kucukbicmen

orhan kucukbicmen Orhan Kucukbicmen

Favori Kamış:
    El ile balık avlarım, bu şekilde avlandığım için çok mutluyum.
    Favori Makine:
    penn
    En İyi Avı:
    32 kilo Akdeniz kılıcı.

Serdar kardeşime katılıyorum, kıyılarda 10 metre derinliğe kadar ben de FC misina diyorum ama derinlerde 80 90 metrelerde o karanlıklarda FC misinanın çok istisna bir faydası olacağını artık düşünmüyorum, ince ama çok sağlam 030 asso 035 asso dünyayı çeker.:) :) :)

16. fztyasin

fztyasin yasin özkan

Serdar hocam ve Orhan üstadlarım ilginiz için çok teşekkür ederim. Zahmet olmazsa diğer soruma da cevap verebilir misiniz acaba? Beden için 0.30 köstek kolları için 0.24 fc uygunmudur? Ya da beden ve kösteğin ikisini de 0.30 ya da 0.35 yapsam kalınlıkları aynı olsa oltamın avcılığını azaltır mı acaba?

Serdar hocam söylediğiniz konuyu şu anda aramaya başlıyorum ayrıca teşekkür ederim

17. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    İnce takım her zaman, hangi misina ile yaparsan yap, avcı takımdır.

Yani mümkün olan en ince takımı yapmak asli amaçtır.

80m derinde FC'nin FC özellikleri pek işe yaramayabilir ama gam yapmama vs. özellikleri faydalı olabilir.

Takımları FC ile yapmaya alışırsan, emin ol ":Ustma balık nasıl, nerde vs." diye etrafında dolananlar çoğalacaktır. Ama kendini iyi hissetmen için, ince takım, ince takım ve gene ince takım.

Bugün balığa gitmedim, kafam pek yerinde değil. O yüzden teferruata girmekten kaçıyorum ama, şundan emin ol. FC ve ince takım, avcı takım ve avcının gülen yüzü demektir.

18. fztyasin

fztyasin yasin özkan

Teşekkür ederim serdar hocam yanıtınız için. Yarım saattir düğümler konusunda yazdıklarınızı okumaktayım orada bahsettiğiniz püf noktalar çok işimize yarayacaktır. Oradaki bilgi paylaşımınız için ayrıca teşekkürler