Hamsi mi sardalya mı?

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı' kısmında asduskun tarafından paylaşıldı.

1. asduskun

asduskun Deniz

Merhaba arkadaşlar çupra avı icin bugun sardalya aldım ama açıkçası balıkçı bana sardalya diye hamsi verdi diye şüpheleniyorum. Hamsiyse bu aldığım balık yine de çupra avında ise yarar mı

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

2. Can Kurtul

Can Kurtul Can

Favori Kamış:
    Lineaffe Pasific Cast Double Action Okuma vsystem 1.80 lrf Gforce 2.70 7-35 okuma vsystem 2.70 10-40
    Favori Makine:
    Okuma Trio Rex Salt FD-60 Shimano ax 4000 Shimano catana 2500fc
    En İyi Avı:
    1.100 gr mırmır Lüferr
    Bence fileto çıkarıp takarsanız pek bir şey fark etmez. Sardalya sadece kokuyu ve yağı daha uzun mesafeye yayarak çevredeki balikların ilgisini daha çabuk çekebilir

3. asduskun

asduskun Deniz

Teşekkür ederim bi de şöyle bi sorum olacak bi yerde okuduğum bilgiye gore surf kamista 0.25 yada 0.27 misina kullanın diyor bu ana misina boyu mu beden mi ? bende lineaneffe slim surf 4.20 kamis ve ecusima 8000 makine ve örgü misina var bu şekilde verim alamam mı orgu misinayla ? bilmiyorum misinadan mı iki uc haftadır karşıyaka ve pasaporta gidiyorum bu kamışla hiçbişey alamıyorum daha doğrusu vuruşlari hissedemiyorum galiba ama kardesim A101 den aldığı dandik kamışla surekli tutuyor bana bi oneriniz var mı ?

4. Can Kurtul

Can Kurtul Can

Favori Kamış:
    Lineaffe Pasific Cast Double Action Okuma vsystem 1.80 lrf Gforce 2.70 7-35 okuma vsystem 2.70 10-40
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    1.100 gr mırmır Lüferr
    Surf kamışınızın atar aralığını yazarsanız daha rahat yorum yapabilirim. Ben sizin yerinizde olsam körfezde ip misina kullanmam birçok bölge kayalık ip misinaya yazık olur. Makineye sarmak içinse atacağınız kurşun ağırlığına göre mono misinalardan kaliteli olanlardan 50-80 gr için 0.25 ideal iken 100-125 gr (uzak atmak içinse) 0.28 surf misinalardan öneririm. Yapacağınız beden ise makinada 0.25 kullanıyorsanız 0.25-0.22 arası 0.28 lik mono kullanacaksanız takımı 0.25 lik misinadan yapabilirsiniz. Ayrıca o dandik kamışlarla daha fazla balık tutulmasının tek sebebi o tutulan balikların haddinden fazla ufak ve o kamısın aşırı hassas olmasindan kaynaklı yani şöyle söyleyeyim o kamış parmak kadar ısparozu porsiyonluk çupra oltaya vurmuş gibi aksiyon veriyordur ve biraz da sizin el yordamınız hissiyatınız önemli.

5. asduskun

asduskun Deniz

Doğru o kamışla hep küçük balıklar geliyo. Kamisim da bu http://www.spotbalik.com.tr/Lineaeffe-Aquarex-Slim-420cm-250gr-Surf-Olta-Kamisi,PR-36620.html
    Bu kamışa göre bana bişey onerirseniz onu yapayım ama ip misinayi kullanma derseniz nasıl geri sokcem başka bişeye sarmak gerekecek heralde.

İkinci sorum 1.85 boyunda hafif atarli sanırım tam bilmiyorum Shakespeare ugly stik kamisim ve e-z cast makinesi var spin mi oluyor bu?

Üçüncü sorum bedendeki misina neden ana misinadan daha ince oluyor?

Son düzenleme: 13 Ağustos 2017
  6. asduskun

asduskun Deniz

Ve ben bu kamışta hazır aldığım çupra takımını ve 100-150 gr kurşun kullandım bu arada

7. Can Kurtul

Can Kurtul Can

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    1.100 gr mırmır Lüferr
    Aslında ip misinayı kullanma veya kullanmama sizin kararınızda olan bir durum. Ama ip misinayı "dogru şekilde" kullanabilmek için makinenin önemi çok büyük ip misina yemli avlarda balığı ürkütebilir eğer önüne şok yapmazsanız veya av ortasında düğüm olup bütün avınızı da mahvedebilir. Kayalara sürterse yıpranıp çabuk kopabilir ama eliniz yatkın ise ekipmanınız uygun isr ve tecrübeliyseniz ip misinanın vereceği konfor ve zevk başkadır. Tasmalama konusunda ve hissiyat konusunda cok yardımcı olur mesela. Çok abanmadan 70-90 metreye yemli takımı gönderebilirsiniz. Bu da size hassas/oltadan kolay dökülen yemleri (mamun gibi) takımla beraber uzağa atmanızı sağlar. Elinizdeki ipin kalınlığını yazmamışsınız fakat ben makinenizin de uygun olduğunu varsayarak eğer kullanmak isterseniz yemlide 0.14-0.12 lik bir ip misina önüne de 0.33-0.30 luk bir fcarbon misina öneririm.
    2. Sorunuza ise cevap veremeyeceğim çünkü kamısınızın atar degerini bilmiyorum siz kamısı incelerseniz veya modelini internette aratırsaniz sorunuzun cevabını bulabilirsiniz.
    3. Sorunuzun cevabı ise avlanacağınız bölge kayalik ise ve ilişken bol ise mecburen takıldığı zaman takımdan kopabilecek bir takım ayarlamanız ićindi böylece makinedeki misinadan gitmez olta takılırsa.

8. asduskun

asduskun Deniz

[QUOTE="Can Kurtul, post: 1247560, member: 50147" eğer kullanmak isterseniz yemlide 0.14-0.12 lik bir ip misina önüne de 0.33-0.30 luk bir fcarbon misina öneririm.
    .[/QUOTE]

Burayi tam anlamadım 0.14 luk ana misina 0.33 luk kısım beden olarak mı tam tersi sanki?

9. asduskun

asduskun Deniz

Pardon alıntı yapmadan sordum ama sorumu bir üstteki mesajda yazdım

10. Can Kurtul

Can Kurtul Can

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    1.100 gr mırmır Lüferr
    Burayi tam anlamadım 0.14 luk ana misina 0.33 luk kısım beden olarak mı tam tersi sanki?

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi[/QUOTE]

0.14 lük ip misinayı makimeye sararsınız sonra önüne kamış boyunun iki katı kadar uzunlukta öncü/lider/leader misina olarak fcarbon 0.30/0.33 lük bir misinayi uygun düğümle 10 mt ye yakın daha ilave edersiniz klipse kadar takım böyle bundan sonrasına ise bildiğimiz artık mono mu fc misina mı neyden yapıyorsanız/satın alıyorsaniz yemli takımı ilave edersiniz. :)

hsn bunu beğendi.
  11. asduskun

asduskun Deniz

0.14 lük ip misinayı makimeye sararsınız sonra önüne kamış boyunun iki katı kadar uzunlukta öncü/lider/leader misina olarak fcarbon 0.30/0.33 lük bir misinayi uygun düğümle 10 mt ye yakın daha ilave edersiniz klipse kadar takım böyle bundan sonrasına ise bildiğimiz artık mono mu fc misina mı neyden yapıyorsanız/satın alıyorsaniz yemli takımı ilave edersiniz. :)[/QUOTE]

Şimdi anladım çok teşekkür ederim bunu uygulayinca sonucu bildiririm :) yalnız ben bu aralar büyük balık alanı görmedim İzmir Körfez den zamanı değil mi henüz bi de bu takım beklemeli surf takımı oluyor değil mi

12. Can Kurtul

Can Kurtul Can

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    1.100 gr mırmır Lüferr
    Şimdi anladım çok teşekkür ederim bunu uygulayinca sonucu bildiririm :) yalnız ben bu aralar büyük balık alanı görmedim İzmir Körfez den zamanı değil mi henüz bi de bu takım beklemeli surf takımı oluyor değil mi

Benim bildiğim genel olarak eylüle doğru iri balık körfeze giriyor. Ve av vermeye başlıyor

13. asduskun

asduskun Deniz

Benim bildiğim genel olarak eylüle doğru iri balık körfeze giriyor. Ve av vermeye başlıyor[/QUOTE]

Teşekkür ederim Son sorum olacak leader in önünde kaclik misina kullancam? Kendim hazirlicam da. Yani kalınlığı leader a göre mi hazırlamak lazım ana misinaya göre mi?

2-Bi de tekrar sorayım bu surf takımı oluyor değil mi her ne kadar ana misina ince olsa da

3 kullandığım kurşun ağırlığı vuruşlari hissetmemi engeller mi? Ben 100-150 kullanıyorum da

14. Can Kurtul

Can Kurtul Can

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    1.100 gr mırmır Lüferr
    Teşekkür ederim Son sorum olacak leader in önünde kaclik misina kullancam? Kendim hazirlicam da. Yani kalınlığı leader a göre mi hazırlamak lazım ana misinaya göre mi?

2-Bi de tekrar sorayım bu surf takımı oluyor değil mi her ne kadar ana misina ince olsa da

3 kullandığım kurşun ağırlığı vuruşlari hissetmemi engeller mi? Ben 100-150 kullanıyorum da

Takımı normal 0.26-0.30luk misina dan yemli takımı yapabilirsiniz. Bu takımı da fc misinadan yaparsanız avcılık artacaktır. Vuruşları hissetme konusunda ise ip misina sararsanız makinaya vuruşları çok net hissedersiniz. Monofilament misina ile de ben lidaki /mırmır vuruşlarıni cok rahat hissediyordum. Surf takımı konusunda sizin atacaģınız ağırlığa gore yemlik takımın misinasıni kalınlaştırırsınız.

15. asduskun

asduskun Deniz

Takımı normal 0.26-0.30luk misina dan yemli takımı yapabilirsiniz. Bu takımı da fc misinadan yaparsanız avcılık artacaktır. Vuruşları hissetme konusunda ise ip misina sararsanız makinaya vuruşları çok net hissedersiniz. Monofilament misina ile de ben lidaki /mırmır vuruşlarıni cok rahat hissediyordum. Surf takımı konusunda sizin atacaģınız ağırlığa gore yemlik takımın misinasıni kalınlaştırırsınız.[/QUOTE]

Teşekkürler sabırlı cevaplarınız için :)

Can Kurtul bunu beğendi.
  16. Can Kurtul

Can Kurtul Can

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    1.100 gr mırmır Lüferr
    Teşekkürler sabırlı cevaplarınız için :)

Ne demek yardımci olduysam ne mutlu

17. canergkts

canergkts Caner

Öncelikle merhabalar. Konunun üzerinden baya bir süre geçmiş ama benzer bir durum başka arkadaşların başına gelirse bilgilensinler...

Küçük sardalyalara papalina adı verilmektedir. Papalina, yenirken kılçık ayıklanmaz. Normal boyda olan sardalya 20 cm civarındadır. Okyanuslarda ise 30 cm kadar büyüklerine rastlanır. En büyük sardalyaya ise tırsi adı verilir. Tırsilerde çok fazla kılçık olduğu için pek tercih edilmez.

Yuvarlak bir görünüme sahip olan sardalya, yanlarından basıktır. Yeşilimtırak renkli olup mavi beneklere sahiptir. Gövdesinin alt kısmı ise gümüş rengidir. Vücudunu saran pullar oldukça kolay dökülebilmektedir. Beyaz, gri gümüş pulları sardalyanın besili olup olmaması hakkında fikir verir.

Sardalya hakkında detaylı ve geniş bilgiye bu linkten erişebilirsiniz: https://bilgihanem.com/

Yani hamsiden farklı bir balık olarak karşımıza çıkıyor zaten dış pul renginden bile anlaşılır bu. Bir daha böyle işlerde dikkat etmeniz için ufak bir öneri vereyim. Yabancıların bu tarz uygulamaları var telefonlar için. Balığın fotoğrafını anlık olarak çekiyorsunuz ve uygulama balığı ayırt ediyor rehberinden. Tam olarak hangi uygulama bilmiyorum ama varmış :D