Günün Kahramanı Helios Chubby

Konu, 'İç sularımızdan (Tatlısu) Güncel Av Raporları' kısmında Senol_Temur tarafından paylaşıldı.

Etiketler:
  1. Senol_Temur

Senol_Temur Senol

Favori Kamış:
    Shimano Alivio CX 240 Medium Light
    Favori Makine:
    Shimano Exage 3000SRC
    En İyi Avı:
    Sudak 59 cm - Turna 86 cm
    Kısa bir ara verdikten sonra yeniden sizlerle bir av raporu paylaşayım . Arada sırada gidip ufak tefek takıldıklarım oldu ama rapor değeri yoktu . Dün akşam işten sonra avlağa gidip biraz takılayım dedim . Birde balıkçıdan mor renkli degişik tip 2 slikon almıştım . Helius Chubby ve Keitech Little Spider bunları denemek istiyordum keza Rusya ve Ukrayna sularında çok iyi iş yapıyor .

Avlağa varıp botu hazırlamaya başladım bu sefer yanımda 2 takım vardı birisi slion için eski kamışım Shimano DX240 ve Exage Serisi Makine diğeride yine sert sahteler için Savage Gear Bushcwacker Kamış , Shimano Exage Makine kombinasyonu . Diğer avlarımdan farklı olarak slikon için daha yumuşak ve esnek bir kamış kullanmam lazımdı ayrıca bundan sonra çelik tel değil 0.50 ye yakın hazır satılan fluo carbon leader kullanıyorum ve de çok etkisi olduğunu düşünüyorum .

Suya inip Keitech Little Spider Offset iğne ile 5 gr ağırlıkla denemeye başladım ufak ufak levrekler sürekli vurdu ama hiç birisi alamadı nedense bayağı bir denedim . Daha sonra Jig Head ile denemeye karar verdim ondan da bir sonuç çıkmayınca belli bir süre sonra Helios Chubby denemeye karar verdim slikona çiftli iğne takmıştım kanat gibi iki yanında . Nilüferle kamışların arasına paralel ilk atışı yapıp kamış hareketi ile sektiretek getirmeye başladım bir iki üç derken bir anda deli gibi bir turna yapıştı . Sağ sol derken bir yere takmadan balığı kepçeleyip aldım . İçimden arkadaş bu slikonda mi bir şey var yoksa şans mı dedim ama yine aynı slikonla devam etmeye karar verdim .

Suyun değişik bölgelerine gittim yine uzak bir atışta 30 metreye uzaklıkta sert bir vuruş ve 2. turna geldi yine aynı slikona . Artık kararı vermiştim bu slikon güneşli havada gerçekten iş yapıyor diye . Aradan bir 20 dk geçti geçmedi uzak bir atışın birinde yine bir turna aldım . Arada iri bir levrekte atak yaptı ama dudaktan takılmıştı sanırım tam botun dibinde gördüm sonra kurtuldu gitti . Güneş artık çökmeye başlarken slikonu bıraktım Mepps kaşıkla at çeke devam su üstüde hareketlenmişti . Ufak bir levrek atladı suya gönderdim daha sonra devam ve bir anda sinek ile mucadele için durup çektigim bir anda turna yapıştı botun kenarına kadar getirip biraz eglendim aslında amacım bırakmatı ama igne cok kotu girmişti cıkarırken bayagi bir kötü oldu ondan almak zorunda kaldım . Totalde 5 Turna yakaladım birisini geri bıraktım 4 tanesini aldım . Bu senenin en güzel avıydı diyebilirim sadece kameranın sarjı olmadığı için vuruş anlarını video çekemedim umarı fotolar ve telefonla çektiğim videolar biraz olsun mutlu eder :) .

Av Yeri : Akmola - Kazakistan
    Kamış : Savage Gear Bushwhacker 10-50 gr - Shimano DX240 5-21 gr
    Makina : Shimano Exage 3000SRC - Shimano Exage 3000
    Misina : 0.19 Power Pro Örgü
    Stil : Spining
    Hava Durumu : Açık
    Saat : 19.00 - 21.30
    Tarih : 27 Haziran 2017
    Hedef Balıklar : Turna , Levrek

Günün Kahramanı Bu Slikon :)

Son düzenleme: 28 Haziran 2017
    cypqo bunu beğendi.
  2. AhmetKurt29

AhmetKurt29 Ahmet Kurt

Favori Kamış:
    Okuma V System 210 cm spin kamış(atarı 5-20 gr)
    Favori Makine:
    Okuma Avenger AV-30 b
    En İyi Avı:
    42 cm Gökala, 33 cm K.Benekli Alabalık, 33 cm İsrail Sazanı, 18 cm Tatlısu Levreği, 15 cm Şiraz
    Mükemmel bir av olmuş. Hele sağdakiler hem iri hemde bayağı tombullar maşallah :) Bu 0.50 mm lik misinayı herhangi bir turna nın koparma şansı var mıdır abi? Ayrıca çelik tel yerine bunu kullanmanda ki amaç balığın çelik tel varken yeme saldırmakta tereddüt etmesi mi?

3. Senol_Temur

Senol_Temur Senol

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Shimano Exage 3000SRC
    En İyi Avı:
    Sağol Ahmet FluoCarbo kullanma sebebi balığın ipi görüp ürkmemesi için illa ki kesme ihitmali var ama bu misina mono olanlara göre daha sağlam . Bugüne kadar Fluocarbon leader kullandığımda hiç kesmedi ama ip te sahteyi alıp gitti :)

4. balli

balli m.nuri akkaya

Favori Kamış:
    D.A.M Telespin 3 mt. 10/30gr.
    Favori Makine:
    Shimano Hyperloop 4000 RB
    En İyi Avı:
    11,7 Kg. Aynalı sazan
    Harika turnalar göz zevkimiz oldu, tebrik ederim sevgili Şenol. Fotoğraflar da müthiş.
    Oltanın ucunda alabalık görmek istiyoruz artık.:)

5. Senol_Temur

Senol_Temur Senol

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Shimano Exage 3000SRC
    En İyi Avı:
    Teşekkürler Nuri abi bakalım nasip alabalık olan bir yere yolum düşerse oda olur :) .

6. volex21

volex21 Volkan

Favori Kamış:
    Okuma V System 2.40 Lineaeffe Spirit Surf 3.90 (fiyat performans 9/10)
    Favori Makine:
    Spro Red Arc 20'lik (Fiyat/Performans : 8/10)
    En İyi Avı:
    Levrek (57 cm - 2.100 gr ) Sargoz (700 GR kadar) Palamut (40 cm üzeri), Lüfer 40 cm, Çipura 950 gr
    Tebrikler Şenol, gene çok güzel fotoğraflar. Nicesine rastgelsin.

7. Senol_Temur

Senol_Temur Senol

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Shimano Exage 3000SRC
    En İyi Avı:
    Teşekkür ederim :)