Fly için Görsel Kaynak?

Konu, 'Fly Fishing, Uçurma Balıkçılığı' kısmında Akarcı tarafından paylaşıldı.

1. Akarcı

Akarcı Şükrü

Favori Kamış:
    Okuma V System 2.70
    En İyi Avı:
    Daha kiloyu göremedi
    Merhabalar,

Bir süredir uçurma balıkçılığı hakkında bilgi edinmeye çalışıyorum.Forumdan Tarık beyin ve diğer arkadaşların faydalı paylaşımlarını tek tek okudum.
    İnternette çeşitli videolar izliyorum.Ancak neredeyse tamamı yabancı dilde.Türkçe bir eğitim veya en azından temel bilgileri verecek bir video v.s. bulamadım.
    Genelde atış teknikleri üzerine birkaç video var, ancak ben daha işin teorisine bile tam olarak vakıf olamadım.
    Okuyarak kafamda bir türlü bu disiplinin donanımsal mantığını oturtamadığım için pratiğede geçemiyorum.Kamış,ip,misina,makara,fly kombinasyonu nasıl olur, bir fly takım nasıl hazırlanır bir türlü çözemedim.Yabancı dilde birçok kaynak var, ancak mesela izlerken "acaba neden onu öyle yaptı" soruları cevapsız kalıyor.Muhtemelen adam neden onu öyle yaptığını anlatıyordur kendi dilinde.Amacım işin kolayına kaçmak değil, sadece önce bu disiplinin nasıl işlediğini, teknik kısmını teoridede olsa öğrenmek.

Yada bir başlangıç seti alıp kervan yolda dizilir misali olayları akışına mı bırakmalıyım?

Mesela;

KAMIŞ

MAKARA

VEYA KOMPLE SET OLARAK

-Örnek vermek gerekirse bu takımla hem Türkiye akarsularında hem de gölde av mümkün mü?

-Akarsu ve göl için iki farklı takım olmazsa olmaz mı?

Bunun gibi birçok soru var kafamda.Yardımlarınızı rica ediyorum.

2. asenol

asenol ahmet şenol

Favori Kamış:
    fly
    Favori Makine:
    fly
    Öncelikle kolay gelsin diyorum.. Şunu da belirtmek isterim ki BEN KESİNLİKLE UZMAN FALAN DEĞİLİM..

Başlangıçta çok karmaşık ve karışık gibi görünse de işin içine girdikçe çok keyifli bir avlanma disiplini. Sorunuza cevaben alacağınız fly seti avlayacağınız balığa uygun olmalıdır. Mesela ben kasna ve alabalık avlamak için başladım diyebilirim. Bu avlar içinde 5-6 wt lik bir set aldım. Ama turna avlamak istersem 7-8 wtlik bir fly seti almam gerekiyor. Şu an için düşünmüyorum ileride belki..

Yem konusuna gelirsek, Tarık ağabeyinde dediği gibi kendini ispatlamış ve bilinen örneklerle işe başladım. Kasna avlarında da bir nebze başarı sağladım.

Fly atışlarda başlangıçta roll cast dedikleri atışı öneriyorlar. Videoları izleyip bu atışı Pratik yaparak kendini geliştirebilirsin.

Başlangıçta çok sıkıldım, atışta başarı sağlayamadım, leader misinamı devamlı düğüm yaptım, istediğim yere atamadım, yemleri saga sola ağaçlara taktım ve dedim ki keşke başlamasaydım.

Sonra gelişmeye başladıkça taşlar yerine oturuyor ve inanılmaz haz almaya başlıyorsun.

Birol ağabeyinde dediği gibi daha once balık tutmadığını zannedeceksin.

Sorularını elimden geldiğince cevaplarım, tekrar kolay gelsin.

3. Akarcı

Akarcı Şükrü

Favori Kamış:
    Okuma V System 2.70
    En İyi Avı:
    Daha kiloyu göremedi
    Teşekkür ederim.

Ben de ilk etapta kasna , alabalık ile başlamak istiyorum.Tabi becerebilirsem.
    Şu anda ilk sıkıntım bir fly oltasını atışa hazır hale getirmek.
    Çünkü malzemeyi tanımıyorum.Özellikle ip-misina grubu kafamı iyice karıştırdı.
    Şu olta hazırlama işini bir kavrayabilirsem daha sonra alıştırmalara geçeceğim.Kafaya koydum, yapacağım bu işi.
    İlk etapta işin dezavantajı Türkiye'de yeni yeni yaygınlaşan bir disiplin olduğu için işi kavramakta sıkıntı oluyor.

4. asenol

asenol ahmet şenol

Favori Kamış:
    fly
    Favori Makine:
    fly
    Başlangıçta ben ucuz olan (80 tl civarı) takım almıştım. Şu anda ortalama 250 tl civarında bir takım hazırladım. Hazır set aldım yani.. Kamış makine ve fly ipinin aynı Numara olması gerekiyor. 6 wt kamışa 6 wt makina ve 6 wt ip gibi..

Alacağın ip float yani yüzen ip olması başlangıçta iyi olur. 6 wtlik ip olması kamış ve makinanında aynı numarada olması işini çözer..

İpin en önüne de leader yani öncü misina bağlamak gerekiyor. Bu leaderlar konig şekilde kalından inceye doğru imal edilmiştir. Alabalık için 5x.. kasna içinde 4x öneriyorlar. 5x takribi 0,16 misinaya
    4x de 0.18 misinaya tekabül ediyor.. Artık kararını sen verirsin.

Komple set olan ve ilk mesajında paylaştığın abu Garcia takımı kullanıyorum. Memnunum şimdilik. Gönül ister ki 600 700 dolarlık dünyaca ünlü markaları kullanalım ama maalesef epey pahalı benim için.

5. Akarcı

Akarcı Şükrü

Favori Kamış:
    Okuma V System 2.70
    En İyi Avı:
    Daha kiloyu göremedi

Peki, yukarıdaki resimde sanırım 3 farklı ip/misina var.Backing,line ve leader diyor.
    İl başta dediğin gibi sadece yüzen fly ipi ve leader sarmak yeterli olur mu?

Seni de çok meşgul ediyorum kusura bakma artık :)

6. asenol

asenol ahmet şenol

Favori Kamış:
    fly
    Favori Makine:
    fly
    Bana sorarsan abu Garcia takımı al ve ayrı ayrı uğraşma.. Bu takımın içinde herşey mevcut. Backing, line ve leader makinaya sarılı şekilde alıyorsun...

Zaten atışları yaparken fly line kullanıyorsun.. Fly line ağırlığıyla yemi fırlatmış oluyorsun..

7. vurgun-01

vurgun-01 Mustafa Can

Favori Kamış:
    Shimano catana 2,70
    Favori Makine:
    Shimano Nexave 2500 FC
    En İyi Avı:
    7.000 sazan - 2.785 Sudak - 1.370 Akbalık - 3.100 Turna
    Ahmet seni yakalamışken bir soruda ben sorayım.:)
    Bu fly olayı derin suda iş yapıyor mu? Yoksa sadece sığ su da mı çalışıyor?

8. asenol

asenol ahmet şenol

Favori Kamış:
    fly
    Favori Makine:
    fly
    Hiç tecrübem yok ama bildiğim kadarıyla derin su için batan fly line kullanmak gerekiyor ve balığa uygun yem.. Sudak için dersen batan fly line ve sudağa uygun fly imitasyonları denenebilir..

Ama dediğim gibi tecrübem yok bu konuda :)

9. Akarcı

Akarcı Şükrü

Favori Kamış:
    Okuma V System 2.70
    En İyi Avı:
    Daha kiloyu göremedi
    Bende bu takımdan yana düşünüyordum.
    Önce bir takımı alayım madem, bir inceleyeyim.
    Teşekkür ederim.

10. asenol

asenol ahmet şenol

Favori Kamış:
    fly
    Favori Makine:
    fly
    :) :) Haydi kolay gelsin...

11. Altay Fly

Altay Fly Altay DİNÇER

Backingle ilgili

Backing denilen sadece diğer normal fly ipine ektir, yani çok büyük balık çıkartır ancak o backing denen ipi. Mecbur değilsin yani. Umarım öyle bir balık rast gelir :)

12. Altay Fly

Altay Fly Altay DİNÇER

Derin suda iş yapar abi, kullandığın ipe göre değişiyor.
    Üste kalan ipler var ==> Genelde az sulu olan yerlerde, yada balığın suyun üst kısmında kalan zamanlar. Kuru sineklerle onunla avlanır yani kara böcekleri

Orta suda Kalanı var
    Ve tamamen dipe batanı var. ==-> Bu diğer ikisi ise su böcekleri için kullanılır veya "streamer" ler içim. Streamer dediğim ufak balığa benzer

Umarım yardımcı oldum

13. suplilumas

suplilumas Ömer

Favori Kamış:
    Sage Z-AXIS 690-4
    Favori Makine:
    Sage 4660
    @Akarcı
    Sırası ile gidersek basit şekilde şöyle anlatılabilir.
    Kamış ve makara.
    Fly kamışları casting yöntemine göre ve avlanacağın suya göre değişik modellerde üretilirler. İki ana grub olarak duble hand (çift el) ve single hand (tek el) kamışlar ayrılır. Çift el kamışlar daha uzun olur ve spey casting için uygundurlar. Tek el kamışlar ise herkesin flyfishing denildiğinde ilk aklına gelen kafa üzerinde line ileri geri sallayarak yapılan atış şekli ve diğer castingler için uygundur. Kamışlar line 3- 4- 5 - 6 gibi numaralandırılırlar. En küçük numara en kısa ve hafif kamış demektir. Kamış avlanılacak alan, su ve balığın özelliğine göre seçilir. Örneğin etrafı ağaçlık küçük derelerde alabalık avlayacaksan çabuk ve rahat hareket edebilmen ve etraftaki ağaçlara kamışın değmemesi gerekir. Bunun için 3 numara ve daha küçük kamışlar bu alana en uygundur. Yine ağaçlık ama geniş nehir kıyısında avlanacağımızı düşünelim arka tarafta bize geri casting yapacak hiç alan yok ya duvar şeklinde kıyı şeridi var ya da ağaç ot ... Burada istediğmiz noktaya lineı geri atmadan gönderebilmemiz için spey casting yapmamız gerektiğinden bize çift el kamış gerekiyor. Kamışı seçerken balığın büyüklüğünü ve kullanacağın flyın ağırlığını göz önünde bulundurman bütün avlarında büyük zevk almanı sağlar. Genelde 5 - 6 numara kamışlar her durumda kullanılabilecek kamışlardır. Çok büyük balık yakalayacam kolay çekeyim dersen numarayı büyütmen küçük balıkların bile hareketi dahi kamışa yansısın dersen küçük numara kamış seçeceksin. Unutmaman gereken şey balık avının özellikle flyfishingin en zevkli kısmı balığı kolay çekemen ve ona şans tanıyarak heyacanı sonuna kadar yaşayabilmendir. 20 cmlik balıkları 10 numara kamış ile avlamak çok heyecanlı bir filmi ileri sarıp sonunu izlemek olur. Büyük balık gelirse kamışım kırılır diye düşünen arkadaşlar ile de karşılaştığımdan onu da açıklayayım. Büyük balık gelirse kamışım küçük balık içinse olacak olay şudur ben zaten büyük peşinde olmadığımdan tippeti küçük balığa göre seçmiştim şans eseri gelirse tippeti koparır. Ayrıca marka kamışların çoğu ömür boyu garanti verirler. Kamış kırılırsa yenisini gönderirler ama bu tür kamışlar pahalıdır.
    Makara
    İki türlüdür Disk drag ve click. Disklerde iç parça üst parçanın içinden döner büyük balıklarda kullanılması gereken makaralardır ve ağırdırlar. Diğerleri ise üretim tekniğine göre değişir ama genelde çeşitli çarkların organizesi ile döner ve hafiftirler. Numaraları kamış ile aynı olmalıdır. Genelde 5-6 gibi numaralandırılır bu hem 5 numara kamış hem 6 numara kamış için kullanılabilir demektir.

14. suplilumas

suplilumas Ömer

Favori Kamış:
    Sage Z-AXIS 690-4
    Favori Makine:
    Sage 4660
    Makaranın üzerine sarılacak malzemeler ise sırası ile şunlar.
    Backing line.
    Backing line el alta sarılan balık çekmeye devam ederse line bittikten sonra destek olması için gereken iptir. Ayrıca lineın altında kalıp makara boşluğunu doldurarak sarımına destek olur.

Line.
    Ana olarak iki batan ve yüzen olarak iki gruptur. Bu gruplar overhead, shooting head, spey, skandinavian, underhand gibi castinge göre değişik türlerde olur. Numaraları da kamışla aynı şekilde olur ve kamışla kesinlikle aynı numara olmalıdır. Yeni başlayanlar için yüzen line en uygunudur. Batan lineı sudan çıkarmak ve tekrar casting yapmak zordur ve biraz daha tekniğin ilerlemesini gerektirir. Ayrıca leader ve tippet ile dibe inmek mümkündür.

Leaderler
    Line ucuna bağlanırlar. Line gibi üzeri kaplanmış ya da normal şeffaf türleri mevcuttur. Kalından gittikçe incelen bir şekilde üretilirler. En ince ucu tippettir. Liderlerde iki ölçü önemlidir uzunluk ve kalınlık. Uzunluk ft ile gösterilir kalınlık ise X ile. X ile gösterilen kalınlık numarası tippetin olduğu bölümdür. Yani liderin en ince bölümü. Casting iyice gelişene kadar kamışın 5 ya da 6 numara olduğunu varsayarsak lider kısa olursa daha kolay casting yapılır ve 7 ft uzunluk uygundur. Casting geliştikçe 9 ft lider kullanılılarak lineın suya girmesinden sonra flyın daha geç ve yumuşak inişi sağlanır. Tippet bölümünün kalınlığı yapılacak ava göre seçilir. Örneğin sazan için 3x ya da 4x uygundur. X sayısı düştükçe kalınlık artar. Yani 0x 1xe göre daha kalın tippettir. Sıfırın altında da numaralar vardır ama genelde durum bu. Fly direk lidere bağlana bilir ama bu pek tercih edilen bir durum değildir. Birincisi her fly değişiminde lideri biraz daha kesmeniz gerekir ve sonunda tippet bölümü biter lideri değiştirmek zorunda kalırsınız. İkincisi ise flyın suya daha yumuşak inişini sağlayamaz ve balığın line ve lideri fark edip kaçmasını engelleyemezsiniz. Ava gittiğiniz yerdeki duruma göre lideri seçmeniz gerekeceğinden bir kaç ayrı numara lideri ve yedeklerini devamlı yanınızda bulundurmanız her durumda rahat bir şekilde avlanmanızı sağlayacaktır.

Tippet
    Tippet liderin ucuna bağlanan yine x ile numaralandırılan düz misinadır. Flyın suya yumuşak bir şekilde inmesini, balığın lideri ve lineı görmemesini ve liderin ömrünün daha uzun olmasını sağlar. Tippetin de lider gibi bir kaç çeşidinin birden yanınızda bulunması gerekir. Lidere bağlanacak tippet ya lider ile aynı tippet numarasında olmalı ya da daha ince olmalıdır. Örneğin 3x lidere 3x - 4x - 5x - 6x tippet bağlanabilir ama 2x bağlanmaz. Tippet ve liderin kalınlığı balığın ne kadar zeki olduğuna bağlı olarak değişir. 5x alabalık avı için genel olarak uygundur ama bazen 7x e kadar inmek gerekir. Tippet ucuna flyı bağladıktan sonra geriye flya balığı bağlamak kalıyor. :)
    Rast gelsin.