Fırdöndülerdeki numaralar...

Konu, 'Fırdöndüler' kısmında yolgezer tarafından paylaşıldı.

1. yolgezer

yolgezer Volkan DENİZ

Favori Kamış:
    LINEAEFFE TURNAFRESH
    Favori Makine:
    OKUMA POWER LINER PL 865
    En İyi Avı:
    turna-3 kg.(uluabat gölü)
    Üstadlar,
    bugün balikmarketim.com da öylesine bakınırken okuma fırdöndülerinin numaralı olduğunu farkettim. Fırdöndünün numarası büyüdükçe çekeri de büyüyordu. Misalen, no:2 fırdöndü 10 kg çekeri varken no:4 fırdöndünün 12 kg çekeri var. Ancak boyları hakkında bir bilgi bulamadım. Yani no:2 .......cm uzunluğu vardır babında bir bilgi bulamadım.
    Ben daha önce böyle bir numaralandırma olduğunu bilmiyordum. Gider alırdım ama nette görüp böyle bir numaralandırma olduğunu görünce garibime gitti.
    Bilenlerden bir açıklama gelir mi acaba? :)

2. denizci_kaptan

denizci_kaptan Sami

Bahsettiğin okumanın minik fırdöndülerden bende bolca var. Özellikle yeni nesil ince misinalar için çok uygun fırdöndüler. Boyları için tam bir mm veremem ama bendeki en küçüğü sanırım 5mm. civarından başlıyor ve boya göre 1 mm. falan büyüyor. Ama boyu tahminen söylüyorum. Çok küçük ve çok ince fırdöndüler. Çeker konusunda da şimdilik bir sorun yaşamadım.

3. unique

unique Cüneyt Eşsiz

Bahsettiğiniz fırdöndüler Powerball tabir edilen ve çekerli yüksek olan fırdöndülerdir.
    Küçük boylarına rağmen mukavemeti yüksek ve genelde at-çek avlarında suni yem ile kullanımına uygun fırdöndülerdir. Daha büyük ve çeker kuvvetleri çok daha güçlü Offshore avlarında (Açık deniz ve büyük balık) Orkinos,Kılıç ve Akya gibi balılkların avlarında kullanılır.

Okuma,Remixon ve Spro marka ürünler rahatlıkla temin edilebilir. Şahsen ben 10-12 numara bir fırdöndü ile at-çek avı yapıyorum. 6-4 kg'a kadar çekiş kuvvetine dayanıklılığı test edilmiş.

Son düzenleme: 19 Temmuz 2009
  4. yolgezer

yolgezer Volkan DENİZ

Favori Kamış:
    LINEAEFFE TURNAFRESH
    Favori Makine:
    OKUMA POWER LINER PL 865
    En İyi Avı:
    turna-3 kg.(uluabat gölü)
    Yorumlar için teşekkür ederim.