En sağlam kurşun düğümleri

Konu, 'Kurşunlar' kısmında sergerde tarafından paylaşıldı.

1. sergerde

sergerde rastgelsin hacı

Favori Kamış:
    söğüt dalı
    Selamlar
    Özellikle karadan , dip oltalarıyla avlanan tatlısu avcılarının bir sorunudur kurşun bağlamak.. İstisnalar illaki olacakdır. Ancak birçoğumuz oltayı atma esnasında kurşunun kopması ile yaralanan insanlar duymuşuzdur. Koparak suda kalan kurşunların çevreye verdiği zarar ise malumunuz. Benimde özellikle 60 gr üstü ağırlıklarda sık karşılaştığım bir sorun.
    SİZCE DİP OLTASI KURŞUNLARI İÇİN EN UYGUN DÜĞÜM TEKNİĞİ HANGİSİDİR ?
    Şimdiden teşekkürler.

2. sosi

sosi Bülent YILMAZ

Favori Kamış:
    shimano - browning
    Favori Makine:
    shimano
    En İyi Avı:
    O da olur
  3. Okan_uA

Okan_uA .

En yaygın kullanılan düğüm kasa bağıdır.
    Gayet de iyi,kullanışlıdır.Ben şu ana kadar en fazla 105 gram kurşun attım hiç de kopma falan olmadı.Yani kasa bağını güvenle kullanabilirsin.;)

4. jigging

jigging Caner

Favori Kamış:
    Penn spinfisher surf & Lineaeffe sorrento & Lucky Craft ESG II
    Favori Makine:
    Penn Surfmaster 750 & Shimano Ultegra XTB & Exage 4000fa & shimano twinpower 4000xg
    En İyi Avı:
    seni meraklı, hadi ordan... nazar değdireceksin..
    Ben herkesin bildiği fırdöndü ve delikli iğne bağlarını kullanıyorum, hepsi kurşun içinde kullanılabiliyor ve gayette sağlam oluyorlar. Bugüne kadar düğümden kopan kurşunum hiç olmadı.

5. unique

unique Cüneyt Eşsiz

Merhaba,

Ben genelde 100 gr ve üzeri kurşunlarımda her zaman ip kullanırım. 25-50 mt ler halinde örgüler satılmaktadır,fiyatları çok cüzzi bir rakamdadır.

15 cm kadar ipi palomor düğüm ile 2 kere kıvırdıktan sonra bağladığım uçları kurşun tarafına geçirip diğer tarafınıda bir fırdöndü ile beden misinasına bağlıyorum.

6. jigging

jigging Caner

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Penn Surfmaster 750 & Shimano Ultegra XTB & Exage 4000fa & shimano twinpower 4000xg
    En İyi Avı:
    Neden örgü kullandığınızı açıklayabilirmisiniz acaba? ben daha önce hiç ip kullanmadım, avantajı ve dezavantajını yazabilirmisiniz?

Birde kurşunu ve fırdöndüye örgü ile köprü yaptıktan sonra, devamındaki beden monofilament mi?

7. unique

unique Cüneyt Eşsiz

Sebebi;

Normal ipler kurşun tarafından zamanla kesilebiliyor,elimde bir zamanlar almış olduğum 25 mt kadar bir örgü vardı ve kullanmaya başladım. Çok kalın ve dakron olmayan slikonsuz bir örgü,işimiz görüyor şu anda.

Ama polyester ve kopmayan bir iplede bağlayıp sonra fırdondü ile mono bedene de bağlayabilirsiniz.

8. korni

korni koral

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    55 kg trakya kıvırcığı
    bende bildiğimiz tespih ipi kullanıyorum bende memnunum...

9. jigging

jigging Caner

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Teşekkür ederim.

Eğer tek problem kesilmesi ise benim daha önce başıma gelmedi böyle bişey ama başka bir avantaj sağlıyorsa bilmek isterim.

Beden bitimine yine fırdöndü bağlıyormusunuz? (ana gövde ile birleştirmek için)

10. unique

unique Cüneyt Eşsiz

Benimkide aynı sayılır:D Biraz daha sağlamı sanırım

11. korni

korni koral

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    55 kg trakya kıvırcığı
    doğrudur :)....

12. 56561

56561 Yücel

Favori Kamış:
    Daiwa Sensor Red Surf 4.00, Daiwa Procaster Samfish 2.10
    Favori Makine:
    Shimano Catana 4000FA, Ryobi Ecuisma 8000vi
    En İyi Avı:
    10.5 kg rus kefali, 5.250 Levrek, 1573gr kofana
    Ben ağır kurşunlar için palamar düğümü kullanıyorum. Misina kesmesinin en az olduğu düğüm bence palomar düğümü.

13. sergerde

sergerde rastgelsin hacı

Favori Kamış:
    söğüt dalı
    Zaman ayırdığınız için teşekkürler.

14. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Düğümü doğrudan kurşuna atmaktansa, önce bir fırdöndüye veya "lead link" denen halka veya klips benzeri aparatlara atıp, aparatı kurşuna bağlamayı deneyin.

Doğrudan kurşuna bağlanmış misinanın, gam yapma ihtimali yüksek, takım karıştırma ihtimali büyük, düğümün açılma ve kopma riski fazla olacaktır.

Bu tür düzenlemenin bir diğer faydası, kurşunun kolayca değiştirlebilmesi, takımın işi bitince daha kolay toplanıp, kurşun çıkarılarak saklanabilmesidir.

15. sergerde

sergerde rastgelsin hacı

Favori Kamış:
    söğüt dalı
    Aslında gam yada kopma dan ziyade , sıklıkla düğüm açılıyor. Ağır kurşun düğümü dümdüz ediyor. Bundan dolayı yeni düğümler denemek istiyorum .Kullandığım misina albastar go 0,50 ,kullananlar bilir oldukca yumuşak bi model, yumuşak olması bu konuda dezavantaj olurmu sizce.:confused:

16. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    0.50 misinanın düğüm tutmaması normaldir, çok kalın..

Düğüm için bir hesap yapalım. Düğümün halkası iç çap 0.50 mm, dış çap 1 mm olan bir çember olacaktır. Buda düğüm boyunca dış uzunluk 3mm, iç uzunluk 1.5 mm olacak, misinanın dış tarafı iki misli uzamak zorunda kalacak demek.

Misina ince olsada aynı dert olacaktır. Velakin, kalın misinada geri koyma, uzama kuvveti yüksek, dış/iç çap farkı büyük olacağından da daha fazla misina uzamay karşı koyacak olduğundan sürekli düğümü açmak için kasacaktır, düğüm + misina..

Bu nedenle, bu tür kalın bir misinada, düğüm ile iyi netice almak pek mümkün olmaz. En iyisi şöyle bir şey yapmaktır. Biraz ince misina bulun. 0.12, 0.15 filan gibi. Kalın misinaya bunu basitçe bağlayın. Kalın misinayı kurşundan geçirip, paralel olarak birleştirin. Sonra ince misina ile sıkıca, 1cm kadar ikisini sarıp tutturun. Kalın misinayı tekrar geçirip kurşun gözünden gene üzerini ince misina ile iyice sarıp, ince misinayı düğümleyin.

Bu bir çözüm olacak olsada, tavsiyem, daha ince misina kullanmanız olacaktır.