Elektrikli şamandıra

Konu, 'Mantarlar' kısmında feyyaz tarafından paylaşıldı.

1. feyyaz

feyyaz

Favori Kamış:
    turna fresh 3,90 okuma
    En İyi Avı:
    Lufer
    Olta malzemeleri kısmında görmedim,Çok merak ediyorum şamandıra üstüne ta-
    kılabilecek.veya kendiliğinden elektrikli(tabiki pilli) şamandıra varmıdır?Nerede satılır veya nerede yaptırabilirim?Yardımcı olursanız memnun olacağım.

2. erdemyılmaz

erdemyılmaz ERDEM YILMAZ

Favori Kamış:
    DURUMA GORE BİLDİGİM HER TÜRLÜ YASAL MALZEME
    En İyi Avı:
    EŞKİNE 1,5 KG.,56 CM. TURNA
    elektirik derken neyi kastettin anlamadım ışık içinmi sordun

3. kennyg

kennyg

Favori Kamış:
    el oltası,kamış,sahte balık
    En İyi Avı:
    50 kg,benim hanım,balık burcundandır da kendisi
    Tüplü şamandıralar var tüpün içine fosforlu ışığı koyuyorsunuz hani şu ortadan kırılınca 10-12 saat kadar ışık verenlerden.Gece çok rahat oluyor.:)

4. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Var.. Ama markasını filan hatırlamıyorum, evde duruyor, pili bitti, öylece kaldı.. Bir kerede kullansaydım bari.. Temmuz'da nasıl olduysa baraja gidelim dedik, baktım durduğu yerde pili bitmiş :(

Ama malzemecilerde, kibrit çöpü kadar pilli ışıklar satılıyor. Bunlara bir göz atabilirsin.

5. erdemyılmaz

erdemyılmaz ERDEM YILMAZ

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    forforu şamandıranın çubuguna yapıştırıyorum ben selobantla

6. avcımurat

avcımurat murat

Favori Kamış:
    degışık oltalar
    En İyi Avı:
    balıkta geçen butun anılar
    bende bu ısler ıcın fosforlu cubuk kullanuyorum .bır kac saatlık kullanımdan sonra buzdolabına koyarak daha sonra kullanıma devam edebılırsınız:D

7. feyyaz

feyyaz

Favori Kamış:
    turna fresh 3,90 okuma
    En İyi Avı:
    Lufer
    Elektrikli derken 'ışıklı' şamandıradan bahsediyorum.Fosforlu şamandıra olta biraz açıkta olunca iyi sonuç vermiyor..Kibrit çöpü gibi ışıkları nerede satıyorlar?Teşekkür ederim.

8. OnurERDOGAN

OnurERDOGAN

Favori Kamış:
    surf & spining takim
    En İyi Avı:
    palamut , lufer , kirlangic
    dağcılık malzemeleri satan herhangi bir dükkandan da alinabilir "glow stick" olarak satılıyor daha büyük boylarıda mevcut.

9. zerdust

zerdust

Favori Kamış:
    Alba star makine
    En İyi Avı:
    sazan 3 kg
    dostum içinde pil ve led olan küçük aydınlatma tertibat sanırım, malzemecilerin hemen hemen hepsinde var. Kullanımı oldukça kolay ve fosforlulara nazaran daha parlak ışık veriyor. Ancak ıslatmamaya dikkat edeceksin. Avın bol ömrün uzun ve rahat olsun.
    :)

10. avcı_55

avcı_55 Alaattin ışık

Favori Kamış:
    Olta.
    Pilli şamandıralar mevcut.
    Ama hiç tavsiye etmem.Çok çabuk oksitleniyor ve pil dayanmıyor çokta çabuk bozuluyor.
    En iyisi Fosfor taılabilen şamandıra alman.Hem daha kalite hemde haha hesaplı.

11. reha

reha

Favori Kamış:
    DAM 160 ATP, MUSTAD 1522 NO:6,MUHABBET
    En İyi Avı:
    1.5 kg. levrek
    fosforlu şamandıralar verimli...
    fiyat yönündende oldukça cazip...

12. karayel

karayel Yakup ERDEM

Favori Kamış:
    şeytan otası
    En İyi Avı:
    kaya balığı (1.5 gram) :)
    Küçük parmak boyunda binlerce saat dayanan ağ şamandıraları ve can simitlerinde kullanılan çakarlar var fakaaat....
    Sanıyorum av tekniğinizde bir sorun var.
    Gece avı:
    1- Aysız gece veya bulutlu hava ve şehir ışıklarından uzakta... fosforlu çubuk göz alacak kadar ışık saçar
    2- Ay var yada şehir ışıkları fazla... doğru şamandırayı seçin, fosforlu çubuğun ışığı diğer aydınlatmalar tarafından bastırılır. Doğrudan şamandıranın görünmesini sağlayacak şamandıra tipleri seçmelisiniz.

13. feyyaz

feyyaz

Favori Kamış:
    turna fresh 3,90 okuma
    En İyi Avı:
    Lufer
    Bana çok bilgi verdiniz teşekkür ederim.Gözler eskisi gibi olsa ışığa gerek olma-
    yacak.

14. karayel

karayel Yakup ERDEM

Favori Kamış:
    şeytan otası
    En İyi Avı:
    kaya balığı (1.5 gram) :)
    :) kusuruma bakmayın, yaşınıza bakmayı akıl edemedim, hitap tarzım azıcık kaba kaçtı sanırım. ben çakarın linkini bulayım, ıslanınca yanıp sönmeye başlıyor. ama parmak büyüklüğünde bir lamba ne derecede fonksiyonel olur bilemiyorum. Birde 1 ytl ye çakmaklar var, düğmesine basınca mavi ışık saçıyorlar... bunu çakmaktan söküp serum hortumu içine yerleştirerek şamandırada kullanabilirsiniz. Azıcık işcilik istiyor.

15. blackboy55

blackboy55 Musa Karaoğlan

Favori Kamış:
    Okuma Salina Seaspin 2.85
    Favori Makine:
    Okuma Salina 40
    En İyi Avı:
    2410gr Gökala -3000 gr levrek
    Yakup abi ben senin dediğin gibi çakmağı söküp yaptım ama hem ağır oluyor büyük şamandıra gerektiriyor,hemde pili çabuk tükeniyor.Ama ince kibrit gibi olan ışıklar daha randımanlı çalışıyor.

16. erdemyılmaz

erdemyılmaz ERDEM YILMAZ

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    ben öyle durumda 2 yada 3 fosfor yapıştırıyorum gayet güzel iş görüyor

17. feyyaz

feyyaz

Favori Kamış:
    turna fresh 3,90 okuma
    En İyi Avı:
    Lufer
    Alakanıza verdiğiniz bilgilere binlerce kere teşekkürler:Galiba ne yapacağımı biliyorum.Yazın bu olayaimzamı atacağım.

18. grandi

grandi Hayati BAYDAR

El yapımı ışıklı şamandıra.

Sevgili Feyyaz kardeşim. Birkaç sene önce ışıklı şamandıralar yapmıştım. Yazını yeni gördüm ve imalatımı anlatmak istedim. Çin işi ucuz seyyar lambaların içini boşaltıp, 2 kalem pil, birkaç led ampul(yeşil ve kırmızılar ucuz, beyaz ve maviler pahalı, yaklaşık 10 katı oluyor.), 20 cm.ince kablo ile yaptım. En önemli kısmı su geçirmez olması. Bu nedenle izolasyona çok dikkat etmeli. Led ampuller 2,5-5 Volt akımla çalışıyor, 3 pilli yapıldığında daha güzel ışık veriyor. Bir tane kamış ışıldağı da denedim. Beklediğimden daha başarılı oldu. Yeşil ledler de kırmızıdan daha iyi görünüyor. Bir de uygun direnç ilave edilirse hemen hemen hiç pil tüketmiyor. Aşağıda resimler gönderiyorum. Selamlar iyi avlar.

Son düzenleme: 28 Ocak 2007
  19. feyyaz

feyyaz

Favori Kamış:
    turna fresh 3,90 okuma
    En İyi Avı:
    Lufer
    Hayati Bey teşekkür ederim,bu sene bir müddet Çanakkalede olacağım.İnşallah karşılaşırız.

20. Feyyaz abi selamlar.Bahsettiğin malzeme için ben 1 hafta kadar önce güzel bir çalışma yaptım.Gerçi benim amacım nıght lıght(kırılınca ışık yayan malzeme) yerine kamışın ucuna takmak içindi.ama uygun bir izalasyonla şamandırada'da güzel oldu.bunu yaparken 1 adet 40ma'lik (sarjlı) saat piline benzer pil (2 adet) kullandım.sonra buna 1.6K.ohm luk seri bir direnç ve reklamcıda bulduğum bir çeşit led (ışık) ilave ettim .bu ledin özelliği diğer normal ledlere göre çok düşük akımla (.400 MİKRO) amperle gayet net ve gece görülebilir ışık vermesi.BU takımı hazırladıktan sonra kanallı bir malzeme ile kamışın ucuna taktım .Gerçi timsah ağzı kliple de olur ama atıştan önce çıkarıp sonra takmak gerekeceğinden ben atarken düşmeyecek bir tutturma aparatı yaptım.ve sonuç:92 saat aralıksız yandı (denedim) ve bu piller 40ma ile 1 satte doluyor ve her seferinde en az 75 saat (3 gün) devamlı yanıyor ve 1000 defa kullanılabilir.fotoğraf mkn.tamirde gelince resmini aktarırım (maliyet 3ytl) boyutu sigara filresi kadar.KIRILINCA YANMAYAN VE BENİ GICIK EDEN IŞILDAKLARI KEYİFLE KIRDIM (1yıl önce 30adt almıştım yarısı bozuk çıktı)
    ...........Abi konu biraz teknik olmuş ama çok basit bir olay..................

Son düzenleme: 25 Mart 2007