Ekolojik açıdan zararlı balıklar

Konu, 'Tatlı SU Balık Avcılığı' kısmında balikci tarafından paylaşıldı.

1. almanci

almanci

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    Pullu sazan-13 kilo-83cm
    Aferin sana almaci agbinden

2. almanci

almanci

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    Pullu sazan-13 kilo-83cm
    Almanci dan Iboonline bu dürüst düsüncesi icin tebrik ederim:)

3. agalar yanlıs anlamayalım

dogal dengeyi bozan turler derken.
    arkadasın biri dimişki.
    yeni türler var olanbalıkların ticari degerini dusuruyor.
    öbürüde dimişki
    balık satan zenci olsun o adam amatör balıkçı diildir
    bir iki kişide çıkmış aferim abi harbisin dimiş.
    biri de çıkmış
    hani konu hani konu demiş.

konumuz neeydi.
    ekosistemimize yabancı türlerin göllere nehirlere salınıp var olan balıklarımızı yok etmesi.
    ok.
    bir arkadasımız turnada zararlı demiş.
    ilk bakısta düz mantıkla evet etcil. ama bu onu zararlıyapmaz. sularımızın sartları vs de o yerel bir tur. 10 bin yıldır turna yüzünden dengesi bozulmus bir nehrimiz gölumuz olmadı.
    İncük. olaya şöyle bakalım
    dogal ekosistemimiz
    ve yapay olanı
    yani dogal göller nehirler bataklıklar. ve yapay olanlar. sulama kanalları barajlar ve mudahale edilmiş bataklık alanlar.
    pislik yapay olanlarda çıkıyor.
    sen tut baraj yap sorada nasıl olur neyapılır demeden içine balık at. o olmadı öbürünü at. o olmadı digerini at.
    sonuçta dev akvaryumlar barajlar. sen nasıl davranırsan sana öyle davranıyor. abuk sabuk balıklar atarsan abuk sabuk balıklar tutuyorsun. bi de yerel turlerin gerçek yaşam alanlarınada geçince bu şaşkın kültür türleri ve nereden geldigi belli olmayanlar. Alıyoruz başımıza belayı.
    Şöyle düşünmek lazım.
    Bence yeni türe gerekyok. Hititler ne tutuyorsa bizde onu tutmaya devam etmeliyiz ki. hala bir nehir hala bir balık kalsın elimizde. en zararsız sanılan süs balıkları bile nasıl darmadagın ediyor sularımızı. kaç konu açılmış şuana kadar forumumuzda.
    sevimlilik olsundiye suya bıraktıgın kırmızı balık koca sazan neslini tuketebiliyor bir süre sonra.Digerlerinden hiç bahsetmiyorum bile.
    eh doga oyuncak degil.

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 23 Nisan 2007
  4. ugurbeckham

ugurbeckham

Favori Kamış:
    daha cok yeniyim
    En İyi Avı:
    :(
    eline saglık

5. hauki

hauki mustafa cecen

Favori Kamış:
    olta ve zipkin
    En İyi Avı:
    görup de tutamadigim balikti
    ustam bu gunes levregini bir kac defa yakaladim bende ne diye merak ediyordum ogrendim simdi..anlamadigim bu tilapia akvaryum baligidir aslinda chiclid turu olarak bilinir agizda kulucka yapar yaz aylarinda her ay boyutuna gore yavru verir afrika orjinli bir baliktir..simdi turk sularinda da mi var????

6. metin_1963

metin_1963

Favori Kamış:
    OLTA.DİP.ZIPKIN V.S
    En İyi Avı:
    12 KG AYNALI SAZAN

BU RESIMDE GORDUGUNUZ BALIK BURSA CIVARINDAKI GOLLERDE VAR KAYA BALIGI DIYORLAR BEN balikci ARKADASA SORMAK ISTIYORUM BEN BU BU BALIKLARIN BIRAZ DAHA KUCUGUNU TUTTUM VE AKVARYUMA ATTIM ACABA BIR ZARARI OLURMU ETCIL DEDINYA O BAKIMDAN

7. 43_abdullah_91

43_abdullah_91

Favori Kamış:
    3 makaralı-2 fiber-10 sallama
    En İyi Avı:
    aynalı sazan 3 kg
    yaw abi bu zararlı balıkları sularımızdan nasıl temizleyebiliriz yazılanları okudukça bu hayvanlara sinir oluyom hade biz pek bişey yapamayız ama belediyelerde mi bişey yapamaz belediye temizlemeye kalksa nasıl temizleyebilir

8. Ekolojik Olarak Zaarlı Balık Türleri

Daha öncede işlenmişti konu ancak resimlerle bir toparlama yapayım dedim. bilgiler için direkt AMATÖR DENİZCİLİK FEDERASYONU resimler için ise muhtelif yabancı web sitelerini kullandım.

1. GÜNEŞ LEVREĞİ Lepomis Gibbosus
    Shot at 2007-07-10

Yabancı kaynaklı bir türdür. Ekonomik bir değeri yoktur. Hızlı gelişen etçil bir balıktır. Bulunduğu ortamdaki diger balıklara yavru ve yumurtalarına zarar verir. Bulundugu yerlerde balık stoklarını hızla tüketir.

2. Tilapya Azmanı:
    Shot at 2007-07-10
    İsrail sazanı israil çipurası tilapya azmanı vsvsvs. bir sürü adı vardır. ancak sularımızda da birden fazla çeşidi oldugu tahmin edilmektedir. Tmell köken tilapia denen yabancı bir balık ırkıdır. Ekonomik değeri yoktur. Hızlı gelişir ve çok dayanıklıdır bu nedenle çevredeki tüm düger balıkları yok eder. Yumurta ve yavruları yemek haricinde sazanlarla kısır melezlemeler olusturarak yerli sazan ırklarını yok etmektedir.

3. Akvaryum ve Havuz balıkları. Carassius gp.
    Shot at 2007-07-10
    Öncelikle havuz balıkları. Sazan familyasından oldukça dayanıklı az oksijen yuksek sıcaklık az besin şartlarına dirençlidirler. Bu ermiş tavrı yiyecek buldugunda anında değişir. Diger balıklar bu kanaatkar ve dirençli balıkla başa çıkamaz. Bu türün Sazan yumurtalarını dölleme yetenegi vardır ve bunu sık sık yapar. Buta tabiki sazan ırkını risk eden verimsiz ve ticari degeri olmayan melez ırklar yaratmak gibi yan etkiler dogurur.
    Akvaryumbalıkları için sazanlarla çiftlesmek hariç hemen aynı seyler söylenebilir. Çogunlukla CHİCLİD familyasına ait olan bu kucuk sevimli balılar kısa sürede bir göldeki tum ırkları - buna turna dahil- yok ederek hakimiyeti sülükler ve su yılanlarıyla beraber elegeçirir. Başka hiçbir canlının üremesine yada büyümesine fırsat vermezler.

4. Gambusia

Shot at 2007-07-10

Ülkemizde sivrisinek larvalarını yemesi ve sıtmayla mücadele amacıyla sulara salınmıştır. Daha sonra bu türün pek çok balığın yumurtalarını yiyerek soylarını tükettiği anlasılmıştır.IUCN Uluslararası Doğayı Koruma Birliğin ce en tehlikeli türler arasında sayılmıştır.

9. İç sularımızdaki ikinci derecede tehlikeli türler.

İç sularımızda yaşayan tümüyle üretim olan ticari amaçla türetilmiş ancak iç sulara sızmış ütrler buna dahildir. Ynie aslında yerel türler olanbazı balıklar vardır ki daha önce bulunmadıkları ortama salındıklarında o bölgenin dengesini bozarak bazı türlerin yok olmasına neden olurlar. Bu türler 2. derecede riskli türler olarak kabul edilirler

1. Gökkuşağı Alabalığı.Oncarnhyhcus mykiss
    Shot at 2007-07-10

Bu tür diger türlerinyavrularını ve yumurtalarını tüketir.Hastalıklara karsı çok dayanıklıdır ve bunyesinde tasıdıgı hastalıklarla yerli türlere hastalık bulastırma riski her zaman vardır.Hızlı büyür ciddi rekabet yaratır ve yerel türleri yok eder. Bu tür normal sekilde çiftleşmekte ve yumurta dökmekte zorluklar yasar.Kısa süre içinde dogal üremeyetenegini kaybetmesi beklenmektedir.

2. Turna Esox Lucius

Shot with DiMAGE 7i at 2007-07-10

Bu balık tatlı sudaki yaşam zincirinin en üst halkasıdır. Her türlü zor yaşam koşulu ve kirliliğe karşı dirençlidir. Bir havzaya bırakılırken iyi planlanmalısıdr. Turna bırakıldıgı bir havzada bir daha kesinlikle temizlenemeyen sıfırlanamayan bir türdür. Hassas dengesi olan yerlerde ciddi felaketlere yol açabilir.

3. Tatlı Su Levreği. Perca fluviatilis
    Shot with E950 at 2007-07-10
    Aşırı etçil ir türdür. diger balıklar üzerinde aşırı baskı oluşturur. Hassas dengesi olan daha önce bulunmadıgı havzalarda bazı türlerin yok olmasına neden olabilir. Bırakıldıgı bir havzada bir daha asla yok edilemez.

10. simendifer

simendifer Sennur

Cengiz, konunu daha önceki konularla birleştirdim. Onlar da resimli ama senin konunda farklı resimler de var o nedenle bir arada olmaları daha iyi sanırım. Hepsini bir konuda görebiliriz böylece... Teşekkür ederiz bu arada. :)

11. tesekkurler

aslında tembellik edip aramadım konuyu
    :eek:

ama eyi oldu böylesi. hem çeşitler arttı hem konu zenginleşti. yeni balıklar eklendi.

hemde laf üretceme iş üretiyim dediydim kendime aferin oldum şimdi.

12. oltam_ve_ben_2

oltam_ve_ben_2

Favori Kamış:
    El Oltası
    En İyi Avı:
    22kg aynalı sazan
    Bu Balıkları Ölü Veya Diri Yakalayana Ödül Vereceğim :p

13. hauki

hauki mustafa cecen

Favori Kamış:
    olta ve zipkin
    En İyi Avı:
    cengiz bey en alttaki resimde bulunan gol levregi o kadar da tehlikeli bir tur degildir diye dusunuyorum...turkiyede de kuzeyde karadeniz civarlarinda yasadigini biliyorum...burda en cok tuketilen 2-3.sirada gelen balik turudur...asla kendinden buyuk baliklari turna gibi yemeye calismaz...bu yuzden sadece kucuk baliklar kurtcuklar vs.seylerle beslenir...ekonomik acidan degeri olan bir balik oldugu icin surekli tuketimi insanlar tarafindan olacaktir bu yuzden golde bulunan diger balik populasyonlarina zarar vermesi cok dusuktur..aksine diger ekonomik degeri olmayan kizilkanat gumus vs baliklarin yavrularini yiyerek dengede tutacaktir....benim avlandigim gol 30 km"2 ve gol levregi orani %13 civari...kisaca bir turna , talapia veya israil sazani kadar tehlikeli bir tur degildir..ve daha once bir yerde bu tutun tehlikeli tur olarak yazdigini gormedim..bence su an en tehlikeli balik olan balon baligi...saygilarimla

14. Huseyin Alp Arslan

Huseyin Alp Arslan Huseyin Alp Arslan

Favori Kamış:
    olta ve oltadan baska hic bir sey
    En İyi Avı:
    22 kg Kingfish
    Cengiz Bey degerli calismaniz icin cok tesekkur ederim.Emeginize saglik... Konuya cok degerli katkilar iceriyor. Gorusmek dilegiyle...

15. fikir

yanlıs anlasılmasın yazımdad aadı geçen dernegimizin ve uzmanların degerlendirmesidir bu. bahsi gecen göl levregi dediginiz balık var oldugu yerde zararsız ancakyeni aşılanacagı yerde aşılaması dikkatli yapılması gereken etobur bir tür. yani burada dikkat edilmesi gereken bu türün daha önce bulunmadıgı yere ancak ilgililerce bırakılması gerekliligi.
    bazı hassas dengesi olan avlakları- ki bu gunlerde hemenhepsi çok hassas ve kırılganbir dengede- riske sokmamak için dikkatli üretimi yapılması gereken bir tür.
    dikkat ederseniz zaten konumuzda ekolojikolarak zararlı degil riskli balıklar olarak degerlendirilmiş.

16. hauki

hauki mustafa cecen

Favori Kamış:
    olta ve zipkin
    En İyi Avı:
    tabiki dediginiz dogru benim soylediklerim bu baligin diger turler kadar kadar zararli olmadigi ama dogal ortami olayan yerlere asilanmasi tabiki dengeyi bozar ama var oldugu yerlerde ekolojik acidan bir sakincasi olarak gozukmuyor...diger turler gibi bir cok insan caninin istedigi yere asilama yapiyor bir ara bir golumuzde pirhana tutmaya baslamisti balikcilar...bu konuda size katiliyorum...
    saygilarimla..

17. adra

adra

en çok zarar vereni yazmamışsınız yunus balıkları tonlarca balık yiyor bunun şimdi balık stoğuna zararı yokmu....

18. Bence diğerlerinin yanıda melek tir yunuslar;)

19. adra

adra

olurmu hocam bir tane yunus balığı tonlarca balık yiyor bence diğerlerine göre daha tehlikeli ama tatlı hayvanlar insan kıyamıyor..

20. laz_psikopat

laz_psikopat

Favori Kamış:
    kamış ve olta
    En İyi Avı:
    daha karşıma çıkmadı keseceğpimiz hesap var :D
    maalesef bu havuz balıklarını kendini bilmez bir kaç meraklı barajlarımıza da attılar