Ebay'dan kamış ve makina nasıl alınır? Bölüm 2 (Resimli Anlatım)

Konu, 'Genel Konular' kısmında cemates tarafından paylaşıldı.

1. cemates

cemates Cem ATEŞ

Favori Kamış:
    [Sinek Oltası]
    En İyi Avı:
    175-65-R14 Lastik..
    Merhabalar,
    Birinci bölümde nasıl ürün araştırması yapılacağı ve açık artırmalara katılırken dikkat edilecek hususları anlatmıştım.

Bu bölümde açık artırmaya girmeden Buy it Now (Hemen Satınal) ürünlerin dikkat edilmesi gereken yerleri ve ödeme sayfası anlatılacaktır.

Resimde görüldüğü gibi Türkiye'ye gönderimi olan ve Buy it Now bir ürünün alım işlemlerini inceleyeceğiz.

1-) Buy it now price:
    Hemen satınal ücreti:
    Bu kısımda açık artımasız ve kargo ücreti hariç net satış fiyatı bulunmaktadır.
    Fiyatın yanındaki buy it now yazısını tıklayarak satın alma işlemlerine başlanmaktadır.

2-)En time:
    Satışın biteceği kalan süre:
    Açık artırmalı ürünlerdeki gibi buy it now ürünlerinde satıştan kalkacağı süreler bu kısımda belirtilir.

3-)Shipping costs:
    Taşıma/Kargo ücreti:
    Satın aldığınız ülke'den kapınıza kadar gelecekürün için ödeyeceğiz ücreti belirtir.
    Stadart Hız / Acele gönderim gibi opsiyonu olan göndericilerde fiyat altenatifleri sayfanın en altındaki Shipping and handling bölümünde Service kısmında belirtilmektedir.

4-)Item location:
    Ürünün bulunduğu şehir ve ülkesi:
    Satın alacağınız ürünün hangi şehirde olduğu bu kısımda belirtilmektedir.

5-)Quantity:
    Stok Miktarı:
    Satıcının elinde kaç tane aynı üründen olduğu bu kısımda belirtilmektedir. Birden fazla ürünü olan bir satıcıdan tek kargoda istediğiniz miktarda getirte bilirsiniz.

Herşey istediğiniz gibi ve ürünü satın almaya karar verdiğinizde Buy it Now butonunu tıklayınız.

Yeni açılacak sayfa yukarıdaki gibi olacaktır.
    Bu sayfada;
    Ürün fiyatı ile satın almak istediğiniz miktar size sorulmaktadır.
    Satın alacağınız miktarı oş kutuya yazdıktan sonra Continue butonunu tıklayınız.

Bu sayfada;
    Ürünle ilgili son fiyat bilgileri ve ödeme şekilleri bilgileri bulunmaktadır.
    Commit to buy Butonunu tıklayarak bir sonraki adıma geçeceksiniz.

Bu sayfada;
    Ürün alım işlemlerinin bilgilerinin ödeme sayfasına aktarıldığı ve Pay Now ödeme sayfasına geçilmesi gerekilmektedir.

Bu sayfada artık ürünle ilgili son işlemler bulunmaktadır.
    invoice (Fatura bilgileriniz) bu sayfada gözükmektedir.

1-)Shipping Adress:
    Teslimat adresi:
    Kargonun geleceği adres bu kısımda belirtilir.Daha önceden ebay'a üye olurken adresinizi yazdı iseniz bu kısımda otomatik çıkacaktır. Adresinizde bir yanlışlık var ise change shipping adress kısımdan güncellemeniz gerekmektedir.
    Adreslerinizde Türkçe harf kesinlikle kullanmamanız gerekmektedir. ve tam açık adresinizi belirtmeniz gerekmektedir.

2-)Seller-item-Note:
    Satıcı-ürün-Satıcıya not:
    Bu kısımda ürün bilgileri ve satıcıya iletmek istediğiniz notunuz varise Add note yazısını tıklayarak iletebilirsiniz.Tabiki notuzu ingilizce yazmanız gerekmektedir.

3-)Shipping and handling:
    Taşıma ücreti ve taşıyıcı firma ile gönderim şekli bulunmaktadır.

4-)Quantity:
    Stok Miktarı:
    Satın alacağınız net miktar belirtilmektedir.

5-)Price:
    Ücret:
    Sadece ürüne ödeyeceğiz toplam tutar belirtilir.

6-)Sub total:
    Genel toplam:
    Satın alacağınız ürün miktarının ücret ile çarpımın sonucu bu kısımda belirtilmektedir.

7-)Shipping and handling:
    Taşıma ücreti:
    Faturaya ilave edilen kargo ücretini belirtir.

:cool:Total:
    Toplam:
    Aldığınız ürünlerin ücreti + kargo ücreti var ise sigorta bedeli dahil net kartınızdan çekilecek ücrettir.

Uyarı: Ebay komisyonu bu sayfada dahil değildir. Sadece satıcı tarafına ödenecek tutarların toplamıdır.

Ebay ile ilgili son sayfadır.
    Seçeceğiniz ödeme şekline göre yeniden başka sayfaya yönlendirileceksiniz.

Bu sayfada;

1-)Payment method (total)
    Ödenecek toplam tutar:

1-)Paypal account(login required):
    Daha önceden Paypal üyeliğiniz var ise buradan kullanıcı girişi yaparak ödeme yapabilirsiniz.Ödeme bilgileri otomatik ebay tarafından paypal'a aktarılacaktır.

Paypal üyeliğiniz yok ise Bölüm 1'de murat(balikci) arkadasimiz paypal yeni üyeliği anlatmıştı bu bilgilerden yararlana bilirsiniz.

2-)Other accepted payment methods:
    Diğer onaylanan ödeme şekilleri:

Ödemenizi paypal üzerinden değilde money order (para transferi) / Other credit card services (diğer kredi kartı servisleri) ile yapmak isterseniz bu bölümü tıklamanız gerekmetekdir.

3-)Don't have paypal account:
    Paypal üyesi değil iseniz daha kısa bir form ile ödeme yapmak için singn up burayı tıklayınız.

Bu sayfada seçeceğiniz ödeme şekline göre sizden paranız satıcıya transfer edilecektir ve satıcı size nezaman ürünün kargoya verildiğine dair ebay üzerindeki mesaj kutunuza bilgi gönderecektir. Satın aldığınız ürünüz my ebay bölümünde belirtilecektir.

Artık yeni aldığınız makinanız ile çıkacağız avların hayalini kurmaya başlaya bilirsiniz :)

Takıldığınız nokta olduğunda bu sayfadan yardım alabilirsiniz.

Son düzenleme: 29 Mart 2008
  2. Nightwalker

Nightwalker Kagan

Umarim butun uyelere faydali olur, paylasim icin tesekkurler.

3. cemates

cemates Cem ATEŞ

Favori Kamış:
    [Sinek Oltası]
    En İyi Avı:
    175-65-R14 Lastik..
    Elimden geldiğince zorunlu işlem basamaklarını yazdığım. Zaten orta bir ingilizce ile internet alışveriş sitelerinde alışık olduğumuz adımların benzerleri bulunduğu için aşırı zor bir site değildir. Sistem sizi sürekli yönlendirmektedir zaten. Tek sıkıntı dil problemi. Ebay gittigidiyor.com'u satın aldı ama kendisine türkçe dil desteği koysa daha çok kişi yurt dışından ürün getirte bilecektir ozaman.

Son düzenleme: 28 Mart 2008
  4. odemisliefe

odemisliefe Gürkan

Favori Kamış:
    kasnak
  5. cemates

cemates Cem ATEŞ

Favori Kamış:
    [Sinek Oltası]
    En İyi Avı:
    175-65-R14 Lastik..
  6. odemisliefe

odemisliefe Gürkan

Favori Kamış:
    kasnak
    Tesekkur ederım :) :) :) cok yardımcı oldunuz ;)

7. odemisliefe

odemisliefe Gürkan

Favori Kamış:
    kasnak
    cem bey tekrar tesekkur ederım ılk sıparısımı bıraz once verdım ta mıamıden kac gunde gelcek bakalım :)

8. ozan

ozan Ozan

gürkan haltermi çalışıyosun

9. odemisliefe

odemisliefe Gürkan

Favori Kamış:
    kasnak
    Yok abı :) kendı capımızda vucut gelıstırme sporuyla ugrasıyorum onuda yenı merak sardı. Sen ugrasıyosun galıba

10. ozan

ozan Ozan

yok siparişini verdiğin malzemeye baktım ondan sordum. özellikle ağırlık kaldırma üzerine profesyonel bir malzeme gibi duruyorda ondan

11. ozan

ozan Ozan

yok siparişini verdiğin malzemeye baktım ondan sordum. özellikle ağırlık kaldırma üzerine profesyonel bir malzeme gibi duruyorda ondan

12. menopiko

menopiko İbrahim GÜÇLÜ

Ebaydan alışveriş yapmak, sizce daha uygun fiatamı geliyor ?

13. fermann

fermann kemal

ebaydan 2 tane ürün almak istiyorum

Quantity kısmına 2 yazıyorum aynı üründen 2 tane almak istiyorum ama

kargo ücreti fiyatıda ürünün fiyatıda 2 ye katlanıyor ürünün fiyatının 2 katına çıkmasını anlıyorum fakat kargo neden 2 katı oluyor

aynı satıcıdan 2 ürün aldıgım zaman kargo ücretinden kazanamazmıyım acaba?

14. 56562

56562 xxx xxxxx

Kargo ücreti konusunu doğrudan " e-bay " yada " contact to seller " seçeneği ile satıcıdan öğrenebilirsiniz.

Yalnız aynı üründen iki adet alıp, tek partide yükletirseniz, Türkiye' ye girişte gümrüğe takılma ve sizin için astarı yüzünden pahalıya gelme olasılığı oldukça fazla.

15. fermann

fermann kemal

gümrükte sorun yaşamıcam fakat satıcıya irtibat için sitede Ask a question dan irtibata geçiliyor diye biliyorum

" contact to seller " yazısını göremedim nerdeki bu yazı

caps koyabilirmisiniz acaba

16. 56562

56562 xxx xxxxx

Ask a question linkide aynı işe yarar. Benim siparişim sırasında teknik bir hata olduğu için farklı bir link vermişlerdi.

17. CasperFisher

CasperFisher Eren Can Yaşar

Favori Kamış:
    Alba Star
    En İyi Avı:
    Levrek 2.5 Kilo
    teşekkürler gsl paylaşm

18. yeknet

yeknet Yekta

Favori Kamış:
    lineaeffe unicast420
    Favori Makine:
    mitchell avosurf700
    ebay den deneme amaçlı ilk siparişimi verdim ucuz bir güneş gözlüğü. Bakalım ne zaman gelecek.

19. karakalp

karakalp

guzel anlatim olmus, emeginize saglik. musade ederseniz bende bazi seyler eklemek istiyorum. oncelikle alacaginiz malin aciklamasini iyi okuyun. daha sonra saticinin gecmis satislardan aldigi yorumlara (feedback) bakin. power seller diye tabir edilen cok satisi olan olumlu saticilari tercih edin. malin bulundugu ulkeye dikkat edin.cin gibi bazi ulkerlerde sahte urunler satilabilmekte. turkiyede olmayan makina modelleri alacaginizda yedek kafa-spare spool yada kafa adedi- spool quantity ibarelerine dikkat edin. ayni model olan urunleri fiyat olarak karsilastirin. kargo ucretlerine dikkat edin. 150$ gecen alisverislerinizde mali(item) hediye-gift yada ticari ornek-commercial sample olarak isaretletin ki gumruge takilmasin. benim ekleyeceklerim simdilik bu kadar. aklima gelirse daha sonra eklerim :) rastgele.

20. EskineAdamYunus

EskineAdamYunus Yunus

Favori Kamış:
    Okuma cedros tele surf 4.20
    Favori Makine:
    Okuma distance surf pro
    En İyi Avı:
    Daha balığa gitmek nasip olmadı
    teşekkürler aydınlatma için