Düğümler bağlar

Konu, 'Misinalar' kısmında mehmetc tarafından paylaşıldı.

1. tesekkur ederim cevaplarin ve ilgin icin...

2. Birkaç resim de buldum umarım beğenirsiniz..

Not: Alıntıdır..

By maniyac at 2009-08-27

Son düzenleme: 28 Ağustos 2009
  3. denizzzci

denizzzci burak

En İyi Avı:
    bugüne kadar 3 ton:):)
    çapari kösteğinin iğneye bağlanışı hakkında bi görsel mevcutmu?yardımcı olacak arkadaşlar varsa sevinirim

4. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Hımm...

Palomar düğümü iyidir, sağlamdır, misinayı yıpratmaz.

Ama delikli iğneyi palomar düğümü ile bağlarsanız pek iyi olmaz. Delikli iğneler için en iyisi, "snelling" denen yöntemdir. Bu amaçla, şöyle bir düğüm kullanabilirsiniz.

http://www.animatedknots.com/snell/index.php

İlla bu olması gerekmiyor. Zira, burada misina delikten iki kere geçiyor, delik küçükse sorun olur bu. OWNER iğne ambalajının arkasında tarif edilen düğümleri de kullanabilirsiniz mesela.

Hele, çember iğne kullanıyorsanız, iğne balık yakalamıyor diye şaşabilirsiniz vaziyete. Çember iğne bağlarken, eğer misina sert ve/veya kalın ise, rapala düğümü kullanmak daha etkili olur.

5. FlyinEagle

FlyinEagle Fatih Güngör

Favori Kamış:
    Lineaeffe Spirit Surf 420Cm
    Favori Makine:
    Remixon Ultra Surf 6500 Surf Makine
    En İyi Avı:
    Hayal - Tartamadım
  6. wildyaban

wildyaban Erdem Karaca

Favori Kamış:
    Dam Sumo Royal 240 Tele 10-30
    Favori Makine:
    Shimano Seido 3000 SRA
    En İyi Avı:
    63.700 gr Yayın - Hasanuğurlu
    şu olur mu
    www.helaldi.com den alınmıştır.

7. FlyinEagle

FlyinEagle Fatih Güngör

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Hayal - Tartamadım
    klips önüne halka ve çapariye kurşun bağlamak için hangi düğümleri kullanmam gerekiyor? animasyonlu örnek verebilir misiniz?

tşkler...

8. wildyaban

wildyaban Erdem Karaca

Favori Kamış:
    Dam Sumo Royal 240 Tele 10-30
    Favori Makine:
    Shimano Seido 3000 SRA
    En İyi Avı:
    63.700 gr Yayın - Hasanuğurlu
    o sitedeki;

The Double Figure Eight Loop ("Bunny Ears")
    Figure Eight Follow Through

ya da misinayı iki kat edip sıkmadan iki kere geçirerek yapılan bildiğin kör düğüm

iki kat yapma mesafen ve düğümü ne kadar geriye atacağına sen karar verirsin.

9. FlyinEagle

FlyinEagle Fatih Güngör

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Hayal - Tartamadım
    Teşekkür ederim Erdem abi.

10. aristor

aristor Hüseyin Yıldırım

Favori Kamış:
    Alba Star
    Favori Makine:
    Alba Star Millenium 60
    bo topic çok işime yaradı... üniversitede staj yaparken kopuk kabloları birleştirmekte kullandığımız düğümleri kullanıyorlar...

11. 07omer66

07omer66 ömer

çok teşekkurler

12. leonardo2

leonardo2 isa özdere

Favori Kamış:
    LİNEAEFFE BAİA GRANDE 420 cm
    Favori Makine:
    OKUMA LONGBOW LBII-665
    En İyi Avı:
    700-1000gr tatlı su kefali
  13. Mr.Chaos

Mr.Chaos Mustafa BURGAZ

Favori Kamış:
    Alpha
    Favori Makine:
    MagdaPro çıkrık ve Osprey 4 bilyeli makinalar
    En İyi Avı:
    5kg~ Sazan ve 10kg~ Yayın
    hepsini karanlıkta gözüm kapalı bağlayabilirim :)

14. nicholai hel

nicholai hel Aykut

Serdar Bey,

1. soru: Delikli iğneyi palomar ile bağlarsak niye iyi olmaz? Ne gibi sorun olabilir?
    Snell düz pala iğneler dışında pek tercih etmediğim bir düğümdü. Delikli herşeyde palomar kullanırdım. Önerinize göre değiştirebilirim.

2. soru: Çember için rapala düğümü derken, delikli çember iğneyi bağlarken iğnenin vazifesini yapması için rapala düğümündeki gibi boşta mı olması iyidir? Sanırım yanlış anladım.

Teşekkürler.

15. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    İğnenin yakalama ve balığı kaçırmadan tutma kabiliyeti azalır. Delikli iğnenin bu hususlarda en iyi neticeyi verebilmesi için, misinanın deliğin uca bakan tarafından gelmesi gerekir. Hoş aynı şey deliksiz iğne içinde geçerlidir.

İğneyi basitçe bir kaldıraç gibi düşünün. Snelling denen şey yapılınca, misina iğnenin süt kenarına dışa, bağlantı yerinde dıştan içe doğru baskı yapar. Bu da iğnenin uç kısmının hap ileriye, uca doğru baskı oluşturması sonucunu doğurur. Yani iğne sanki arkadan itiliyormuş gibi olur.

Şimdi şöyle bir deney yapalım. Bir bardak ağzı veya benzer bir şeye çember iğneyi bağlayıp içine sokalım. Sonra misinayı geri doğru çekelim, balığın hareketini taklıt etmek üzere. Eğer misina yeterince sertse, sanki iğnenin sapıymış gibi davranacak ve iğneyi dışarı çıkaracaktır. Ama misina yumuşaksa, iğneyi balığın ağzının kenarından çeker. Eğer rapala düğümü ile bağlarsanız da aynı etkiyi verir.

Aslında hemen her durumda iğneyi o şekilde bağlamak daha iyidir. İğne ne kadar serbest olursa, yakalama kabiliyeti de, yemin doğal duruşu da o kadar iyi olur. Örneğin palamut çaparisini delikli iğneyle yapıp o şekilde bağlamak, büyük sürprizler yaptırabilir. Öyle çok gezmenize gerek yok. Basitçe bir çapari kösteği yapıp, suya atın ve hareketine bakın. Aksiyonunu görünce kendiniz hak verirsiniz.

16. nicholai hel

nicholai hel Aykut

Birinci soruma cevabınıza katılmaktayım. Benimde aklıma yatan bir şekil bu, iğnenin içten gelerek en ufak tasma hareketiyle kaldıraç misali bir aksiyon yapması avcılığı artırmaktadır. Aslen bu tip, küçük ve orta boyutlu dip balığı avlarında iğneleri ben de bu şekilde önden bağlardım. Bazıları özellikle balıkla mücadele sırasında düz pala iğnelerin ezilmiş uçlarının misinayı yıpratacağını belirtir ki doğrudur. Fakat düzenli köstek ya da takım değişimleri yapanlar için ciddi bir problem teşkil etmez. Tabii bir de çok iri balıklarla mücadele için düşünmezsek.

Ben bağlama şekli itibariyle, avcılık fonksiyonelliği değil de direk güvenlik sebebiyle Snell önerdiniz gibi düşünmüştüm. Güvendiğim dağ olan Palomar'a kar yağmak üzereydi az kalsın. :) Avcılık konusunda katılırım.

İkinci sorumun cevabı ise iyi ki soruyu sormuşum dedirtti. Çember iğnede de kesinlikle palomar ya da snell tercih ederdim. İğneye serbest hareket imkanı vermek aklıma gelmemişti şimdiye kadar. Mutlaka deneyeceğim.

İğnenin serbest olması ve çekerken balığın ağzında misinadan bağımsız hareket edebilecek olması rapala halkasını kesebilir mi diye bir endişe yaratıyor. Fakat köstek değişimi mütemadiyen yapılırsa sorun oluşturacağını sanmıyorum.

Çok teşekkürler yanıtlarınız için...

17. scream

scream Ahmet

linkleri göremiyorum neden acaba

18. Metehan06

Metehan06 Mete

Favori Makine:
    remixon ultra surf 6500
    Merhaba,
    0,35mm misinadan 200m makinama sarmak istiyorum.
    Piyasada satılan 2 adet 100m misina alacağım.
    Merak ettiğim 100m'den sonra yapacağım ek için kullanacağım düğüm sarma sırasında bir sıkıntı oluşturur mu