Düğümler bağlar

Konu, 'Misinalar' kısmında mehmetc tarafından paylaşıldı.

1. crazy_fısher

crazy_fısher burak sökmen

Favori Kamış:
    zıpkın,olta,
    En İyi Avı:
    5kg levrek:)3,5 kilo beyaz laos(kum gridası)
    Ben neredeyse bütün bağlarımı bu şekilde yapıyorum.fırdöndü,kurşu,iki misinayı birbirine bağlama.Misinayı bağlarken iki misinayıda aynı şekilde yapıyoruz ve üç kere ilmek atmak yeterli.Sanırım resimde 6-7 ilmek atılıyor.Az ilmek hem balığı ürkütmez hem misinanın kendini kesmesi engellenir.
    olta bağlama tekniğimi bi videoyla anlatayım daha sonra;)

2. kuthan

kuthan Kuthan

Favori Kamış:
    kamış
    En İyi Avı:
    çipura 425 gr.
    çok güzel bir paylaşım teşekkürler.

3. Size çok teşekkür ederim minnettarım çok teşekkür ederim.:D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D

4. talih.tuna

talih.tuna talih tuna

dostum köstekleri önceden kesiyrlar ne kadar köstek boyu yaopacaksan sonra uzun taraf arkada kalıyor

5. sazancıı

sazancıı gökhan batu

Favori Kamış:
    Daiwa mini spin 180
    Favori Makine:
    Shimano catana 2500 FB (Fener Bahçe:)))
    En İyi Avı:
    55 CM. TURNA, 52 CM. SUDAK, 6,5 KG. AYNALI,5 KG YAYIN
    bedene iğne bağlama

arkadaşlar sazan oltasında ana bedene nasıl iğnyi bağlayalım.benim yaptığım bağlar ilkj takılmada suda kalıyor yardımlarınızı resimli bekliyorum

6. sazancıı

sazancıı gökhan batu

Favori Kamış:
    Daiwa mini spin 180
    Favori Makine:
    Shimano catana 2500 FB (Fener Bahçe:)))
    En İyi Avı:
    55 CM. TURNA, 52 CM. SUDAK, 6,5 KG. AYNALI,5 KG YAYIN
    bedene iğneli misina takma

arkadaşlar sazan oltasında ana bedene nasıl iğneyi (iğneli misinayı)bağlayalım.benim yaptığım bağlar ilkj takılmada suda kalıyor yardımlarınızı resimli bekliyorum

7. nejat vardar

nejat vardar nejat vardar

Anladığım kadarıyla kösteği nasıl bağlayacağınızı soruyorsunuz. Ben kendi uyguladığım iki yöntemi tarif edeyim.
    1- Köstegi takmak istediğiniz yerden misinayı kesip 3'lü fırdöndü monte edin. Kösteği fırdöndünün boşta kalan halkasına bağlayın.
    2-İki adet stoperi misinaya yakın ve yine ikisinin arasına 2'li fırdöndü geçirin. Stoperler ile fırdöndüyü kösteği bağlamak istediğiniz yere kadar getirin. Stoperlerin arasını 3-5 cm kadar açık bırakın. Fırdöndü bu iki stoper arasında rahat dönebilsin. Sonra balık yakalandığında fırdöndünün stoperlere baskı yaparak aşağı kaymalarını önlemek için yapıştırıcı ile stoperleri (özellikle aşağıdaki) sabitleyin. Kösteğin ana bedene dolanmasını da önlemiş olursunuz.

8. nihatkr

nihatkr Nihat

Favori Kamış:
    Kesinlikle El Oltası :) ve TELE SURF 4,20 MT 150 GR
    Favori Makine:
    RYOBI ECUSIMA 8000Vi MAKİNE
    En İyi Avı:
    Bir yakalayabilsem

İğneyi ters çevirip bağlarsanız sizin dediğiniz olur. Önemli olan nasıl bağlandığını anlayabilmek. Ben kullanıyorum ve gayet sağlam oluyor.. ama muhtelif iğne bağlama altarnatifleri sitede mevcut.

9. drasty41

drasty41 Recep

Favori Kamış:
    lineaeffe unicast, spro spin2,70 ve 2,40
    Favori Makine:
    shimano exage ryobi ekusima4000
    kazıkçı düğümü

arkadaşlar kazıkçı düğümü nasıl bişi görsel yada uygulamalı tarif edebilirmisiniz şimdiden teşekkürler..

10. .:fernando:.

.:fernando:. Enes Başer

Favori Kamış:
    Barracuda 2300
    Favori Makine:
    Banax ST 7000C
    ya abi denedim bir türlü yapamadım ince misina kalın misina evde kaçtane misina varsa denedim olmadı bir kaç defa daha deniyecem olmazsa halkalı iğne alacam

11. yeknet

yeknet Yekta

Favori Kamış:
    lineaeffe unicast420
    Favori Makine:
    mitchell avosurf700
    klipsli fırdöndü almışım. Bunu misinaya takarken hangi tarafı oltaya hangi tarafı çapariye bağlanacak. Yardım lütfen.
    Bir de çaparide kösteklerin bedene dolanmaması için yapılacak birşey var mı?

12. cemal doğan

cemal doğan cemal doğan

Halka olan kısım beden misinasına gelecek,klipsinide açıp çapariyi takacaksın.
    çapari piyasa işi olduğu zaman maalesef dolaşıyor,tek çözümü kendin bağlaman

13. m-a-v-i

m-a-v-i Yasin

Fırdöndünüzü bağlamadan önce bir boncuk yada halka takmanızı tavsiye ederim.

14. drasty41

drasty41 Recep

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    bu konuyu biraz açarmısınız neresine ve nasıl boncuk?

15. m-a-v-i

m-a-v-i Yasin

Bu öneriyi makina ve kamış kullandığınızı varsayarak yapmıştım, şayet kullanmıyorsanız bu durumda gerek olmaz.

Kamış kullanmanız durumunda ise makinanızdan gelen misanaya fırdöndüyü bağlamadan önce bir halka bağlarsanız, ufak fırdöndü kullanılması durumunda fırdöndünün kamışın kılavuzundan içeri geçmesini engellemiş olursunuz.

Uygun boyutlardaki bir boncukta aynı görevi görecektir. Umarım anlata bilmişimdir.

16. drasty41

drasty41 Recep

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    ilginiz ve anlatım için teşekkürler..

17. merhaba,
    Benim bir sorum olacakti..resimlerde kostek kasasi bagi resmini inceledim bu dugumu attiktan sonra kasa.nin bi tarafini kesince kostek mi olusuyor yoksa o kasaya baska bir misina parcasi baglayip mi olusturuyoruz...
    Bi sorum daha var igne\kanca, firdondu dugumlerini yapiyorum ama cok fazla misina artiyo kestip attigim kisim uzun kaliyo..ustadlarim ve abilerin dugumde tuyolari var mi benim soru ve sorunlarim icin...

Duzeltme nedeni: ek soru ve imla hatalari..

Son düzenleme: 19 Ağustos 2009
  18. balikci

balikci

Sevgili Kutay,

Öncelikle mesajındaki düzeltmeyi yaptığın için teşekkür ederiz. Forum olarak Türkçemizin doğru kullanılmasına özen gösteriyoruz.

Köstek kasasını ne amaçla kullanacaksın? bu düğüm her takımda kullanılmaz, daha çok paragat gibi çoklu iğneli düzeneklerde köstek kasasını oluşturmaya yarar.

Senin amatör olarak kullanabileceğin en iyi yöntem, bedene kösteği sabitleyen düğümler kullanmaktır.

Artan misinalara gelince, düğümü iğneye atmadan önce en az 5 cm mesafe ayırırsan, bağ atıldıktan sonra sıkılaştırmada bu 5 cm kadar mesafe bunu karşılayacaktır, böylece kendi hesabınca artan misina kalmayacaktır.

Palalı iğneleri bağlamak için sana snell knot'u tavsiye ederim.

19. Murat,
    Cevabin icin tesekkurler..Benim istedigin 2-3 kostekli bi takim hazirlamak ama kostek hazirlamayi bilmiyorum..izmarit icin takim yapmak istiyorum ..ama kostek YAPMAYI bilmem LAZIM..not tel.den mesaj attigim icin hatalari mazur gorun...

20. balikci

balikci

Şunu deneyebilirsin;

Ayrıca, iğneleri bağlarken ilk aşamada düğümü yaparken, misina ucunu geçireceğin halkanın boyutunu, iğne ağzı kadar aynı hizada olacak şekilde tutman yeterli, daha büyük ya da uzun yapmak, bahsettiğin gibi misina artmasına ve kösteğin haddinden uzun olmasına sebep olur.