Drag Kuvveti

Konu, 'Makineler' kısmında Balikci34 tarafından paylaşıldı.

1. eskina_man

eskina_man Murat

En İyi Avı:
    canlı bırakma yaptım, hala bekliyorum.
    eşkinaları dipten kestiğim nokta ile, balığı elime aldığım nokta arasındaki mesafe 7 metre, nerede ve ne kadar oyalamalıyım?

2. Cevat Ergin

Cevat Ergin Cevat ERGİN

Tuzla ve Bayramoğlu da yakalamasını en çok sevdiğim eşkinaya sezonunda sıkça giderim, Pendik te aynı özelliklere sahiptir aşağı-yukarı genelde şamandıralı takım kullanırız, eşkina oltaya bindiğinde aldın aldın yoksa şansın hiç olmaz, zaten kayalıkların hemen önünde yuvalana balık ileriye değil direkt yuvasına kaçar , tasmalayamayıp, çekemediğin balık yuvasına girince yaklaşık yarım saat beklersin vaktin veya fazla takımın varsa daha da fazla, yoksa çıkarman mümkün değildir, bu yüzden kalama ayarı sonuna kadar kapalı olmalıdır.

Son düzenleme: 11 Aralık 2009
  3. eskina_man

eskina_man Murat

En İyi Avı:
    zaten kullanmıyorum Cevat abi, sadece geçen geldiğimde 3 3,5 kilo eşkinalardan konuşmuştuk hatırlarsan, senin kullanıp kullanmadığını merak ettim, bizde aynı şamandıralı düzeneği kullanıyoruz.

4. Balikci34

Balikci34 selim

Favori Kamış:
    Sportex,Shimano
    Favori Makine:
    Shimano,Daiwa,Dam,Abu
    En İyi Avı:
    Turna
    Konu cok güzel olarak islendi,detaylar ve tecrübeler aktarildi,simdi sira kamislarda,aslinda makine kadar önemli kamislarda,haydi simdi kamislarida ele alalim,aslinda iki konuda defalarca islendi ama piyasada hergün yeni teknoloji ile yapilmis malzeme üretiliyor bunlara uyum saglamak gerekli diye zaman zaman bu gibi fikir alisverisleride iyi oluyor...

5. Cevat Ergin

Cevat Ergin Cevat ERGİN

:D Eşkina konusunda pek mütevazi olamayacağım:D

Sevgili Moderatörümüz Draco Kaan'da benim başlıca eşkina partnerimdir. Kendisi ile birlikte geçtiğimiz aylarda güzel avlar yaptık. :)

[​IMG][​IMG]

6. sinağrit_baba

sinağrit_baba MURAT

Favori Kamış:
    Okuma
    Favori Makine:
    Shimano Stradic, symetre, spheros, sienna
    En İyi Avı:
    Sinarit 1,5 kg
    Herkese Rastgele,
    Makinanın üzerine saracağınız misinanın çekeri, Drag denilen kalama kuvvetinden çok fazla olur ise, makinadaki herhangi bir problemde ciddi sıkıntılar yaratır, örneğin milin eğilmesi gibi. En güzeli, makina çekeri ile uyumlu bir misina kullanmaktır.

7. m-a-v-i

m-a-v-i Yasin

Cevat abi selamlar, makinada sarılı olan misinayı merak ettim, bilgilendirirsen sevinirim.:)

8. Cevat Ergin

Cevat Ergin Cevat ERGİN

Selam, kullandığım olta takımlarında uyuma dikkat ederim :( , kamış yeşil renkli Shimano Beastmaster 6000 serisi 30-60 gr atarlı 330 cm, rengine uysun diye ;) Owner 0.24 mm

9. m-a-v-i

m-a-v-i Yasin

Teşekkürler abi ben cevabımı aldım:), balıklar uyumsuz olmuş biraz ama kontrast şart tabii.;)

10. alikemal

alikemal Ali Kemal GÖKTÜRK

evet aynen bunlar Nuri abi birşey dikkat ettim bayadırda arşatırdım dediğim gibi bu kalama kuvveti ve kolun tam turunda nekadar misina sardığını sadece kore japonya gibi uzak doğu sitelerinde yada o bölgelerin mallarında belirtiliyor neden satış yapılırken türkiyede av marketi olsun ,balikmarketi armer olsun ergin olsun saymadığım birçok site var neden bunlarda verilmiyor serdar koylu abimizin verdiği linkte http://www.daiwa.com/Reel/detail.aspx?ID=46 burası daiwanın sitesi balikmaretime gir orada makinlardan daiwa yı tıkla daiwa olupta daiwa nın sitesinde olmayan makinlar var opus bull 5500 gibi yada avrupa sitelerrinde bula bileceğimiz daiwa makinalar tornado 2550-7i gibi daiwanın sitesinde yer almaz buda ayrı bi maduriyet shimanonun sitesine gir bölgelerden UK yi seç orada drag kuvveti yada tur başına sardığı misina uzun luğu belirtmezken japon sitesinde belirtir japon markası olan ryobi http://www.ryobi-fishing.com/products.html ondan da aynı şekilde bütün detaylar veriliyo yine uzak doğu japonya

benim bu bölge fikrinden aklım agelen bi düşünce var oda kıtalar yada bölgelerin tüketim politakası uzakdoğu için hazırlanan sitlerin katalokların tablo özellikleriyle avrupa için yada asya için hazırlana katolok farklı

birde bunu ürünü satmak için pek uğraş olmayınca avmarket ve diğerleri bu belirtmekte pek biihtiyaç duymuyorlar Cevat Ergin abi , ustam sen bi arzum dileğim var sen bari diğerlerinden farklı ol fark yarat hem senin için hemde tüketici için doğru olanı yaptığından emin olabilirsin saygılar

Son düzenleme: 11 Aralık 2009
  11. Cevat Ergin

Cevat Ergin Cevat ERGİN

Sevgili Ali Kemal, tabiiki çok haklısın, lakin bu değerler Japon piyasasına üretilen makineler için hangi marka olursa olsun Japonya pazarına üretilen makinelerin drag güçleri belirtilmekte,herhalde bir zorunluluk var, fakat Avrupa-Amerika pazarına üretilen makinelerin çoğunda bu bilgi yok maalesef:( buda tamamen kendi araştırmalarımız ve tecrübelerimiz ile yaklaşık kuvvetleri söylememize neden oluyor:)

12. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Sevgili Murat, bu gibi soruların en doğru cevabı, tecrübeye bağlıdır. Benim eşkina tecrübem çok fazla yok. Ama genel olarak bir balığın, aşağıda kurtarırken tonla asılırken, 5m sonra ani bir sıçrama yapabileceğini hesaba katmaya çalışırım.

Bu hesap iki şey getirir. Ya, öyle bir takım olacakki, zorlanmayacak, gık demeden onu sudan çıkaracak. Bu şekilde bir eşkina takımı var mıdır, bilemem. Ama şu kesinki, her tür balık için böyle bir takım yok. O zamanda, balığı 3m'ye çıkarır, geri 5 m ye indiririm. O dibe yakın durdukça yuvasına girmek için çırpınacaktır yavaş ve sakin yukarı zorladıkça iflahının kesildiğini anlamadan çıkarmamayı tercih ederim.

Ama bu elbette her zaman, her yer mevzusu değil. İnsan tecrübe ede ede vuran balığın cürmünü hissedebilir oluyor. Yani her eşkina vuruşunda böyle davranacak değiliz elbet. Ama eşkinanın çabucak yukarı alınması sorun olabilecekse, sanıyorum bunu vuruşundan vs. hissederiz ki, böyle önlemler almak icap etsin.

Genel olarak, bu durumda, balığı dibe yakın tutup, çevirmeye çalışmak önerilir. Balığa dibi gösterir ama vermezsiniz, genelde orada bir çember çizmeye başlar. Bu noktada, balığın ilk taşa girmeyi denediği yerin uzağına geçtiğinde biraz boşluksuz olarak, misina gene tam gergin olarak biraz yol verir, sonra toparlayıp geri çekersiniz. Genel olarak bu gibi taş altına girmeye çalışan balıkların çoğu, çok fazla dayanıklı olmaz. Bu gibi bir kaç çevirmeyle kolayca pes ederler. En azından yüzeye çıkınca dellenemezler.

Ha, 10kg çeken misina ile 1 kg'luk balığı tutmak değil zaten bu meselede benim üzerinde durduğum. Benmi bahsettiğim 3kg çeken misina ile 6 kg gelen balığı yakalamak meselesi.

13. eskina_man

eskina_man Murat

En İyi Avı:
    mersi, faydalı bilgiler

14. alikemal

tam bende yeni bi sipin makina almak için araştırma yaparken benim konun içinde tartışılan konun sıkışıp heba olucağına burada dallanıp budaklanması çok güzel oldu konuyu buraya taşıyan sağuyulu davran ustamada saygılar

dediğim gibi yeni makina alıcam bunun araştırmasını kataloklardan yaparken drag kuvvetini belirten ve belirtmeyen kataloklar var drag kuvvetini belirtmeyen bukataloklarda nasıl bi çözüm ula bilirm diye pratik zeka kullanmaya çalıştım sizlerde bu konu içerisinde yazılarınızda düşünceme yakın cümlelerle futbolcu tabiriyle direği yalayıp geçtiniz

Regal® 5iA
    http://www.daiwa.com/Reel/detail.aspx?ID=238

yukarıdaki link sadece bi örnek daiwanın sitesine girip uzun uzadıya bütün makinlar için baka bilirsiniz

gelim bahsetmek sitediğim konuya

ModelNumber Action FW / SW Bearings Gear Ratio Line Per Handle Turn Wt. (oz.) Line Capacity (Lb. Test / Yards) Drag Max

benim pratik zeka yapıp lb ve yrds cinsinden verilen misina değerlerini drag değerleriyle kıyaslamak oldu:D :D

lb ve yrds cinsinden verilen misina değerleri 10lb misindan 100yrds sara bilirsin unun türkçeside yaklaşık 4,5kg çeken misinadan 91,44m sara bilirsin demek ozaman aklıma 4,5 kg çeken misinayı sara biliyorsak bu makinanın drag kuvveti yaklaşık 5kg felandır diye düşündüm bu değerler sallamasyon değil bu değerler SHIMANO EXAGE EXG 3000 MHSRB ile STRADIC STR3000SGTMRC aitdir. Shimanonun sitesine girip kataloklarından baka bilirsiniz peki bu yapmış olduğum mantık yürütme ve matamatiksel işlem yanlışmı? soruyorum yani bu makinayı 5kg lık balığı takır takır çekmiyecez anlmaına gelmiyormu

eğer işlemler doğru, mantığın doğru, dediğin DOĞRU diyorsanız yukarıdaki verdiğim linlteki makinanın katalok değerlerini inceleyin

RG3000-5iA M / ML 5BB, 1RB 5.3 : 1 31.1" 12.00 8/240, 10/200, 12/170 8.8

çekeri12lb=5,4kg olan misinadan 170YRDS=155,4m ediyor drag kuvvetine 8,8lb =3,9kg => 4kg diyelim

o zaman çekeri 5,4kg olan misibayı sara biliyorsak bu makinaın hali ne olur 5,4-4= 1,4 kg ne olacak düşünün sardınız makinaya gittiniz levreğe 5,5kg çeker0,20-0,25 misina değeri sayılır 5kg levrek geldi daha çekmeden kalamyı gevçetesiye kadar gerek kalmadan balık kafasıyla ani şoklarla makinenin milini eğdi bile çünkü arada 1,4 kg fark var Bu değerleri Kafadan ben vermedim Daiwa verdi bunlarıda makaraların üstüne yazarlar misina kapasitesi diye

bu örnek istisna değil diğer makinalardada bu böyle ama içinde böyle olmayanlarda var o yüzden makina seçerken bütün özellikleri hoşunuza gide bilir ama drag konusunu atlamayın

daiwanın sitesine girin katalok değerlerini inceleyin !

15. farukaan

farukaan faruk

Favori Kamış:
    Remixon wınner 360mm 80-120 gr
    Favori Makine:
    Okuma Trio RC-55-Ryobi ecusima 6000 vi
    En İyi Avı:
    Hep bir trança avlamak istemişimdir :)
    Off harika bilgiler var burada...Bu konu tam ansiklopedilik olmuş...Bence bu işle ilgilenen herkesin çıktısını alıp saklaması lazım,tamda yeni makina alacağım sırada gerçekten çok iyi oldu,emeği geçen herkese teşekkür ederim...

16. furunotr

furunotr Haluk

Güzel bir konu işleme oldu; bayağı birşeylere açıklık geldi; emek veren herkeze teşekkürler; ayrıca oldum olası arkadan kalama makinalarda niye bu kadar çok pul kullanırlar diye merak ederdim de aklıma gelmezdi hiç; yüzey büyültmek içinmiş; sağolsun Serdar Hocam değinmiş konuya bunu da öğrenmiş olduk...

17. sinağrit_baba

sinağrit_baba MURAT

Favori Kamış:
    Okuma
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Sinarit 1,5 kg
    Ali Kemal Kardeşim, 1.4 kg lık fazlalık nedeniyle, kalama ayarı yapmana gerek yok, kolu boş yere çevireceksin yani misina saramayacaksın. Teorik olarak, makinanın Drag kuvvetinden fazla çekerdeki tüm misinalar için kalama ayarını yapmana gerek yok. Teorik olarak misina kopmadan makaran boşa zaten dönecek hatta misina boşalacak. Mil eğilmesi v.s durumlar, makinanın arıza yapması yada kendinden beklenen kalama sisteminin çalışmaması durumunda geçerli. Amerikada Lb ve yards ise sadece makaranın misina sarma kapasitesini göstermek için. Özel yani çekeri yüksek misinalar için geçerli değil. herkesin (onların) bildiği misina kalınlıklarına tekabül eden Lb. değeri kullanıyorlar. Rastgele...

18. alikemal

Ali Kemal Kardeşim, 1.4 kg lık fazlalık nedeniyle, kalama ayarı yapmana gerek yok, kolu boş yere çevireceksin yani misina saramayacaksın. Teorik olarak, makinanın Drag kuvvetinden fazla çekerdeki tüm misinalar için kalama ayarını yapmana gerek yok. Teorik olarak misina kopmadan makaran boşa zaten dönecek hatta misina boşalacak. ben burada sizin yazdığınızdan anladığım kalama sıyıracak demek istediniz bu bildiğimiz debriyajın sıyırmasıyla aynı tabi bunun olması için crank milinin sağlam bi çelikten yapılmış olması lazım buda sizin şansınız olur birazda aldığınız makinın kalitesine bakar debriyaj sıyırmasıda iyi değildir yani tasvip edilen bişey değil fakat crank milin sağlamsa işe yara yanlarıda var mesela misinanın kopmamasını sağlar kalamayı aça bilmen için sana bi miktar extra süre tanır yada dediğiniz gibi crank milinin eğilmesini bi süre korur Amerikada Lb ve yards ise sadece makaranın misina sarma kapasitesini göstermek için. Özel yani çekeri yüksek misinalar için geçerli değil. herkesin (onların) bildiği misina kalınlıklarına tekabül eden Lb. değeri kullanıyorlar. Rastgele...misiina konusuna gelince onlarda çekerler sabit kesitler inceleşir yada kalınlaşır, bizde kesitler sabit çekerler artar yada azalır bizimle onlar arasındaki düşünce farkı budur. makinanın arıza yapması yada kendinden beklenen kalama sisteminin çalışmaması durumunda geçerli.buna seninle aynı fikirdeyim

19. sinağrit_baba

sinağrit_baba MURAT

Favori Kamış:
    Okuma
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Sinarit 1,5 kg
    Ali Kemal Kardeşim, sonuç olarak, teoride, drag kuvvetinden fazla çekeri olan bir misina ile sarılı makinada, misinanın kopmaması için kalama ayarı yapmaya gerek yoktur. Kalama (drag) sisteminin çalışma prensibi sürtünme üzerine kurulu. Kalama tam sıkılı olduğunda makara sabitlenir, drag kuvvetinin üzerinde ise makara dönmeye başlar, bu, olması gereken gayet iyi bir şeydir. Kaliteli makinalarda, milin yada makinanın herhangi bir parçasının zarar görmemesine göre drag kuvveti tayin edilir. Rastgele...

20. alikemal

iyi güzel diyosuda murat abi eğer debriyaz sıyırmazsa ne olucak bu lb -yrds cinsinden kapasite belirtmek biraz sakat iş değilmi bunun yerine makinanın drag kuvvetini yazsalar daha işe yarar iş olmazmı hatta 6,0/1 diye belirtilendevir bilgisini vermek yerne makinın kolunun tam tur yaptığında makaraya misinanın kaç cm sardığını belirten bilgiyi vermek daha yarar lı olmazmı

benim ilk başta yaptığım hesap drag kuvveti verilmeyen katalok bilgilerinde yaklaşık drag kuvetini bulmak için yapılan bi çaba mantık ve işlemler doğru ama her makina bu standartlarda üretilmiyor

dediğin gibi debriyaj sıyırırsa iyi sıyırmazsa kitlenirse crangın vay haline