Dörtyol/İskenderun/Arsuz/Samandağ/Hatay Hattı

Konu, 'Bölgeler' kısmında ceranımoo_ist tarafından paylaşıldı.

1. oiyidogan

oiyidogan Ömer İyidoğan

Merhaba arkadaşlar,

Aranıza "kabul ederseniz" Gaziantep'ten katılmaktayım. Balık avlamak konusunda çok fazla deneyimim yok maalesef. Yazları tatil vesilesi ile gittiğim yerlerde imkan buldukça av yapmayı denedim. Her gittiğim yerde de olta malzemesi aldığımdan baya malzemem oldu. İnternet üzerinden de kaliteli iğneler vb. almaya çalıştım. Lakin bunları tam manası ile kullanamadım. Sanırım şans eseri bir kaç çeşit balık yakaladım ara ara.

Bir arkadaşımın tavsiyesi üzere Dörtyol/İskenderun/Arsuz/Samandağ/Hatay Hattında balık avlamak ve tecrübe edinip acemilikten amatörlüğe adım atmak istiyorum. İşimden dolayı hafta sonları genelde boşum ve bölgenizde manevi olarak misafir ederseniz avlanmak ve paylaşımlar ile ailenize katılmak isterim. Takdir edersiniz ki her aceminin ilk mesajı sorular ile başlıyor. Kıymet verip cevaplarsanız bir kaç sorum olacak.

Geçen hafta cumartesi sabah erken gelemesem de saat 08:00 gibi Dörtyol barınakta oldum. Orada yem ve malzeme satan bir yerden dip balığı için olta ve yem tavsiyesi istedim ve üçlü bronz sanırım 4 numara iğneli takım aldım. yem olarak ta dondurulmuş sardalya ve bozulmaya yakın karides aldım. Evde hazırladığım tavuk göğsü de vardı. Yanımdaki arkadaşımla birlikte avlanacak yeri seçmek için bakındık. Barınak içinde veya üzerinde kayalarda avlanma yapamayacağımızı düşündük. Nedeni ise; malum uzaktan geldiğimizden ve uzun süre duracağımızdan yiyecek içecek sandalye vb. getirdik. olta malzemeleri de eklenince kayaların üzeri yorucu olur diye düşündük. Sonuç itibariyle yüzümüzü kuzeye dönüp(erzin tarafı) barınağın hemen yanındaki küçük kumluk/taşlık sahile yerleşmeye karar verdik. ince bir suda akıyordu denize doğru. sanırım yeri anlamışsınızdır.üç köstekli oltaları karidesle, dilimlenmiş sardalyayla, tavukla yemleyip attık. Ayrıca tüm karidesi dip kıbrısına sarıp attık. Baktık tık yok. Bir olta ile de kefal avlayalım diye yüzey kıbrısı yaptık. Kefaller gelmeye başladı. Bir kaç saat içinde sadece 20 ye yakın 20-30 cm arası kefal yakaladık. Ama dipten sadece mavi yengeç yakaladık. geliş saatimizin geç olması mı, yerin yanlış olması mı, yoksa takımların veya yemlerin yanlış olması mı bilemedim bu sonucu doğurdu.

Şimdi sorularıma geçeyim; yine beklemeli ve dip oltası için (çipura-mırmır vb. ne varsa) ve gece 3-4 gibi gelmek ve akşam 20;00 a kadar kalmak kaydı ile av yapmak istiyorum.

1- Avlak yeri olarak Yakup beyin daha önceki mesajlarında bahsettiği öğmeiş'ti sanırım orası daha mı güvenli olur ve iyi av verir. Malum barınak çevresi biraz tekin gelmedi bana. Başka nerede güvenli ve verimli avlanabilirim? Yoksa yerimiz idare eder mi?

2- (6 tane) teleskopik kamış oltamız var. Bunlarla bu mevsimde hangi balığa hangi olta düzeneği ile hangi yemi kullanabilirim? çipura levrek mırmır vb. yakalamak adına.

3- Okuduğum bazı mesajlarda kefali pek önemsemez yazılar okudum. Acaba yakalanmasının kolaylığı açısından mı tercih edilmiyor, yoksa tadı kötü de yenmeyeceğinden mi?

Sorular genel oldu ve eski mesajlarda kısım kısım anlatılmış bazı şeyler. Lakin bu mevsimin özelliği ve hiç bilmediğimiz bir mekan olduğundan belki başka okuyanlara da faydası olur diye bu soruları sormak istedim. Lütfeder cevaplarsanız memnun olurum. Selamlar...

2. Tekcelse

Tekcelse Harun

Ömer hocam merhaba

Bende Gaziantep'den Dörtyol/İskenderun/Arsuz/Samandağ/Hatay hattında avlanmak isteyen amatör olarak bu işe gönül vermiş bir balıkçıyım.Fakat deniz balıkları hakkında hiç tecrübem yok sizin içinde uygun ise tanışıp birlikte bu hatta balık tutmak isterim.

3. levent31

levent31 levent

Favori Kamış:
    okuma helios
    Favori Makine:
    Catana 4000FB
    En İyi Avı:
    Lüfer
    1)öğmeişin orası çok konforlu bir yer ama genelde balık yapmıyor.
    2)şu sıralar çupra,levrek,kaya tutabilirsiniz.
    3)Tadı kötü ama kefalin önemi canlı yem olarak çok büyüktür. Canlı kefalle çok iyi avlar yapanlar var. Ben yapmadım çünkü kefali avlamak sanıldığı kadar kolay değil... Yeme gelmiyor....

4. oiyidogan

oiyidogan Ömer İyidoğan

Teşekkür ederim cevabınızdan ötürü. Öğmeişte geçen hafta deneme yaptık. Geceledik orada. Lakin pek birşey yakalayamadık. Aslında aradığımız konforlu balık tutmaktan ziyade güvenli yerlerde tutmak. İki hafta üst üste gittik. Çok değişik olaylarla karşılaştık. Malumunuz olduğunu düşünerek buraya yazmıyorum.

Barınak yanında iri kefal ve ibikli balıktan tuttuk. Birazda gümüş. Bence balığı lezzetli yapan pişirme şekli ve sosları. Tabi çipura vb. balıklar gibi olmuyor. Kısmet bakalım bir sonraki seferlerde dip oltasına ağırlık vereceğiz.

Yem olarak kalamar, soyulmuş karides, bulabilirsem boru kurdu, tavuk ve sardalya kullanacağım. Kısmetimizde varsa tutarız.

Dip oltası ile balık alabileceğim yerler tavsiye ederseniz sevinirim.

5. levent31

levent31 levent

Favori Kamış:
    okuma helios
    Favori Makine:
    Catana 4000FB
    En İyi Avı:
    Lüfer
    Kefali nasıl tuttunuz.
    Dip oltası için kısa mendirek ucunu tavsiye edebilirim.
    Süpriz balıklar çıkabiliyor(muskar,kiloluk çupralar,levrek,kaya) ama malumunuz üzre balık durumu zayıf hemen her yerde...

6. oiyidogan

oiyidogan Ömer İyidoğan

Kefali yüzey kıbrıs sarması ile tutuyorum. Çok kolay geliyor.

7. oiyidogan

oiyidogan Ömer İyidoğan

Kıyı bölgesi olarak nereyi önerirsiniz? Deliçay'ın üst tarafı, (Erzin tarafı) nasıl?

8. levent31

levent31 levent

Favori Kamış:
    okuma helios
    Favori Makine:
    Catana 4000FB
    En İyi Avı:
    Lüfer
    Ben dortyolda barinaktan verimli yer gormedim oranin da durumu malum pislik icinde.imkaniniz varsa yumurtaliga gidin... Sordugunuz yerleri birkac kez denedim verim alamadim.

9. oiyidogan

oiyidogan Ömer İyidoğan

İssos otelin çivarı nasıl?

10. levent31

levent31 levent

Favori Kamış:
    okuma helios
    Favori Makine:
    Catana 4000FB
    En İyi Avı:
    Lüfer
    Hiç gitmedim.

11. doğasever

doğasever

Arkadaşlar selamlar. ..yaklasik 3 gündür bu başlık altında ki tüm mesajları okudum. ...tanışmak arkadaş olmak isterim. ..İskenderun da kalıcıdır. ..Hepinize saygılar sevgiler

12. doğasever

doğasever

Mehmet bende İskenderun dayım tekneyle beraber çıkalım balığa

13. doğasever

doğasever

Kimse yok mu,bu bölgede ava gidecek arkadaş arıyorum.

14. mehmet0625

mehmet0625 Mehmet

Favori Kamış:
    okuma v system 240cm 10-40
    Favori Makine:
    shımano exage 4000 fd
    En İyi Avı:
    Lambuka 63 CM
    özele msj attım

15. ceranımoo_ist

ceranımoo_ist Yakup BULUT

Favori Kamış:
    okuma,linelife,remixon
    Favori Makine:
    Favorim Shimano Sahara 3000FD , Okuma İmpact 65,Okuma Eclipz ez 65
    En İyi Avı:
    levrek,çupra,yazılı orkinos, ceylan .....
    Arkadaşlarım Merhaba Kimler takip ediyor forumu yazarsa sevinirim ???

16. BlazenHK

BlazenHK HÜSEYİN

Favori Kamış:
    Okuma Helios 2.40 15-45gr
    Favori Makine:
    RYOBI OASYS 4000
    En İyi Avı:
    Paşa 2,985gr.
    merhabalar.. vakit buldukça takip etmeye çalışıyorum.

17. oiyidogan

oiyidogan Ömer İyidoğan

Dörtyol'da boru kurdu vs. canlı&cansız yem nereden temin ediliyor?

18. mehmet0625

mehmet0625 Mehmet

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    shımano exage 4000 fd
    En İyi Avı:
    Lambuka 63 CM
    takip ediliyorda hareket yok balıkları artık kimse fotolamıyor herhalde benim gibi:)

19. Salimo

Salimo Salim Tas

Favori Kamış:
    Okuma v system
    Favori Makine:
    Shimano sustain f
    Merhabalar. Samanda cevlik tarafında güzel avlak lar var mıdır? Bilenler yazarsa sevinirim. Bir türlü şansımız donmuyor

20. mehmet0625

mehmet0625 Mehmet

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    shımano exage 4000 fd
    En İyi Avı:
    Lambuka 63 CM