DIY Cipura icin bir duzenek

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı' kısmında yalcinicli tarafından paylaşıldı.

1. yalcinicli

yalcinicli

DIY projeleri seven arkadaslarin yapimindan keyif alacagini dusundugum bir duzenegi paylasmak isterim.

30 cm. uzunlugunda, 4.5 mm. capinda tibbi bir malzeme olan boru ile uretildi.
    Illustrasyon ve fotolarin detaylariyla sozlu anlatima gerek kalmayacagini dusunuyorum.
    Bunun disinda sadece gezer kursunlu bir takimda, atis esnasinda ignelerin kursunun arka tarafina dolandigina bir cok hobici tanik olmustur. Bu sistemde boyle bir sorun olmadigini kesinlikle soyleyebilirim.
    30 cm. borucuk sayesinde takilma riski oldukca dusulurmus oluyor. En fazla takilan igne oluyor ve igne baginda kullanilan misinanin beden misinasindan daha ince tercih edilmesi ile kopan sadece igne oluyor.

Yorumlarinizi iletmeniz dilegiyle, Rastgele...

2. Mehmet PEKMEZCİ

Mehmet PEKMEZCİ

Favori Kamış:
    olta
    Kesinlikle denemeye değer bir yöntem. Seffaf ve ağır bir cismi kurşun yerine tercih edersenizde sibrilino mudur nedir o şey oluyor. Çok akıllıca. Teşekkürler

3. Sevgili Yalçın
    Paylaşım için teşekkürler,
    Klipsi fırdöndü yerine T fırdöndü kullansan daha iyi olmaz mı ve ya klipsli fırdöndü kullanımının amacı varmı.

4. Numan

Numan

Favori Kamış:
    10 bilyali Müftelif Makinalar, Müftelif Atarlarda ve uzunluklarda kamışlar. Kasnak Dip oltaları.
    En İyi Avı:
    Sazan 4 kg, 2,5 kg Sazan, 1,4 kg Sazan
    Misinanın boru içersinde kayması balığın yemi aldığında kurşunun ağırlığı ile şüphe duymamasına sebep oluyor güzel bir sistem ben bunu Boili için yapmıştım bir işe yaramadı :D:D:D

5. Mehmet PEKMEZCİ

Mehmet PEKMEZCİ

Favori Kamış:
    olta
    Ahmet takım koptuğunda bağlamakla uğraşmamak için olabilir. Fırdöndüsü takılmış ve önceden hazırlamış olduğun takımı takımı kaybettiğinde klipsi açarak derhal ve zaman kaybetmeden yenisiyle değiştirebilirsin. Benimde kullandığım bir yöntemdir bu. Yanlız ben bildiğimiz dip oltasından bahsediyorum. kurşun altta ve üç köstekli. Bırakmalarda da tek iğne kullanırım.Özel bir sebebi yok sadece alışkanlık.

6. Mehmet resime bakarsan klipsli fırdöndünün söylediğın amacı taşımadığını göreceksin. Yani Klipsli fırdöndüye direk iğneler bağlamış benim dikkatimi burası çekti.
    Klipsli fırdöndü ters bağlanmış olsa senin dedğin olur ozaman hatta benim dediğim düzenekte olur. Yani T fırdöndü ile hazırlanan takım buraya daha iyi olacaktır.

7. yalcinicli

yalcinicli

Ahmet bey, elimde klipsli hazir baglanmis igneler vardi. Fotograf cekmek icin onu kullaniverdim. Dikkat ederseniz igneler baska bir firdondulere baglanip, klips'e takilmis olmaliydi. Sadece tek firdondu de kullanilabilir. Ama ignelerin takilmasi neticesinde kopacak olursa yeniden igne baglamak zaman kaybi.
    Onceden hazirladigim cok sayida igneyi yanimda bulunduruyorum ve klipsli firdonduye takiveriyorum.

8. hobbytime

hobbytime

kursun agrılıgı

o kursunların şemada oldugu gibi 100 150 gr oldugundan eminmiyiz?

9. yalcinicli

yalcinicli

Kamisinizin max. atarina gore tercih edebilirsiniz.

10. SİNAN

SİNAN Aziz

Favori Kamış:
    Surf casting olta
    En İyi Avı:
    900Gr - Mırmır
    MERHABA
    GERÇEKTEN GÜZEL BİR PAYLAŞIM OLMUŞ
    SİZİ TEBRİK EDERİM
    ANCAK BU KADAR AÇIK ANLATILIRDI HERHAL
    PLASTİK BORUNUN ESNEK OLMASI SORUN OLURMU ACABA ?
    SYGILAR

11. yalcinicli

yalcinicli

Aziz bey, kirilmayacak sertlikte bir materyal olmali. Diri durmasinda yarar var.
    Iki hafta sonu kullandim. Gerci balik yakalayamasam da, ayni agirliktaki kursun kullanilmis normal oltadan cok daha uzaga atilibiliyor. Havayi yarmasi oldukca iyi.
    Kullandigim tibbi bir malzeme. Tam adi nedir bilmiyorum ama aradiktan sonra bulunmayacak bir sey degil. 10 tanesinin fiyati 2 YTL.

Yanilmiyorsam Namik bey, buna benzer hatta aynisi diyebilirim, Albanin bir urununun fotosunu eklemis. Hangi topic oldugunu animsamiyorum.

Saygim ve sevgimle...

12. balıkçıl

balıkçıl

pipet onların ismi.mikadan yapılmış sizin kullandıklarınız.asıllarının malzemesi camdır.dozajlama yaparken kullanılır.tıbbi malzemeden ziyade laboratuvar malzemesidir.

13. Sohbetcibaba

Sohbetcibaba

Favori Kamış:
    Olta balikciligi
    En İyi Avı:
    Morina Baligi 1.18cm 23 kg
    Benden de buna benzer bir tasarim yorumlarinizi bekliyorum.

14. rainman

rainman

Favori Kamış:
    her türlü olta
    Abi bu düzenekle hiç çupra yakaldınız mı? Boncuk filan ürkütmesin çupraları ;)

15. yalcinicli

yalcinicli

Sayin Sohbetci, duzenek cok hos gozukuyor. Kullanilan malzemeler kaliteli.
    Tek sorunun, atis aninda hava ile surtunmenin fazla olacagini tahmin ediyorum.
    Yine de denemeden net bir sey soylemek dogru olmaz.
    Metal borudaki bukulmeyi neden olusturdugunuzu da aktarabilirmisiniz? Duzenege arti getirisi varmidir?

Selman bey, illustrasyonunu ve fotosunu ekledigim duzenegi iki hafta sonu kullandim. Ne onla ne de diger oltalarla balik alamadim. Duzenegin iyi yani takilma olasiligi oldukca dusuk ve normal oltalardan daha uzaga atilibiliyor.
    Ote yandan, boncuklarin herhangi bir itici etkisi olacagini sanmiyorum. Kullanilan boncuklara benzer renklerde bir cok tas, cakil parcasi ile surekli karsilastiklarini dusunuyorum. Hatta parlak boncuklarin tercihi daha iyi bile olabilir. Zokalarin parlak ve daha cazip olmasi icin civa suruldugune cogu arkadasimiz tanik olmustur.

Saglicakla...

Son düzenleme: 18 Ekim 2006
  16. balıkçıl

balıkçıl

sohbetci bey isminizi yazmış olsaydınız isminizle hitap etmeyi tercih ederdim.öncelikle onu belirteyim.düzeneğe gelince:sanırım metal boruya verdiğiniz kavis kösteği kurşundan uzaklaştırmak.ve karışmayı engellemek.ancak yalçın beyin tarifindeki takımdada karışma ihtimali çok düşük oluyor.biz bu tip takımla mırmır avlıyoruz.çupra yok ne yapalım.ikincisi takımın denge merkezi kaçık gibi.eğer yanılmıyorsam.o zaman atış ve suya iniş sırasında zorluk çıkarabilir.rahat atamama ve karışma gibi.ayrıca diğer yönteme kıyasla daha teferruatlı ve masraflı görünüyor.kayalık yerlerde dibe takılma riski fazla gibi.çubuğun ve kurşunun aynı düzlemde olmamasından dolayı.birde ağır olacağını düşünüyorum.metal boru yüzünden.metal boru misinayı diğer malzemelerden daha çok tahrip eder ve kopmasına neden olur gibi geliyor bana.tabi benim fikrim bu.hiç denendi mi? görüntü olarak şık bir takım ama.acizane fikrim budur.saygılarımla.

Son düzenleme: 18 Ekim 2006
  17. Sohbetcibaba

Sohbetcibaba

Favori Kamış:
    Olta balikciligi
    En İyi Avı:
    Morina Baligi 1.18cm 23 kg
    Sayin balikcil ismim levent ben de sizin isminizi gormedigimden nick isminizlen hitap ediyorum ozur:cool:
    boru tahrip etmez neden derseniz agizlarina iyi bakarsaniz hafif acik bu bir uzak atma takimi degil tabii yanlin misinanin akintida rahat dolasmasi icin kullanilan bir dip takimi uzak icin inpactschield kullaniyorum.
    neden boru bukuk derseniz hem kursunlan ayni hizaya gelsin diye hemde kursuna kolay dolasmasin diye.

18. OxDaTiTy

OxDaTiTy Burç

Favori Kamış:
    Çatal :) Arasırada misina, kanca, kurşun birkaç düğüm...
    En İyi Avı:
    Kefal, Çupra, Karakulak, Mırmır...
    O tıbbı malzemenin adı pipet olarak geçer... cam bir malzeme... değişik çaplarda olur daha doğrusu değişik ml ölçülü olurlar...

Eee... Tıp okuyan biri olarak bu meseleyi çözmek bana düşer dimi arkadaşlar... :D:D:D

Sitenizin doktoru var artık :D:D:D siper alın...

19. AKIN74

AKIN74

Yalçın abi düzenek gayet mantıklı ve güzel, buna benzer takım kullanan arkadaşlarımız var ben denemedim tabii ki:) , burada en önemli nokta çupranın bulunma ihtimali olan yerleri denemek olacak sanırım...
    Levent abinin sistemini ise daha önce hiç görmedim ama Levent abi yapıyor ve bu sistemi kullanıyorsa kesin bir bildiği vardır...:)
    Bol şanslar...

20. balıkçıl

balıkçıl

isminizi imza ayarlarınızı yaptığınız bölüme yazarsanız herkez isminizi görebilir.benim ismim zaten yazılı o bölümde dikkatinizden keçtı herhalde.
    daha önce bu takımla balık tuttunuzmu?.tuttuysanız artı bir avantajı varmı?